vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, vasim, danys620, dimitrisd, grag, petr@n, Tazz, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #555 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 17:41 »

Φίλε Βασίλη απο το γερμανικό παραγγείλα 3 σύρματα 2 ss και 1 Ni200 μαζί με μεταφορικά 17.36 ευρώ τώρα μόλις έρθουν θα πεσει τεστ εξονυχιστικο   
(Image removed from quote.)
Απο Αγγλία την επόμενη φορά 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σιγουρα εχεις κανει καποιο λαθος.


Περιμενω παραγγελια με 4.98€ μεταφορικα...... :confused1: :dontknow:




Ωχ....  ματακια μου ομορφα...............
Εγω διαβασα μεταφορικα 17.36........ :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 17:49 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #556 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 17:56 »
Οχι βρε τελάρα χαχαχα όλα μαζί είναι 17.36 τα μεταφορικά είναι 5 ευρώ
πήγα και το διόρθωσα έγραψα   ΟΛΑ ΜΑΖΙ για να μην μπερδευτεί και κανείς άλλος

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #557 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 18:52 »
Για να μου πει κάποιος έμπειρος τι μπορεί να φταίει όταν έχουμε πολλά "σκασίματα "
Kanthal  0.28 5 σπείρες

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #558 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 19:07 »
Απο πολύ βαμβάκι αλλά συνήθως από το στήσιμο γενικά σε κανθαλ σύρμα  υπάρχει αυτό το θέμα σε άλλους πολύ και σε άλλους ποιο λίγο

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #559 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 20:13 »
Για να μου πει κάποιος έμπειρος τι μπορεί να φταίει όταν έχουμε πολλά "σκασίματα "
Kanthal  0.28 5 σπείρες


Πολυ υγρο στην αντισταση.
Αλλιως , υπερτροφοδοσια.... ;D

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #560 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:38 »
Καλησπερα ας μου εξηγησει ενας εμπειρος που ασχολειταει με τα συρματα,γιατι εχω μπερδευτει
[size=78%].Ακουω το τιτανιο αφηνει οταν πυρωθει οξειδιο τιτανιο[καρκινος]το νικελιο το ιδιο,το ss εχει νικελιο αρα παμε στα ιδια,το NiFe30 εχει νικελιο και σιδηρο αρα ξανα μανα τα ιδια.Το κανθαλ δεν θυμαμαι.Απορια τωρα,εφοσον αποφευγουμε το dry burn,και εφοσον τα συρματα παντα ειναι ''ποτισμενα'' με υγρο που ατμοποιουν και αρα δεν ανεβαζουν θερμοκρσια τηξης η εστω δεν ξεπερνουν την θερμοκρασια που διατηρουν τις ιδιοτητες τους,που ξεκινανε απο 925 βαθμους για το ss και για τα αλλα υψηλοτερα,πως στο καλο παιρνουμε τα ''βλαβερα'' συστατικα;[/size]

Απο την αλλη για να φτιαχτουν τα συρματα σε αυτες τις διαστασεις/διατομες δεν πυρακτωθηκαν,αρα χαλασε η αρχικη δομη τους;
Ευχαριστω πολυ. :bye:

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #561 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:40 »

Πολυ υγρο στην αντισταση.
Αλλιως , υπερτροφοδοσια.... ;D

και "στεγνό" που το άφησα τα πυροτεχνήματα δεν έκοψαν  ;D

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #562 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:52 »
@ΕΡΕΒΟΣ
Θα σου πω από τώρα ότι δε γνωρίζω τις απαντήσεις σε όσα ρωτάς. Το μόνο που ξέρω είναι πως εδώ δε μας ενδιαφέρει η τήξη-λιώσιμο αλλά η εξάχνωση που είναι η μετάβαση από τη στερεή κατάσταση στην αέρια. Δεν ξέρω όμως υπό ποιες συνθήκες συμβαίνει αυτό. Ίσως συμβαίνει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #563 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 23:12 »
Απο την αλλη για να φτιαχτουν τα συρματα σε αυτες τις διαστασεις/διατομες δεν πυρακτωθηκαν,αρα χαλασε η αρχικη δομη τους;
Ευχαριστω πολυ. :bye:
Όλκιση και έλαση μπορούν να γίνουν και ψυχρά. Για τα συγκεκριμένα σύρματα δεν ξέρω αλλά από την στιγμή που μπορεί να γίνει χωρίς μεγάλη θερμότητα (= ενέργεια=$$$), μόνο με πίεση/τράβηγμα δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #564 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 23:54 »
Το πως φτιαχνονται τα διαφορα συρματα (και οχι μονο, ακομα και οι μπετοβεργες) ειναι πολυ ενδιαφερον, κι αν το δει καποιος απο κοντα πραγματικα θα νοιωσει δεος μπροστα στις τεραστιες δυναμεις καποιων μηχανηματων...
Ουσιαστικα τα μεταλα πιεζονται σε βαθμο συνθλιψης και περναναι μεσα απο τρυπες, σα μια τεραστια μηχανη του κιμα ενα πραμα. Το τι θερμοκρασια εχουν δε το γνωριζω (μπορω να το μαθω γιατι εχω συναδελφο που δουλευει σε τετοιο εργοστασιο) σιγουρα θα χουν μια Α θερμοκρασια για να βοηθιεται η μεθοδος αλλα δεν ειναι κοκκινα αρα δεν ειναι πυρωμενα.
Απο κει και περα και χυτα να ηταν δεν παιζει κανενα ρολο, αφου περναναι ενα σωρω επεξεργασιες μεχρι να βγουν στο εμποριο.
Το πως μεταβαλλεται η συνθεση των μεταλλων κατα την παραγωγη υποθετω δεν μας απασχολει, αλλα να μη μεταβληθει η συσταση του τελικου προιοντος που αγοραζουμε.


Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #565 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 10:19 »
καλημερα στο φορουμ!
Εχω ενα προβλημα..
προσφατα απεκτησα τον 1ο μου επισκευασιμο (subtank mini) .
εκανα την πρωτη μου αντισταση στα 1.1 Ω με 40ρι Α1.
ολα οκ και μια χαρα.
ηρθε η ωρα να αλλαξω την αντισταση μου και κανω ακριβως την ιδια με την προηγουμενη...
το προβλημα ειναι οτι παιρνω καπως αλιωμενη γευση (οχι καμμενο) και η παραγωγη ατμου, δεν ειναι καλη... δλδ αρχιζει να ¨παιζει¨ καπως, απο τα 16 βαττ και πανω..
εχω φτιαξει κι αλλες 2 , αλλη μια στα 1.1 Ω και μια 1.5Ω και παλι το ιδιο προβλημα.
Τι κανω λαθος που δεν εκανα την πρωτη φορα?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #566 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 10:30 »
Καλημέρα και σε σένα.
Με πόσες σπειρες έβγαλες αντίσταση 1.5Ω; Τι διάμετρο έχει ο πυρήνας του coil που δημιουργείς;

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #567 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 10:31 »
Μηπως η αντισταση σου ακουμπα πανω στην καμπανα και βραχυκυκλωνει για κοιταξε το


ξανα και αν η τιμη της αντιστασης σου ειναι σταθερη και δεν παιζει συνεχως; :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #568 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 11:00 »
Εχω κι αλλα συρματα , την 1.5 Ω δεν την εκανα με 40ρι , να σου πω την αληθεια ετσι γρηγορα που τις αλλαζα/δοκιμαζα , δεν θυμαμαι και τι συρμα ειχα βαλει... αλλα θυμαμαι που εδειξε 1.5 Ω το μοντακι.
οχι δεν ακουμπαει στην καμπανα, αν ακουμπισει δεν δινει ρευμα το μοντ (το εχω παθει στην αρχη).
Εφτιαξα μια αλλη τωρα (βγηκε 0.9Ω) , ενω την εστησα , ξεβιδωσα απο την βαση το rba για να δω αν εχει υγρα και δεν κανει καλη επαφη στον πολο.
ηταν αρκετα υγρο , το καθαρισα , εστησα την αντισταση και για την ωρα δειχνει οκ.
Πριν την αλλαξω , πηρα και καμενο.
οκ να μην εχει καλη παραγωγη ατμου εφοσων δεν κανει καλη επαφη με τον πολο , αλλα γινεται να αλλιωνει τοσο την γευση?
αυτο ειναι ή παιζει και κατι αλλο?


Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #569 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 11:07 »
Σε μια ατισταση ολα πρεπει ναναι τελεια διαφορετικα θα εχεις τα προβληματα που αναφερεις


και πιοπανω γενικα μην βιαζεσαι οταν στηνεις δεν υπαρχει λογος οποιος βιαζεται σκονταφτει  ηρεμα και σιγα


για να μπορεις να απολαυσεις  :) [size=78%] [/size]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364