vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, petr@n, Doubt, KORG N364, sentinelba, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2625 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 14:51 »
Σε Hussar rta χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή το mtl fine της Vandy Vape. Aπό γεύση είμαι πολύ ικανοποημένος, spitback  δεν έχω λόγω του μήκους της καμινάδας. Παραμένει βέβαια το γνωστό σπαστικό γατίσιο γουργουρητό, της Coilology δεν το έχω δοκιμάσει το αντίστοιχο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2626 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 14:57 »
Να το δοκιμάσεις.Θα δεις τεράστια διαφορά :thumpup:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2627 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 19:34 »
Βασικά κοντεύω να τελειώσω το καρούλι της VV (superfine mtl n80)και είναι όντως ανεξήγητο αυτό με το σύρμα. Την μία έχουν splitback την άλλη όχι. Την μία γουργουρίζουν την άλλη όχι. Σε άλλη περίπτωση έχω διαφορετική ωμικότητα ενώ κάνω πάντα το ιδιο στήσιμο στον ίδιο άτμο.
Αρκετές φορές  ¨ανάβουν¨ κάποια σημεία παραπάνω(ασχετα με hot spot) και έχω πετύχει και κομμένο συρματάκι απο το wrap. :dontknow:

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον paloukaro, μόλις τελειώσει το καρούλι έφυγα για coilology και απ¨οτι είδα έχει και παρόμοιο νούμερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2018, 08:39 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2628 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 22:22 »
Αν μπορείς ποσταρισε το παρόμοιο νούμερο της Coilology γιατί το ψάχνω και γω.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2629 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 22:27 »
2-30/40 mtl fused clapton, coilology


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2631 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 22:48 »
Βασικά κοντεύω να τελειώσω το καρούλι της VV (superfine mtl n80)και είναι όντως ανεξήγητο αυτό με το σύρμα. Την μία έχουν splitback την άλλη όχι. Την μία γουργουρίζουν την άλλη όχι. Σε άλλη περίπτωση έχω διαφορετική ωμικότητα ενώ κάνω πάντα το ιδιο στήσιμο στον ίδιο άτμο.
Αρκετές φορές  ¨ανάβουν¨ κάποια σημεία παραπάνω και έχω πετύχει και κομμένο συρματάκι απο το wrap. :dontknow:

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον paloukaro, μόλις τελειώσει το καρούλι έφυγα για coilology και απ¨οτι είδα έχει και παρόμοιο νούμερο.
Μου έχει συμβεί και εμένα πολλές φορές.
Άλλη συμπεριφορά τα πρώτα τρία μέτρα, άλλη συμπεριφορά το μεσαίο κομμάτι του καρουλιού, και άλλη τα τελευταία μέτρα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2633 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 21:23 »
Έχω στήσει 2 αντιστάσεις Ni80 26ga σε άξονα 2,5 6 σπείρες. Η τιμή που διαβάζει στο mod είναι 0,27 οπου σύμφωνα με το vape tool είναι σωστή. Επίσης μου δίνει ότι μπορεί να παίξει απο 28w με θερμό αέρα όχι όμως καυτό.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ανέβω πάνω απο τα 20w  διότι ηδη είναι αρκετά ζεστός ο ατμός. Επίσης σε κάθε τζούρα ο άτμο μου κάνει πολύ θόρυβο σε σχέση με το κάνθαλ που έστηνα μέχρι τώρα. 

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά του Ni80 μιάς και είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2634 στις: Οκτωβρίου 30, 2018, 08:27 »
Σε ποιον ατμοποιητή?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2635 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 14:51 »
Καλησπέρα στην κοινότητα. 
Είμαι καινούργιος στο ατμισμα και ενδιαφέρομαι για mtl
Ατμοποιητη με γενικά σφιχτή τζούρα ζεστή σμουθ. 
Με τι αντιστάσεις πρέπει να παίζω δηλ. Πόσα om και αναλογικα πόσα watt για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2636 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 15:01 »
Το mtl άτμισμα αναφέρεται κυρίως στον αέρα και στο πάχος των συρμάτων που χρησιμοποιούνται. Γενικώς μιλώντας, mtl σημαίνει λίγος αέρας  και πιο λεπτό, συνήθως μονόκλωνο, σύρμα. Η ωμική αντίσταση δεν εισέρχεται στην συνάρτηση. 

Τι εννοώ. Μια χαρά mtl δίνει ένα 0,25mm kanthal σε 2 - 2,5mm πυρήνα που είναι γύρω στο 1,5Ω. Το ίδιο σύρμα αλλά σε ατσάλι έχει πολύ μικρότερη αντίσταση. Αν πας σε πιο αγώγιμο σύρμα, η ωμική αντίσταση θα είναι εντυπωσιακά μικρή. Όμως πάλι για mtl θα μιλάμε. Συνήθως τα λεπτά σύρματα θέλουν λίγα watt, αλλά και πάλι πως ορίζεις τα λίγα watt; Μετά από ποιο όριο γίνονται "λίγα".

Το ίδιο ισχύει για την σφιχτή τζούρα που λες. Άλλο θεωρεί σφιχτή τζούρα ο φίλος μου ο παλούκαρος, άλλο εγώ. Εκείνος θεωρεί το 0,4mm σύρμα ως αρχή, εγώ το θεωρώ τέλος και δεν το φτάνω και ποτέ. 

Για γίνε, λοιπόν, λίγο πιο συγκεκριμένος, για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2637 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 16:23 »
Όπως είπα και πριν είμαι νέος στο ατμισμα και δεν ξέρω τίποτα! 
Θα πάω σε έτοιμες αντιστάσεις γιααυτο ρωτάω ποιες είναι οι ηδανικες σε om όταν θα της αγοράζω.
Βάση με αυτό που θέλω δηλ. Ζεστό και πυκνό ατμο και φυσικά το χτύπημα. Παίζω τώρα με μια καντθαλ 2.5mm στα 0.70om  με 12 νικοτίνη. 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2638 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 16:29 »
Από όσα λες συμπεραίνω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος ότι αναφέρεσαι σε 0,405mm kanhtal, σε 2,5mm πυρήνα και 5,5 σπείρες. Αν σου αρέσει το set up μένεις σε αυτό. Η ζέστη πάντως δεν έχει να κάνει με το πάχος του σύρματος, την ίδια θερμοκρασία μπορείς να την πετύχεις και με άλλα σύρματα. Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις σε αυτές, αν σε ικανοποιούνε. 0,7Ω δηλαδή. 

Με πιο λεπτό σύρμα δεν θα έχει τόση παραγωγή ατμού. Με πιο χοντρό θα έχεις περισσότερη παραγωγή ατμού.

Με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά, το ατσάλι θα σου έδινε 0,36 Ω και το ίδιο περίπου ατμιστικό αποτέλεσμα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2639 στις: Δεκεμβρίου 04, 2018, 17:37 »
Γενικά δεν είμαι τού στυλ να κάνω ντουμανια μου αρέσει να
Απολαύσω την τζούρα σαν όπως όταν κάπνιζα. 
Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό που σου λέω απλά προσπαθώ νάτο φέρω όσο γίνεται κοντά στο τσιγάρο.
Σορρη αν στα επριξα κανόνικα και σε ευχαριστώ για την υπομονή που είχες να ασχοληθείς με ένα άσχετο . 
Αν έχεις να προτείνεις κάτι σε έτοιμες αντίστασης σε οποιοδήποτε μέταλλο σε πάχος η διάμετρο σε ομοκιη αντίσταση που θα μου δεινει αυτό που θέλω είναι μεγάλη βοήθεια μέχρι να καταλήξω κάπου.
Να μη ξεχάσω στα πόσα watt θα πρέπει να της δουλεύω για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω μίνιμουμ και μάξιμουμ;
Σε ευχαριστώ πάντως για της πληροφορίες. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171632 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364