vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #390 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:04 »
Μπορώ να στριψω αντίσταση με σύρμα ni200 0.25 σε κατσαβίδι με διάμετρο 3.5 ώστε να βγει μεγαλύτερη η υπάρχει θέμα;;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #391 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:05 »
στο ni200 δεν κάνουμε dry burn όπως στο κανθαλ
στο ni200 μπορείς να το κανεις μονο με ενεργοποιημένο το tc για να δεις αν έχεις hot spot αν δεν πυρώνει καμια σπείρα ούτε και τα ποδαράκια τότε είσαι ok
Και ξαναρωταω ,μετα απο αυτα που εγραψε ο doctor Fars κανει να κανουμε dry burn όπως στο κανθαλ που λες φιλε?

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #392 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:07 »
σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορα τιτάνιο και όσα στησίματα και αν δοκίμασα σκάει αρκετά
έχω αυτό το σύρμα http://www.esmokeguru.com/el/e-smokeguru-titanium-wire-grade-1-10m-spool-0.40mm-26g-de-el.html

έχω δοκιμάσει με 5,6,7,8 σπείρες ποιο ανοιχτές και αρκετά κλειστες αλλα δεν κατάφερα κάτι τι μπορεί να κάνω λάθος? όσο ανεβάζω την θερμοκρασία τόσο ποιο πολύ σκάει...

Μήπως είναι το σύρμα χοντρό για έλεγχο θερμοκρασίας μήπως να περάσω αρκετά σφιχτό το βαμβάκι? το στήσιμο το κάνω όπως και με το ni200 αλλα εκεί δεν είχα ποτε σκασίματα το υγρό δεν παίζει να είναι πριν δεν έκανε δοκίμασα και αλλα υγρά με ποιο πολύ vg αλλα πάλι το ίδιο

τώρα το έχω το παρακάτω στήσιμο και το σκάσιμο στους 220 είναι σαν να σκάει popcorn σε κλειστή κατσαρόλα! στους 190 είναι κάπως καλύτερα αλλα πάλι σκάει πολύ στρακαστρούκα έχει γίνει ο καιφουνης!

(
.)


(
.)

Σήμερα έπλυνα τον κν4 και δοκίμασα να στήσω πάλι με το ίδιο σύρμα για να δω αν θα κάνει πάλι τα ίδια περίεργα
Τελικά δουλεύει κανονικά χωρίς τα περίεργα που έκανε πριν μέρες που προσπαθούσα να τον στήσω , όπως πριν έτσι και σήμερα η αντίσταση βγήκε σχεδόν ακριβώς με βάση τον υπολογισμό
Δεν ξέρω γιατί την πρώτη φορα πριν μέρες δεν δούλευε δεν άλλαξε κάτι ίδιο υγρό, ίδιο mod,  ρυθμίσεις ατμοποιητης όπως και τώρα ηταν φρεσκοπλυμένος και στεγνός....


Ατμίζει βελούδο χωρίς σκασίματα το επιβαιώνει και escribe τι έφταιγε όταν προσπαθούσα να τον στήσω την πρώτη φορα και έκανε κούλα δεν ξέρω.... πάντως δεν ήταν το σύρμα σήμερα δούλεψε ρολοι 7 σπείρες 0.40mm ti 1 με 2.5mm διάμετρο αντίστασης δίνει την παρακάτω αντίσταση



θεωρητικά στο steam engine υπολογίζει




Και στο escribe η θερμοκρασία δείχνει να είναι σταθερή

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #393 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:08 »

δεν υπάρχουν έρευνες που να αποδεικνύουν ότι κάνει η δεν κάνει
ο γιατρός έκανα μια υπόθεση που μπορεί να έχει δίκιο αλλα μπορεί και άδικο
εγώ προσωπικά ποτε δεν έκανα dry burn στις αντίστασης μου αλλα δεν έχω στοιχεια για να σου πω τι είναι καλύτερο

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μπορώ να στριψω αντίσταση με σύρμα ni200 0.25 σε κατσαβίδι με διάμετρο 3.5 ώστε να βγει μεγαλύτερη η υπάρχει θέμα;;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk



το να βγάλεις μεγάλη αντίσταση με ni200 δεν βοηθάει σε κάτι
εγώ θα σου πρότεινα να κανεις normal αντιστάσεις με 2.5mm έως 3mm και να προτιμάς τα πιο ψιλά σύρματα 0.2-0.25mm αν θέλεις να βγάλεις πιο μεγάλη αντίσταση αλλα πραγματικά μην κολλας στο ότι είναι χαμηλή η αντίσταση με ni200 δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να έχεις mod με tc και να λειτουργεί σωστά
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:18 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #394 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 11:24 »
Ωραιω βιντεο το παλικαρι ,  και για οσους θελουν να κανουν microcoil χωρις dry burn και καπως οπως καθαριζω και εχω τις αντιστασεις μου(με λιγο σαπουνακι πιατων ειπαμε και λιγο scotch bright αναμεσα και απο τις σπυρες και μετα κατω απο μπολικο νερο).

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #395 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 01:10 »
Μπορω να στησω αντισταση micro coil με κολητες σπειρες χωρις να τη καιω και να τη πιεζω με τσιμπιδα οπως κανουν σηνυθως?
Δηλαδη απλως να φτιαξω μια micro coil με το coil master και να τη τοπιοθετησω οπως μου βγει στον ατμοποιητη, γινετε κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #396 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 09:36 »

μπορείς
απλά μπορεί να μην ανάβει ομοιόμορφα από μέσα προς τα έξω
για να το πετύχεις σωστά χωρίς dry burn
ξύσε λίγο το coil με ένα κατσαβιδάκι

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #397 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 11:05 »
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
ότι σύρμα και να χρησιμοποιήσω πρώτα το πλένω με νερό και το σκουπίζω σφιχτά με χαρτοπετσέτα, ούτε κάψιμο ούτε τίποτα.
Όταν τυλίγω το σύρμα στο αξονάκι-τριπανάκι μου φροντίζω να το τυλίγω σφιχτά, έτσι οι σπείρες μένουν στην θέση τους όπως τις έχω τυλίξει στο τριπανάκι μου.


Δεν πλένω ποτέ την χρησιμοποιημένη αντίσταση (έχετε σκεφτεί πόσα χρήματα σε νερό χαλάτε; Ας μην αναφέρω τον χαμένο χρόνο.) φτιάχνω μια καινούρια ανά 3-4 ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #398 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 20:10 »
Καλησπέρα στην παρέα.
Να ρωτήσω κάτι. Στήνω φυτιλοαντίσταση για τον Eviva.
 Αν δεν έχω 3άρι φυτίλι διαθέσιμο, δεν μπορώ να στήσω με 2άρι φυτίλι αλλά τριπλό αντί για 3άρι διπλό? Το ίδιο δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #399 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:18 »
Αυτο παντως που προτεινει ο Κωστας44 στο βιντεακι του, το εκανα πρωτη φορα προχθες που αλλαξα αντισταση & εχω να πω οτι πραγματικα οτι επιασε (δεν ξερω αν απλα μου ετυχε απο τυχη). Ουτε τσαφ τσουφ - ουτε αρχικη γευση καμμενου - ουτε καψουλια να πεταγονται... δουλευει για 3η μερα συνεχομενα η αντισταση καμπανα :thumpup: . Και τωρα πριν λιγο αλλαξα βαμβακι αλλα δεν δοκιμασα να πλυνω το συρμα στην βρυση οπως ο Κωστας, απλως λιγακι το καθαρισα με ενα απαλο μικρο βουρτσακι... παλι "χαιδεψα" το συρμα με ενα κατσαβιδακι & η γευση απο τη πρωτη τζουρα κανονικα... ολα αλφα. Θα το τεσταρω ξανα & τις επομενες μερες οταν θα αλλαξω συρμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #400 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:23 »
Εχω μια ερωτηση, ποσες σπειρες χρειαζοντε σε  παχος συρματος 0,32 kanthal και διαμετρο 2.5 σε micro coil για να μου βγει αντισταση 1 Ohm και ποσες σε παχος 0,28 αντιστοιχα?

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #401 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:33 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #402 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:43 »
Καλά που το link ήταν με τα στοιχεία περασμένα ήδη γιατί ποιος έχει χρόνο τώρα να τα περνάει μόνος του...

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #403 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 13:06 »
Καλημέρα.
Ποιό στήσιμο φυτιλοαντίστασης για Eviva προτείνετε?
Με 0,20 σύρμα ή 0,25 για καλύτερη γεύση?
Σύρμα διπλό 3άρι?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #404 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 13:08 »
0.2 δεν εχω αλλα θελω να παρω με 0.25 σεταρω μια χαρα ειναι η γευση του.
το σημαντικο να πετυχεις το στησιμο που δεν νομιζω να σου φανει και πολυ δυσκολο επειτα απο ενα μικρο διαστημα εξοικειωσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171659 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364