vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Stelan Patra, dkostas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #450 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:42 »
  Που το διάβασες αυτό ;
Κοινή λογική χρειάζεται.
Νερό και ρεύμα είναι ασύμβατα.
Βάλτες στον φουρνο άλλη φορά να στεγνώσουν.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και νομιζω είμαστε σε επισκευάσιμους εδώ.


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #451 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:48 »
 Ναι σωστά είναι στους επισκευάσιμους, όταν το δουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν, επίσης πέρασαν σχεδόν δυο μέρες λογικά δε στέγνωσε;
Και αφού νερό και ρεύμα είναι ασύμβατα τότε πως κολλαει το απιονισμένο νερό σαν διάλυμα μέσα στην βάση και πάνω στην κεφαλή οεο;

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #452 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 08:59 »
 Φίλε μου τα υγρά που  αραιώνουν με wfi (ενέσιμου ύδωρ) ακόμα και με απιονισμένο νερό
 Είναι σε μικρά ποσοστά και  γίνεται με  ομογενοποίηση και σύγχρονος  με την ωρίμανσής  του κάθε υγρού 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #453 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 10:56 »
Να ρωτησω κατι ρε παιδια,το συρμα kanthal δεν ειναι καποιο "ειδικο" συρμα που φτιαχτηκε για ηλεκτρονικα τσιγαρα,υπηρχε απο παλια και το χρησιμοποιουσαν για αντιστασεις γενικα σωστα?
Δεν μπορουμε να βρουμε πουθενα που να πουλαει συρμα kanthal για αυτο που ειναι και που πραγματικα κοστιζει και οχι σαν κατι "ειδικο" και ακριβο?
Π.χ σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο η που πουλαει υλικα για ηλεκτρονικους η κατι τετοιο!

Γιατι ακομη και τα 2,60 τα 10 μέτρα που βρηκα ο makis66 παλι πολλα ειναι αν σκεφτει κανεις οπως διαβασα καπου εδω στο φορουμ ποσο θα κοστιζει να κατασκευαστει  μια ηλεκτρικη θερμαστρα?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #454 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 11:30 »
Φίλε μου Valsam νομίζω ψυρίζεις την μαιμού. :))
Με 2,60 ευρώ για 10 μέτρα σύρμα θα σου κρατήσει μήνες.
Δεν έχω βρει πουθενά αλλού σύρμα πιο φθηνό και δεν αξίζει τον κόπο άλλωστε.
Είσαι σίγουρος για την ποιότητα και σύσταση του σύρματος που θα βρεις κάπου αλλού εκτός καταστημάτων Η.Τ., αν βέβαια βρεις στην επιθυμητή διάσταση; :dontknow:
Δίνουμε τόσα χρήματα για μοντς, ατμοποιητές και ένα σωρό άλλα εκεί θα κολλήσουμε; :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #455 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 11:41 »
Φίλε valsam απο εδώ αν τα 2.60 στα 10 μετρα σου φαίνονται πολλά  https://www.fasttech.com/products/0/10014903/2675100-authentic-ud-kanthal-a1-heating-wire-for αν κάνεις κάποια παραγγελία παραγγέλνεισ και σύρμα και ποιοτικός καλό και ποιο οικονομικό..η διαφορά τουσ είναι 1.09 ευρώ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #456 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 11:55 »
Να ρωτησω κατι ρε παιδια,το συρμα kanthal δεν ειναι καποιο "ειδικο" συρμα που φτιαχτηκε για ηλεκτρονικα τσιγαρα,υπηρχε απο παλια και το χρησιμοποιουσαν για αντιστασεις γενικα σωστα?
Δεν μπορουμε να βρουμε πουθενα που να πουλαει συρμα kanthal για αυτο που ειναι και που πραγματικα κοστιζει και οχι σαν κατι "ειδικο" και ακριβο?
Π.χ σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο η που πουλαει υλικα για ηλεκτρονικους η κατι τετοιο!

Γιατι ακομη και τα 2,60 τα 10 μέτρα που βρηκα ο makis66 παλι πολλα ειναι αν σκεφτει κανεις οπως διαβασα καπου εδω στο φορουμ ποσο θα κοστιζει να κατασκευαστει  μια ηλεκτρικη θερμαστρα?

Υπαρχει χρονια στο κεντρο(ΑΘηνα)μαγαζι που πουλαει μονο συρματα  για  ηλ/γικες αντιστασεις διαφορων τυπων,απο κει επαιρνα,οταν το συρμα nickelchrome ειχε 2 ευρο το μετρο Αν θελεις στειλε π.μ δε ξερω αν πρεπει να πω εδω το ονομα

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #457 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:00 »
Με παραδοχή πως θέλουμε περίπου 15 cm σύρμα για κάθε coil μας, έχουμε 6 coils περίπου/μέτρο.
Δηλαδή στα 10 μέτρα χοντρικά 65 αντιστάσεις.
Αν υποθέσουμε πως αλλάζουμε αντίσταση μέρα παρά μέρα χρειαζόμαστε 30 μέτρα σύρμα κάθε χρόνο.
Έχουμε λοιπόν με την ακριβή επιλογή 3*2,60 = 7,80 ευρώ τον χρόνο.
Με την φθηνή 3*1,50 = 4,50.
  Άρα 3,30 ευρώ διαφορά τον χρόνο.
Μιλάμε για ποσό πολύ μεγάλο που όντως αξίζει να το ψάξουμε πιο πολύ μήπως και καταφέρουμε να μειώσουμε κι άλλο την τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #458 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:04 »
Να ρωτησω κατι ρε παιδια,το συρμα kanthal δεν ειναι καποιο "ειδικο" συρμα που φτιαχτηκε για ηλεκτρονικα τσιγαρα,υπηρχε απο παλια και το χρησιμοποιουσαν για αντιστασεις γενικα σωστα?
Δεν μπορουμε να βρουμε πουθενα που να πουλαει συρμα kanthal για αυτο που ειναι και που πραγματικα κοστιζει και οχι σαν κατι "ειδικο" και ακριβο?
Π.χ σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο η που πουλαει υλικα για ηλεκτρονικους η κατι τετοιο!

Γιατι ακομη και τα 2,60 τα 10 μέτρα που βρηκα ο makis66 παλι πολλα ειναι αν σκεφτει κανεις οπως διαβασα καπου εδω στο φορουμ ποσο θα κοστιζει να κατασκευαστει  μια ηλεκτρικη θερμαστρα?
Όταν άρχισα να δουλεύω επισκευάσιμους, ρώτησα ένα πελάτη μου ηλεκτρολόγο επί δεκαετίες, που μπορούμε να βρούμε σύρμα. Μου είπε ότι υπήρχαν εργοστάσια στην Ελλάδα που έφτιαχναν αλλά έκλεισαν λόγω περιορισμού ζήτησης και τιμών ανταγωνισμού. Από τη μία χαίρομαι γιατί άλλο νήμα περί αγορών θα είχε τις διπλάσιες σελίδες.

Με την εξαίρεση του παραδείγματος με τα €2/μέτρο, απαράδεκτο, νομίζω ότι οι άλλες τιμές δεν είναι μεγάλες. Ιδιαίτερα αν σκεφτούμε ότι για μια αντίσταση θέλουμε 3-5 εκατοστά...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #459 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:12 »
Τρύφωνα, πως καταφέρνεις με 5 εκατοστά να κάνεις αντίσταση ;
δεν αφήνεις λίγο σύρμα για να πιάσει στις βίδες ;


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #460 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:19 »
Η παραδοχή του netsplit για τα 15cm δείχνει  σωστά την διαφορα του φθηνοτερου από το ακριβότερο.. Σε απολυτο όμως νουμερο πεφτει και άλλο καθώς με την εμπειρια φθάνεις να χρησιμοποιείς πολύ λιγοτερο συρμα όπως λεει και ο Cruizer. Εκτίμηση γιατί βαριέμαι να κανω τις πραξεις είναι ότι μπορεί σε απολυτο νούμερο να είναι περίπου € 2 το χρονο και που επισης αξιζει να ψαχτεί γιατι μπορει να μειωθεί κιαλλο...  :)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #461 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:25 »
Δεν λεω ρε παιδια οτι ειναι δα και τοσο μεγαλο το κοστος αγορας για μας του συρματος,ειδικα απο εδω που εδωσε το σαητ ο makis66 ειναι φθηνο σε σχεση με αλλες τιμες (βγαινει 1 ευρω πιο ακριβα απ'οτι να παραγγειλει κανεις απο fasttech και δεν χρειαζεται να περιμενεις και εναν μηνα+ να σου ερθει!),απλα αναρωτηθηκα μιας και δεν ειναι και τιποτα εξιδικευμενο πραμα το kanthal και χρησιμοποιητε για αλλες εφαρμογες περα απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο μηπως   ξερει κανεις αν  υπαρχει καπου σε ακομη πιο χαμηλη τιμη !
Κακο δηλ. ειναι να ξερουμε?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #462 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:34 »
Αν αλλάζεις κάθε τρεις μερες αντι για δυο, πέφτεις στο € 1,35!!

Πέραν της πλακας το ψάξιμο μιας καλης τιμης σύρματος εχει λογικη καθώς οι περισσότεροι δεν έχουν κατασταλάξει σε έναν τυπο σύρματος οπου θα κάνουν προμήθειες για έναν χρονο. Πειραματιζόμαστε και περνουμε διαφορετικα συρματα και διατομες, οπότε αυτό ανεβάζει την αξια και τον χρονο στασιμότητας του αποθέματος μας. Πρόχειρα υπολογιζω πως ανετα καλύπτομε για τρια χρονια παρολαυτα αν βγει κατι που μου αρεσει το αγοράζω, πλέον χωρις να χρησιμοποιω την οικονομια της μεγαλύτερης ποσότητας...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #463 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:36 »
Και να μην είναι πέντε εκατοστά και να είναι δέκα(χάριν υπερβολής) πάλι δεν μιλάμε για σοβαρά νούμερα. Ακόμα και με ενάμιση ευρώ το μέτρο, που δεν το παίρνουμε τόσο από πουθενά. Δεν θα κάνω σύγκριση με εργοστασιακές κεφαλές του παρόντος αλλά του παρελθόντος που για πολύ χαμηλή απόδοση, πλήρωνες χρυσάφι με πιο τραγικό παράδειγμα το elips.

Ούτε εμένα μου αρέσει να πληρώνω παραπάνω, αλλά αν δούμε το κόστος σε βάση έτους, είναι πολύ χαμηλό. Ακραίο σενάριο με αλλαγή αντίστασης δέκα εκατοστών κάθε τρεις μέρες, απαιτεί δώδεκα μέτρα το χρόνο ή ένα μέτρο το μήνα. Εκτός λοιπόν αν το σύρμα είναι φτιαγμένο από πλατίνα με υπογραφή Lalaounis, δεν το θεωρώ κόστος!!!

Φτηνά είναι στο zivipf.De τα 100μ μαζί με μεταφορικά έρχονται στα €20. Και είσαι καλυμμένος βάσει του ακραίου σεναρίου για οκτώ χρόνια και 4 μήνες.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #464 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:18 »
Φτηνά είναι στο zivipf.De τα 100μ μαζί με μεταφορικά έρχονται στα €20.
Εχουν ακουστει πολλα ομως, και καλα βεβαια αλλα και κακα  ;)
Θυμαμαι καποτε που πληρωνα τον ατμο του eGo-t 20 € +  :angry_orange:  αλλα τωρα αυτα τα προσπερνω πινοντας ενα τσιπουρακι λιγοτερο, βγαζω την ''ζημια'' και ολα καλα  ;D :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364