vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, dkostas, Tem, Christos Z, ZoeM, Giannis.B, trabaman, maprix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2205 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 22:10 »
dino δεν σου λέω εγώ σε τι watt να παίξεις
παίξε και στα 200w εσύ άμα θέλεις
το παράδειγμα που δίνω είναι απλό
με το ίδιο σύρμα, πιο πολλά ohm θέλουν περισσότερα watt όταν μιλάμε για μια αντίσταση (όχι διπλες τριπλές οκταπλές)
τα volt δεν έχουν καμια απόλυτος σημασία
εμείς κοιτάμε μονο τα watt

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2206 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 22:22 »
Απαντηση και για τους δυο σας.
Απο τοτε που αρχισα το η.τ.
ΟΛΟΙ μου ειπαν
Οσο πιο πολλα ohm τοσο λιγοτερα watt και το αντιστροφο.
(δεν ηξερα εαν ειναι σωστο ή λαθος απλα το ακολουθησα)
Πανω στην απειρια μου μου εκατσε (μαλλον)ενα καλο στυσιμο
26ga-3mm-1ohm 17-18 watt.Για καποιους ειναι λαθος,για καποιους σωστο.
Ta volt οντος δεν παιζουν ρολο οπως ειπα και πριν,αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να  
το παρακανουμε.
Ο cp το εδωσε λιγο καλυτερα το θεμα,αν και παλι εχω μικρες διαφωνιες.

Ενα χρονο + μετα  καταλαβα οτι ο καθε ατμο θελει διαφορετικα παιχνιδια.
Προσεχω ομως να μην περναω τα 4-4,3 volt.
Γιατι??
Γιατι ετσι με εμαθαν.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2207 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 22:24 »
Η δύναμη της συνήθειας είναι ανυπέρβλητη. Πάντως το μονίμως σωστό είναι αυτό που αρέσει σε σένα.

Πάντως αυτό που λες θα ίσχυε αν για να βγάλουμε περισσότερα Ω λεπταίναμε το σύρμα. Τότε όντως θα ήθελε λιγότερα βαττ.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2208 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 22:29 »
Και το πάχος του σύρματος και το συνολικό μήκος του και το μέγεθος του πυρήνα παίζουν ρόλο διότι από αυτά τα τρία νούμερα εξαρτάται η συνολική μάζα του μετάλλου που το μοντάκι μας καλείται να θερμάνει. Όσο μεγαλύτερη μάζα έχει το σύρμα τόσο περισσότερα watts θα χρειαστεί. Γι' αυτό και αν κάνουμε περισσότερες σπείρες στο ίδιο σύρμα (άρα ανέβουν τα ohms της αντίστασης) θα θέλουμε περισσότερα watts και όχι λιγότερα. Αυτό δε με τα maximum volts για ασφαλές άτμισμα δεν είναι παρά ένας ατμιστικός αστικός μύθος που αναπαράγουν δυστυχώς κατά κόρον και ορισμένα ατμομάγαζα...

Το ίδιο λέει και ο Κώτσος και ο Κώστας Ντίνο. Δηλαδή, ο Κώτσος και ο Κώστας και ο Κωνσταντίνος λένε στον Ντίνο το ίδιο πράγμα... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2209 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:04 »
Καλησπερα φιλοι! Επειδη ειμαι νεος στους επισκευασιμους και εχω ενα doggystyle by SXK εχω μια απορια,στο steam engine καθως ανεβαζω τα Ωhm της αντιστασης μου γραφει να ανεβασω και τα watt,ειναι σωστο; απο την εννοια μηπως δινω εγω στο προγραμμα καποιο λαθος στοιχειο; το συρμα μου ειναι Kanthal A1 28ga και οταν βαζω 1Ωhm μου βγαζει 11watt,ενω οταν βαζω 1,4Ωhm μου βγαζει 14watt

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2210 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:17 »
Σωστα τα δινεις
σωστα στα βγαζει.
Μετα απο μπουνιες κλοτσες και τα λοιπα
που επεσαν
Το αποτελεσμα ειναι ιδιο.
Παιζεις εκει που σου αρεσει η γευση.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2211 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:22 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιατί με τις έτοιμες ατιστασεις ειναι αντίστροφα τα πράγματα! Ευχαριστώ και πάλι!  :respect:

Υ.Γ όσο για το ξύλο,μισό να κάνω το διαιτητή να φέρω τις μπύρες!  :peace1: :party_beer_01: :peace1: :party_beer_01: :peace1:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2212 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:31 »
Στις έτοιμες αντιστάσεις αλλάζουν την διατομή του σύρματος χωρίς να στο λένε ;)

Για αυτό συμβαίνει το φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2213 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:40 »
Κατάλαβα δεν τα γνώριζα αυτά και δεν σκέφτηκα ποτέ να ρωτήσω στο μαγαζί που αγόραζα τις αντιστάσεις,απλά σκέφτηκα μήπως κάνω κάτι λάθος στο steam engine,αλλά τελικά όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2214 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:42 »
Στα μισά μαγαζιά δεν θα ήξεραν να σου απαντήσουν έτσι κι αλλιώς  :tongue_smilie: Άντε για να μην είμαι κακός να πω στο 40%

Πάντως, ναι, μια χαρά το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2215 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 00:58 »
Στις αλυσίδες τις πόλης μου ναι ίσως δεν ήξεραν μιας και όποτε πηγαίνω νοιώθω οτι κοιτάνε την τσέπη μου και όχι να με ενημερώσουν για οτιδήποτε θέλω να αγοράσω,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και θα βγω off topic.

Υ.Γ ευχαριστώ πολύ όλους που ασχολήθηκαν με το θέμα μου! :respect:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2216 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 09:20 »
στις έτοιμες αντιστάσεις, εκτος από το ότι μπορεί να έχουν πιο χοντρό σύρμα, μπορεί μέσα να έχουν και διπλες η πολλαπλές αντιστάσεις
όταν κάνεις μια διπλή αντίσταση, τα ohm πέφτουνε στο μισό από την μονη, και τα watt θα χρειαστεί να διπλασιαστούν για να τις θερμάνουν
γι αυτό το λόγο και πολλοί λένε πως τα πιο λίγα ohm θέλουν και περισσότερα watt αλλα τα ohm είναι μια από τις παραμέτρους που δεν παίζουν τόσο πολύ ρολο αλλα περισσότερο παίζει ρολο η μάζα του σύρματος που πρέπει να θερμάνεις όπως είπε και ο φίλος μου ο Κωσταντίνος και υποστήριξε ο Κώστας πάνω σε αυτό που πρώτα είπε ο Κότσος προσπαθώντας να δώσει στον Ντίνο να καταλάβει  :tongue_smilie: :))

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2217 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 10:27 »
Συμφωνώ με Κωνσταντίνο

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2218 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 11:22 »
Συνήθως οι κατασκευαστές στο site τους αναφέρουν τι τύπο και πόσα σύρματα έχει μέσα η έτοιμη αντίσταση που μας ενδιαφέρει.
Βέβαια και πάνω στην αντίσταση έχει προτεινόμενο εύρος W λειτουργίας.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2219 στις: Φεβρουαρίου 03, 2018, 11:46 »
Συμφωνώ με Κωνσταντίνο
Ποιον απ' όλους;  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364