vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, white varadero, marauder800, Tem, giorgos1999, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #285 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 22:04 »
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει, αλλα ρωτω αν ξερετε. Οι dual bvc της kangertech ποιο ακριβως τυπο συρματακι εχουν μεσα & τι βαμβακι? Το συρμα υποθετω ειναι micro coil correct?

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #286 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 01:37 »
Γιώργο 1.6 με 1.7 το πολύ πρέπει να σου δείξη κοίτα καλά τα βιδαλακια στουσ πόλους μην τυχών και έχει λασκαρι  κάποιο την έχω πατήσει και εγώ  ισωσ και το συρμα να μην ειναι 28ρι ισωσ το εχω αντιμετώπιση και αυτο υδικα οταν παραγγειλω με το μετρο

πρώτα δες με ενα πολυμετρο την αντίσταση , αν μετράει σωστά το μοντακι γιατι αν εχει κατσει ο πόλος κάπου χανει .2) τι διατομή εχεις βάλει ? 3) σπείρες ολοκληρομενες 6 η και 2 μισές μεχρι τους πόλους4) ανοικτες σπειρες η mc ? λογικα της εχεις ανοικτες5) αφου σε ευχαριστη το αποτέλεσμα  :thumpup: :thumpup:   μια χαρα .



Επανερχομε στο θεμα που ειχα οχι με το πως επαιζε ο lemo που εστησα γιατι επαιζε τελεια και ντουμανι ειχα και γευση και απ' ολα, αλλα σχετικα με το οτι μου εβγαζε 2-2.4 Ohm ενω ειχα στριψει αντισταση 1.5-1.6, διορθωνω τελικα οι σπειρες μου ηταν 7 και οχι 6 με 0,28 kanthal, παραθετω το στησιματακι που εκανα να μου πειτε εσεις μιας και το κατεχετε περισοτερο που μπορει να εκανα λαθος, αν παρατηρησετε τη φωτο θα δειτε πως η αντισταση ισως δεν ειναι 100% στο κεντρο (ισως ειναι και ιδεα μου) μηπως γι αυτο μου δειχνει τοσο μεγαλη τιμη ή μηπως επρεπε να την ανεβασω πιο πανω, την εφτιαξα ακριβως με αυτο το ανατρεξτε στο 5.28 του και μετα να δειτε πως ακριβως την εστησα καμια σχεση ομως με τη σχολαστικοτητα του τυπου ειμαι λιγο των γρηγορων και την εστησα στο ποδι κακως βεβαια, εκανα standart coil, εστριψα συρματακι σε απλη οδοντογλυφιδα και περασα τις ακρες απο κατω μεσα απο τις τρυπουλες, στη συνεχεια προσθεσα λιγο ακομα βαμβακι οχι μεσα απο την αντισταση αλλα ξεχωριστα απο πανω για να υπαρχει λιγο περισοτερο δεν ξερω αν αυτο ειναι λαθος, παρακατω και η φωτο ελπιζω να ημουν αναλυτικος, θα το εκτιμουσα να με βοηθουσατε αν εντοπιζατε καποιο λαθος να μου το επισημενατε να το διορθωνα.


Το μοντακι μου σηνυθως τις μετραει σωστα στο περιπου αυτο εχω διαπιστωσει τουλαχιστον απο την ενασχοληση μαζι του και εχω κανει αρκετα ml με το συγκεκριμενο.


EDIT: Δεν το εχω πιασει για πολυ ωρα το εχω σε ακινησια και μου εχει φτασει 2.6 Ohm! και μολης το επιασα να κανω τζουρα πηγε παλι στα 2.2, παντως λειτουργει ικανοποιητικα δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και παιζει σε τετοιες τιμες η αντισταση :/

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 03:17 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #287 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 03:34 »
Γιώργο κάτι δεν κάνει σωστή επαφή γι αυτό παίζει και η τιμή της αντίστασης.
Βίδωσε καλά τις βίδες, καθάρισε τους πόλους ατμό και μοντακίου, δες να μην ακουμπάει η αντίσταση χαμηλά στο ντεκ. :)
Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι την αντίσταση την βίδωσες "ανάποδα". Δηλαδή τα ποδαράκια που πάνε στις τρύπες για να τα βιδώσεις θα έπρεπε να είναι από την κάτω μεριά. Αν αναποδογυρίσεις την αντίσταση θα είναι ΟΚ.
Εγώ τον στήνω όπως τον Κayfun, δηλαδή πιάνω το σύρμα απευθείας στις βίδες. Είναι πολύ πιο εύκολο. Έτσι χρησιμοποιώ λιγότερο σύρμα το οποίο αν και προσθέτει αντίσταση δεν μου παράγει ατμό γιατί δεν έχει επαφή με το βαμβάκι.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 03:41 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #288 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 03:56 »
EDIT: Μετα απο απειρα στησιματα που εχω κανει εβαλα και micro coil 1.7 Ohm και στα 9Watt μου πεταει καμενο και μου μαυριζει το φυτιλι αλλα δε καταλαβαινω γιατι, τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες και πολλα στησιματα βρηκα τη χρυση τομη νομιζω τουλαχιστον, εστριψα 5 σπειρες standart coil μαγκομα με τις βιδες απο πανω και μεχρι 7.5 watt, με αυτο το στησιμο εχω φτιαξει 1.5 Ohm αντισταση αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε μολης ανεβςαζω απο 8.5 watt και πανω πυροβολαει η αντισταση ακουγετε σαν καλασνικοφ και με καιει στο λαιμο χωρις γευση καμενου αλλα μου πεταγοντε σταγονες στο στομα και μολης το παω στα 7.5 watt ολα λειτουργουν ρολοι, δεν ξερω αν φταιει που εχω βαλει μικρο ντριπτιπακι και εχω λιγο πιο σφιχτη τζουρα ή μηπως το 1.5 Ohm θεωρειτε μεγαλη τιμη και δε μπορω να παιξω σε πιο ψηλα ρευματα πανω απο 7.5-8 watt?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:30 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #289 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:18 »
Φίλε μου σαν το δικό σου δεν υπάρχει.
Με αυτό το εργαλείο φτιάχνεις το τέλειο micro coil:

https://www.fasttech.com/products/0/10012175/2112006-universal-tools-wire-coiling-tool-w-phillips

Έτοιμα στις τιμές που θέλεις δεν θα βρεις πουθενά. Μπορεί κάποιος να κάνει κατά παραγγελία από κάποιο μαγαζί, αλλά θα κοστίζει πάρα πολύ παραπάνω από ότι αν αγόραζες σύρμα με 2,60 τα 10 μέτρα:

http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=169

και βαμβάκι για να έχεις για χρόνια (129 πάντς σε αεροστεγή σακούλα με 5,50 ευρώ κατευθείαν από Ιαπωνία):

http://www.ebay.com/itm/Muji-Japan-Organic-Daily-Facial-Cotton-Puff-129-sheets-60-50mm/221833406833?_trksid=p2047675.c100011.m1850_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.

Το ότι δεν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι δικαιολογία.
Στο χωριό μου λένε "δεν μπορώ δεν υπάρχει, δεν θέλω υπάρχει". ;)
Πες ότι βαριέσαι. :))

Αν θες να "απογειώσεις" την γεύση και την απόλαυση πρέπει να αφιερώσεις λίγο από τον ελεύθερο χρόνο σου και να ασχοληθείς προσωπικά.
Δεν είναι δα και καμμιά επιστήμη.
Στην αρχή για 5 λεπτά θα παιδευτείς αλλά μετά θα ξεπετάς τις αντιστάσεις σε 20 δεύτερα ειδικά με το εργαλειάκι που σου παρέθεσα πιο πάνω.
Τώρα τί να σου πω. Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα και μπορείς να δίνεις χρήματα σε κάποιο μαγαζί σαν να αγοράζεις εργοστασιακές...... ψάξε να βρεις κάποιον να στρίβει κατα παραγγελία.
Αλλά το μόνο που θα κερδίσεις είναι το στρίψιμο.
Όλα τα άλλα στο στήσιμο πάλι μόνος σου θα τα κάνεις.

Σου έδωσα τροφή για σκέψη.
Μια απόφαση είναι και αυτήν θα την πάρεις εσύ. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #290 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:22 »

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια φιλε μου, ακριβως οπως ειπες! βαριεμε και ειμαι και βιαστικος κακο κουσουρι :/
Νομιζω ομως πως βρηκα τη χρυση τομη, εκανα edit το παραπανω post μου αν θες διαβασε το νομιζω πως μου βγηκε η πρωτη μου σχετικα καλη αντισταση, δυστηχως δεν εχω τη δυαντοτητα να αγορασω απο εξωτερικο δεν διαθετω καποια καρτα και μου ειναι προβλημα

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #291 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:38 »
EDIT:  αλλα μπορειτε να μου εξηγησετε μολης ανεβςαζω απο 8.5 watt και πανω πυροβολαει η αντισταση ακουγετε σαν καλασνικοφ και με καιει στο λαιμο χωρις γευση καμενου αλλα μου πεταγοντε σταγονες στο στομα και μολης το παω στα 7.5 watt ολα λειτουργουν ρολοι, δεν ξερω αν φταιει που εχω βαλει μικρο ντριπτιπακι και εχω λιγο πιο σφιχτη τζουρα ή μηπως το 1.5 Ohm θεωρειτε μεγαλη τιμη και δε μπορω να παιξω σε πιο ψηλα ρευματα πανω απο 7.5-8 watt?

Σ' αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τί ακριβώς έκανες στο στήσιμό σου.
Πολλά μπορούν να είναι τα αίτια:
Πολύ η λίγο βαμβάκι, υπερτροφοδοσία, το μοντ να δίνει παραπάνω Watts από όσο λέει, να έχει hot spots η αντίσταση κλπ. Με δοκιμές θα βρεις την άκρη, αλλά αν βαριέσαι όπως είπες βράστα κι άστα. :))
Πρέπει να το δεις και λίγο σαν χόμπι.
Και γω όπως πολλοί εδώ μέσα ξεκινήσαμε νεούληδες χωρίς να έχουμε ιδέα αλλά με τον καιρό και δοκιμές τα μαθαίνεις όλα.
Αν ήσουνα κοντά θα βρισκόμασταν για έναν καφέ και θα σου έκανα λίγο φροντιστήριο αλλά από ότι βλέπω είσαι Αθήνα. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:44 »

Εχω παει θεσσαλονικη στο μελλον μπορει να ξαναπαω ποτε δε ξερεις :D
Τωρα βαμβακι εβαλα αρκετουτσικο για να πω την αληθεια παντα εκτος απο αυτο που περναω μεσα απο την αντισταση προσθετω ξεχωριστα απο πανω στα πλαγια επιπλεον 2 μικρα κομματακια, οχι οτι με χαλαει να ατμιζω στα 7.5 watt αλλα εχω απορια και θελω να τα μαθαινω ολα :p παντως μια απλη αντισταση εστησα και μου βγηκε και αρκετα ισια σαν εργοστασιακη μετα απο τοσες προσπαθεις λογικο θα ηταν βεβαια, οσα στησιματα και αν εκανα σημερα παντα πυροβολαγε η αντισταση οταν ανεβαζα λιγα watt θα ηθελα πολυ να ξερω γιατι αλλα αλλες δοκιμες δε κανω το αφηνω να το ατμισω ετσι μια χαρα ειναι και οταν τα φτυσει η αντισταση το κοιταμε παλι,
τα hot spots τι ακριβως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:11 »
απο τα δικα μου στησιματα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οταν πετυχω το βαμβακι να περναει μεσα απο την αντισταση ουτε πολυ σφιχτα ουτε πολυ χαλαρα θα δουλεψει τελεια

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 12:13 »
Σωστός :thumpup:



τα hot spots τι ακριβως ειναι?


Ότι λέει η λέξη. Ζεστά σημεία. Όταν πυρώνει η αντίσταση σε μερικά σημεία και όχι ολόκληρη όπως είναι το σωστό και από το κέντρο προς τα έξω.
Για να το διαπιστώσεις αυτό κάνεις dry burn και βλέπεις. Εγώ το αποφεύγω βέβαια γιατί με την μικρή εμπειρία που έχω αποκτήσει δεν μου παρουσιάζεται πλέον αυτό το φαινόμενο. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 13:02 »
Ενδιαφερον :) και υπάρχει προφανώς κάποιος τρόπος να αποφευχθεί κάτι τέτοιο σωστα?

Edit: Κάπου διάβασα ότι με κανθαλ 0,30 μπορεί να αποφευχθεί κάτι τέτοιο, ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 13:43 »
Καλημέρα!
Όσον αφορά τα σκασίματα:
Για πάρα πολύ καιρό (2 μήνες), σε κάθε αντίσταση που έφτιαχνα, είχα πάντα σκασίματα, διαφορετικής έντασης αλλά ΠΑΝΤΑ. Συμπέρανα λοιπόν, πως δεν μπορεί να φταίει τόσο καθοριστικά η ποσότητα απ' το βαμβάκι, γιατί έστω και κατά τύχη, κάποιο θα είχα πετύχει!  ;)
Έτσι έψαξα να βρώ τι κοινό είχαν όλα μου τα στησίματα. Διαφορετικά σύρματα, πάχη, διάμετροι, σε άλλα watt, volt, atmo, TC κ.λπ.
Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα, ότι σε όλες μου οι αντιστάσεις, οι σπείρες είχαν παρόμοια απόσταση μεταξύ τους (δεν χρησιμοποιώ μικροκοιλ). Έτσι δοκίμασα να μειώσω την απόσταση και το αποτέλεσμα ήταν, ασχέτως ποσότητας βαμβακιού, ποτέ πια σκασίματα!
Θα διακινδυνεύσω και να το ερμηνεύσω: Πιθανά η μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ των σπειρών δεν ευνοούν την ατμοποίηση του υγρού που ισαπέχει απ' τις σπείρες και σ' εκείνο το σημείο δημιουργείται μια φυσαλίδα, που πετάγεται με το χαρακτηριστικό σκάσιμο.


Εύχομαι να βοήθησα συνατμιστές με παρόμοιο πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 13:54 »
Για κάποιον που στήνει επισκευάσιμο για λίγο καιρό όπως εγώ,νομίζω ότι πρώτα από όλα θα πρέπει να τελειοποίησει  ένα σεταπ,από την αρχή σε κάθε στήσιμο που έκανα κατι αλλαζα είτε σύρμα διαμέτρους κοκ,έχω ένα στάνταρ εδώ και 3 εβδομάδες και είναι πιο εύκολο να εντοπισω το λάθος μου και να το διορθωσω

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 14:06 »
Δεν ξερω αν εχει ειπωθει, αλλα ρωτω αν ξερετε. Οι dual bvc της kangertech ποιο ακριβως τυπο συρματακι εχουν μεσα & τι βαμβακι? Το συρμα υποθετω ειναι micro coil correct?

* Εννοω τις 1.8ohm (οχι sub-ohm)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 20:26 »
Εγώ μετα από αρκετά στισιματα εχω βγάλει και άλλο ενα συμπέρασμα, όταν παίζω στα 1,3-1,5 ohm θα πάρω και λίγο γεύση καμένου αναιπεσθητα.εστω, όταν στρίβω όμως αντίσταση 2 ohm και πάνω μπορεί να το ταταξω στις τζούρες και δε περνώ ποτε ίχνος καμένου και έχω και απίστευτη γεύση, πως γίνετε αυτο? Καλα για τη γεύση ίσως εναι λογικό στα τόσα ohm αλλά.γιατι με.τοσο μεγάλη αντίσταση δε περνώ καθόλου ίχνος καμένου?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364