vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, tony1976, antiklitos140, camber, Stelan Patra

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2040 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 22:10 »
Μπαίνεις εδώ: http://www.steam-engine.org/coil.html

Βάζεις τα στοιχεία της αντίστασης που θέλεις να φτιάξεις (τύπος σύρματος, διατομή, πυρήνα και πόσα Ω θές να είναι) και σου δίνει τον αριθμό των σπειρών που θα στρίψεις πάνω δεξιά.

Κάτω δεξιά εμφανίζεται ένας πίνακας που λέει Heat Flux. Εκεί "παίζεις" από 200 μέχρι 250 και από κάτω σου δείχνει Watt και Volt. 

Εκεί γύρω είσαι.

Από κει και πέρα παίζουν ρόλο κι άλλα θέματα. Το βαμβάκι πρέπει να περνά από μέσα από τον πυρήνα σφιχτά μεν, αλλά όχι στουμπωμένο. Επίσης πρέπει να είναι αφράτο ώστε να μπορεί να τροφοδοτεί με υγρό.

Αποσυνδεδεμένος vagtoo

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2041 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 22:20 »
Το τελειωσα μια φορα το πανεπιστήμιο παλι;;;; Χαχα ευχαριστώ φιλε θα το μελετησω αν και πολλα τα βλεπω...

Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2042 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 22:30 »
Είναι σημαντικό το βαμβάκι να είναι στην σωστή ποσότητα. Άν είναι πολύ στο κοιλ θα παίρνεις καμμένο, όπως επίσης και αν είναι πολύ λίγο. Πρέπει να περνάει σχετικά εύκολα από το κοιλ και να το χτενίζεις λίγο με μία πινέζα ή κάτι να είναι αφράτο. Τα βατ θα τα βρεις με το λινκ που σου έδωσε ο Κώστας, αλλά και γενικά ξεκίνα από κάπως χαμηλά, 15-20 π.χ και ανέβα μέχρι εκεί που να σε καλύπτει, αλλά να μην φας και καμμένο. Όσο πιο πολλά βατ τόσο πιο πολύ κατανάλωση θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2043 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 22:31 »
μαλλον βιαζεσαι να γινεις μαστορας  :tongue_smilie:
εδω μερικες φορες παιδευομαι εγω  ;D θελει υπομονη και ορεξη :yes: και οχι βαρεμαρα σαν εμενα  :))

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2044 στις: Νοεμβρίου 01, 2017, 22:45 »
Να σου πω εγώ δεν κοιτάω τα Watts αλλά τα Volts σχεδόν από τότε που άρχισα και παίζω από 3,7 μέχρι 4,1 και εκεί μέσα βρίσκω το πεδίο μου ανάλογα τα Ohm και δεν κατεβαίνω τόσο χαμηλά όπως εσύ και πάντα single coil {kanthal -ss- nc (28-26ga)}
Πχ τώρα έχω μια αντίσταση 0.92 k και είμαι ανάλογα τo ατμίσμα από 14.8W μέχρι 18,2W.
Το κάψιμο θα μπορούσε να είναι από μη σωστό νότισμα αντίστασης

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2045 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 09:47 »
Το τελειωσα μια φορα το πανεπιστήμιο παλι;;;; Χαχα ευχαριστώ φιλε θα το μελετησω αν και πολλα τα βλεπω...
εγώ μονο το δημοτικό τελειωσα και το steam engine μου φαίνεται παιχνιδάκι
εσύ δεν θα έπρεπε ούτε να το συζητάς

Αποσυνδεδεμένος vagtoo

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2046 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:00 »
Έπαιξα λίγο, και κατάλαβα κάτι έχω συνδέσει τα watt με τις πνευμονικες-τσιγαρίσιες , δηλαδή 15w< πνευμονική , κάπως έτσι.... Από το προγραμματάκι αυτό καταλαβαίνω ότι κάνω λάθος και ότι τα w πανε σύμφωνα με το σύρμα και όχι με την απόδοση (?)

Δηλαδή εγώ βγάζω με ss 316L 28AWG 5 σπείρες 230 FLUX 0.45ΩΜ 11 W.

Καλά θα πάρω καλώδια θα κάνω εκεί δοκιμές και ή θα βάλω φωτιά στο σπίτι ή θα τα καταφέρω ή επειδή δεν έχω και απειόριστη υπομονή θα πάρω απόφαση ότι είμαι άχρηστος. Ευχαριστώ παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2047 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:12 »
Μόνο με τα ωμ κτλ δεν κάνουμε δουλειά. Είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων.
Στήσιμο-τροφοδοσία-αέρας-ατμός κτλ.
Κάνε 5 σπείρες κλαψτον 26-32 kanthal edit
2,5 πυρήνα και παίξε στα βατ που ζητάς.
Στον  ΚF 5  αυτό το στήσιμο παίζει εκεί 30 νε 40 βατ. Το ίδιο στήσιμο πχ στον subtank παίζει 20-30 και η μάκα συσσωρεύεται στο σύρμα λογω διαφορετικής "φιλοσοφίας" του ντεκ της rba.
Άσχετα από ωμ και βλακείες μπορείς να καταλάβεις σε ποιά βατ  θα παίξεις βλέποντας πότε αρπάζει το σύρμα στο dry burn. Μπακαλιστικο μεν, βοηθάει δε.
Περισσότερο βαμβάκι και ντουμανι , μεγαλύτερη κατανάλωση.
Κάνε.στον theorem 5 σπείρες κλφτον σε 3 πυρήνα και τα βαμβακια μέχρι την μέση του τανκ αφρατεμενα καλά. Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι στα τάδε βατ θα παίξει καλά και θα ικανοποιηθεις.Θα το βρεις μόνος σου. Αν όχι αλλάζεις ατμό.


εστάλη.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 12:25 από savo »

Αποσυνδεδεμένος vagtoo

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2048 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:24 »
Κάνε.στον theorem 5 σπείρες κλφτον σε 3 πυρήνα και τα βαμβακια μέχρι την μέση του τανκ αφρατεμενα καλά. Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι στα τάδε βατ θα παίξει καλά και θα ικανοποιηθεις.Θα το βρεις μόνος σου. Αν όχι αλλάζεις ατμό.



Φιλε εισαι αρχοντας σε ευχαριστώ θα δοκιμασω. Επιασες ομως το σκεπτικο. Ειμαι στην ακρη ρου γκρεμου κ θελω μια μικρη σπροξια. Αυτο παιρνω υλικα και δοκιμαζω και γινομαι αυριο επιστημονας. Σας ευχαριστω ολους νομιζω το επιασα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:40 από vagtoo »

Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2049 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:38 »
Μπαίνεις εδώ: http://www.steam-engine.org/coil.html

Βάζεις τα στοιχεία της αντίστασης που θέλεις να φτιάξεις (τύπος σύρματος, διατομή, πυρήνα και πόσα Ω θές να είναι) και σου δίνει τον αριθμό των σπειρών που θα στρίψεις πάνω δεξιά.

Κάτω δεξιά εμφανίζεται ένας πίνακας που λέει Heat Flux. Εκεί "παίζεις" από 200 μέχρι 250 και από κάτω σου δείχνει Watt και Volt.

Εκεί γύρω είσαι.

Από κει και πέρα παίζουν ρόλο κι άλλα θέματα. Το βαμβάκι πρέπει να περνά από μέσα από τον πυρήνα σφιχτά μεν, αλλά όχι στουμπωμένο. Επίσης πρέπει να είναι αφράτο ώστε να μπορεί να τροφοδοτεί με υγρό.
Απορία

Τι σημαινουν αυτα;




 rounded to "full wraps"6(0.98 Ω)
— rounded to "half wraps"

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2050 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:39 »
Ρωτώντας πας στην πόλη.Θα το βρεις είμαι σίγουρος αρκεί να καταλάβεις λίγο τις τσιριμόγκες του ρεύματος.Στο θεώρημα βάλε τον δαχτυλίδι με την μια οπή από την μεριά της.αντίστασης.

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2051 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:40 »
Απορία

Τι σημαινουν αυτα;




rounded to "full wraps"6(0.98 Ω)
— rounded to "half wraps"
Το γράφει από κάτω στα αγγλικά, αλλά κοντολογίς έχει να κάνει με το αν τα πόδια της αντίστασης κοιτάνε προς την ίδια ή την αντίθετη κατεύθυνση. Αναλόγως επιλέγεις είτε το φουλ, είτε το χαφ φουλ και δίπλα γράφει τα αντίστοιχα Ω. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Βοηθεια! Νεος...
« Απάντηση #2052 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 10:54 »
Να σου πω εγώ δεν κοιτάω τα Watts αλλά τα Volts σχεδόν από τότε που άρχισα και παίζω από 3,7 μέχρι 4,1 και εκεί μέσα βρίσκω το πεδίο μου ανάλογα τα Ohm και δεν κατεβαίνω τόσο χαμηλά όπως εσύ και πάντα single coil {kanthal -ss- nc (28-26ga)}
Πχ τώρα έχω μια αντίσταση 0.92 k και είμαι ανάλογα τo ατμίσμα από 14.8W μέχρι 18,2W.
Το κάψιμο θα μπορούσε να είναι από μη σωστό νότισμα αντίστασης
Χρησιμοποιείς μοντάκι που έχει ακόμα ρύθμιση για V?

Αποσυνδεδεμένος Karma

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2053 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 11:07 »
Με ultrex λούστηκες;
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Άσχετα με τα watt που λένε οι εταιρείες, εσύ ξεκίνα απο πιο χαμηλά σε κάθε περίπτωση. Προϋπόθεση να μην έχεις χοτσποτ και η τροφοδοσία να είναι σωστή δηλαδή να παίρνουν υγρό τα Βαμβακιά.
Θέλει λίγο να κατανοήσεις την γενική λειτουργία του ατμού.Τα βίντεο βοηθάνε σε πρώτη φάση.


εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..
Έψαξα τα πάντα / έκανα τα πάντα. Αλλά τζίφος.
Έκανα την αντίσταση να ζεσταίνεται ομοιόμορφα, βαμβάκι έβαλα όπως δείχνουν και όπως είπα πιο πάνω η μυρωδιά μειώθηκε πολύ αλλά πάλι καμένο φέρνει. Θα σου βάλω βίντεο το απόγευμα να δεις πως δουλεύει η αντίσταση και βλέπουμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι.


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2054 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 11:17 »
To heat flux πάντως είναι ανάλογα με τα γούστα και τον ατμοποιητή.

Αν σου αρέσει ζεστός-καυτός ο ατμός είσαι ~200-250 σε rda , 120-180 σε rta.
Αν παίζεις με TC δεν έχει καμμία απολύτως σημασία το heat flux.

Οι βασικότεροι κανόνες νομίζω τουλάχιστον για απόδοση καλής γεύσης είναι η αντίσταση να "γεμίζει" όσο περισσότερο γίνεται τον θάλαμο του ατμοποιητή και να βρίσκεται σε σημείο που να την χτυπάει όσο περισσότερο γίνεται ο αέρας που μπαίνει στον θάλαμο.

Μεγάλος θάλαμος -> μεγαλύτερη σε μέγεθος αντίσταση -> πιο χοντρά σύρματα.

Η απόσταση της αντίστασης απο το στόμα έχει επίσης να κάνει με το πόσο ζεστός θα είναι ο ατμός αλλά και με το πόσο έντονη θα είναι η γεύση του.

Μικρότερη απόσταση -> πιο έντονη γεύση αλλά και πιο ζεστός ατμός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364