vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #210 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 10:35 »
 Έχει γραφτεί πολλές φορές απο συνατμιστές οτι παρατηρούν το βαμβάκι στο coil να ειναι περισσότερο δουλεμένο-μαυρισμένο απο την μία πλευρά και οτι μερικές φορές παρατηρείται και μια μικρή διαφορά στην απόδοση. H αλήθεια είναι οτι το έχω παρατηρήσει και εγώ κάποιες φορές σε δικά μου coil και έψαχνα να βρω πού οφείλεται, μέχρι που σήμερα διαβάζοντας πάλι την ίδια απορία απο κάποιον συνατμιστή μου ήρθε η επιφώτιση!
 Η απάντηση τελικά είναι πολύ απλή και το κατάλαβα γιατί την ώρα που διάβαζα σήμερα πάλι για το "πρόβλημα" παρατήρησα τον ατμο μου που κρατούσα στο χέρι, αραγμένος προς τα πίσω στην καρέκλα του γραφείου. Όταν ατμίζουμε με κλίση, που συνήθως αυτό κάνουμε-δεν βάζουμε τον ατμοποιητή κάθετα με το στόμα μας, τυχαίνει το ένα κανάλι τροφοδοσίας-αυτό που είναι στην πάνω μεριά -να μην τροφοδοτείται το ίδιο! Όσο η στάθμη του υγρού είναι χαμηλή και όσο μεγαλύτερη ειναι η κλίση τείνει μάλιστα να μην τροφοδείται και καθόλου, να τραβάει 'αέρα"!!  :yes:   Για δείτε το!  ;)

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #211 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 13:56 »
Καλησπέρες!!

Πήρα σύρμα, πριν το ψάξω ιδιαίτερα (μέγα λάθος), και έτσι έχω στα χέρια μου, ένα Φ0,16(nichrome) και ένα Φ0,2(Α1 kanthal).

Οι αντιστάσεις που έχω σκοπό να φτιάξω είναι 1,6-2Ω. Να αξιοποιήσω το 0,2 με λίγες παραπάνω σπείρες (7-8;), ή να το αφήσω καλύτερα και να πάρω ένα Φ30 κατευθείαν;

Το online tool, για αντίσταση 1,8Ω με το 0,2 σύρμα , μου δείχνει μόλις 4/5 σπείρες, και με αρκετά θερμό αέρα.

Τώρα έχω αρχίσει και ασχολούμαι με στήσιμο, και ακόμα διαβάζω σχετικά. Ο atmo μου είναι ο egoone της joytech.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #212 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 14:02 »
Φίλε pilotos.


   Αν δεν μας πεις σε τι ατμοποιητή σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τα σύρματα, δύσκολα θα πάρεις σωστή απάντηση.
Για παράδειγμα, αν έχεις Ιάττυ το 0,20 θεωρείται χοντρό.
Γενικά  πάντως σήμερα στήνουμε με βαμβάκι και τα σύρματα ξεκινούν από 0,25 mm και πάνω.


Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #213 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 14:04 »
Φίλε μου, μάλλον έκανα edit την ώρα που έγραφες. Ο ατμοποιητής μου είναι ο egoONE της joytech σε istick 30W.
Αγόρασα όντας αδιάβαστος, και κακώς. Αν όμως μπορώ να τα αξιοποιήσω θα το κάνω. Αλλιώς, ντουλάπα και πάω για 0,3 σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #214 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 14:29 »
Έχει γραφτεί πολλές φορές απο συνατμιστές οτι παρατηρούν το βαμβάκι στο coil να ειναι περισσότερο δουλεμένο-μαυρισμένο απο την μία πλευρά και οτι μερικές φορές παρατηρείται και μια μικρή διαφορά στην απόδοση. H αλήθεια είναι οτι το έχω παρατηρήσει και εγώ κάποιες φορές σε δικά μου coil και έψαχνα να βρω πού οφείλεται, μέχρι που σήμερα διαβάζοντας πάλι την ίδια απορία απο κάποιον συνατμιστή μου ήρθε η επιφώτιση!
 Η απάντηση τελικά είναι πολύ απλή και το κατάλαβα γιατί την ώρα που διάβαζα σήμερα πάλι για το "πρόβλημα" παρατήρησα τον ατμο μου που κρατούσα στο χέρι, αραγμένος προς τα πίσω στην καρέκλα του γραφείου. Όταν ατμίζουμε με κλίση, που συνήθως αυτό κάνουμε-δεν βάζουμε τον ατμοποιητή κάθετα με το στόμα μας, τυχαίνει το ένα κανάλι τροφοδοσίας-αυτό που είναι στην πάνω μεριά -να μην τροφοδοτείται το ίδιο! Όσο η στάθμη του υγρού είναι χαμηλή και όσο μεγαλύτερη ειναι η κλίση τείνει μάλιστα να μην τροφοδείται και καθόλου, να τραβάει 'αέρα"!!  :yes:   Για δείτε το!  ;)


χαχαχα  :) εγραφα το ιδιο περιπου πραγμα την ιδια ωρα σε αλλο νημα.. Παιζει μαλλον.

[/size]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg878553.html#msg878553[size=78%]

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #215 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 12:10 »
Σε εμένα το βαμβάκι παρουσιάζει πολύ μάυρισμα, σχεδόν σαν καμμένο, μόνο στο σημείο που περνάει μέσα από το σύρμα. Αυτό όμως το παρουσιαζει σχετικά πολύ γρήγορα (περίπου 1 ml σε dripper).
Βέβαια είναι και οι πρώτες δοκιμέ με δικά μου στησίματα απο χθές? Μάλλον κάτι κάνω λάθος? Βάζω λίγο βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #216 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 12:29 »
Τι υγρό κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #217 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 13:02 »
Ως τώρα έχω κάνει δοκιμή με Bite Me & Breakfast από After-8. Και στα 2 το ίδιο αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #218 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 13:33 »
Μάλλον έχεις βάλει παραπάνω βαμβάκι απ' ότι πρέπει. Αν όταν το πέρασες απ' την αντίσταση ζορίστηκε για να περάσει, τότε αυτό είναι. Πρέπει να βάζεις αρκετό ώστε να καλύπτει όλο το εσωτερικό της αντίστασης, αλλά όχι τόσο ώστε να την πνίγει. Μπορεί βέβαια και τα συγκεκριμένα υγρά να αφήνουν κατάλοιπα, αλλά δεν γνωρίζω.


Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην στάζεις αρκετά επειδή δεν έχεις συνηθίσει τον ντρίπερ αλλά πιστεύω θα το καταλάβαινες επειδή θα έτρωγες καμμένο. Εύκολος τρόπος να καταλαβαίνεις πότε θέλει στάξιμο πάλι χωρίς να κοιτάς το βαμβάκι κάθε τρεις και λίγο, είναι ο ήχος. Όταν στεγνώνει το βαμβάκι θα κάνει ένα πιο έντονο "τσιτσίρισμα", το οποίο θα κρατάει κανά δυο δευτερόλεπτο και αφού σταματήσεις να πατάς το κουμπί.

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #219 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 14:00 »
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνω λάθος με το βαμβάκι! Θα ξαναδοκιμάσω μέχρι να το πετύχω.
@ExMortus αυτό που είπες στο τέλος για το τσιτσίρμα όντως το είχα προσέξει και δεν ήξερα τι είναι!! Ευχαριστώ :thumpup:


Γενικότερα πάντως έχω προσέξει ότι στάζω 8-10 σταγόνες και ουσιαστικά κάνω το πολύ 7 τζούρες. (Έχω μονο coil 1.6, στα 14w). Είναι φυσιολογικό έτσι δεν είναι??

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #220 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 14:26 »
Είναι πολύ γενική η ερώτηση σου. Υπάρχουν στησίματα που 10 σταγόνες μπορούν να σου βγάλουν μέχρι και 20 τζούρες. Άλλα μπορεί να μη σου βγάλουν ούτε 7 που λες. Δεν υπάρχει κάτι που να θεωρείται φυσιολογικό μιας και υπάρχουν άπειροι παράγοντες. Απ' το βάθος του ντρίπερ, τα Watt που ατμίζεις, μέχρι και την ποσότητα του βαμβακιού και το σύρμα που χρησιμοποιείς. Μόνο πείρα χρειάζεται. Εσύ προς το παρόν προσπάθησε να μην πνίγεις την αντίσταση στο βαμβάκι και να μην το στριμώχνεις εσωτερικά.


Ρίξε μια ματιά σ' αυτό, ίσως σε βοηθήσει:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hxuE-WE17Fg[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #221 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 15:19 »
εστω οτι θελω να να ασχοληθω μονο με το επισκευασιμο κομματι στο σαμποξ
τι συρμα/βαμβακι/στησιμο προτεινετε αμα θελω να φτιαχνς αντιστασεις σε παρομοιες τιμες με τις εργοστασιακες 0.5 και 1.2

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #222 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 01:01 »
Έχω παρατηρήσει ότι στον subtank (με το παλιό rba που έχω εγώ τουλάχιστον.. ) ότι συνεργάζεται άψογα με σύρματα από 0.30 ως και 0.4mm που απαιτεί όμως watts για να ανάψει. Προσωπικά θα επέλεγα κάτι από 0.32 έως 0.35mm.. :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #223 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 19:00 »
Φιλε xatzo ενασ καλοσ υπολογιστησ για αντιστασησ ειναι εδω http://www.steam-engine.org/coil.asp
Σε οτι συρμα και να επιλεξησ και στα ωμ που θεσ να ατμιζησ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #224 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 20:23 »
Ερώτηση. Έστησα έναν kl+ στα 1.6 ohm με 28αρι σύρμα 8 στροφές και fiber freaks νο2. Επειδή με τους επισκευάσιμους είμαι καινούργιος, έχω στήσει μόνο τον subtank, παίρνω μία γεύση σαν καμμένο αλλά είναι όντως η είναι η γεύση του καινούργιου σύρματος; Πρόσεξα να ισαπέχουν περίπου οι σπείρες και να μην είναι κάποια κολλημένη στην άλλη και να μην ακουμπάει σύρμα κάτω ή στα τοιχώματα. Το istick δεν μου βγάζει ένδειξη για κάποιο βραχυκύκλωμα. Υπάρχει αυτή η υπόνοια καμμένου - μεταλίλα.

Άλλη ερώτηση. Άν έχει δουλέψει κανείς fiber freaks και kayfun γενικά, από το φύλλο βγάζω το μισό από κάτω και μένει λίγο, αλλιώς δεν χωράει μέσα από την αντίσταση. Σαν να ακούω κάτι σκασιματάκια που και πού αλλά δεν ξέρω άν είναι η φυσιολογική λειτουργία του, η έχω λίγο η πολύ βαμβάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364