vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, mankar72, petr@n, sentinelba, camber, vasim, danys620, dimitrisd

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1710 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:00 »
R = Ro[1 + α(T – To)]
Το α είναι ο ειδικός θερμικός συντελεστής και δεν εμφανίζεται από πάνω.
Στα σύρματα έχει πολύ μικρή τιμή (διαφορετικά η αντίσταση θα αυξανόταν απίστευτα).
Καθώς η αντίσταση ζεσταίνεται, μεγαλώνει λίγο, οπότε, αν έχουμε σταθερή ισχύ, το ρεύμα μειώνεται λίγο.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1711 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:05 »
Σαββα, τοτε γιατι στα συρματα λεμε οτι παρουσιαζουν την ταδε τιμη αντιστασης στο μετρο και δεν λεμε οτι εχουν την ταδε τιμη οταν το σχημα τους ειναι ετσι ή αλλιως στο μετρο ή οταν αλλαζουν σχημα/σχεδιο αλλαζει η ωμικοτητα τους
με λιγα λογια δεν καταλαβαινω τετοια διαφορα στην ωμικοτητα οταν δεν ειναι τελειες σπειρες και οταν δεν εχουμε τεραστια διαφορα θερμοκρασιας με hotspot... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1712 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:11 »
Να κάνω μια απλή ερώτηση γιατί δεν μου κόβει να τα καταλάβω αυτά. 
Είχα συζητήσει με συνατμιστή ότι μετράω την αντίσταση αφού κόψω τα περισσεύματα από τις βίδες, με την λογική που έιχε ό πίνακας στο νήμα με τις τιμές των αντιστάσεων ανα διατομή, γιατι πίστευα ότι και το μήκος συμβάλλει στη αντίσταση. Και το συζήτησα γιατι καμιά φορά δεν μου βγαίνει όπως τη θέλω και την πετάω για να να φτιάξω άλλη. 
Μου έιπε δεν χρειάζεται, μπορώ να την μετρήσω και χωρίς  κόψιμο, θα έιναι το ίδιο. 
¨ηταν πρόσφατη συζήτηση , οπότε δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αλλά για να ξέρω τι από τα δύο ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1713 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:15 »
το ρευμα θα ακολουθησει το συντομοτερο/ευκολοτερο δρομο που ειναι απο τους πολους για να κλεισει κυκλωμα.
απο την μερια που βλεπει "αερα" δεν κυκλοφορει γιατι η αντισταση ειναι απειρο.
με λιγα λογια δεν παιζει ρολο αν κοψεις το συρμα ή οχι στην τιμη της αντιστασης

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1714 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:37 »
Ο νόμος του Ohm δεν είναι θεμελιώδης φυσική αρχή.
Ο νόμος του Ohm είναι μια εμπειρική σχέση, που ισχύει μόνο για ορισμένα υλικά.

Μπούσουλας δηλαδή.
Το τι θα προκύψει σε ωμ είναι το θέμα βάση του κυκλωματος που θα φτιαξουμε. Δεν μιλάμε για τεραστιες διαφορές. Αυτοί δίνουν μια τιμή στο μέτρο σύμφωνα με το υλικό φαντάζομαι.

Εδώ ο camber είναι κατατοπιστικός.





Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1715 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:41 »
γκούχ γκούχ εχμ... 

Ο νόμος του Ohm

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1716 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:45 »
Κβαντικά πράγματα συμβαίνουν. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1717 στις: Μαρτίου 31, 2017, 16:47 »
μπορει να ειναι και ματιασμενος ο ατμο του Ντινου :))

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1718 στις: Μαρτίου 31, 2017, 17:21 »
εαν αυτα τα ηξερα πριν απο πολλααααααα χρονια τωρα θα ημουν στην NASA  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

ohm και mho και omh και moh.
Πωωωωω χεσε ψηλα και αγναντευε

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1719 στις: Μαρτίου 31, 2017, 18:28 »
Κάπου το έχω χάσει.
 
Το “τρίψε τρίψε” μια αντίστασης, πότε το εφαρμόζουμε και τι προσπαθούμε να πετύχουμε;
Τι εννοεί ο dinos με το “ξεχασα να τσεκαρω και το συρμα”;
 
Βγάζω έξω τα σύρματα με μεγάλο tcr ικανά για έλεγχο θερμοκρασίας.
Οκ και το κανθαλ θα έχει αλλά είναι αμελητέο.
 
Ο νόμος του Ohm δεν ισχύει σε ημιαγωγούς καθώς και σε χωρητικότητες (πυκνωτές) και επαγωγές (πηνία) όταν αυτά διέπονται από εναλλασσόμενο ή μεταβαλλόμενο ρεύμα.
Τα σύγχρονα mod με step up /down ξέρω ότι βγάζουν παλμούς και όχι σταθερό dc αλλά εδώ δεν είναι αυτή η περίπτωση μας.
 
Τα κατηγορίας Clapton, caterpillar και δεν ξέρω εγώ τι άλλο τα βάζω σε άλλη κατηγορία καθώς με 2 ή περισσότερους αγωγούς που έχουν, μόνο εμπειρικά  βγαίνει η αντίσταση τους αφού παραλληλίζονται συνεχώς μεταξύ τους και όχι μόνο στα 2 άκρα τους.
 
Με τον όρο γεωμετρία εννοείς ότι το δεύτερο λεπτό σύρμα μπορεί να μην κάνει παντού το ίδιο καλή επαφή με το κύριο;

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1720 στις: Μαρτίου 31, 2017, 18:39 »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1721 στις: Μαρτίου 31, 2017, 19:14 »
 

Γιά οσους τους  ενδιαφερει η φυσικομαθηματική   ανάλυση :


Η αντίσταση ενός υλικού εξαρτάται
α) Από την θερμοκρασία
β) Από το υλικό του
γ) Το μήκος του
δ) Από την επιφάνεια του (circular mils)   CM area=d2  
γνωστό και ως AWG βάση του πίνακα μετατροπής http://www.engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-circular-mils-d_819.html.

Σχετικά :



Eγω πάντως δεν τα χρειάστικα ποτέ :yes:

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1722 στις: Απριλίου 01, 2017, 09:25 »
Η ερώτησης μου είχαν να κάνουν πιο πολύ με της ατομιστικές πρακτικές σε αυτό που είπε ο dinos μεταξύ της μεγάλης διαφοράς μέτρησης της αντίστασης μόλις στηθεί το σύρμα και αφού ελεγχθεί για καλή λειτουργία και βαμβακοθεί και όχι για την θεωρία αντίστασης υλικών γενικά.
 
Ευχαριστώ πολύ πάντως

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1723 στις: Απριλίου 01, 2017, 09:37 »
το ρευμα θα ακολουθησει το συντομοτερο/ευκολοτερο δρομο που ειναι απο τους πολους για να κλεισει κυκλωμα.

Ναι
απο εχτες μεχρι και τωρα εχω αλλαξει κοντα στις 10 αντισ.
Σε ολες τις περιπτωσεις με το που διαβαζε το μοντ την αντισταση εδειχνε χ ohm, αφου την εξυνα (δοκιμη hot spot)αλλαζαν τα x ohm. Eδω κολαει η παραθεση του antonelos,oπως και η παραθεση του pugsang

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1724 στις: Απριλίου 01, 2017, 09:49 »
Λοιπόν έγω φταιω που ξεφύγαμε.  Με το χάδι διευκολύνουμε το ρεύμα να κυλήσει κατά κάποιο τρόπο στο σύρμα αν μπλοκάρει κάπου. Γι αυτό στα χοντρά περίπλοκα σύρματα θέλει στις περισσότερες των περιπτώσεων dry burn και αρκετά χάδια για να στρώσει. Στο απλό λεπτο συρματάκι με λίγα χάδια είμαστε έτοιμοι.
Από κει και ύστερα το θέμα έχει να κάνει περισσότερο με την εμπειρική μας γνώση.  Πχ στήνω συνήθως περίπου την ίδια αντίσταση. Ίδιος πυρήνας, σχεδόν ίδιες σπειρες ίδιος ατμός αλλά διαφορετικά πολύπλοκα σύρματα. Δεν κοιτάω τα ohm. Παίζω σε ένα εύρος 35-45 watt και κάπου εκεί μέσα παίρνω το ατμιστικό αποτέλεσμα που θέλω.  Επί της ουσίας σε τέτοια σύρματα δεν πάει να είναι 0,7 ή 0,4 οι διαφορές στο τελικό απότελεσμα θα είναι μηδαμινές. Το καταλαβαίνεις και από το dry burn η ακόμα και από το όταν έχει περάσει βαμβάκι το έχεις μουσκέψει κλπ, πως αρπάζει στα fire που κάνεις. Μπορεί δηλαδή να είναι τα ίδια ωμ αλλά κάποιο λόγω του υλικού να αρπάζει πιο γρήγορα και το αντίθετο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364