vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 6 χρήστες
thebull, dkostas, tony1976, gfilip, Sergios, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1530 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 00:00 »
Καλή χρονιά και εδώ! :)

Επειδή στρίβω και εγώ με KGD και σε 2.5 με 3mm επίσης, θα σου πω αυτό που κάνω εγώ και με έχει βολέψει.
Καταρχήν όταν έκοβα λωρίδες, τις έκοβα κάπου 4-5mm, ανάλογα τον πυρήνα και τις περνούσα απο την αντίσταση. Ήταν μια χαρά το μέγεθος και καλύπτει και την "ανάγκη" σου για το μετρικό σύστημα! ;)

Μετά όμως ανακάλυψα το scottish roll και παράτησα τις λωρίδες τελείως. Αυτό που κάνω πλέον λοιπόν, είναι να "ξεφλουδίζω" απο το pad το πιο λεπτό στρώμα, να το κόβω στη μέση, να το ανοίγω και να το τυλίγω. Στη φωτό φαίνεται ένα pad δίπλα σε ανοιγμένο "φύλο" το οποίο ενώ αρχικά κόπηκε στη μέση, έφτασε με το άνοιγμα το μέγεθος του pad. Αυτό το μέγεθος για μένα είναι ιδανικό για 3mm αντίσταση. Για 2.5mm απλά κόβω -τραβάω λίγο απο την άκρη για να χωρέσει. Αν ψάξεις τη συγκεκριμένη μέθοδο στο internet θα βρείς περισσότερες λεπτομέριες. Αλλά σαν μεγέθη, εμένα τουλάχιστον με έχουν βολέψει αυτά! ;)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1531 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 00:03 »
Καλησπερα και καλη χρονια.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την ποσοτητα βαμβακιου που χρησιμοποιουμε. Οπου εχω ψαξει, δεν εχω βρει απαντηση να με καλυπτει. Δουλευω με KGD. Αυτο σημαινει πως τα μεγεθη ειναι στανταρ. Θελω λοιπον να ξερω, ποσο βαμβακι πρεπει να κοψω σε πλατος για να εχω ενα καλο wicking? Οι περισσοτερες απαντησεις στο google ειναι του τυπου "αρκετο ωστε να κουνιεται αλλα να μην στραβωνει το συρμα..." κλπ, ακυρωνοντας εντελως τον λογο υπαρξης του μετρικου συστηματος :)). Τα pads ειναι στανταρ μεγεθος, οποτε θελω να ξερω ποσο πλατυ πρεπει να κοψω σε εκατοστα/χιλιοστα το βαμβακι μου. Στριβω σε 2.5 και 3mm.
θα σου προτεινα να μην κοβεις βαμβακι...
καλυτερα ειναι να τραβας ολοκληρη φλυδα απο το pads, κ να της δινεις εσυ σχημα.

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1532 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 00:05 »
Καλησπερα και καλη χρονια.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την ποσοτητα βαμβακιου που χρησιμοποιουμε. Οπου εχω ψαξει, δεν εχω βρει απαντηση να με καλυπτει. Δουλευω με KGD. Αυτο σημαινει πως τα μεγεθη ειναι στανταρ. Θελω λοιπον να ξερω, ποσο βαμβακι πρεπει να κοψω σε πλατος για να εχω ενα καλο wicking? Οι περισσοτερες απαντησεις στο google ειναι του τυπου "αρκετο ωστε να κουνιεται αλλα να μην στραβωνει το συρμα..." κλπ, ακυρωνοντας εντελως τον λογο υπαρξης του μετρικου συστηματος :)). Τα pads ειναι στανταρ μεγεθος, οποτε θελω να ξερω ποσο πλατυ πρεπει να κοψω σε εκατοστα/χιλιοστα το βαμβακι μου. Στριβω σε 2.5 και 3mm.
Εξαρταται απο το βαμβακι και ποσο φουσκωνει. Μονο στα pads fiber freaks 2 (που δεν ειναι βαμβακι, αλλα κυταρινη και δεν φουσκωνει) ειδα να γραφει επανω στην συσκευασια να προτεινει αυτο που κοβεις να εχει 3 φορες την διαμετρο της αντιστασης. Στα βαμβακια 1-2 φορες την διαμετρο κοβω τις λωριδες.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1533 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:31 »
@estrifan Το 4-5mm ειναι αυτο που εκανα τοσο καιρο πριν με πιασουν οι ανησυχιες και δεν ειναι αρκετο βαμβακι. Ενω το ενιωθα τελειο ως ποσοτητα, ειχα πολλα προβληματα στα 40+ watt που παιζω με μονη αντισταση. Οποτε το αλλαζα, εβλεπα πως το βαμβακι δεν ακουμπουσε ολη την αντισταση εσωτερικα και γενικα δεν μπορουσα να βαλω πολλα watt, ειχα συνεχως προβληματα σε ολους τους ατμοποιητες. Ηθελα να παρατησω το ατμισμα γι αυτον τον λογο. Καπου τοτε διαβασα για 9mm στο 3αρι ID (γενικα τριπλασιο σε πλατος βαμβακι) το οποιο μου φανηκε υπερβολικο. Το δοκιμασα και ενω δεν ειχα καμμενο, ηταν αρκετα muted και στεγνη γευση. Σταματησαν αυτα τα προβληματα ομως. Ηλπιζα να κανω λαθος που εβαζα 4-5mm να σου πω την αληθεια και να ηταν πιο απλη η απαντηση :) Ισως τα πολλα watt να θελουν πιο πολυ βαμβακι? Δεν ξερω πια, ειμαι σαν να αρχιζω απ'το μηδεν. Ξερω απο scotish roll, θα δοκιμασω την ποσοτητα που ειπες ακριβως, ευχαριστω.

@drum Δεν εχω κατι να υπολογισω ως πρωτυπο για να κανω αυτο που λες, δεν με εμπιστευομαι πλεον. Γι'αυτο ζητησα ακριβης ποσοτητα.

@dhmfot Εδω το kgd ξεφουσκωνε σου λεω  :)) θα δοκιμασω και το διπλο αντι 3πλο.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1534 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 10:37 »
Μετά όμως ανακάλυψα το scottish roll
Εϊδα 2 βίντεο, και έπεσα σε αντίφαση. Εγώ πιτσιρικάς 'ελεγα ανέκδοτα με τσιγγούνιδες σκοτσέζους και εδώ είδα american comsuption :)) :))
Πέρα από την πλάκα τέλειο για ένα βαμβάκι που έχω και δεν μου βγαίνει όπως το θέλω κόβοντάς το σε λωρίδες :respect:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1535 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 12:00 »
Το scottish roll ελοχεύει κινδύνους. 
1. να βγεί παχουλό και να το καταλάβεις την ώρα που πας να το περάσεις και μετά μπερδεύεται η κατάσταση
2. τα άκρα γίνονται swirl  και μπορεί να έχεις στην μέση το σωστό πάχος, δύσκολα μετατρέπεις τις άκρες μυτερές και όταν πας να το περάσεις από την αντίσταση κοντράρει η σπείρα του βαμβακιού στην αρχή του κυκλώματος κα μας χαλάει την δουλειά πάλι.   Μόνο αν περαστεί κρατώντας το και από τα δύο άκρα και στριφογυρίζουμε ταυτόχρονα όπως το περνάμε. 

Εγώ προτείνω στο kgd να κοπει 3 φορές το πλάτος της αντίστασης, μετά να βγάλουμε και τις 2 φλούδες απο τις πλευρές και ύστερα όπως είναι σαν παραληλόγραμο με τις στρώσεις η μια πάνω στην άλλη, στριφογυρνάμε την μιά άκρη και γίνεντα μια καλή συμπαγης πινέζα και κατοπίν περνάει εύκολα.  Και φυσικά από  αφράτεμα μετά είναι σχεδόν ετοιμο!
  Στο σκότις μόλις κόψεις το βαμβάκι στις άκρες συμπιέζεις τον πυρήνα του βαμβακιού και θέλει stela cut μετά κομωτήριο!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1536 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 12:07 »
@drum Δεν εχω κατι να υπολογισω ως πρωτυπο για να κανω αυτο που λες, δεν με εμπιστευομαι πλεον. Γι'αυτο ζητησα ακριβης ποσοτητα.
ακριβως πανω απο το μνμα μου σου εχει απαντησει κ ο φιλος estrifan.
κοιτα τη φωτο που εχει βαλει. αυτο το κομματι που εχει αφαιρεσει κ εχει ξεχειλωσει, ειναι ιδανικο για στριψιμο.
μολις το διπλωσεις, πεχτο κ λιγο με τις παλαμες σου να γινει αφρατο.
μετα το περνας στην αντισταση σου, σχετικα σφιχτα κ με κινησεις μπρος πισω.
μην απογοητευεσαι.. επιμονη κ θα το πετυχεις.

Αποσυνδεδεμένος jimyst

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1537 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 18:18 »
kgd ,muji,king of cotton (μαύρο) κορυφαίο,kendo ,cotton bacon ,κόβω το βαμβάκι 1,5 φορές  το πυρήνα και είμαι εντάξει.
Μόνο στο fiber Νο 1, native wicks , έτρωγα καμένο στις 5 τζούρες μάλλον ήθελαν περισσότερο βαμβάκι.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2017, 22:53 από jimyst »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1538 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:24 »
Αυτό που κάνω πλέον λοιπόν, είναι να "ξεφλουδίζω" απο το pad το πιο λεπτό στρώμα, να το κόβω στη μέση, να το ανοίγω και να το τυλίγω. Στη φωτό φαίνεται ένα pad δίπλα σε ανοιγμένο "φύλο" το οποίο ενώ αρχικά κόπηκε στη μέση, έφτασε με το άνοιγμα το μέγεθος του pad. Αυτό το μέγεθος για μένα είναι ιδανικό για 3mm αντίσταση.
Το δοκιμασα @drum . Την ποσοτητα που βαζετε στα 3, την εβαλα σε 2.5mm και στα 30 watt πιανει και "γουργουριζει/τσουρουφλιζει", δεν ειναι αρκετο οπως στηνω, ουτε καν κοντα. Απ'οτι καταλαβαινω εμπειρικα, το λιγο βαμβακι ειναι καλο για λιγα watt και δινει πολυ γευση οσο λιγοτερο βαζεις. Στα πολλα στεγνωνει γρηγορα ομως και συρρικνωνεται το βαμβακι λογω ελλειψης υγρου. Παλι κενο εχει κανει, φαινεται με γυμνο ματι.
Θα δοκιμασω απο x3 μεχρι x2 να δω τι διαφορες θα δω, με τιποτα δεν ξαναβαζω λιγοτερο παντως. Και το x3 θελει το κουρεματακι του @savo , τα καλυτερα ψαλιδια εχουμε καταντησει με τουτα..

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1539 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:32 »
με τι συρμα εισαι?  διαμετρο εννοω.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1540 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:50 »
clapton 26/32 5 wrap 0.75ohm περιπου. Μολις κανω 2 δευτερα τζουρα στεγνωνει.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1541 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:53 »
Το δοκιμασα @drum . Την ποσοτητα που βαζετε στα 3, την εβαλα σε 2.5mm και στα 30 watt πιανει και "γουργουριζει/τσουρουφλιζει", δεν ειναι αρκετο οπως στηνω, ουτε καν κοντα. Απ'οτι καταλαβαινω εμπειρικα, το λιγο βαμβακι ειναι καλο για λιγα watt και δινει πολυ γευση οσο λιγοτερο βαζεις. Στα πολλα στεγνωνει γρηγορα ομως και συρρικνωνεται το βαμβακι λογω ελλειψης υγρου. Παλι κενο εχει κανει, φαινεται με γυμνο ματι.
Θα δοκιμασω απο x3 μεχρι x2 να δω τι διαφορες θα δω, με τιποτα δεν ξαναβαζω λιγοτερο παντως. Και το x3 θελει το κουρεματακι του @savo , τα καλυτερα ψαλιδια εχουμε καταντησει με τουτα..
Βρε μήπως το παρά στρίβεις και μπαίνει? Μήπως το στρίβεις δυνατά? Εγώ αν στρίψω μεγαλύτερο δεν μου περνάει καν απο την αντίσταση...  :dontknow:
Την ίδια ποσότητα έχω δοκιμάσει με σύρμα 0.40 - 0.28 αλλά και clapton και σε διάφορα watt...δεν είχα ποτέ πρόβλημα...  :hmmm:
Anyway...όπως είπαμε εμπειρικά και μόνο θα βρείς αυτό που ταιριάζει σε εσένα και θα καταλήξεις! Οπότε κάνε τις δοκιμές σου και δες! :)

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1542 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:57 »
 :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1543 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 20:05 »
το περνας πολυ σφιχτα. σιγουρο.
στριφτα για να μην φρεναρει, αλλά μετα καντο λιγο μπρος πισω να ανοιξει.
το πνιγεις για αυτο τρως καμμενο.
δοκιμασε κ με πιο ευκολα συρματα... το κλαπτον ειναι λιγο πιο δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1544 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 21:12 »
kgd ,muji,king of vapes (μαύρο) κορυφαίο,kendo ,cotton bacon ,κόβω το βαμβάκι 1,5 φορές το πυρήνα και είμαι εντάξει. Μόνο στο fiber Νο 1, native wicks , έτρωγα καμένο στις 5 τζούρες μάλλον ήθελαν περισσότερο βαμβάκι.

Το king of vapes που το βρισκουμε;


Αυτο εννοει; 

http://vapormania.gr/King-of-Cottons-Black-Edition-vamvaki-gia-episkeuasimous


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2017, 21:29 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364