vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, grag, Ηρακλης, camber, vougiouklakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1516 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 01:02 »
Σήμερα έστριψα την πρώτη αντίσταση σε επισκευάσιμο. Είναι φυσιολογικό τα 0.26mm kanthal να μου δίνουν 2.5οhm σε μόλις 6 στροφές;  :confused1: Μόλις το είδα την ξεβίδωσα, μείωσα τις σπείρες στο μισό (περίπου 3) και τώρα μένει σχετικά σταθερό στα 1.68. Δε θυμάμαι και σε τι διάμετρο την έστριψα, όπως και να 'χει υπάρχει πρόβλημα που έχω μόλις 3 στροφές; Η γεύση είναι καλή πάντως παρόλο που έχω κορεσμό τις τελευταίες μέρες και το ντουμάνι ικανοποιητικό. Επειδή δεν είχα καλό κόφτη, έκοψα τα υπολείμματα του σύρματος με ένα σουγιαδάκι όσο με έπαιρνε, αλλά στο τέλος εξείχαν έστω και ελάχιστα, ενδέχεται αυτό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω αλλά συχνά πυκνά η τιμή ανεβοκατεβαίνει από 1.6 σε 1.68. Δεν έχω & εμπειρία από το πάχος των συρμάτων αλλά μου φάνηκε πολύ λεπτό και δεινοπάθησα κάπως μέχρι να το βιδώσω, θα πρέπει να ανέβω. Μάλλον θα πάρω να αγοράσω κι ένα σε 0.30mm.
Και γιατί ακριβώς σε ενόχλησαν τα 2.5Ω εφόσον έχεις ηλεκτρονικό μοντ? 😁

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1517 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 11:35 »
παιδες πια ειναι τα υπερ και τα κατα σε αντισταση με ανοιχτο η κλειστο σπειρωμα?πια να προτιμησω σε επισκευασιμο με kanthal 28ga?

προσπαθω να φτιαξω μια αντισταση και αμα την κανω με ανοιχτο σπειρωμα μου κανει πολυ δυνατα σκασιματα..

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1518 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 11:40 »
Λίγο περισσότερο βαμβάκι στον πυρήνα.  Όπως βλέπεις την αντίσταση από πάνω υπολόγισε διπλάσιο πλάτος σε βαμβάκι να κόψεις την λωρίδα σου.
Νομίζω είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα με λίγο ανοιχτές τις σπείρες. Όχι πολύ .

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1519 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 11:58 »
μολις εκανα και μια αλλη δοκιμη
εκανα μια σειρα με κλειστες σπειρες πχ 8 κυκλες και μετα στο κεντρο της ανοιξα λιγο δλδ εγιναν 4 κλειστες + 4 κλειστες.
σκασιματα δεν εχω αλλα με αναγκασε να ανεβασω βολτ,τωρα ειμαι σε 1,45ωμ/4,68βολτ/15βατ.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1520 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:06 »
Διάβασα το νήμα, έιδα βίντεο παρόλα αυτά έχω απόρίες, ίσως λόγω χαζομάρας έιτε το γέρικο σκυλί δε μαθάινει ευκολα κόλπα.
Κατάλαβα ότι η διατομή και το μήκος του σύρματος είναι αυτό που θα ορίσει τελικά ποσα Ohm θα έχει μιά αντίσταση. ¨οτι οι σπέιρες έιναι μόνο και μόνο για να βάζουμε το βαμβάκι μέσα και όσο πιο πολλές σπέιρες περισσότερο ντουμάνι οφού θα καίει μεγαλύτερη επιφάνεια. Στα βίντεο πέρνει κάποιος πχ 10 εκατοστά σύρμα, και λέει θα χρησιμοποιήσω α διατομή σύρματος για να κάνω δ ohm αντίστασης. Κοιτάζω μετά τους υπολογιστές και σου λεέι να εισάγεις απόσταση από τις βίδες. Στο βίντεο δεν το βλέπω αυτό. Οπότε να ρωτήσω:
Α)Πρεπει να ξέρεις απο πρίν τις διατομές του deck σου?
Β) Πειραματίζεσαι με το ίδιο μήκος σύρματος σε διάφορες σπείρες για να δέις πόσος ατμός σε ικανοποιέι?
Γ)Γενικά πειραματίζεσαι?
Δ) Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1521 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:07 »
Τσέκαρες για hot spot?  :hmmm:

Όταν τυλίγεις το σύρμα και μετα τραβιξεις τα άκρα τις ανοιγεις ισόποσα

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1522 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:23 »
Και γιατί ακριβώς σε ενόχλησαν τα 2.5Ω εφόσον έχεις ηλεκτρονικό μοντ? 😁

Από κινητό.
Πρώτη φορά είδα τόσο μεγάλη αντίσταση και πελάγωσα.  :tongue_smilie: Είχα διαβάσει και κάπου ότι τα 2.5 είναι το όριο στο οποίο πρέπει να παίζει κανείς για κάποιους λόγους που δε θυμάμαι. Η αντίσταση πάντως με τις 3 σπείρες δε μένει σταθερή, λίγο να κουνηθεί απότομα το μοντ μπορεί να έχει απόκλιση μέχρι και 0,2ohm. Ίσως έχω κάνει κάτι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1523 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:26 »
Λοιπόν αφήστε τους υπολογιστές μιας και δεν προσφέρουν τίποτα επί της ουσίας αφου έχουμε ηλεκτρονικά mods.  Αντε να δεις πάνω κάτω αν δεν ξέρεις πόσο θα βγει και ίσως να μην έχεις την απαιτούμενη ισχύ στις πολύ χαμηλές σε τιμή ωμ αντιστάσεις.

Στρίβουμε όπως μας αρέσει με ότι σύρμα θέλουμε και βλέπουμε τι αντίσταση βγάλαμε και εκεί πάνω προσπαθούμε να βρούμε το εύρος σε watt που θα παίζει καλά η συγκεκριμένη αντίσταση.  Τα ωμ είναι ο μπούσουλας.

Πχ.    0,7 ohm με clapton σύρμα
          0,7 ohm με νορμάλ σύρμα
δεν σημαίνει ότι επειδή έχουν την ίδια ωμική αντισταση θα δουλεύουν σωσά στα ίδια βατ. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε μεγαλύτερες και περισσότερες αντοχές
ενώ στη δευτερη το εύρος και η χρήση είναι πιο περιορισμένη.

Μεγαλύτερος πυρήνας και απλά σύρματα ανεβάζουν την τιμή και κάνουν πιο εύκολη την διέλευση του ρεύματος και το αντίθετο.

Ντουμάνι μπορεί να παράξει και μια μικρούλα αντίσταση άσχετα με τα ρεύματα και το α θα είναι nano η micro .  Aυτό έχει να κανει από συνδυασμό. Ατμμοποιητής ,υγρό, αέρας κλπ.

Δεν μας ενδιαφέρουν τα βολτ αλλά με τι αντέχει το κυκλωμα που κατασκευάσαμε. 


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1524 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:43 »
παιδες πια ειναι τα υπερ και τα κατα σε αντισταση με ανοιχτο η κλειστο σπειρωμα?πια να προτιμησω σε επισκευασιμο με kanthal 28ga?

προσπαθω να φτιαξω μια αντισταση και αμα την κανω με ανοιχτο σπειρωμα μου κανει πολυ δυνατα σκασιματα..
τα σκασιματα προερχονται ή απο λιγο βαμβακι, ή απο νερο.
δοκιμασε με περισσοτερο καλοαφρατεμενο βαμβακι, που να περναει σχετικα σφιχτα μεσα απο την αντισταση σου.

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1525 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 12:48 »
Δεν υπάρχει η τέλεια αντίσταση που ταιριάζει σε όλους τους ατμοποιητές. Οι παράμετροι είναι πολλοί. Δώστε περισσότερες πληροφορίες φίλοι για τις συσκευές που έχετε, ή καμιά φωτό αν υπάρχει δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1526 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 22:02 »
εγω εχω το pico 75watt με ατμοποιητη τον melo 3 και κεφαλη την eleaf ecr.
αλλαξα διαφορες κεφαλες αλλα αυτη μαρεσει που ειναι οικονομικη/επισκευασιμη και ευκολη στο να μονταρω αντιστασεις.
προβληματιζομαι ομως στο να την στησω να βγαζει δυνατο ντουμανι.εχω κανει μερικες δοκιμες οπως:

κανθαλ συρμα 28ga,1.6ωμ,υγρο bebeca 12mg.
σπειρωμα αρκετα ανοιχτο λιγο ντουμανι και αρκετα σκασιματα
σπειρωμα σχεδον κλειστο λιγο ντουμανι με πολυ μικρα σκασιματα
σπειρωμα κλειστο λιγο ντουμανι χωρις σκασιματα
σπειρωμα κλειστο αλλα λιγο ανοιγμενο στο κεντρο λιγο καλυτερο ντουμανι με πολυ μικρα σκασιματα.

το καλυτερο εως τωρα που ατμιζω με αυτο ειναι:
δυπλο σπειρωμα κλειστο 0,6ωμ 18-20watt καλυτερο ντουμανι απο ολα τα παραπανω χωρις σκασιματα.

τι αλλο να δοκιμασω για καλυτερο ντουμανι??

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1527 στις: Δεκεμβρίου 30, 2016, 22:11 »
pico με  bachelor
παιδες εγω δεν την παλευω στο να φτιαχνω αντισ.
ετσι λοιπον αγοραζω ετοιμες 0,5 ,στα 25watt ,δεν ξερω εαν χανω γευση ή τπτ αλλο,αλλα.....
απο το ολοτελα καλη και η Παναγιωτενα

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1528 στις: Ιανουαρίου 01, 2017, 23:41 »
Καλησπερα και καλη χρονια.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την ποσοτητα βαμβακιου που χρησιμοποιουμε. Οπου εχω ψαξει, δεν εχω βρει απαντηση να με καλυπτει. Δουλευω με KGD. Αυτο σημαινει πως τα μεγεθη ειναι στανταρ. Θελω λοιπον να ξερω, ποσο βαμβακι πρεπει να κοψω σε πλατος για να εχω ενα καλο wicking? Οι περισσοτερες απαντησεις στο google ειναι του τυπου "αρκετο ωστε να κουνιεται αλλα να μην στραβωνει το συρμα..." κλπ, ακυρωνοντας εντελως τον λογο υπαρξης του μετρικου συστηματος :)). Τα pads ειναι στανταρ μεγεθος, οποτε θελω να ξερω ποσο πλατυ πρεπει να κοψω σε εκατοστα/χιλιοστα το βαμβακι μου. Στριβω σε 2.5 και 3mm.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1529 στις: Ιανουαρίου 01, 2017, 23:51 »
Την καλύτερη απαντηση θα την παρεις μετα απο δοκιμες, στοχος ειναι ουτε χαλαρα ουτε πολυ σφικτα, αλλα στο ενδιαμεσο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364