vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, KORG N364, camber, antiklitos140, john67

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1845 στις: Ιουνίου 24, 2017, 15:49 »
Ναι, σωστό, απλώς τα Watt έχουν το ατού ότι μπορούν να γίνουν μία σταθερά για σύγκριση μεταξύ αντιστάσεων. Πχ στα 35Watt με μία αντίσταση Kanthal παίρνω καμένο αλλά με μια Clapton παίρνω γευσάρα. Αυτό δεν μπορεί να γίνει τόσο εύκολα με τα Volt γιατί άλλη η θερμότητα που εκλύεται από μία kanthal στα 4,2V και άλλη από μία clapton στα ίδια Volt...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1846 στις: Ιουνίου 24, 2017, 15:53 »
Και όμως, αν το καλοσκεφτείς, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Αν η σταθερά σου είναι τα W, τότε θα παρατηρήσεις ότι άλλα volt θα έχεις στην μία περίπτωση και άλλα στην άλλη. Αν η σταθερά σου είναι τα V, ισχύει το ίδιο αλλά με τα W.

Δεν διαφωνώ ότι είναι πιο κατανοητό το να έχουμε τη σταθερά σε W για τέτοιες συγκρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Sniaf

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1847 στις: Ιουνίου 26, 2017, 02:35 »
καλησπέρα παιδιά ! αγόρασα χθες τον Serpent Alto έβαλα της Έτοιμες twisted kanthal αντιστάσεις
του πακέτου αλλά είναι δραματικό το αποτέλεσμα καυτός ατμός το drip tip αρχίζει ζεματάει σε 2 δευτερόλεπτα είχα ένα σύρμα μόνο σπίτι Clapton 28gax2+32ga έστησα κι εκεί τα ίδια αποτελέσματα ! καμία πρόταση τι σύρμα να πάρω να παίξει σωστά ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1848 στις: Ιουνίου 26, 2017, 10:30 »
Στα πόσα W το ατμίζεις?
Μπορείς να δοκιμάσεις με SS 0.32mm να στρίψεις αντιστάσεις 2.5mm διάμετρο, 7 σπείρες, θα σου βγει γύρω στα 0.8Ω.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1849 στις: Ιουνίου 26, 2017, 16:02 »
Και να προσθέσω εγώ κάποια "μεθοδολογία" αποτελεσματική κατα τη γνώμη μου :

1. Εχω αποφασίσει με δοκιμές ποιό είναι το heatflux που μου πάει π.χ. για μένα είναι 170-250
2. Αφού προσεγγίσω αυτό το εύρος φροντίζω για το κάθε σύρμα - αντίσταση να έχω ως αποτέλεσμα heatflux περίπου στο παραπάνω εύρος και επιλέγω για αυτό το λόγο τα χαρακτηριστικά της αντίστασης, μεγάλη βοήθεια εδώ
3. Αφού επιλέξω λοιπόν το σύρμα που βάζω επιλέγω  τα χαρακτηριστικά της αντίστασης όπως διάμετρο πυρήνα αρ. σπειρών ώστε για τη συγκεκριμμένη αντίσταση (και το επιθυμητό heatflux)  προκύπτουν και τα Watt ή τα Volt που πρέπει να βάλω στο mod για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω (στο παράδειγμα του φίλου από πάνω στο link που έδωσα αν τα βάλει κανείς θα δεί ότι για να έχει π.χ. 200 mW/mm² heatflux στο mod χρειάζονται 17 Watt ή 3.7 V ανάλογα τι τρόπο ατμίσματος έχω επιλέξει) δηλαδή αν εγώ βάλω σε αυτό το σύρμα 30 Watt (heatflux 350) θα παίρνω πολύ ζεστο ατμό και θα ρισκάρω το καμμένο.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί όπως η χρήση μηχανικού mod, που αποδίδει καλύτερα το κάθε υγρό, τι γεύσεις θέλω να αναδείξω, ιδιαιτερότητες του κάθε άτμο, TC κ.λ.π. όσο για το τι είναι το heatflux θα βρείτε πολλά και κατατοπιστικά κείμενα σε άλλο νήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2017, 16:10 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1850 στις: Ιουνίου 26, 2017, 23:46 »
Και όμως, αν το καλοσκεφτείς, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αν η σταθερά σου είναι τα W, τότε θα παρατηρήσεις ότι άλλα volt θα έχεις στην μία περίπτωση και άλλα στην άλλη. Αν η σταθερά σου είναι τα V, ισχύει το ίδιο αλλά με τα W. Δεν διαφωνώ ότι είναι πιο κατανοητό το να έχουμε τη σταθερά σε W για τέτοιες συγκρίσεις.


Τα V δεν ειναι σταθερα για μετρηση ΕΡΓΟΥ. Ως τετοιο θα ειχαν νοημα αν παντα χρησιμοποιουσες την ιδια ακριβως ωμικη αντισταση, εκει ναι, παιρνω το βολτομετρο και του γυριζω την κλμακα σε βαττομετρο, αλλα οταν γινεται τοσο παιχνιδι δεν κολλανε πουθενα.
 Αν σ αρεσει τοσο να τα χρησιμοποιεις εμπειρικα καντ το, αλλα για να βρεις το εργο θες κι ενα ωμομετρο (οκ αν εμπιστευτουμε αυτο που εχουν τα μοντακια ειναι διαθεσιμο) και ενα κομπιουτερακι για να βρεις τελικα τα W που ειναι τελικα και το ζητουμενο.
Δε διαφωνω οτι καποιοι μπορει ολη αυτη την "τελετη" να τη βρισκουν σα διασκεδαστικη ασκηση αλλα οταν μιλαμε για καταναλωτικα προιοντα δε μπορει να απευθυνονται αποκλειστικα σε οσους εχουν ορεξη να κανουν μετρησεις και υπολογισμους.
Σε επαγγελματικες εφαρμογες σπανιοτατα (εως ποτε) θα πετυχεις ανθρωπο να κανει υπολογισμους με το χερι. Ολοι εχουμε μερικες εκατονταδες τυπους στο κεφαλι μας αλλα κανεις -πλεον- δε καθεται να κανει τετοιους (χρονοβορους και αχρηστους) υπολογισμους. Ολοι δουλευουν ενα matlab και καμια δεκαρια εξειδικευμενα προγραμματα για να κανουν τη ζωη τους ευκολη.
Το γιατι να χρησιμοποιει καποιος υπολογισμους για να βγαλει κατι που του δινεται ετοιμο σε ενα καταναλωτικο προιον ειναι κατι που ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω, εκτος αν εννωεις να βλεπεις τα βολτ χωρις να σε ενδιαφερει το ΕΡΓΟ... ...αν συμβαινει αυτο τοτε δε μιλαμε για επιγνωση του αποτελεσματος του εργου αλλα για λανθασμενη εμπειρικη προσεγγιση, και οποιον ηλεκτρονικο, ηλεκτρολογο η φυσικο ρωτησεις αποκλειεται να πει κατι διαφορετικο.
Απο κει και περα περι ορεξεος ουδεις λογος, πολλα πραγματα καποιος τα κανει εμπειρικα και φερνει αποτελεσμα σε πολλους τομεις, ομως η εμπειρικη προσεγγιση δε μπορει να ληφθει υπ οψη ως σωστη ακομα κι αν σε καποιες περιπτωσεις βγαζει αποτελεσμα.
Το θεμα με την κλιμακα 1-100 ηταν για το πως θα το σχεδιαζα εγω. Οι ανθρωποι που ασχοληθηκαν ειχαν διαφορετικη αποψη και βαλαν αλλου ειδους μετρησεις. Εσυ σαν απλος καταναλωτης οτι σου δωσουν αυτο χρησιμοποιεις οποτε απλα ΕΤΥΧΕ και "εμαθες" αυτο τον τροπο και λογο συνηθειας τον θεωρεις μοναδικο και σωστο, αλλα τιποτα δεν ειναι πανακεια.
οσον αφορα τις αντιστασεις μια χαρα θα βολευε, θα ηξερες οτι για την ταδε αντισταση το 17 ειναι το sweet point ενω για την αλλη το 32... το ιδιο πανω κατω δεν κανεις και με τα watt?


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2017, 23:56 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1851 στις: Ιουνίου 27, 2017, 00:09 »
Το τι κάνω εγώ άστο, θα σκίσεις τα πτυχία σου και θα ζητήσεις να μου πέσει κεραυνός στο κεφάλι...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1852 στις: Ιουνίου 27, 2017, 00:13 »
volt watt και χαζά


το τσακμακι να είναι bic με zippo χαλάει η γευση

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1853 στις: Ιουνίου 27, 2017, 00:26 »
. Το θεμα με την κλιμακα 1-100 ηταν για το πως θα το σχεδιαζα εγω. Οι ανθρωποι που ασχοληθηκαν ειχαν διαφορετικη αποψη και βαλαν αλλου ειδους μετρησεις. Εσυ σαν απλος καταναλωτης οτι σου δωσουν αυτο χρησιμοποιεις οποτε απλα ΕΤΥΧΕ και "εμαθες" αυτο τον τροπο και λογο συνηθειας τον θεωρεις μοναδικο και σωστο, αλλα τιποτα δεν ειναι πανακεια. οσον αφορα τις αντιστασεις μια χαρα θα βολευε, θα ηξερες οτι για την ταδε αντισταση το 17 ειναι το sweet point ενω για την αλλη το 32... το ιδιο πανω κατω δεν κανεις και με τα watt?

Που σημαίνει πως απλά θα είχαμε ακόμα μια φανταστική κλίμακα που θα δούλευε με τον ίδιο τρόπο με τα Watt, δεν θα προσέφερε τίποτα παραπάνω εκτός από σύγχυση και ΔΕΝ θα υπήρχε καν τρόπος να την υπολογίσεις ΑΝ θες αφού δεν θα συσχετιζόταν με καμία άλλη γνωστή παράμετρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2017, 00:42 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1854 στις: Ιουνίου 27, 2017, 01:37 »
οση συγχηση σου προκαλουν ΟΛΕΣ ανεξαιρετως οι συσκευες που απευθυνονται σε απλους καταναλωτες που ΦΥΣΙΚΑ και εχουν custom κλιμακες (ετσι λεγονται, οχι "φανταστικες"). εκτος αν θεωρεις οτι η φραπεδιερα με 2-3 σκαλες προκαλει συγχιση και θα ηταν προτιμοτερο να ειχε ενδειξη watt, newton ...γκουχ γκουχ...βολτ... αμπερ, στροφες  κτλ κτλ κτλ
οποιος ηθελε να το σκαλισει ετσι κι αλλιως ενα πολυμετρο το χει, ε θα το σκαλιζε, αλλα δε θα μπερδευοταν κανεις με αχρηστες μοναδες που γι αυτον δεν εχουν κανενα νοημα.
στην τελικη ειπα απλα πως θα το σχεδιαζα εγω (οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των δυτικων σχεδιαστων) κι οχι αν αυτο θα ηταν καλο η κακο...

________________________________________


Το τι κάνω εγώ άστο, θα σκίσεις τα πτυχία σου και θα ζητήσεις να μου πέσει κεραυνός στο κεφάλι... Από κινητό.
Φιλε μου εχω απειρα παραδειγματα εμπειρικης χρησης διαφορων πραγματων, δε θα με εξεπλητε τιποτα.
Ο καθε ενας που εχει βρει μια εμπειρικη μεθοδο σε κατι νομιζει οτι εχει ανακαλυψει κατι που υπερβαινει την πραγματικη θεωρια που βασιζεται αυτο το κατι (οτι κι αν ειν αυτο), μαζι και τη γνωση των ανθρωπων που ειναι ειδικοι σ αυτο το κατι,  κι αυτο συμβαινει σχεδον παντα,

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2017, 07:56 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1855 στις: Ιουνίου 27, 2017, 02:16 »
Τελικά πρέπει να είσαι σαολίν μάστερ. Και ξέρεις και τι θα έκανε η συντριπτική πλειοψηφία των δυτικών σχεδιαστών. Ρισπέκτ.

Η φραπεδιέρα έχει 2 σκάλες που κάνουν το ίδιο πράγμα κάθε φορά που πατάς το κουμπί και όχι διαφορετικό ανάλογα τι ποτήρι χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1856 στις: Ιουνίου 27, 2017, 02:28 »
...μα ολόκληρη η επιστήμη της φυσικής στηρίζεται στην παρατήρηση και επανάληψη φαινομένων κάτω απο τις ίδιες συνθήκες (εμπειρίες)....
οι περισσότερες θεωρίες απλά ανέλυσαν τις εμπειρικές χρήσεις ή παρατηρήσεις φαινομένων.
Σαφέστατα όλα διέπονται ο απο νόμους αλλά η παρατήρηση κάτω απο ειδικές συνθήκες δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1857 στις: Ιουνίου 27, 2017, 08:23 »
Μου θυμίζετε κάτι καθηγητές φυσικής όταν πήγαινα σχολείο  :angry_orange: 
:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1858 στις: Ιουνίου 27, 2017, 08:43 »
εγώ πάντως ήμουν στο κλασσικό....δεν την χωνεύω (ακόμα) την φυσική....

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1859 στις: Ιουνίου 27, 2017, 09:53 »
...μα ολόκληρη η επιστήμη της ΚΛΑΣΙΚΗΣ φυσικής στηρίζεται ...
ορθή επανάληψη :tongue_smilie:




Το γιατι να χρησιμοποιει καποιος υπολογισμους για να βγαλει κατι που του δινεται ετοιμο σε ενα καταναλωτικο προιον ειναι κατι που ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω, εκτος αν εννωεις να βλεπεις τα βολτ χωρις να σε ενδιαφερει το ΕΡΓΟ... ...αν συμβαινει αυτο τοτε δε μιλαμε για επιγνωση του αποτελεσματος του εργου αλλα για λανθασμενη εμπειρικη προσεγγιση, και οποιον ηλεκτρονικο, ηλεκτρολογο η φυσικο ρωτησεις αποκλειεται να πει κατι διαφορετικο.
Απο κει και περα περι ορεξεος ουδεις λογος, πολλα πραγματα καποιος τα κανει εμπειρικα και φερνει αποτελεσμα σε πολλους τομεις, ομως η εμπειρικη προσεγγιση δε μπορει να ληφθει υπ οψη ως σωστη ακομα κι αν σε καποιες περιπτωσεις βγαζει αποτελεσμα.
Το θεμα με την κλιμακα 1-100 ηταν για το πως θα το σχεδιαζα εγω. Οι ανθρωποι που ασχοληθηκαν ειχαν διαφορετικη αποψη και βαλαν αλλου ειδους μετρησεις. Εσυ σαν απλος καταναλωτης οτι σου δωσουν αυτο χρησιμοποιεις οποτε απλα ΕΤΥΧΕ και "εμαθες" αυτο τον τροπο και λογο συνηθειας τον θεωρεις μοναδικο και σωστο, αλλα τιποτα δεν ειναι πανακεια.
οσον αφορα τις αντιστασεις μια χαρα θα βολευε, θα ηξερες οτι για την ταδε αντισταση το 17 ειναι το sweet point ενω για την αλλη το 32... το ιδιο πανω κατω δεν κανεις και με τα watt?

Επειδή συμφωνώ πλήρως με την "custom" κλίμακα σου, οι δύο παράγραφοι που παραθέτω είναι αντικρουόμενες (μαζί με τα προηγούμενα σου)
Είναι ένα και το αυτό να πάρεις ως σημείο αναφοράς τα volts, τα watts ή τις μονάδες Nick74.

Το "λάθος" είναι ότι αλλάζοντας τα χαρακτηριστικά της αντίστασης προσπαθούμε να βρούμε κοινό σημείο αναφοράς.


Αν πάω να αγοράσω έναν ανεμιστήρα με κουμπάκια 1,2,3 ... ε ναι ξέρω να τον χρησιμοποιήσω.

Αν αγοράσω έναν δεύτερο ανεμιστήρα με οθόνη να δείχνει την συνεχή και όχι διακριτή ρυθμιζόμενη αντίσταση του ποτεσιόμετρου,
πάλι θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω.
Συγχέεις ότι χρειάζεται να ξέρουμε τι κάνει για να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε.
Και εδώ είναι το λάθος του cruizer. Αν πας στον ίδιο ανεμιστήρα και του αλλάξεις φτερωτή, θα τον χρησιμοποιήσεις διαφορετικά.



Μιας και πιάσαμε τις "άχρηστες" ενδείξεις το απολύτως αγαπημένο μου είναι το στροφόμετρο σε σκούτερ. :hehe:
(χωρίς σειριακό κιβώτο - για να προλάβω τον εξυπνάκια )


Κλείνοντας επειδή δεν το ξέχασα, τυπικό παράδειγμα στο οποίο η εμπειρική προσέγγιση
παρήγαγε ορθό αποτέλεσμα: η αεροδυναμική.
Α ναι! Και η ιατρική ήταν τέτοια επιστήμη.

Ναι, σωστό, απλώς τα Watt έχουν το ατού ότι μπορούν να γίνουν μία σταθερά για σύγκριση μεταξύ αντιστάσεων.

Nope!
Για δεδομένη αντίσταση "μικρή" μεταβολή των volts θα προκαλέσει "μεγάλη" μεταβολή των watts.
Έτσι αν αλλάξεις αντίσταση, όταν θα <συγκρίνεις> διαφορετικές αντιστάσεις στα ίδια watt
αν το αποτέλεσμα διαφοροποιηθεί λίγο ή αρκετά εξαρτάται "πολύ" από την τάση.

Με πιο απλά λόγια:
(σε 1 sec)
Τάση 4v σε αντίσταση 1Ω
16w

Τάση 2.82v σε αντίσταση 0.5Ω
16w

Ενώ έχουμε υποδιπλασισμό της αντίστασης, η τάση μειώνεται περίπου κατά 30%.
Και τι έγινε; Τώρα πρέπει να μπεί στο παιχνίδι και η ένταση, καθώς με την μείωση της αντίστασης(εφόσον θέλουμε σταθερά τα watt) η ένταση αυξάνεται.
Σκασίλα μας; Όχι αφού η εκλυόμενη θερμότητα (εντάξει σε αγωγό σταθερής θερμοκρασίας) είναι
-και- ανάλογη του τετραγώνου της έντασης.
Βλέπετε κάτι συγκρίσιμο; Εγώ όχι.

Αυτό που ενδεχομένως έχει κάποιο νόημα
είναι η σύγκριση μεταξύ διαφορετικών coils με ίδια ωμική αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2017, 10:35 από Antonio_de_la_Svouras »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364