vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, Lazy Dog, grag

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1830 στις: Ιουνίου 16, 2017, 10:19 »
Χτες βαριόμουν και εκανα μια χειροποίητη twisted με kanthal k ss 26 ga έκαστο...θα έχω θέμα λογο διαφορετικού υλικού?? πάντως ωραια ατμίζει...να κ μια φώτο. στα 0.4 ωμ είναι.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1831 στις: Ιουνίου 16, 2017, 10:36 »
Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν και αρκετά clapton με συνδυασμό kanthal/ss.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1832 στις: Ιουνίου 16, 2017, 22:50 »
Η διαφορά του twisted με το clapton είναι ότι στην πρώτη αντίσταση έχουμε ίδιο μήκος kanthal & SS ενώ στη δεύτερη λίγο kanthal εσωτερικά και περισσότερο SS εξωτερικά. Λογικό λόγω διαφοράς Ω/μέτρο.
Στο twisted έχεις δυο σύρματα που πυρώνουν τελείως διαφορετικά λόγω της μεγάλης τους διαφοράς στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1833 στις: Ιουνίου 19, 2017, 17:27 »
εχω κατι αντιστασεις απο τον serpent mini. comp wire λεει. 

το τρεχω σε power mode ή ελεγχο θερμοκρασιας?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1834 στις: Ιουνίου 20, 2017, 11:54 »
Εγώ σε power τις έχω δουλέψει αυτές. Καλούτσικες είναι!

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1835 στις: Ιουνίου 20, 2017, 14:40 »
επαιζα σε χαμηλα βατ και μολις ανεβαζα χαλαγε η γευση.. τελικα τις πεταξα...


καλα δε μπορω να βρω κανα χοντρο συρμα της προκοπης για μονη αντισταση γυρω στο 0,30-,040, κανα geek vape.... τι γινεται θα τα αποσυρουν?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1836 στις: Ιουνίου 20, 2017, 14:54 »
Τότε γιατί ανέβαζες?

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1837 στις: Ιουνίου 20, 2017, 16:41 »
για 0.40Ω επαιζα στα 3V και πηγα για δοκιμη στα 4V . ειναι πολλα τα 4 v για αυτη την αντισταση?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1838 στις: Ιουνίου 20, 2017, 18:26 »
Ξεχνα τα volt, ρυθμισε με watt

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1839 στις: Ιουνίου 20, 2017, 19:11 »
για 0.40Ω επαιζα στα 3V και πηγα για δοκιμη στα 4V . ειναι πολλα τα 4 v για αυτη την αντισταση?

δηλαδη απο 22.5w πηγες στα 40!!!!
( 3/0.4=7.5Α χ 3V= 22.5W ΚΑΙ 4/0.4=10A X 4V = 40W)
γι αυτο δεν ειναι ουτε πρακτικο ουτε λογικο ουτε βγαζει κανενα νοημα να μιλαει καποιος με βολτ, πρεπει να καθεσαι να κανεις διαιρεσεις και πολλαπλασιασμους χωρις λογο για να βρεις την ενταση και μετα την ισχυ, ενω την ισχυ που ειναι κανονικο μεγεθος εργου τη βλεπεις κατ ευθειαν

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1840 στις: Ιουνίου 20, 2017, 21:40 »
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

μαλλον το ειχα λαθος στο μυαλο μου ολο αυτο το καιρο...

ειχα σα γνωμονα τα 4,2V. Δηλαδη σαν ανωτατο οριο του συρματος...  


οποτε τωρα βασιζομαι καθαρα στη γευση ... ντουμανια κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2017, 08:12 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1841 στις: Ιουνίου 21, 2017, 08:56 »
Διαβασε εδώ θα σε βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1842 στις: Ιουνίου 21, 2017, 09:35 »
http://www.steam-engine.org/ohm.html
Θα σε βοηθήσει κ αυτό. Πάνε στο Ohm's Law.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1843 στις: Ιουνίου 24, 2017, 15:17 »
μαλλον το ειχα λαθος στο μυαλο μου ολο αυτο το καιρο...

ειχα σα γνωμονα τα 4,2V. Δηλαδη σαν ανωτατο οριο του συρματος... 


οποτε τωρα βασιζομαι καθαρα στη γευση ... ντουμανια κτλ...
Τα βολτ σου ειναι παντελως αχρηστο μεγεθος. Οσο κι αν το χω σκεφτει δε μπορεσα να καταλαβω για ποιο λογο οι κατασκευαστες τα βαλαν ( νταξει δε νομιζω στο χωρο ν ασχολουνται αστερια των ηλεκτρονικων βεβαια αλλα ουτε πρωτοετης δε θα κανε τετοια βλακεια να μπερδεψει κοινους καταναλωτες με τετοια μεγεθη). Υποθετω πως αυτο θα ξεκινησε την εποχη των μηχανικων μοντ απλα για να παρακολουθει καποιος αν η μπαταρια του ειναι φορτισμενη, και με τον καιρο εγινε ...μυθος
Προσωπικα αν κατασκευαζα ητ αυτο που θα βαζα θα ταν μια κλιμακα 1-100 και τιποτε αλλο, ουτε watt ουτε τιποτα,  ο κοινος καταναλωτης δε χρειαζεται να ναι μηχανικος για να μπορει να χρησιμοποιησει μια συσκευη που υποτειθεται απεθυθυνεται στον οποιοδηποτε.
Γνωμη μου, μη πολυασχολεισαι με θεματα που δε τα εμαθες οταν επρεπε (προφανως δε τα εμαθες γιατι σου ειναι αχρηστα για τη δικη σου κατευθυνση) απλα παιζε πανω κατω τα κουμπακια ψαχνοντας το sweet point σου και τελος.
Και για την ιστορια, βολτ ειναι διαφορα δυναμικου κι οπως εχω ξαναπει δεν υπαρχει γνωστο αγωγιμο στοιχειο στο συμπαν που να "αντεχει" μεχρι οποιαδηποτε διαφορα δυναμικου -οτι παλαβο νουμερο και να βαλεις- και μετα να χαλαει ( αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για τα μονωτικα υλικα ).


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1844 στις: Ιουνίου 24, 2017, 15:45 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, αν και μη ειδικός. 

Πρέπει να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς, ένα σημείο έναρξης αν θες, από το οποίο θα ξεκινάς να βρεις το sweet spot σου. Τώρα αν αυτό θα είναι watt, volt, ampere, το κατά Λουκά ευαγγέλιο ή οτιδήποτε άλλο, είναι άλλη ιστορία.

Η πρότασή σου για ένα μοντάκι με δείκτη 1-100, θα ήταν πλήρως λειτουργική μόνο αν έφτιαχνες πάντα ακριβώς την ίδια αντίσταση με ακριβώς το ίδιο σύρμα.

Καλύτερα από μένα γνωρίζεις ότι εμπλέκονται πολλές μεταβλητές στην επιλογή "εναρκτήριου σημείου αναφοράς" για κάθε αντίσταση.

Δεν μπορείς να ξεκινήσεις από τα 20W όλες τις αντιστάσεις, ούτε μπορείς να πεις ότι όλες οι αντιστάσεις αποδίδουν τα ίδια σε μια καθορισμένη τιμή W. 

Σίγουρα, άλλα είναι που μας ενδιαφέρουν και άλλα είναι αυτά τα οποία παίζουν ρόλο όσον αφορά τα ηλεκτρονικά μοντ. 

Σε αυτό το οποίο με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο, είναι η παπάτζα του "μην ξεπεράσεις τα 4.2V" που θα μπορούσε να είναι επίσης "μην ξεπεράσεις τα 35W" ή "μην ξεπεράσεις τα 13.1Α". 

Το έχουμε συζητήσει ξανά και πάντα στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε: εμένα μου αρέσει να κοιτάω τα V, εσένα σου αρέσει να κοιτάς τα Α, σε άλλον αρέσει να κοιτάει τα W και ένας τέταρτος μπορεί να θέλει να βλέπει ένα γράφημα που να του λέει πόσο % της διαθέσιμης "δύναμης" του μοντ του χρησιμοποιεί. Οι πλακέτες μας, δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να λύνουν το Νόμο του Ohm ως προς το ζητούμενο που του βάζουμε. Δεν λαμβάνουν υπόψιν όλες τις διαθέσιμες παραμέτρους, και οι περισσότερες δεν λαμβάνουν καν υπόψιν το efficiency τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364