vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 6 χρήστες
ipomonias, dkostas, vasilis27p, giorgos1999, grag, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #360 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 03:32 »
Ρίξε μια ματιά και σε ένα σχετικό θέμα για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23174.0.html

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #361 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 17:03 »
Εχω σταθεροποιηθει στα 5ml 66%vg-33%pg 6ρας νικοτινης καταναλωση την ημερα,αλλαζω βαμβακι καθε μερα δηλ. καθε 5ml  και αλλαζα αντισταση καθε 3-4 το πολυ 5 μερες μιας και καθε μερα που αλλαζα βαμβακι επλενα με σαπουνι πιατων και μια μικροσκοπικη βουρτσιτσα  (που ειχα απο κουρευτικη μηχανη) την αντισταση, dry burn δεν κανω μετα απο αυτα που διαβασα απο τον doctor Fars!
Το συρμα λοιπον οταν το βουρτιζα εφευγε η μακα αλλα παραμενε μαυρο,λεω λοιπον φυσιολογικο θα ειναι απο την θερμοκρασια μαυριζει και παραμενει ετσι,νομιζα λοιπον οτι   οσο και να το καθαρισω ξανα ασημι χρωμα δεν γινεται!
Σημερα λοιπον στο καθιερωμενο μου βουρτσισμα της αντιστασης(τριων ημερων αντισταση) προσεξα οτι σε ενα σημειο ξαναελαμψε ετσι πηρα το scotch bright και του εδωσα να καταλαβει (0,32mm αντισταση)το αποτελεσμα ηταν να ξαναγυαλισει ολη και να γινει σαν καινουργια!
Εχει κανεις σας καθαρισει ετσι αντισταση?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #362 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 21:24 »
Kαι πώς έτριψες την αντίσταση με scotch bright, χωρίς να την χαλάσεις; :dontknow:
Το εσωτερικό της πώς το καθάρισες;
Δεν είναι πιο εύκολο να στρίψεις μια καινούργια σε ένα λεπτό, απ' το να παρατείνεις την ζωή της παλιάς αντίστασης για 5 ml ακόμη;

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #363 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 21:37 »
Το εσωτερικο το κανω με εκεινο το μικροσκοπικο βουρτσακι που εχω ,ειναι σαν εκεινο  για κανες οπλων , με το scotch bright ετριψα εξωτερικα την αντισταση πανω σε κατσαβιδακι για να μην στραβωσει αν και πολυ δυσκολα στραβωνει το 32mm ακαφτο kanthal,αν και μου φαινεται οτι εσωτερικα δεν μαυριζει ,μπορει να΄ναι και η ιδεα μου,μπορει και να μην μαυριζει λογο του οτι εσωτερικα ακουμπαει το βαμβακι,δεν ξερω ,θα το τσεκαρω αυριο να δω εσωτερικα αν μαυριζει,!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #364 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 21:44 »
Εγώ έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται περισσότεροσ χρόνος για να την καθαριότητα μιας παλιάς αντίστασης παρά να κάνεις μία νέα και το κέρδος ποιο  του καθαρισμού?

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #365 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 11:39 »
Καλημέρα :)
Μια μικρή βοήθεια επειδή έχω χάσει τη μπάλα :confused1:
Έστηνα σε Kayfun Lite Plus εδώ κι ένα χρόνο οργανικό βαμβάκι σε MC 1,2 Ohms - 1,4 Ohms σε 2άρι τρυπανάκι.
Προσπαθώντας να καλυτερεύσω τη γεύση άρχισα να στήνω κανονικό coil σε 2,5άρι τρυπανάκι πάλι με Kanthal 0,28 ή 0,30.
Οι αντιστάσεις ανέβηκαν σε 1,6 - 2,0 Ohms. Το χτύπημα έγινε πιο βελούδινο αλλά νομίζω έχω χάσει σε γεύση
αντί να κερδίσω, ενώ διάβαζα μέσα στο φόρουμ ότι με αυτά τα στησίματα θα είχα καλύτερη γεύση!
Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς αν έχει να προτείνει κάτι? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #366 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:00 »
Μηπως συνηθισες το υγρο;

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #367 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:02 »
Δεν νομίζω επειδή αλλάζω γεύσεις συχνά και ενδιάμεσα ατμιζω για λίγες μέρες και σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #368 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:50 »
Ε τοτε κανε το αλλο στησιμο.το τι λεμε ειναι βάσει των γευστικων καλικων του καθενος.εμενα μπορει να μου φαίνεται πιο ευγευστο αλλα οχι σε σενα :)

Βρες αυτο που καλυπτει εσενα :)

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #369 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:01 »
Σ΄ ευχαριστώ! Αυτό θα κάνω και μάλλον θα κοιτάξω να αγοράσω και κάποιον επισκευάσιμο με κεραμικό.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #370 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:22 »
Αλλη μια μερα λαμπικος το kanthal με το scotch bright ,εχω παρει πλεον το κολλαει και μου παιρνει δευτερολεπτα ο καθαρισμος,σαφος πιο λιγος ο χρονος απο το να στριβω καινουργια αντισταση και να περναω τα ποδαρακια μεσα απο τις τρυπουλες απο τις βιδες(εκει ειναι που τρωει χρονο,δηλ. στο να βγει η ιδια αποσταση στα ποδαρακια της αντιστασης)!
1,25 ohm ηταν η αντισταση οταν την πρωτοεβαλα,ανεβαινει μεχρι και  τα 1,30(η πολυ vg μαλλον φταιει)αλλα μολις πεσει το υγρο πιατων και το scotch bright  τωρα παλι στα 1,25 ειναι!
Μου φαινεται τελικα οτι τα 25 μετρα kanthal που εχω θα με πανε καμια 10ρια χρονια!

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #371 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:22 »
Μεγάλε πως το κανεις αυτό, βγάζεις δηλαδή απ τις βίδες την παλιά αντίσταση την πλένεις με scotch bright και τη ξανα βάζεις? Δώσε και άλλες λεπτομεριες

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #372 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:46 »
Εγώ πάλι το θεωρώ απίστευτο χάσιμο χρόνου. Δηλαδή ξεβιδώνεις την αντίσταση, την περνάς σε κατσαβιδάκι, την καθαρίζεις, την χτενίζεις και μετά την ξαναβιδώνεις. Δε φαντάζομαι ότι αυτό παίρνει παραπάνω χρόνο από το να φτιάξεις καινουρια, αφού η μόνη σου διαφορά συγκριτικά με την παραπάνω διαδικασία είναι το στρίψιμο, το οποίο παίρνει 20 δευτερόλεπτα. Άσε που με το τρίψιμο με scotch brite, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταστρέφεις τη σύσταση του σύρματος

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #373 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:48 »
Φιλε δεν την βγαζω,ετσι οπως ειναι(ψιλα)στο deck επανω την καθαριζω,της περναω ενα μικροσκοπικο βουρτσακι που εχω αναμεσα απο τις σπυρες με σαπουνακι πιατων και μετα την τριβω λιγο απαλα με το  scotch bright ,σημερα εκοψα  και ψιλες λωριδες απο το scotch bright  και τις περναω απο μεσα και απο κατω την λωριδα ,μιλαμε τζαμι γινεται η αντισταση!
Ο μονος λογος που αλλαζα πριν τις αντιστασεις μου καθε 3-4 μερες ηταν επειδη μαζευαν μαυριλα επανω ,αφου οταν τις εβγαζα και περνουσα τα δακτυλα μου πανω στο συρμα  και τις ισιονα  αφηνε μαυριλα επανω στα δακτυλα,μαυριλα οπως καρβουνια!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εγώ πάλι το θεωρώ απίστευτο χάσιμο χρόνου. Δηλαδή ξεβιδώνεις την αντίσταση, την περνάς σε κατσαβιδάκι, την καθαρίζεις, την χτενίζεις και μετά την ξαναβιδώνεις. Δε φαντάζομαι ότι αυτό παίρνει παραπάνω χρόνο από το να φτιάξεις καινουρια, αφού η μόνη σου διαφορά συγκριτικά με την παραπάνω διαδικασία είναι το στρίψιμο, το οποίο παίρνει 20 δευτερόλεπτα. Άσε που με το τρίψιμο με scotch brite, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταστρέφεις τη σύσταση του σύρματος
Φιλε ειπα δεν την βγαζω επανω απο το deck ,αν ηταν να την βγαλω τοτε ναι θα ετρωγα πολυ περισσοτερο χρονο απο το να στριψω και να βαλω μια καινουργια αντισταση!
Ειπαμε δεν την τριβουμε με δυναμη ετσι ωστε να παιζει το σεναριο της συστασης του συρματος,αλλωστε αμα επεφτε δυναμη η αντισταση θα στραβωνε,δοκιμασε το και  πες μου ρε φιλε και συ αν γινεται και ποσο χρονο θα σου φαει!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:53 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #374 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 16:25 »
"της περναω ενα μικροσκοπικο βουρτσακι που εχω αναμεσα απο τις σπυρες με σαπουνακι πιατων και μετα την τριβω λιγο απαλα με το  scotch bright"

Φίλε μου έχε το νού σου να ξεπλένεις πολύ καλά την αντίσταση γιατί αυτά τα υγρά που είναι για τα πιάτα περιέχουν και γω δεν ξέρω τί και δεν θα ήταν καλό να μένει στην αντίσταση και με την ατμοποίηση να το εισπνέεις. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364