vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #510 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 00:14 »
Στην καλυτερη περιπτωση την Κυριακη (απο οποιον βρω ανοιχτο στην Αθηνα) και αυτη τη φορα θα στριψω μεσα στο μαγαζι πριν αγορασω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #511 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:32 »
καλημερα παιδια και χρονια πολλα!
επεσε στα χερια μου ενας subtank mini,  ειναι η πρωτη μου φορα σε επισκευασιμο και θα ηθελα να ρωτησω τι μεγεθος συρμα κανθαλ να παρω?
να παρω τρυπανακι για στριψιμο, κι αν ναι τι διαμετρο?


απο εξοπλισμο εχω mod kbox και ωμομετρο της eleaf.
Aν σας βοηθαει , μεχρι  τωρα ειχα τον mini aerotank και ατμιζα σε 13 watt με 1,5Ω αντισταση...
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #512 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:49 »
Σύρμα απο 0.28 έως 0.32 απο 6 έως και 8 σπείρες ανοιχτές η κλειστές  σε 2.5 τρυπάνι για να έχεις αντίσταση  απο 1 ωμ έως και το 1.5

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #513 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:50 »
Καλημέρα και σε εσένα.
Αν και το ερώτημα σου έχει απαντηθεί εκτενώς στο νήμα του subtank, εν συντομία θα σου πω.
Σύρμα 0,30 και πάνω, στρίψιμο σε 2,5μμ τρυπανάκι και άνω, με τιμή αντίστασης 1,3 Ωμ και κάτω.

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #514 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 15:06 »
Οκ παιδια, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #515 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 19:50 »
Νεος στο στριψιμο.
Ερωτηση στους εμπειροτερους. Για 1.5-1.7 αντισταση, με 3 διαμετρο, καλυτερα να επιλεξω 28awg ή 30awg??
Eπισκευασιμη κεφαλη σε melo 2 με Istick60

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #516 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 21:21 »
πιο λεπτό για να στρίβεις πιο εύκολα

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #517 στις: Δεκεμβρίου 31, 2015, 10:06 »
Ακομα και με 26awg που ειχε μεσα ο Melo, εγινε ευκολα, εχω φτιαξει ενα σαν Κuro, απλως ελεγα κι εγω για λεπτοτερο, για να αρπαζει καλυτερα. Οποτε θα παω για 30ρι, ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #518 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 20:45 »
.........απο το θεμα  eVic VTC Mini....


Oχι φιλε μου . Και στο παραπανω μνμ που εγραψα οτι θα χαλαστουμε........, χαριτολογωντας το εγραψα.Εγω δε μαλωνω....Ας παμε ομως σε κατι που το εχουμε πει / γραψει πολλες φορες , αλλα ακομα να το καταλαβουμε.Πολλα Watts δεν θελουν οι μικρες αντιστασεις , αλλα τα χοντρα συρματα.
Αν θελει καποιος ας κανει μια δοκιμη :

0.20 - 0.25 mm ΝiCr - Kanthal - SS - Ti  /   0.2 - 0.8 Ωμ .

Ας προσπαθησει να δωσει σε τετοιες αντιστασεις και με τετοια συρματα  30 - 40 - 50 - .........500 Watts............

Σωστο αυτο που εγραψες οτι με λεπτο συρμα εχουμε μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Αυτο ομως σημαινει οτι το ρευμα θα δυσκολευτει να περασει απο ενα λεπτο συρμα και ετσι θα εχουμε συσσώρευση ρευματος σε μικρη επιφανεια , με αποτελεσμα να πυρωσει ο αγωγος μεταφορας του.
Δηλαδη το συρμα.
Απο αυτο πηγάζει οτι το λεπτο συρμα εχει μεγαλυτερη αντισταση ως προς την πορεια του ρευματος .

Αυτο ειναι που λεμε και 'μεις  '' εφτιαξα αντισταση ''......   

Ερχομαστε ομως ετσι σε ενα θεμα που πολλοι απο εμας εχουμε καταλαβει λαθος.
Εχουμε γραψει και εγω , αλλα και αλλοι , οτι ατμιζουμε με Watts και οχι με Volts.
Εν μερη ειναι σωστο , αλλα αν πρεπει να μιλαμε /γραφουμε σωστα τις περιγραφες , θα πρεπει να γραψουμε οτι ατμιζουμε λογο ανοδου θερμοκρασιας στις σπειρες του πηνιου , με αποτελεσμα αυτο να ατμοποιει το υγρο που ερχεται σε επαφη .

Τα Watts ειναι το μεσο να ανεβασουμε θερμοκρασια στο πηνιο και τα Volts απλα μας δειχνουν την κινηση του ρευματος .
Η ταση ειναι η ταχυτητα (ας πουμε) , με την οποια κινείτε το ρευμα , απο πολο σε πολο , μεσα στο στοιχειο (μπαταρια).
Λογο του οτι πολλοι απο εμας δεν καταλαβαινουμε και πολυ καλα τους τυπους , θα ηταν καλυτερο να εξηγουμε στον κοσμο που διαβαζει τι ειναι το ενα και τι το αλλο , παρα να πεταμε ενα -- V=IxR --

Αν ξερεις κατι , θα ηταν καλο να το χρησιμοποιήσεις για βοηθεια.
Αν μιλαμε με τυπους , δε νομιζω οτι θα βοηθησουμε και καποιον που δεν ξερει.

Ολα αυτα δεν τα γραφω σαν επιπληξη. 
Απλα το βλεπω απο τη δικια μου πλευρα , που θα ηθελα για βοηθεια καποιον που να τον καταλαβαινω.

Οσο για το οτι το μοντακι ''κοβει'' στα 9 V , αυτο σημαινει οτι δεν εχει τη δυνατοτητα να διαχειριστεί περισσοτερα Volts και τιποτε αλλο.
Mαζι μ' αυτο φυσικα ερχονται και ολοι οι υπολοιποι περιορισμοι στα Watts , Amps , Ωμ.

Αυτο που θα επερνε ενας ο οποιος δεν κατεχει και πολλα απο ρευμα με τον τροπο που εγραψες αυτο που εγραψες ,  θα ηταν οτι οι μικρες αντιστασεις θελουν πολυ ρευμα και οι μεγαλες λιγο.
Αυτη ηταν και η αιτια που εκανα την ερωτηση.


Διορθωση μεγεθους γραμματοσειρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 20:48 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #519 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 21:32 »
Για  subtank mini και velocity σε χαμηλές αντιστάσεις 0,3-0,5ohm  τι σύρμα kanthal να πάρω? Ποσα awg ?(δεν τα έχω ακόμα στα χέρια μου απλά αύριο θα κάνω παραγγελία από fasttech και θέλω να τα πάρω όλα μαζί)

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #520 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 21:41 »
Γιατί θες σώνει και καλά kanthal; Αν χρησιμοποιήσεις 26 awg (0,40mm) σε 2 mm τρυπάνι θες μόλις 2,5 σπείρες και άσε τα βατ που θα χρειαστείς να το πυρώσεις. Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις SS σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #521 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 21:44 »
Όχι να σου πω την αλήθεια .διαβάζω όλα τα νήματα αυτές τις μέρες και τα έχω όλα πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου.με το ss δεν μπλέκω με tc κλπ? Πρώτη φορά μπλέκω και με mod και με επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #522 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 21:44 »
Για  subtank mini και velocity σε χαμηλές αντιστάσεις 0,3-0,5ohm  τι σύρμα kanthal να πάρω? Ποσα awg ?(δεν τα έχω ακόμα στα χέρια μου απλά αύριο θα κάνω παραγγελία από fasttech και θέλω να τα πάρω όλα μαζί)

Στον subtank mini σε χαμηλές τιμές αντίστασης το πιο χοντρό σύρμα Kanthal που έχω δουλέψει είναι το 0,40mm (26 AWG), με καλά αποτελέσματα.
Αν θέλεις όμως τιμές Sub Ohm, κοντά στα 0,5 Ohm θα πρέπει να πας σε "κοτετσόσυρμα" :)) 0,51mm (24 AWG) ή ακόμη πιο χοντρό (δέσιμο πασάλων  :)) ) 0,64mm (22 AWG) για ακόμη πιο χαμηλές τιμές.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #523 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:04 »
Ό,τι σου λέει ο Μάκης από πάνω. Θα χρειαστείς πολύ χοντρό σύρμα και πολλά βατ. Το SS δεν είναι απαραίτητο να παίξει σε tc. Εγώ το χρησιμοποιώ σε VW και μάλιστα αυτή τη στιγμή το έχω σε μηχανικό. Είναι μια χαρά. Έχει περίπου τη μισή αντίσταση του κάνθαλ, δηλαδή με ίδιο πάχος σύρματος και άξονα έχεις κοντά στη μισή αντίσταση. Με 28 awg SS και 2άρι πυρήνα θες περίπου 5-6 σπείρες. Κάτσε να το τσεκάρω
5,72 σπείρες για αντίσταση 0.5 Ω

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #524 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:39 »
Ωραία .Το κατάλαβα αυτό δοκίμασα και διάφορα στο steam  engine.ο πυρήνας τι ρόλο παίζει εκτός από τις σπείρες? Όσο περισσότερες σπείρες τόσο καλύτερα ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171664 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364