vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #315 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 14:12 »
ναι ΑWG 30 = 0,25mm

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #316 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 14:29 »
Ναι φιλε μου

Παρε και εδω να τα δεις ολα αναλυτικα  ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #317 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 21:32 »
Με τα σύρματα Τιτανίου κ νικελίου 200, ισχύει το ίδιο που ισχύει με τα κλασικά σύρματα κάνθαλ / νικελοχρώμιο?
δηλαδή ότι όσο ποιο χοντρό το σύρμα τόσο ποιο μεγάλη κ η  κατανάλωση ρεύματος, η αλλάζει εδώ το πράμα με τον έλεγχο θερμοκρασίας ?

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #318 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:03 »
σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορα τιτάνιο και όσα στησίματα και αν δοκίμασα σκάει αρκετά
έχω αυτό το σύρμα http://www.esmokeguru.com/el/e-smokeguru-titanium-wire-grade-1-10m-spool-0.40mm-26g-de-el.html

έχω δοκιμάσει με 5,6,7,8 σπείρες ποιο ανοιχτές και αρκετά κλειστες αλλα δεν κατάφερα κάτι τι μπορεί να κάνω λάθος? όσο ανεβάζω την θερμοκρασία τόσο ποιο πολύ σκάει...

Μήπως είναι το σύρμα χοντρό για έλεγχο θερμοκρασίας μήπως να περάσω αρκετά σφιχτό το βαμβάκι? το στήσιμο το κάνω όπως και με το ni200 αλλα εκεί δεν είχα ποτε σκασίματα το υγρό δεν παίζει να είναι πριν δεν έκανε δοκίμασα και αλλα υγρά με ποιο πολύ vg αλλα πάλι το ίδιο

τώρα το έχω το παρακάτω στήσιμο και το σκάσιμο στους 220 είναι σαν να σκάει popcorn σε κλειστή κατσαρόλα! στους 190 είναι κάπως καλύτερα αλλα πάλι σκάει πολύ στρακαστρούκα έχει γίνει ο καιφουνης!




Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #319 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:18 »
Με τι mod ο χρησιμοποιεις Theo? Το mod σου υποστηριζει TC με TI & NI?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #320 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:40 »
Με την ίδια διάμετρο Ti σύρματος έχω και εγώ σκασίματα. Στον KF4 περισσότερα από ότι σε άλλους.


Πώς λύνεται δεν ξέρω γιατί δεν έχω δοκιμάσει άλλο σύρμα ακόμα. Δεν με ενοχλούν τόσο τα σκασίματα. Όπως λένε στο reddit, it's the sound of flavour!

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #321 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 12:19 »
Με την ίδια διάμετρο Ti σύρματος έχω και εγώ σκασίματα. Στον KF4 περισσότερα από ότι σε άλλους.


Πώς λύνεται δεν ξέρω γιατί δεν έχω δοκιμάσει άλλο σύρμα ακόμα. Δεν με ενοχλούν τόσο τα σκασίματα. Όπως λένε στο reddit, it's the sound of flavour!
Δεν ξέρω τι φταίει και σε αλλο mod κάνει το ίδιο... πέρασα πολύ σφιχτό βαμβάκι και έκοψε κατά πολύ αλλα μετά από 2 συνεχόμενες τζούρες άρχιζε να στεγνώνει... Τελικά πέρασα πάλι ni200
Νομίζω πως έχει να κάνει με το σύρμα κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και με άλλο τιτανίου η SS

Πάντως από το viideo παρακάτω ακούγεται πως δεν δουλεύει σωστά και δεν έχει να κάνει με τα mod η το build... Βεβαια σε σχέση με το video παρακάτω όταν τραβάω ατμο δεν κάνει τόσο πολύ αλλα πάλι κάνει

[youtube]GCDpwYbDF1I[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #322 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 12:44 »
μαλον teo ειναι το συρμα παρε τον βασιλη.και εγω χθες που εστησα το φαινο το ειχα αυτο το θεμα αλλα με 0.48 αντισταση τιτανιου στους 220 και 18 βατ εκανε στις 2 πρωτες τζουρες και μετα εστρωσε.και αγω το ψανχω... :hmmm: αν στησεις με το ιδιο συρμα δοκιμασω να χαιδεψεις την αντισταση με το κατσαβιδακι..

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #323 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 15:51 »
ναι θα επικοινωνήσω την δευτερα... τις αντίστασεις δεν τησ πέρασα με τον γνωστό τρόπο με το κατσαβίδι εξωτερικά από άκρη σε άκρη αλλα είχα περάσει αρκετές φορες το αξονακι εσωτερικα για να της φέρω στην ευθεία και να φτιάξω της αποστάσεις στις σπείρες

έστριψα συνολικά πάνω από 5-6 coils με διαφορετικές σπείρες για να δοκιμάσω διαφορετικές τιμές αντιστάσεων, δοκίμασα διαφορες αποστάσεις στις σπείρες επίσης δοκίμασα ότι material profile σχετικα με τιτάνιο βρήκα στο net από το steam engine και από κάποιες σελίδες κατασκευαστών συρμάτων αλλα καμιά διαφορά

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #324 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 15:55 »
Theo, το μοντακι σου στο TC υποστηριζει Ti? Ποιο μοντακι εχεις?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #325 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:09 »
wismec μου φαινεται το modaki του.
αυτο με το κατσαβιδι δεν το επιασα αλλα καταλαβα οτι το τεσταρες με τον τροπο σου.
αυτη τη στιγμη εμενα δεν μου κανει αλλα οταν εστησα χθες για κανενα 2λεπτο εκανε σκασιματα τωρα ισως επειδη εστρωσε το σεταπ παιζει καλα.στους 220 με 14watt ειμαι.δοκιμασες να  βαθμους και βατ ισως βρεις το σημειο που παιζει καλα.ι

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #326 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:45 »
Παιδιά χρειαζομε τη πολύτιμη βοήθεια σας, εχω κάνει ένα στήσιμο σε kaufun lite plus tiny tank, 0.28 kanthal, 1.5 Ohm, ανοιχτές σπείρες, το βαμβάκι μου το έχω τοποθετήσει στα πλάγια χωρίς να κλείνω τα κανάλια όλα καλα και ενώ εχω γευσαρα, ντουμάνι που θα ζήλευε και subtank όλα τέλεια όταν το αφήνω για κανα 10λεπτο στη πρώτη τζούρα σκάει καψουλι-σκασιμο και καμια.φορα και σταγονιτσα στο.στομα μόνο.στη πρώτη δεύτερη τζούρα και μετά στρώνει, κάθε φορά που το αφήνω και το πιάνω αυτο, να πειράξω την αντίσταση ή ειναι φυσιολογικό αφού δε μου είναι και τόσο πρόβλημα να πω την αλήθεια, για δώστε μου τα φώτα σας, την αντίσταση τη δουλεύω σε vtc mini απο 8-10W σε power mode ανάλογα τις ορέξεις και τη διαθεση και στον ατμο τερμα ανοιχτη η τρυπα αερα (χωρις τη βιδουλα)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:52 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #327 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:45 »
ναι θα επικοινωνήσω την δευτερα... τις αντίστασεις δεν τησ πέρασα με τον γνωστό τρόπο με το κατσαβίδι εξωτερικά από άκρη σε άκρη αλλα είχα περάσει αρκετές φορες το αξονακι εσωτερικα για να της φέρω στην ευθεία και να φτιάξω της αποστάσεις στις σπείρες

έστριψα συνολικά πάνω από 5-6 coils με διαφορετικές σπείρες για να δοκιμάσω διαφορετικές τιμές αντιστάσεων, δοκίμασα διαφορες αποστάσεις στις σπείρες επίσης δοκίμασα ότι material profile σχετικα με τιτάνιο βρήκα στο net από το steam engine και από κάποιες σελίδες κατασκευαστών συρμάτων αλλα καμιά διαφορά
Καλησπέρα!
Επειδή άκουσα τον ήχο απ' το βίντεο που ανέβασες, αν ταυτόχρονα δεν ανεβάζει καθόλου την αντίσταση για να μπεί ο έλεγχος του TC, τότε είναι λάθος υλικό( SS σε καρουλάκι που γράφει Ti). Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο! Δοκίμασέ το σε SS mode. ;)
Αν στρώσει, αυτό είναι.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #328 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 16:56 »
Δεν το ξερω αυτο το mod αλλα αν υποστηριζει TC με επιλογη Ti ok... αν οχι ομως δοκιμασε με αλλο συρμα τυπου kanthal να δεις την διαφορα Theo

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #329 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:07 »
 
Theo, το μοντακι σου στο TC υποστηριζει Ti? Ποιο μοντακι εχεις?

το ένα μοντακι είναι wismec dna200 και το άλλο είναι istick tc 60 υποστηρίζουν και τα 2 τιτάνιο και έχω δουλέψει και με τα 2 με έτοιμα Ti ciols στον melo2 όλα  ήταν ok
το wismec θέλει σετάρισμα για oτιδηποτε άλλο εκτος κανθαλ και ni200, έχω φορτώσει το material profile για titanium grade1, το istick έχει επιλογή για τιτάνιο

αυτο με το κατσαβιδι δεν το επιασα αλλα καταλαβα οτι το τεσταρες με τον τροπο σου.
αυτη τη στιγμη εμενα δεν μου κανει αλλα οταν εστησα χθες για κανενα 2λεπτο εκανε σκασιματα τωρα ισως επειδη εστρωσε το σεταπ παιζει καλα.στους 220 με 14watt ειμαι.δοκιμασες να  βαθμους και βατ ισως βρεις το σημειο που παιζει καλα.

με το κατσαβίδι δεν το χάιδεψα εξωτερικά δεν το σκέφτηκα αλλα ίσως να βοηθησε ότι το πέρναγα από μέσα δεν ξέρω κατά ποσο είναι το ίδιο

Όσο ανέβαζα θερμοκρασία τόσο ποιο πολύ το έκανε, το video παραπάνω είναι στους 220 στους 190 έκοβαν λίγο τα σκασίματα αλλα πάλι ήταν αρκετά και δεν ατμιζε καλά λόγο χαμηλής θερμοκρασίας
Η πρώτη αντίσταση αν θυμάμαι σωστά ήταν 6 σπείρες 0.34 ohnm την κράτησα περίπου για 2-3 ml στους 200 μήπως στρώσει αλλα τίποτα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364