vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 4 χρήστες
antiklitos140, dkostas, camber, Stelan Patra

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #525 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:47 »
Θα τους πρίξουμε αλλά δεν πειράζει :p Οι διαχειριστές με 3 κλίκ έχουν πετάξει τα μπλαμπλά μας στην "μαύρη τρύπα" :p
.........απο το θεμα  eVic VTC Mini....


Πολλα Watts δεν θελουν οι μικρες αντιστασεις , αλλα τα χοντρα συρματα.


Διορθωση μεγεθους γραμματοσειρας
Ό,τι ξέρω το ξέρω από την φυσική που κάναμε στο γυμνάσιο ,στο λύκειο από ότι θυμάμαι κάναμε για εναλλασσόμενα ρεύματα όπου εκεί έχουμε και τα "επαγωγικά" να μας παιδεύουν (μιας και τυλίγουμε πηνίο, και όχι "στρίβουμε αντίσταση" :p) άρα και οι περισσότεροι εδώ μέσα τα ξέρουν ή έστω τα έχουν ακούσει ήδη από το σχολείο.

Διαφωνώ κατά κάποιο τρόπο με το παραπάνω, γιατί φαίνεται απόλυτο αν και ξέρω ότι δεν το εννοείς έτσι. Η διατομή δεν παίζει ρόλο στην θερμοκρασία αλλά η σχέση διατομής + αγωγιμότητας του υλικού. Άλλη αντίσταση προβάλει ένα σύρμα 1mm χαλκού, άλλη ένα σύρμα 1mm σιδήρου και συνεπώς άλλη θερμοκρασία παράγεται. Και λόγο κόστους, σκληρότητας, αντοχής στις θερμοκρασίες, οξείδωσης, τοξικότητας, ευκολίας χρήσης κλπ κλπ χρησιμοποιούμε διάφορα κράματα όπου και εκεί με τις αναλογίες των μετάλλων αλλάζουμε και τις αγωγιμότητες τους, άσχετα με την διατομή που έρχεται αργότερα από την έλκυση.

Και πέρα από αυτά, στο αποτέλεσμα που παίρνουμε (ποσότητα & θερμοκρασία ατμού) ρόλο παιζει και το σχήμα του "σύρματος" και βασικά η επιφάνεια που ακουμπά πάνω στο ζουμο-βρεγμένο υλικό. πχ ένα τετράγωνης διατομής "σύρμα" αλλιώς ακουμπά πάνω στο βαμβάκι και αλλιώς ένα κυκλικής διατομής. Ακόμα να μην ξεχνάμε ότι διαφορετικά υλικά έχουν και διαφορετικό βαθμό μετάδοσης της θερμότητας στον χώρο/αντικείμενα. Πάνω σ'αυτά θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες ...  ;) τέσπα καταλαβαίνεις.

Και πέρα από όλα αυτά, εγώ μια χαρά εξήγησα στο παλικάρι γιατί με 1.7Ω αντίσταση το modάκι του δίνει  "μόνο" 48Watt (λές και είναι λίγα... χαχααα) και  του είπα για τον κόφτη που έχει στα 9v και γιατί τον έχει, εσύ πιάστηκες από αυτά και μου φάνηκε ότι δεν καταλαβαίνεις τι έγραψα :
Παράθεση
Δίνει μέχρι 9 Volts, άσχετα απο τα Watts, σαν να λέμε κόφτη. Kαι από τον τύπο P (ισχύς watts)  = V (volts) * V / R (αντίσταση)  για να σου δίνει μόνο 48.2 Watts  πρέπει να έχεις αντίσταση ~= 1.7 Ω (ohms)   (1,6κάτι του την μέτραγε)

Για παράδειγμα, αν είχες 2.3Ω αντίσταση θα μπορούσε να δώσει μέχρι 9*9/2.3 ~=35Watts

Δεν είναι λίγα τα Watt για τόσο μεγάλες αντιστάσεις.
Δεν βρίσκω κάτι προβληματικό ή κάτι ακαταλαβίστικο στο παραπάνω και γιατί πιάστηκες από αυτό. Να ξέρεις ούτε εγώ μαλώνω ούτε σε επιπλήττω που με ρωτάς πράγματα που ήδη τα ξέρεις (γιατί ??)






btw Δεν έχω φτιάξει ούτε έχω μπλέξει ακόμα με diy αντιστάσεις, με έτοιμες BVC ατμίζω (1300άρα VV της οκάς + Aspire ET-S έχω) και δεν είμαι φυσικός/χημικός/ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός κτλ, ότι θυμάμαι από το σχολείο ξέρω, και ώς νέος στο άτμισμά δεν νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω τους παλιότερους.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #526 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:48 »
@Αποστόλης.
Περισσότερες σπείρες = μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης = περισσότερος ατμός (και συνήθως και γεύση)
Το ίδιο ισχύει και για τον άξονα. Μεγαλύτερος άξονας = μεγαλύτερο μήκος σύρματος.
Η διάμετρος του άξονα βέβαια εξαρτάται και από τι σε βολεύει εσένα. Δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη.  Εγώ για παράδειγμα δε βολεύομαι με 3αράκια αξονάκια λόγω χώρου στο deck.

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #527 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:50 »
Ωραία .Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια .Μόλις τα πάρω στα χέρια μου θα έχω μια πιο καθαρή εικόνα .

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #528 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 00:56 »
παχύς πυρήνας περισσότερο σύρμα με λιγότερες σπείρες και το αντίστροφο για λεπτό πυρήνα :) :)  ςορυ με προλάβανε  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #529 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 01:51 »
Θα τους πρίξουμε αλλά δεν πειράζει :p Οι διαχειριστές με 3 κλίκ έχουν πετάξει τα μπλαμπλά μας στην "μαύρη τρύπα" :pΌ,τι ξέρω το ξέρω από την φυσική που κάναμε στο γυμνάσιο ,στο λύκειο από ότι θυμάμαι κάναμε για εναλλασσόμενα ρεύματα όπου εκεί έχουμε και τα "επαγωγικά" να μας παιδεύουν (μιας και τυλίγουμε πηνίο, και όχι "στρίβουμε αντίσταση" :p) άρα και οι περισσότεροι εδώ μέσα τα ξέρουν ή έστω τα έχουν ακούσει ήδη από το σχολείο.




Πρωτον φιλε μου , δεν εγραψα οτι εγραψα για να το παιξω εξυπνος , ουτε ξερολας , ουτε το εκανα για να σε μειωσω.

Οτι εγραψα , το εγραψα γιατι υπαρχει μια λαθος αντιληψη των πραγματων απο πολλους , οτι οι μικρες αντιστασεις θελουν πολλα Watts και σ' αυτο το κυριο φταίξιμο το εχουν καποιες εταιριες που εφτιαξαν ατμ/τες με πολυ χαμηλες αντιστασεις και δηλωνουν οτι ΠΡΕΠΕΙ να δουλευουν απο 35 Watts και πανω , χωρις ομως να κανουν γνωστό το λογο της δηλωσης αυτης.
Ο δικος τους λογος φυσικα , ηταν να μπορεσουν να πουλησουν τις δικες τους  ή και παρομοιας τεχνοτροποιας και τεχνολογιας συσκευες.
Οχι οτι ειχαν καποια άλλη τεχνολογια και τεχνοτροποια , αλλα ηταν ενα μεσο για να μπορεσουν να τραβηξουν πελατες.
Με τον τροπο αυτο λοιπον φτασαμε σε σημειο ολοι οι νεοι , αλλα και παλαιοι που δεν ειχαν ασχοληθει με τετοιες αντιστασεις ή τετοιου στυλ ατμισματος , να παραμυθιαστουν απο αυτο το  ''δηθεν νεο στυλ''.Ειδαμε λοιπον με τον καιρο να επικρατει μια μοδα που ηθελε πολλους ατμιστες να ψαχνουν για μοντακια με ......500Watts , για να μπορεσουν να λειτουργησουν τις υπερυποΩμικες αυτες αντιστασεις των 0.5 Ωμ , χωρις να ξερουν γιατι χρειαζονται τοσα Watts και επειδη το ειπε μια κατασκευαστρια εταιρια , παει να πει οτι ειναι και σωστο.......
Αυτη η εταιρια ομως ''γεννήθηκε'' απο ατομα μιας γενιας που εδω και πολλα χρονακια ατμιζουμε με τετοιες αντιστασεις και χαμηλοτερες ακομα , χωρις να χρειαζομαστε τετοιες δυναμεις.
Δεν λεω οτι ειναι σωστο , ουτε οτι το καναμε αυτο καθε μερα και καθε ωρα.
Προσπαθησαν λοιπον με πλακετες υπερπαλμικες που εδειναν οτι να' ναι στον ατμοποιητη ωστε να θερμαινει το τεραστιο συρμα που ελεγαν αντισταση για να εχει το υποσχομενο αποτελεσμα ο ατμιστης και λογο αυτου του αποτελεσματος , νομιζαν οτι κατι εκαναν.Στα 3.7 V ομως η μπαταρια ηταν ''αδυναμη''........   
Γιατι ;;;;;
Απλα γιατι η πλακετα χρειαζοταν τοσο πολυ ρευμα για να δωσει αυτο το ''οτι να 'ναι'' , που το ρευμα της μπαταριας οταν εφτανε κοντα στα 3.7 V , απλα δεν αρκουσε για να δωσει το αποτελεσμα που υποσχοταν η εταιρια.
Αρα καταλήγουμε στο οτι αν ειναι να γραψουμε κατι , θα πρεπει και να το υποστηρίζουμε με μια σωστη , απλη και επεξηγηματικη απαντηση.
Oλο αυτο και τα προηγουμενα τα εγραψα γιατι αυτο που εγραψες οτι λογο του οτι ειναι μεγαλη η αντισταση (1.7 Ωμ καποτε λεγοταν LR - Low Resistance -) , ηταν πολλα τα Watts που εδωσε το μοντακι και δεν χρειαζονται τοσα για μια ... μεγαλη (1.7Ωμ) αντισταση ...
Αυτο ενας ατμιστης που δεν ξερει το τι και το πως , θα καταλαβει πως  --'' οι μικρες αντιστασεις θελουν πολλα Watts και οι μεγαλες λιγα ''--
Δεύτερων , αποφευγω παντα να γραφω με τυπους και προσπαθω να εξηγήσω ή να γραψω αυτο που θελω να γραψω , με τα πιο  απλα λογια χωρις να χρειαζεται καποιος να ψαξει τι ειναι αυτο που εγραψα.
Μπορει να ξερω πολλα , αλλα μπορει και να ξερω πολυ λιγα.
Το θεμα ομως ειναι ειτε ξερω λιγα , ειτε ξερω πολλα εγω ή καποιος αλλος , θα πρεπει αυτα που ξερουμε να ειναι βοηθεια για καποιον αλλο και οχι να τον μπερδευουμε.
Δεν εχει ομως σημασια το τι ξερω εγω (ή καποιος αλλος) .
Σημασια εχει να ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα με τροπο που θα ειναι κατανοητός για ολους.

Εδω ...
Δίνει μέχρι 9 Volts, άσχετα απο τα Watts, σαν να λέμε κόφτη. Kαι από τον τύπο P (ισχύς watts)  = V (volts) * V / R (αντίσταση)  για να σου δίνει μόνο 48.2 Watts  πρέπει να έχεις αντίσταση ~= 1.7 Ω (ohms)  (1,6κάτι του την μέτραγε) Για παράδειγμα, αν είχες 2.3Ω αντίσταση θα μπορούσε να δώσει μέχρι 9*9/2.3 ~=35Watts
Δεν είναι λίγα τα Watt για τόσο μεγάλες αντιστάσεις.
ηταν το σημειο της ολης αντιπαραθεσης .
Η τελευταια σου προταση.
Αν τη διαβασεις και 'συ δευτερη φορα , θα καταλαβεις καλυτερα γιατι  ''πιαστηκα'' απ' αυτο...
Και σαν ενημερωση , αν και νομιζω οτι ηδη το ξερεις γιατι μου το ρωτησες κιολας , με τηρούμενες τις αναλογιες , ΝΑΙ και με λιγοτερα Watts , μπορουμε να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:02 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #530 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:02 »
Τελικά επειδή τα κάνατε τσουρέκια, με μεγάλη αντίσταση δηλαδή 1.8ohm θέλει λιγότερα watt ενώ με μια 0.5ohm θέλει περισσότερα;
Πόσα watt με την 1.8 πόσα με την 0.5;
Περισσότερο ατμό έχεις με μικρότερη αντίσταση ή με μεγαλύτερη;
Πόσες σπείρες είναι οι καλύτερες για να έχεις καλή γεύση και πόσα ohm πρέπει να είναι για να χεις γεύση;
Απαντήστε σε αυτά να βοηθηθούν όλοι, γιατί με το πέρα δώθε το μπαλάκι ζαλίστηκα. :wall:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #531 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:24 »
Το ποσες σπειρες , τι Ωμικη αντ/ση , ποσα Watts , ειναι κατι που θα το βρεις μονος σου φιλε μου.


Εγω (ή καποιος αλλος) , αυτο που μπορω να σου προτεινω , ειναι κατι που αρεσει σε 'μενα.


Οποτε θα πρεπει να αναφερεις και 'συ τι μοντακι  εχεις και για τι ατμοποιητη ενδιαφερεσαι

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #532 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:25 »
Τελικά επειδή τα κάνατε τσουρέκια, με μεγάλη αντίσταση δηλαδή 1.8ohm θέλει λιγότερα watt ενώ με μια 0.5ohm θέλει περισσότερα;
Πόσα watt με την 1.8 πόσα με την 0.5;
Περισσότερο ατμό έχεις με μικρότερη αντίσταση ή με μεγαλύτερη;
Πόσες σπείρες είναι οι καλύτερες για να έχεις καλή γεύση και πόσα ohm πρέπει να είναι για να χεις γεύση;
Απαντήστε σε αυτά να βοηθηθούν όλοι, γιατί με το πέρα δώθε το μπαλάκι ζαλίστηκα. :wall:

Το οριο ειναι το καμενο. Αν δεν παιρνεις καμενο μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε συνδυασμο αντιστασης (ωμ, διατομη, σπειρες, κτλ.) και ρευματων γουσταρεις (γευση - ντουμανι).

Οσα αφορουν τη γευση ειναι υποκειμενικα και μην περιμενεις να βρεις το holy grail απο εδω αν δεν στησεις με τα χερακια σου εναν αριθμο αντιστασεων να το βρεις μονος σου (για τη δικια σου γευση προκειται αλλωστε).

Κατα τα αλλα ενδιαφερουσα η παραπανω συζητηση για οσους θελουν να γνωριζουν κατι παραπανω (αλλωστε το λεει και ο τιτλος του νηματος).

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #533 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 02:33 »
Γενικα όμως για πολύ ατμό τι αντιστάσεις προτείνεται?περιμένω να έρθουν vtc mini subtank mini clone και velocity clone .αν έχω καταλάβει σωστά χαμηλές αντιστάσεις βγάζουν πολύ ατμό αλλά χάνεται ή γεύση του υγρού .τα λέω σωστά ?

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #534 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 12:08 »
.Ειδαμε λοιπον με τον καιρο να επικρατει μια μοδα που ηθελε πολλους ατμιστες να ψαχνουν για μοντακια με ......500Watts , για να μπορεσουν να λειτουργησουν τις υπερυποΩμικες αυτες αντιστασεις των 0.5 Ωμ , χωρις να ξερουν γιατι χρειαζονται τοσα Watts και επειδη το ειπε μια κατασκευαστρια εταιρια , παει να πει οτι ειναι και σωστο.......
Αυτη η εταιρια ομως ''γεννήθηκε'' απο ατομα μιας γενιας που εδω και πολλα χρονακια ατμιζουμε με τετοιες αντιστασεις και χαμηλοτερες ακομα , χωρις να χρειαζομαστε τετοιες δυναμεις.
(γιατί χρειάζεται και λίγο χιούμορ, και μιας συμφωνούμε για να διαφωνούμε)
Τι είναι αυτά που μου γράφεις φιλε; Τι; Κάτι έχεις μαζί μου!

Εγώ ζω για την στιγμή όπου το RX1200 δεν θα λείπει από καμιά νοικοκυρά, από κανένα σπίτι. Για την στιγμή που θα μπορεί, άξια, να αντικαταστήσει τον ατμομάγειρα, το ατμοσίδερο, την stirella, τον ατμοκαθαριστή !




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #535 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 15:28 »

(γιατί χρειάζεται και λίγο χιούμορ, και μιας συμφωνούμε για να διαφωνούμε)
Τι είναι αυτά που μου γράφεις φιλε; Τι; Κάτι έχεις μαζί μου!

Εγώ ζω για την στιγμή όπου το RX1200 δεν θα λείπει από καμιά νοικοκυρά, από κανένα σπίτι. Για την στιγμή που θα μπορεί, άξια, να αντικαταστήσει τον ατμομάγειρα, το ατμοσίδερο, την stirella, τον ατμοκαθαριστή !





Ο.Κ.
Αν γουσταρεις ειρωνειες , καλα κανεις.....
Προσπαθησα να σου πω δυο παραγματακια , αλλα ειδα ειρωνια και εμπαιγμο και οχι μονο απο το προηγουμενο μηνυμα σου , αλλα και πιο πριν.
Καλα κανεις .
Δεν εχω τιποτα μαζι σου , οπως δεν εχω τιποτα με κανενα.
Εγραψα οτι εγραψα για να μαθεις κατι απο το παρελθον , γιατι το παρελθόν φτιαχνει το μελλον και χωρις αυτο φτιαχνουμε λαθος αντιλήψεις .
Λαθος ειμαι εγω που προσπαθησα να βοηθησω χωρις να το ζητησεις.
Εχεις απολυτο δικιο.


Καλη πορεια αδερφε.






Γενικα όμως για πολύ ατμό τι αντιστάσεις προτείνεται?περιμένω να έρθουν vtc mini subtank mini clone και velocity clone .αν έχω καταλάβει σωστά χαμηλές αντιστάσεις βγάζουν πολύ ατμό αλλά χάνεται ή γεύση του υγρού .τα λέω σωστά ?


Αν εχεις διαθεση να διαβασεις...............:


1)  Η διαφορα στις εσωτερικες διαμετρους μιας αντιστασης , παιζει ρολο.
Αν ειναι μια αντισταση σε 2.0mm αξονακι και η αλλη στα 3.0mm , τοτε στη ''μεγαλη'' θα εχουμε περισσοτερο απορροφητικο υλικο (π.χ. βαμβακι) και ετσι θα υπαρχει μεγαλυτερη ποσοτητα υγρου στην αντισταση.
Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα το να μπορουμε να δωσουμε περισσοτερα Watts και να εχουμε περισσοτερο ατμο , γευση , χτυπημα...., χωρις να εχουμε φοβο για καμενο.   
2)  Αν μιλαμε για ηλεκτρονικο μοντακι , δεν μας ενδιαφερει και πολυ ποσα Ωμ θα βγει μια αντισταση σε 2.0mm αξονακι ή σε 3.0mm. Ειτε εχεις 1.0 Ωμ , ειτε εχεις 2.0 Ωμ , στα 15Watts (για παραδειγμα) , το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.
Με μικρη αντισταση θα εχεις περισσοτερη καταναλωση.
Μικρη διαφορα βεβαια (ασήμαντη θα ελεγα καλυτερα) , αλλα υπαρχει.
3)  Τα Volts , δεν παιζουν κανενα σημαντικο ρολο.
Τα Volts που βλεπουμε ειναι απλα η ταση που αντιστοιχει στην αναλογια των Watts , Amperes και Ωμ που εχουμε εκεινη τη στιγμη.
Αν βαλουμε δηλαδη μια αντισταση 1.0 Ωμ και δωσουμε 15 Watts , θα δουμε 3.8 Volts και 3.8 Amperes.
Αν βαλουμε μια αντισταση 2.0 Ωμ και δωσουμε 15 Watts , θα δουμε 5.4 Volts και 2.7 Amperes.
Εδω βλεπουμε λοιπον οτι χρειαζομαστε λιγοτερη ενταση ρευματος (Amperes) για να δουλεψουμε 2.0 Ωμ αντισταση , αρα λιγο μικροτερη καταναλωση (ασημαντη) , πολυ μεγαλυτερα Volts , αλλα το αποτελεσμα θα ειναι ακριβως το ιδιο , γιατι η ισχυς που εχουμε ρυθμισει να μας δωσει το μοντακι , ειναι 15 Watts.
Δεν ατμιζουμε με Volts , αλλα με την αναπτυξη θερμοκρασιας στο συρμα που ατμοποιει το υγρο και για τη θερμοκρασια αυτη , χρησιμοποιούμε τα Watts.   
4)  Oι αντιστασεις με κολλημενες σπειρες , ΔΕΝ ειναι καλυτερες απο τις αντιστασεις που εχουν κενα.
Το mini coil ειναι σε 1.0mm αξονακι , το micro coil σε 2.0mm αξονακι και το mega coil σε 3.0mm αξονακι.
Δεν υπαρχει σχεση στο αν ειναι κολλημενες οι σπειρες ή οχι με την ονομασια micro coil.
Αν εχουμε ενωμενες τις σπειρες , στην ουσια πνιγούμε το αποτελεσμα απο τις υπολοιπες σπειρες και εχουμε το αποτελεσμα απο τις ακριανες.
Μεσα στο tube (αφου ειναι ενωμένες μιλαμε πλεον για σωληνα...) , το βαμβακι καιγεται απο τη μεγαλη θερμοκρασια , αλλα το αποτελεσμα της ατμοποιησης θα ειναι απο τις δυο σπειρες στις ακρες της αντιστασης.
Οταν εχουμε αντισταση με κενα , θα εχουμε το αποτελεσμα ολων των σπειρων οπως ειναι φυσικο.
Καλυτερο αποτελεσμα θα παρουμε απο μια αντισταση με μικρα κενα . 
Θα πρεπει να ειναι ισοποσες οι αποστασεις απο σπειρα σε σπειρα .
Ετσι θα υπαρχει παντα σωστρη κυκλοφορια ρευματος με την ιδια ενταση σε ολο το μηκος της αντιστασης και η θερμοκρασια θα ειναι σε ολο το μηκος της αντιστασης ιδια.
Αυτο θα το δουμε και σαν μαυρισμα στο βαμβακι απο τη μια μονο πλευρα.
Βεβαια παιζει ρολο και το αν ειναι σωστη η ποσοτητα του βαμβακιου και ιδια σε ολο το μηκος της αντιστασης στο θεμα του ''μαυρισματος'' του βαμβακιου.     
Το micro coil και γενικα οι ενωμενες σπειρες , ξεκινησε οταν ενα παλικαρι προσπαθησε να κανει αλλαγη σε ενα ατμοποιητη dripper 306 (αν θυμαμαι σωστα)
Προσπαθησε λοιπον να βαλει την καινουρια αντισταση μεσα στο κεραμικο αλλα δεν μπορεσε να τη βαλει έχοντας τα κενα που ειχε η αρχική.
Ειδε ομως οτι παρα το οτι ηταν ενωμενες καποιες σπειρες και πειραζοντας τες λιγο , καταφερε να το κανει να δουλεψει. Παρ΄ολα αυτα , ακομα και οι σπειρες που ηταν ενωμενες , ειχαν κι αυτες ενα μικρο κενο , αλλα φαινονταν σαν ενωμενες. Οποτε φτανουμε στο σημειο να πουμε οτι αυτο που κυριαρχει πλεον , οτι οι ενωμενες σπειρες ειναι το micro coil , ειναι λαθος.
Το micro coil εχει σχεση με την εσωτερικη διαμετρο της αντιστασης.
Ειτε με κενα , ειτε ενωμενες λοιπον οι σπειρες , αν ειναι σε 2.0mm αξονακι ειναι micro coil.Ειτε κανουμε 0.5 Ωμ , ειτε κανουμε 2.0 Ωμ , αν τις δουλεψουμε στα 20 Watts για παραδειγμα , το ατμιστικο αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.
Αν ομως η μια αντισταση ειναι φτιαγμενη με χοντρο συρμα και η αλλη με λεπτο , τοτε θα χρειαστουμε περισσοτερη ενεργεια για να θερμανουμε το χοντρο συρμα , με αποτελεσμα να υπαρχει και περισσοτερη καταναλωση.
Με το λεπτο συρμα παλι , θα υπαρχει πιο ευκολο αρπαγμα , αλλα αν δεν υπαρχει πολυ καλη τροφοδοσια , υπαρχει κινδυνος για καμενο , λογο της ευκολης και μεγαλης θερμοκρασιας που μπορει να αναπτυχθει.Με VV/VW ομως προσωπικα δεν βλεπω το λογο να κανω μια μικρη αντισταση , ενω μπορω να εχω αυτο το αποτελεσμα με μια μεγαλη.
Χαμηλοτερη θερμοκρασια και πολυ πιο ανετη αποδοση απο την πλακετα , πολυ καλυτερη γευση λογο του οτι θα μπορω να εχω μεγαλη επιφανεια και πιο χαμηλη θερμοκρασια ατμου , χωρις να σκεφτομαι αν ειναι πολυ ή λιγο το συρμα .
Στο θεμα καταναλωση ενεργειας παιζει ρολο το ποσα Watts ζηταμε , γιατι για να εχουμε πολλα Watts θα χρειαστει να τραβηξουμε πολυ ποσοτητα ρευματος (C) , απο τη μπαταρια.Η γνωμη μου για ενα καλο αποτελεσμα για λειτουργια σαν απλο ηλεκτρονικο μοντ:0.25mm συρμα , 2.5mm αξονακι , μικρα κενα αναμεσα στις σπειρες , 1.8 - 2.5 Ωμ.

Σε TC οι αντιστασεις θελοντας και μη , θα ειναι μικρες.
Αρα το πιο κυριο θεμα εδω ειναι το να ειναι φτιαγμενη η αντισταση σωστα ωστε η τροφοδοσια να ειναι οσο γινεται καλυτερη.Αυτο θα παιξει ρολο στη λειτουργια της ρυθμισμενης θερμοκρασιας .
Αν δηλαδη δεν υπαρχει σωστη τροφοδοσια , θα βλεπουμε τη θερμοκρασια να φτανει σχεδον αμεσως στο οριο και να μην αφηνει να ατμισουμε σωστα .
Με τον ελεγχο θερμοκρασιας ομως , η αληθεια ειναι οτι με την προσπαθεια για να εχουμε σωστο αποτελεσμα , εχουμε  και το καλυτερο σχολειο για να μαθει καποιος να στηνει σωστα τις αντιστασεις του.
Οποτε σε VV/VW μοντακι φιλε μου , δεν παιζει και μεγαλο ρολο αν εχεις μικρη ή μεγαλη αντισταση .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 15:37 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #536 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:22 »
παιδιά έχω μια απορία όταν τραβάω τζούρα από κάποιον άτμο δεν έχει σημασία ποιόν τελειώνοντας την τζούρα κανονική όχι πνευμονική και φέρω το mod κοντά στο αυτή μου ακούω κάτι σαν κροτάλισμα που λογικά είναι από την ατμοποίηση μέχρι να κρυώσει το σύρμα όταν αφήνω το κουμπί .αλλά άλλες φορές δεν ακούγετε μήπως έχει να κάνει και με την τροφοδοσία αυτό το κροτάλισα .στην πρώτη τζούρα δεν το κάνει στην δεύτερη απανωτή το κάνει.καμένο δεν παίρνω αλλά μάλλον πάει να στεγνώσει το βαμβάκι ??? :confused1:   

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #537 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 17:41 »
Στην δεύτερη απανωτή τζούρα είναι φυσικό να το κάνει το τσιτσίρισμα, γιατί η αντίσταση έχει ήδη αποκτήσει θερμοκρασία από την πρώτη τζούρα.
Οπότε πατώντας για δεύτερη φορά, δεν προλαβαίνει να κρυώσει αλλά ανεβάζεις κι άλλο την θερμοκρασία και αφήνοντας το fire επειδή έχει αρκετά υψηλή θερμοκρασία συνεχίζει να "βράζει" το υγρό και αυτό είναι που ακούγεται.
Είναι λογικό, μην σε απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος prevezano

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #538 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 21:32 »
Φίλε shadockan σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Βοήθησε με λίγο.

- Τα Volts , δεν παιζουν κανενα σημαντικο ρολο.

Μου είχε πει ένας να μην ατμίζω πάνω απο 5 volt και καμια 300c  γιατί θεωρείται καρκινογόνο...ξέρεις κάτι? 

- Oι αντιστασεις με κολλημενες σπειρες , ΔΕΝ ειναι καλυτερες απο τις αντιστασεις που εχουν κενα.
Το mini coil ειναι σε 1.0mm αξονακι , το micro coil σε 2.0mm αξονακι και το mega coil σε 3.0mm αξονακι.
Δεν υπαρχει σχεση στο αν ειναι κολλημενες οι σπειρες ή οχι με την ονομασια micro coil.

Στα περισσότερα στησίματα που βλέπω σε video στο youtube για dripping στήνουν με ενωμένες σπείρες και πάντα προσπαθούν να πυρώνει από μέσα προς τα έξω.Το ίδιο πρέπει να γίνετε και σε αντίσταση με κενά? 

-Θα πρεπει να ειναι ισοποσες οι αποστασεις απο σπειρα σε σπειρα

Πως πετυχαίνουμε ίσες αποστάσεις ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ,ελπίζω να μην κουράσουν οι απορίες μου.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #539 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:58 »

Το τι βλεπουμε στο youtube , δε σημαινει παντα οτι ειναι και σωστο.
Απλα να το σκεφτεις , οταν ειναι ενωμενες οι σπειρες , απο που θα εχει διαφυγη ο ατμος που παραγεται απο τις κεντρικες σπειρες ;;;
Ας πουμε οτι υπαρχει εστω και ενα μικρουλικο κενο αναμεσα σε δυο απο τις 6 (για παραδειγμα ) σπειρες , απο τις υπολοιπες πως θα παρεις το ατμιστικο αποτελεσμα τους ;;;


Το να πυρωνουμε το συρμα γενικα δεν ειναι και το καλυτερο .  Φυσικα και 'γω δεν ειμαι αγιος...  Το καιω και 'γω το συρμα πολλες φορες , οπως και οι περισσοτεροι.  Μη κρυβόμαστε...


Αν ειναι με κενα οι σπειρες , ειναι φυσικο να αποδίδουν ολες κανονικα την ατμοποίηση του υγρου που  αντιστοιχει στην καθε μια.
Προσεχοντας τη στιγμη που παταμε το κουμπι Fire σε χαμηλα Watts  , θα δεις οτι ο ατμος που παραγεται απο μια αντισταση με κενα , ειναι πλουσιοτερος απο μια αντισταση με κολλημενες σπειρες.
Αυτο ειδα εγω τουλαχιστον.


Ενα αλλο θεμα ομως ειναι και το οτι εχοντας κολλημενες σπειρες , υπαρχει σε μικρη επιφανεια μεγαλη θερμοκρασια , χωρις να υπαρχει ανετος αερισμος του βαμβακιου και της αντιστασης γενικα.
Αντιθετα στις αντιστασεις με κενα , θα δουμε χαμηλοτερη θερμοκρασια και γρηγοροτερη πτωση θερμοκρασιας.
Επεισης , σε αντισταση με κενα , εχουμε και καλυτερη διανομη θερμοκρασιας σε ολο το μηκος της αντιστασης.
Στις κολλημενες οπως εγραψες και 'συ , βλεπεις να αναβει απο μεσα προς τα εξω , αλλα συνεχιζει να εχει μεγαλητερη ''λαμψη'' στη μεση.
Αρα εκει που ''αναβει'' περισσοτερο , υπαρχει και μεγαλυτερη θερμοκρασια.... 8)


Αυτο που σου ειπαν για τα Volts δεν ισχυει.
Εχω στημενο τον Diver με 2.96Ωμ αντισταση με 25 Watts και στο eVic VTC Mini μου δειχνει 8.6V.
Δηλαδη ,το ατμιστικο αποτελεσμα το εχω απο τα 25 Watts με αντισταση 3.0Ωμ , που αντιστοιχουν σε 8.6V.
Επικινδυνα θα ειναι τα 5 Volts , οταν εχεις αντισταση 0.5 Ωμ χωρις να εχεις καλη τροφοδοσια.
Ο λογος ειναι φυσικα οτι με 0.5 Ωμ και 5 Volts , θα μας δωσει το μοντακι 50 Watts.
Aν ειναι χαμηλοτερη ακομα η αντισταση , στα 5 Volts θα εχουμε ακομα περισσοτερα Watts.
Για παραδειγμα , στα 0.2 Ωμ , θα μας δωσει 125 Watts με 5 Volts.
Αντιστοιχα και η θερμοκρασια θα ανεβει αναλογα με τα Watts που θα δωσεις.
Σε μια αντισταση ομως των 2.0 - 3.0 Ωμ , δεν θα εχεις τετοιο προβλημα , γιατι με το λεπτοτερο συρμα θα ειναι πολυ πιο ευκολο να παρεις το αποτελεσμα που θελεις σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα , χωρις να χρειαζεται να δωσεις τοσα πολλα Watts κι αυτο θα συμβεί γιατι το λεπτο συρμα δεν χρειαζεται τοσα Watts ωστε να φτασει στη θερμοκρασια που θα μας δωσει καλο αποτελεσμα .
Αρπαζει πολυ πιο γρηγορα και φτανει πολυ πιο ευκολα σε θερμοκρασια που ειναι ικανη να μας δωσει αυτο που θελουμε.


Οπως εγραψα και πιο πανω , με μικρες αντιστασεις , θα πρεπει να εχουμε και παρα πολυ καλυ τροφοδοσια και πολυ υγρο στην αντισταση , ωστε να ειναι ικανο να καλυψει την παραγωμενη θερμοκρασια που θα αναπτυχθει.
Αν δεν εχουμε καλη τροφοδοσια και πολυ υγρο στην αντισταση , το μονο σηγουρο ειναι οτι θα μας δωσει καμενο που θα χορεύουμε ολη νυχτα..... :))
Οταν εχουμε καλη και σωστη τροφοδοσια , η αντισταση θα ψυχεται πολυ πιο ευκολα απο το υγρο και ετσι δεν θα ξεπερνα τους 300 βαθμους.
Το οριο αυτο υπαρχει απο ερευνες σε εργαστιρια και οχι επειδη το λεω εγω.
Καπου στους 290-330*C αν δεν κανω λαθος , θα εχουμε ατμους που δεν ειναι και τοσο αθωα και καλα για τον οργανισμο μας.




Ισες αποστασεις μπορουμε να πετυχουμε με πολλους τροπους .
Εγω απλα αφηνω το τρυπανακι στην αντισταση και με ενα ισιο κατσαβιδι δινω στις σπειρες την αποσταση και τη μορφη που θελω.
Υπαρχει ομως ενας πολυ πιο ευκολος τροπος.
Με μια ξυλοβιδα στη διαμετρο που θελεις , μπορεις απλα να στριψεις το συρμα σου στις βολτες της βιδας και στο τελος  '' ξεβιδωνεις ''  τη βιδα και εχεις ισιποσες αποστασεις στην αντισταση σου.


Οτι αλλο θελεις ρωτα ελευθερα.
Υπαρχουν πολλα ατομα εδω μεσα που μπορουν να βοηθησουν φιλε μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364