vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2850 στις: Φεβρουαρίου 15, 2020, 15:09 »
Παιδιά θέλω να βάλω σε aegis solo σύρμα για θερμοκρασία τι θα προτείνατε; 1ομ κάνω αντίσταση
Χρησιμοποιώ SS316L της GeekVape 40mm και έχω πολύ ωραίο αποτέλεσμα σε ατμοποιήτη Τηλέμαχος Armed. 0,44Ω, 6 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα 18-20W ανάλογα με τα κέφια. 
Ομοίως παίζω και στον Taifun GT3, αλλά με 3mm πυρήνα. Και εκεί αποδίδει μια χαρά. 

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2851 στις: Φεβρουαρίου 15, 2020, 15:18 »
Ναι ο τύπος που πήγα δεν είχε καρουλακι να πάρω να κάνω καμία δοκιμή και μου έδωσε 2 έτοιμες 0.9 σε 28αρι ga απλό ss316l φαντάζομαι στα 15-16 βατ θα είναι καλά, αλλά η θερμοκρασία πάει με βάση αυτό που μου αρεσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2020, 15:26 από Eternal »

Αποσυνδεδεμένος Tolis1803

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2852 στις: Φεβρουαρίου 15, 2020, 19:21 »
Εγώ παρέλαβα σε δυόμιση βδομάδες

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστω, να φανταστώ μέσω ταχυδρομείου; Tracking number σου έστειλαν, γιατί τους βλέπω πολύ ότι να'ναι απ' άποψη επικοινωνίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2020, 19:26 από Tolis1803 »

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2853 στις: Φεβρουαρίου 15, 2020, 19:46 »
Αν θυμάμαι καλά δεν είχε tracking number. Πάνε μήνες που είχα κάνει παραγγελία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tolis1803

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2854 στις: Φεβρουαρίου 16, 2020, 02:39 »
Ευχαριστώ φιλε, να'σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2855 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 16:29 »
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι την αγορά του σύρματος MTL Fused Clapton Ni80 από Mythical Vapers και έχω ορισμένες απορίες:

- Αξίζει η αγορά του; Για το αντίστοιχο της Coilology πήγαινα αλλά παίζει μόνο παραγγελία με 4 ευρώ μεταφορικά... σχεδόν όσο το σύρμα...
- Θα το χρησιμοποιήσω σε Tilemaho Armed και Taifun GT3. 6 σπείρες σε 2,5 ή 3mm πυρήνα πόσα Ω βγαίνει περίπου;
- Μπορείτε να προτείνεται κάποιο άλλο συρμα για να παίξω στους ανωτέρω ατμοποιητές; Μέχρι στιγμής βάζω απλά σύρματα χωρίς πλέξεις (Kanthal, SS316L, Ni80) και οι αντιστάσεις μου είναι το πολύ μέχρι 1 Ω. Γενικά επειδή έχω μονομπάταρα μοντάκια, δεν θέλω να παίζω με πάνω από 25W.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2856 στις: Φεβρουαρίου 25, 2020, 18:23 »
Το 2*30+40 το χρησιμοποιώ και το βρίσκω μια χαρά, με 6 σπείρες και 2.5 πυρήνα μου βγαίνει γύρω στο 0.7. Η τιμή του είναι παρόμοια με το αντίστοιχο της coilology και προσωπικά μου αφήνει καλύτερη αίσθηση στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2857 στις: Απριλίου 10, 2020, 13:20 »
Γειά σας παίδες! Χρησιμοποιώ εργοστασιακές αντιστάσεις BVC. Συνήθως τις κρατάω για 6 ημέρες και μετά τις αλλάζω. Ενδιάμεσα, μια φορά την ημέρα, ΚΑΘΑΡΙΖΩ την αντίσταση χρησιμοποιώντας λίγο βαμβάκι ή χαρτοπετσέτα, που το τυλίγω σε μια οδοντογλυφίδα και προσέχω με μαλακές κινήσεις να μήν "πληγώσω" το βαμβάκι ή το coil. Παρατηρώ μάλιστα οτι βγαίνει λίγη μαύρη μάκκα στο βαμβάκι/χαρτοπετσέτα.
Μετά την 4η ημέρα χρήσης, παρατηρώ οτι η ροή του αέρα στην αντίσταση μου αρχίζει και μειώνεται.
Μπορεί αυτό να οφείλεται στο οτι ΠΙΕΖΩ - έστω και λίγο - το βαμβάκι στην εργοστασιακή αντίσταση ή απλά έχει μαζέψει κατάλοιπα απο το υγρό;
Άν έχετε αντίστοιχη εμπειρία πείτε μου!

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2858 στις: Απριλίου 10, 2020, 17:46 »
Εχει μαζεψει καταλοιπα απο το υγρο και κλεινει σιγα σιγα με αποτελεσμα να μην περναει αερας απο το εσωτερικο της αντιστασης.Αυτο συμβαινει πολυ συντομα με ''βρωμικα'' υγρα.Αυτο που λες με την οδοντογλυφιδα καλυτερα να μην το κανεις και να αλλαζεις αντισταση οταν καταλαβαινεις αλλοιωση στη γευση η τον αερα να κλεινει απο τη μακα για λογους ασφαλειας και υγειινης.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2859 στις: Απριλίου 10, 2020, 19:12 »
Ευχαριστώ, γενικότερα μιλώντας για εργοστασιακές αντιστάσεις ποιές κατα απο την εμπειρία σας, είναι value for money (έχουν καλή απόδοση και δεν καταστρέφονται γρήγορα) ;

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2860 στις: Απριλίου 11, 2020, 00:07 »
Για bvc έκανα τη δοκιμή και πέτυχε. Έπλυνα την αντίσταση με νερό, μετά λίγα λεπτά την άφησα σε ζεστό νερό, τη ξέπλυνα πάλι και την άφησα δύο τρεις μέρες να στεγνώσει.
Δεν ξέρω αν αποδώσει και για δευτερη φορά, πάντως με μια φορά που το δοκίμασα ήταν σαν καινούργια!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2861 στις: Απριλίου 11, 2020, 01:05 »
Ευχαριστώ, γενικότερα μιλώντας για εργοστασιακές αντιστάσεις ποιές κατα απο την εμπειρία σας, είναι value for money (έχουν καλή απόδοση και δεν καταστρέφονται γρήγορα) ;
Nautilus ( 0.7/1.8 Ω)
Ζenith coils ( 0.8 / 1.6 Ω)
Μinifit ( αν μιλαμε για pod)
Πολυ καλες και ανετα βγαζεις 30 μλ με σχετικα "καθαρο"υγρο.Καμια φορα και παραπανω.
Τις βρισκεις και παντου.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2862 στις: Απριλίου 15, 2020, 22:38 »
Σχετικά με την μάκα που καμιά φορά βρίσκουμε στις αντιστάσεις, τι απο τα 2 συμβαίνει:
α) ευτυχώς που δημιουργείται η μάκα στην αντίσταση, γιατί διαφορετικά αυτές τις ουσίες θα τις εισπνέαμε
β) τα "καθαρά" υγρά, που δέν αφήνουν μάκα, ούτως ή άλλως δεν περιέχουν βλαβερές ουσίες

Με λίγο διαφορετική διατύπωση : μια "βλαβερή" ουσία (που βέβαια βρίσκεται στα αρώματα ) είναι κάτι που επικάθεται στην αντίσταση, ή μπορεί και να περνάει άνετα με τον ατμό χωρίς να αφήνει κανένα ίχνος στην αντίσταση;

Εννοείται πως θα ήθελα την άποψη απο κάποιους που είναι κατασκευαστές υγρών σε επαγγελματική βάση, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν με ενδιαφέρει η άποψή σας εφόσον είστε απλοί ατμιστές, όπως και γω.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2863 στις: Απριλίου 16, 2020, 09:45 »
Οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί στο φόρουμ σε άλλα ποστ σχετικά με τις βλαβερες ουσίες των υγρών.
Δεν υπάρχει ευτυχώς η δυστυχώς στα κατάλοιπα που αφήνουν τα υγρά στις αντιστάσεις κατά τη γνώμη μου. Κατά κύριο λόγο τα υγρά που περιέχουν γλυκαντικες ουσίες αφήνουν περισσότερα κατάλοιπα γι αυτό το λόγο αλλάζουμε τα βαμβάκια πιο συχνά. Φυσικά δεν είναι μόνο αυτά τα υγρά αλλά και η πλειοψηφία των νετ καπνικών.
Οι ποσότητες που πρέπει να ατμισεις για να έχεις θέμα σε σχέση με κάποιες βλαβερες ουσίες όπως το διακετυλιο είναι τεράστιες οπότε.. Αυτά είναι γνωστά μέχρι στιγμής από αυτούς που έχουν ψάξει ιατρικά το θέμα. 
Συμπέρασμα όσο πιο συχνά αλλάζεις τα σεταρισματα σου τόσο λιγότερο εκτίθεσαι σε βλαβερες ουσίες. Στο ατμισμα δεν έχει ακόμα βεβαιότητες στο βαθμό που ρωτάς μιας και υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν έχουν ψαχτεί επαρκώς. Αυτά από μένα..

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2864 στις: Απριλίου 17, 2020, 13:12 »
Kαλησπέρα σε όλους!

Μόλις μου ήρθε ένα ss316l της vandyvape 26ga. Λόγω έλειψης kanthal το μαγαζί μου πρότεινε αυτό. Δεν έχω στήσει ποτέ ξανά με ss και δεν έχω ιδέα. 
Πρέπει να βάλω έλεγχο θερμοκρασίας ή δουλεύει και χωρίς;
Συνήθως δουλεύω με Kanthal 28ga στις 5 σπείρες περίπου και πάντα πάνω από 1 Ohm. Mtl πάντα ατμοποιητές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364