vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, ipomonias, giorgos1999, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #630 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:03 »
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τη συρμα να χρισιμοποιϊσω ωστε να μην μου ερχετε γευση καμενου μετα απο 4 δευτερα πατημενου κουμπιου ολα καινουργια και βαμβακι και συρμα και παλι τα ιδια τι συρμα να χρισιμοποιϊσω?

Δωσε μας καμια πληφορια παραπανω για να σε βοηθησουμε..
Τι ατμοποιητη εχεις,συρμα,βαμβακι,watt,υγρα κλπ  ;)

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #631 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:29 »
0.28 kanthal η  αλλο συρμα?καλα οχι οτι παιζει ρολο που σου βγαζει καμμενο,απλα για να ξερουμε  ;)
Καταρχην χρησιμοποιεις 70-30 υγρα ,οποτε αν δεν εχεις περασει το βαμβακι αφρατο μεσα θα φας καμμενο,περασε το ουτε τελειως σφιχτο ουτε χυμα να περναει απο την αντισταση ,ποτισε το και αφου το βαλεις στο τανκ αστο κανα 5λεπτο να ποτισει καλα και μετα ξεκινησε με πιο χαμηλα watt .
Τι αντισταση εχεις φτιαξει και σε ποσα watt το δουλευεις και σου βγαλε καμμενο?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #632 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:37 »
Με λιγα λογια, του παιδιου (Nick_Istick) ο "καλος μαγαζατορας" του πουλησε οτι να ναι! Τον ειδε ως "καινουργιο θυμα"  :sign0001:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #633 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:43 »
Ναι ειναι λιγακι παραταιρα ολα αυτα, αλλα μπορουν να στηθουν χωρις να βγαλει καμμενο, και φυσικα μπορουν να φτιαχτουν και μεγαλυτερες αντιστασεις χωρις να "μη δουλευει σωστα".
Επειδη χρησιμοποιεις πηχτο μιγμα η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις βαλει σωστη ποσοτητα βαμβακιου.
Δε θελει σφιχτο, αλλα ουτε και να μην εφαπτεται στο συρμα. Επισεις οταν αναπληρωνεις καλο ειναι να περιμενεις λιγο παραπανω απ οτι συνηθως και να ποτιζεις καλα το βαμβακι σου. Τα χει αυτα η vg.
Επισεις καλο ειναι να πετας το επιφανειακο μερος του βαμβακιου, το χω δει σε νακαμιτσι οτι αν το κρατας μπορει να βγαλει λιγο βαμβακιλα, δεν ξερω γιατι αλλα τυχαινει (δες στησιματα στο youtube να καταλαβεις πως γινεται).
Παντως μαλλον κατι κανεις λαθος (μηπως εχεις σημεια που κοκκινιζει η αντισταση? ). Με istick δε δικαιολογειται να μη δουλευει σωστα με πολλες η λιγες σπειρες. Ηλεκτρονικο mod ειναι και μπορει να διχειριστει εξισου καλα οποιαδηποτε αντισταση του βαλεις απο 0.5 Ω και πανω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:50 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #634 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:55 »
Δεν ειναι το θεμα η τιμη που τα πηρες,αλλα τι συρμα εχεις για να σου πουμε πως να το χειριστεις.
Αμα ειναi κανα νικελιο -τιτανιο παιζει μονο σε tc.
Ποσες σπειρες εκανες και σου εβγαλε 0.73?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #635 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:56 »
0.28 που εχεις ειναι μια χαρα αν μιλαμε για κανθαλ. Προσωπικα βαζω και αρκετα χοντρυτερα αλλα αυτο δεν ειναι θεμα.
Το προβλημα ειναι μαλλον καπου γενικοτερα στο στησιμο σου, και υποπτευομαι το βαμβακι.
Φτιαξε μια αντιστασουλα με 5-6 σπειρες χωρις να κολλαει καμια σπειρα με την αλλη σε 2-2.5 τρυπανακι, (ξεχνα τα ohm, ηλεκτρονικο mod εχεις, απ τη στιγμη που ειναι πανω απο 0.5 που το βλεπει βραχυκυκλωμα ειναι οκ) περνα μεσα βαμβακι ωστε να εφαπτεται 100% στην αντισταση, αλλα να μη μπαινει σφιχτα, να ειναι αφρατο και να γεμιζει πληρως την αντισταση, (λογο 70-30 αυτο) ποτισε το με υγρο, κουμπωσε τον ατμοποιητη σου και ξεκινα με καμια 10ρια w να δεις τι γινεται.
Στην αναγγη δες κανα βιντεακι στησιματος να δεις αν κανεις κατι λαθος.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #636 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 20:56 »
Νικολα, δεν εννοουσα τις τιμες, αλλα οτι σου εδωσαν (εξαιρω το Istick) πραγματα που δεν τα κατεχεις ακομα καθως εισαι νεος στο η.τ... το η.τ εχει βηματα & οχι sprint. Εγω ανησυχω μονο μην τρελαθεις με ολα αυτα & γυρισεις πισω στο κ.τ. Αν εχεις υπομονη ομως, θα τα καταφερεις... step by step & ολα καλα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #637 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:05 »
@Tzenamo εχεις και δικιο, και αδικο...
Προσωπικα οταν ξαναξεκινησα το ΗΤ αφεθηκα στις επιλογες μιας πωλητριας οπου μου εδωσε ενα gsair λεγοντας μου πως αυτο ειναι καλο για αρχη.
Μετα εμαθα για τους επισκευασιμους (αφου ηδη ειχα μετατρεψει το gsair σε επισκευασιμο με σχετικα καλουτσικη επιτυχια) και οταν μετα απο καιρο τη ρωτησα γιατι δε μου εδειξε κατ ευθειαν αυτους μου ειπε οτι "δεν ειναι για αρχαριους"... ...Μα ΕΛΕΟΣ, με ρωτησε τι skills εχω στα τεχνικα θεματα και ποιο ειναι το επαγγελμα μου πριν κρινει κατι τετοιο? Οκ, δεν την κατηγορω γιατι προφανως ακολουθησε την περπατημενη αλλα αυτο δεν ισχυει παντα και σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #638 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:13 »
οκ, πιθανα σεναρια ειναι να στηνεις πολυ χαμηλα και να κλεινεις την τρυπα του αερα, ειτε να εχεις λαθος συρμα.
Υποθετω πως το συρμα το αγορασες απο καποιο μαγαζι που πουλαει ειδη ΗΤ, αν δεις την παραγγελια σου θα δεις πως χαρακτηριζεται. (βασικα απ οπου και να τ αγορασες σιγουρα το χαρακτηριζει στην αποδειξη) Για ριξε μια ματια, μιλαμε για κανθαλ, nicr κτλ η μηπως εχεις κανα "εξωτικο" συρμα για tc ?
Ο αερας σου ειναι κανονικος η σφιχτος?
Υπαρχει δυνατοτητα μιας φωτο απ τα πλαγια?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #639 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:14 »
@Tzenamo εχεις και δικιο, και αδικο...
Προσωπικα οταν ξαναξεκινησα το ΗΤ αφεθηκα στις επιλογες μιας πωλητριας οπου μου εδωσε ενα gsair λεγοντας μου πως αυτο ειναι καλο για αρχη.
Μετα εμαθα για τους επισκευασιμους (αφου ηδη ειχα μετατρεψει το gsair σε επισκευασιμο με σχετικα καλουτσικη επιτυχια) και οταν μετα απο καιρο τη ρωτησα γιατι δε μου εδειξε κατ ευθειαν αυτους μου ειπε οτι "δεν ειναι για αρχαριους"... ...Μα ΕΛΕΟΣ, με ρωτησε τι skills εχω στα τεχνικα θεματα και ποιο ειναι το επαγγελμα μου πριν κρινει κατι τετοιο? Οκ, δεν την κατηγορω γιατι προφανως ακολουθησε την περπατημενη αλλα αυτο δεν ισχυει παντα και σε ολους

Ναι δε διαφωνω, εσυ μπορει να ειχες τα skills ωστε να κατεχεις τα τεχνικα θεματα αλλα ησουν απο τις εξαιρεσεις :)

Η πλειοψηφια που ξεκιναει το η.τ δεν ξερει τιποτα & ειναι λογικο. Αρα η καθε πωλητρια/ης πρεπει & οφειλει να προτεινει πραγματα για "Αρχαριους" ετσι ωστε ο νεος στο χωρο να μην χρειαζεται καποιου ειδος πτυχιο για να καταφερει να ατμιζει  O0

Βγηκαμε ομως off topic  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #640 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:25 »
νταξει, για να σουπε πως δεν ειναι για tc θα ναι λογικα οκ, οποτε κοιτα να σηκωσεις λιγο την αντισταση να μη φραζει τον αερα, και να ειναι παντα μουσκεμα.
Δεν ξερω τον ατμοποιητη σου για να ξερω αν εχει κανενα μυστικο, αλλα αυτα ειναι σε γενικες γραμμες πανακεια για ολους.
Το θεμα του βαμβακιου παντως προσεξε το γιατι με 70-30 θελει λιγο τρυκ (πχ με 50-50 οπως και να βαλεις το βαμβακι θα ναι μουσκεμα, αλλα οταν εχεις περισσοτερη vg θελει λιγο περισσοτερη προσοχη το στησιμο)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #641 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:31 »
Το πιο πιθανο.
Αν σου ειναι ευκολο να ανεβασεις καμια φωτο με το στησιμο σου θα διευκολυνεις τα πραγματα, ειδικα με καποια γωνια απο πλαγιως, παντως αυτο με το "μεγαλη αντισταση που δε ρουφαει και καμμενο με λιγα watt" μαλλον παραπεμπει στο οτι εστησες τοσο χαμηλα που εφραξες τον αερα

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #642 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:31 »
@Nick Istick, ειμαστε σε αλλος μηκος σκεψης, δεν τρεχει τιποτα... το θεμα ειναι να βρεις την ακρη με τις απαντησεις των συνατμιστων, εκει επικεντρωσου  O0

* Κλεινει το off topic
 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #643 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:52 »
βαλε 5-6-7 σπειρες και απλα προσεξε να μην κολλαει καμια σπειρα με την αλλη.
σε 0.3mm αν το συρμα σου ειναι κανθαλ Α1 θα βγαλεις 1.2 ohm περιπου (χοντρα-ψιλα)
Αν οι 5-6 σπειρες σου βγαζουν 0.6 ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι συρμα εχεις.
Σε ηλεκτρονικο mod δεν εχει σημασια να βγαλεις λιγα ohm, ας βγουν οσα θελουν αφου τα watt σου ετσι κι αλλιως εσυ τα ρυθμιζεις. (στην τελικη οσο μεγαλυτερη επιφανεια εχεις και καλυτερη γευση)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #644 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:58 »
οσο πιο χοντρο τοσο χαμηλοτερη η αντισταση, αλλα σου ξαναλεω πας σε λαθος δρομο αφου το εργο ειναι που σε ενδιαφερει δηλαδη η ισχυς. (ειναι σα να ψαχνεις αντικραδασμικο mp3 επειδη ετσι επρεπε να ειναι το πικαπ)
Μη μπερδευεσαι με τα subohm και τα μηχανικα, αυτο ειναι αλλο πραγμα, εσενα το μοντακι σου μια χαρα ρυθμιζει watt ειτε 0.6 εχεις ειτε 4 ωμ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364