vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tazz, dkostas, vasim, camber, grag, ipomonias, danys620

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 19:54 »
Και κοκκινίζει διότι δεν ακουμπά το σύρμα καλά με το φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 10, 2014, 14:00 »
καλησπερα! πηρα ενα φυτιλι ekowool και δεν ξερω πως να το στησω.
το βαζω οπως ειναι σαν κανονικο φυτιλι?
επισης πηρα και μαμβακι και ειναι σε τετραγωνακια κομμενο.
απο το wire-company τα πηρα και θελω να τα βαλω σε ithaka.
γινετε?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 10, 2014, 19:48 »
Οτι θελεις μπορεις να κανεις.

1) Στο ecowool , θα προσπαθησεις να περασεις μεσα στην τρυπα που εχει κατι σκληρο ωστε να ειναι η τρυπα του ανοικτη οταν τυλιγεις το συρμα.
 Αν θελεις να βαλεις δυο φιτιλια , θα κοψεις τα κομματια που χρειαζεσαι και θα βαλεις δυο τετοια αντικειμενα , ωστε να ειναι και τα δυο φιτιλια σε ιδια κατασταση.
 Μετα τυλιγεις το συρμα και στο τελος το βαζεις εκει που θελεις χωρις να βγαλεις αυτους τους οδηγους απο μεσα.
 Δενεις τα συρματα σου και μετα το ελευθερωνεις.

2) Για το βαμβακι , φτιαχνεις την αντ/ση που θελεις και στρηβεις το βαμβακι με τα χερια σου ωστε να ελαττωθει ο ογκος του , αλλα να περναει μεσα απο την αντ/ση.
 Θα πρεπει να μην ειναι χοντρο ωστε να μπαινει με ζορι , αλλα και να μην ειναι λιγο σε σχεση με την τρυπα της αντ/σης.
 Να μπορει στριφτα να περναει απο την αντ/ση , αλλα επισης να εφαπτεται εσωτερικα στην αντ/ση σου.
 Με το υγρο το βαμβακι θα διασταλει και θα καλυψει την αντ/ση σου εσωτερικα , ωστε ολες οι σπειρες να ερθουν σε επαφη με το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 10, 2014, 20:15 »
Shadockan αυτό με τον οδηγό στο ecowool δεν το 'χω δοκιμάσει αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Μπορείς να κάνεις και απλό τύλιγμα απλά να μην το πνίγεις.
Εγω χρησιμοποιώ καρφίτσα όπως και στο απλό silica αλλά σφίγγω αρκετά λιγότερο το σύρμα κι ειμαι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 10, 2014, 20:56 »
Το ξερω φιλε μου , με τον ιδιο τροπο το κανω και 'γω , αλλα αν δεν εχεις συνηθησει στο πως να στρηβεις το συρμα στο ecowool , τοτε μπορει να το σφηξεις πιο πολυ γιατι θα νομιζεις οτι ειναι χαλαρο και θα πνηξεις το φιτιλι.

Στο ecowool η κυρια ποσοτητα του υγρου ''περπαταει'' εσωτερικα στο φιτιλι και ετσι πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ελευθερο.

Με το υγρο διαστελεται και ετσι πιανει τα κενα που δημιουργουνται κατα το στησιμο , αλλα θα πρεπει οταν τυλιγεις το συρμα να εχεις και κατι σαν δυναμομετρο στο χερι....... :tongue_smilie: .    Πραγμα δυσκολο. 
Αυτος ειναι και ο λογος που αναφερω τους ''οδηγους''.  Για την ευκολια που προσφερει κατι τετοιο.

Με κατι στιβαρο  ειναι πιο ευκολο να εχεις , εστω και στο ελαχιστο , μια σχεδον ιδια σε ολο το μηκος της αντ/σης  κατανομη του συρματος.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeKourouklis

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 12, 2014, 14:48 »
Καλησπέρα. Εχω συσκεύη την Innokin Coolfire 1 (μόνιμα στα 8.5 watt) με μπαταρία 18650 (NCR 3400mAh Panasonic).

Μπορεί κάποιος να μου πει σε επισκευάσιμο ατμοποιητή ( Kayfun Lite Plus V2) πόσα ohm αντίσταση χρειάζομαι και με τι φυτίλι ώστε να αποδίδει καλά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 12, 2014, 15:15 »
Επειδή το cf I έχει σταθερά βατ, στην ουσία ότι αντίσταση και να κάνεις εντός των ορίων που προβλέπει ο κατασκευαστής, θα παίξει το ίδιο.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 12, 2014, 15:21 »
Τα 8.5W είναι σχετικά λίγα για τον Kayfun. Χρησιμοποίησε σύρμα μικρής διατομής 0.17-0.20 για να αρπάζει εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeKourouklis

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 12, 2014, 15:31 »
Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις. υ

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 22, 2014, 19:44 »
Οτι θελεις μπορεις να κανεις.

1) Στο ecowool , θα προσπαθησεις να περασεις μεσα στην τρυπα που εχει κατι σκληρο ωστε να ειναι η τρυπα του ανοικτη οταν τυλιγεις το συρμα.
 Αν θελεις να βαλεις δυο φιτιλια , θα κοψεις τα κομματια που χρειαζεσαι και θα βαλεις δυο τετοια αντικειμενα , ωστε να ειναι και τα δυο φιτιλια σε ιδια κατασταση.
 Μετα τυλιγεις το συρμα και στο τελος το βαζεις εκει που θελεις χωρις να βγαλεις αυτους τους οδηγους απο μεσα.
 Δενεις τα συρματα σου και μετα το ελευθερωνεις.

2) Για το βαμβακι , φτιαχνεις την αντ/ση που θελεις και στρηβεις το βαμβακι με τα χερια σου ωστε να ελαττωθει ο ογκος του , αλλα να περναει μεσα απο την αντ/ση.
 Θα πρεπει να μην ειναι χοντρο ωστε να μπαινει με ζορι , αλλα και να μην ειναι λιγο σε σχεση με την τρυπα της αντ/σης.
 Να μπορει στριφτα να περναει απο την αντ/ση , αλλα επισης να εφαπτεται εσωτερικα στην αντ/ση σου.
 Με το υγρο το βαμβακι θα διασταλει και θα καλυψει την αντ/ση σου εσωτερικα , ωστε ολες οι σπειρες να ερθουν σε επαφη με το βαμβακι.




εγω πειρα ecowool 3mm οπως παιρνω και το σιλικα για την ηθακη αλλα δεν μπαινει μεσα στα αυλακια.
ειναι πολυ χοντρο. 4-5mm πιστευω.
μαλλον θα μου στειλανε λαθος.
με το μαμβακι δεν το εχω.
προσπάθησα να το στρίψω κανονικα οπως το φιτιλι αλλα οταν παταω το κουμπι να ατμισω βγαζει ελαχιστο ατμο.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 23, 2014, 00:39 »
Δοκιμασε να βαλεις λιγοτερο , αρκετα λιγοτερο βαμβακι χωρις να το στριψεις, αφου εχεις στριψει πρωτα την αντισταση και θα δεις οτι το χεις και το παρα εχεις.....

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 10:00 »
1.η διαφορα του micro oil  με την απλη αντισταση ειναι μονο οι σπειρες του συρματος που τις φερνεις κοντα να ακουμπαει η μια με την αλλη?
2.ηδα οτι για να φτιαξω dual mirco oil η dual απλη αντισταση μπορω να το κανω κ με μονο 2 βιδες (οπως εχει ο kayfun lite).
ειναι ασφαλες ετσι η πρεπει να εχω ατμοποιητη με 3-4 βιδες οπως εχουνε αλλοι?

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 10:22 »
Μπορεις και στον κεϊφάν αρκει να τις σετάρεις καλά να μην ακουμπάνε μεταξύ τους και στους πόλους
Το μονο ντεζαβαντάζ είναι οτι με τη συνεχόμενη χρήση ανεβαζει θερμοκρασια ο ατμο .
Νομιζω ειναι κατι το  εξειδικευμενο που το κανεις μια δυο φορες και δε συνισταται για καθημερινη χρηση ειδικα αν εισαι φαν του συστηματος "πιπιλα" .
Λογικα με κουτακι και περισσοτερα watt το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο αλλα δε το εχω δοκιμασει.
Με μια καλη αντισταση μπορεις να εχεις καλυτερα και πιο ξεκουραστα αποτελεσματα .


Αποσυνδεδεμένος CHARMANIS13S

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 10:22 »
Καλημερα παιδια....εχω φτιαξει μια αντισταση και η μπαταρια μου δειχνει ενδειξη 2.2 om και μετα απο χρηση οταν την ξαναμετραω παλι μου δειχνει 2.5 και 2.7 και 3.4 ανεβαινει κατα διαστηματα σε ωμ .....γιατι γινεται αυτο δεν ξερω  :wall: :wall: :wall: :dontknow: :dontknow: :dontknow:  ειμαι νεος στα σεταρισματα αντιστασεων στους επισκευασιμους ατμοποιητες......ο ατμοποιητης που χρησιμοποιω ειναι ο ΣΟΦΙΑ  και η μπαταρια μου που μετραει την αντισταση ειναι η EGO VV V3 .....
ΔΕΝ καταλαβαινω τι δεν κανω σωστα....και αλλαζουν συνεχεια τα ωμ...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 10:37 »
Καπου εχεις βραχυκυκλωμα και αποτελεσμα ειναι να παιρνεις διαφορες ωμικες τιμες.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364