vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, nightdream, stsoulos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1500 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 10:33 »
99% σε normal σύρματα αν  χαιδέψεις τις σπείρες με το κατσαβιδάκι και εφόσον είναι ζυγισμένη στοιχισμένη η αντίσταση σου ΔΕΝ θα έχει χοτσποτ.

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όταν μιλάμε για πύρωμα που μπορεί να είναι περιέργο, αναφερομαστε στο τέρμα καυτό και λαμπερό που μπορεί να αλλάξει τη δομή του σύρματος κατά τα λεγομένα των πιο ειδικών . 
Ένα μικρούλι πύρωμα όμως ίσα ίσα μόνο κακό δεν κάνει έτσι για να μας φύγει και η ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1501 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 11:05 »
ετσι ακριβως το εχω κ εγω στο μυαλο μου.ποιο παλια εβλεπα στα βιντεο τα πειρωνανε σε βαθμο τσιριδας κ καπνας,μεχρι που τα βαζανε κατω απο βρυση αν ηταν μεταχ. coil κ του δινανε πονο.πλεον ολοι ομως συνεχιζουν να κανουν αυτα τα κοφτα μικρα αναματακια τα οποια ισα που σε βοηθουν.
βεβαια η απορια μου παραμενει microcoil vs κανονικο ποιο υπερτερει σε χτυπημα γευση;πως βγαζουμε ενα καλο απλο coil;τι μεγεθος πρεπει να εχει;ξεπερνα κατα πολυ αυτο την διαμετρο του αερα;
αν υπαρχει καποιο νημα περι συγρισης κ setup απλου coil ας μου το παραθεσει καποιος.

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1502 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 11:34 »
βεβαια η απορια μου παραμενει microcoil vs κανονικο ποιο υπερτερει σε χτυπημα γευση;πως βγαζουμε ενα καλο απλο coil;τι μεγεθος πρεπει να εχει;ξεπερνα κατα πολυ αυτο την διαμετρο του αερα; αν υπαρχει καποιο νημα περι συγρισης κ setup απλου coil ας μου το παραθεσει καποιος.

Microcoil vs κανονικό, προφανώς εννοείς με κλειστές σπείρες ή ανοιχτές. Η λογική λέει με ανοιχτές σπείρες δίνει καλύτερη γεύση, αλλά όλα είναι υποκειμενικά. Αν φτιάξεις μερικές αντιστάσεις να κάνεις τις δοκιμές σου, θα δεις τι σου αρέσει εσένα. Δε χρειάζεται να φτιάξεις κοκορέτσι για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Ανάλογα τη διάμετρο του σύρματος, με 4 στροφές μπορεί να πάρεις φουλ γεύση.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1503 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 09:32 »
Σήμερα θα πάρω το πρωτο μου σύρμα για να αρχίσω να μπάινω στους επισκευάσιμους. Σίγουρα θα το πάρω 0.30. Αυτό που δεν μπορώ  να αποφασίσω είναι αν θα έιναι Kanthal ή SS. Καμιά πρόταση? ( Αι εργασίαι και οι πειραματισμοί θα γίνουν σε κλώνο Kayfun v3 mini)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1504 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 09:45 »
να πάρεις και από τα δυο (μην σου πω και περισσότερα) και να δεις τι σου αρέσει καλύτερα
φθηνά είναι τα σύρματα

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1505 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 10:55 »
Εγώ θα σου έλεγα Νεκτάριε να πάρεις και λίγο πιο χοντρό.   Με το ss θα δεις και πως δουλεύει ο έλεγχος και αντι για κάνθαλ προτείνω nichrome.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1506 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 17:07 »
Σήμερα έστριψα την πρώτη αντίσταση σε επισκευάσιμο. Είναι φυσιολογικό τα 0.26mm kanthal να μου δίνουν 2.5οhm σε μόλις 6 στροφές;  :confused1: Μόλις το είδα την ξεβίδωσα, μείωσα τις σπείρες στο μισό (περίπου 3) και τώρα μένει σχετικά σταθερό στα 1.68. Δε θυμάμαι και σε τι διάμετρο την έστριψα, όπως και να 'χει υπάρχει πρόβλημα που έχω μόλις 3 στροφές; Η γεύση είναι καλή πάντως παρόλο που έχω κορεσμό τις τελευταίες μέρες και το ντουμάνι ικανοποιητικό. Επειδή δεν είχα καλό κόφτη, έκοψα τα υπολείμματα του σύρματος με ένα σουγιαδάκι όσο με έπαιρνε, αλλά στο τέλος εξείχαν έστω και ελάχιστα, ενδέχεται αυτό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω αλλά συχνά πυκνά η τιμή ανεβοκατεβαίνει από 1.6 σε 1.68. Δεν έχω & εμπειρία από το πάχος των συρμάτων αλλά μου φάνηκε πολύ λεπτό και δεινοπάθησα κάπως μέχρι να το βιδώσω, θα πρέπει να ανέβω. Μάλλον θα πάρω να αγοράσω κι ένα σε 0.30mm.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1507 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 17:19 »
http://www.steam-engine.org/wirewiz.asp
Αδερφέ πάνε εδώ και δες τι παίζει ανάλογα με το σύρμα σου και το πόσο χοντρό είναι το κατσαβιδάκι/βίδα/εργαλείο που στρίβεις.(εκεί που λέει inner diameter).
Αν έχεις μεγάλη απόκλιση προφανώς κάτι δεν έγινε σωστά.

Επίσης κ εκεί που λέει coil wrapping κάνεις τους υπολογισμούς σου.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1508 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 17:35 »
Φαίνεται να έχω απόκλιση τουλάχιστον 0.5Ω... Θα δοκιμάσω να το κάνω από την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Herc82

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1509 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 18:00 »
Ρε @spacemarine τι ωραίο υπολογιστάκο για σύρματα βρήκες?  :respect:

Πολύ καλό για εμας τους αρχάριους  ;)


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1510 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 18:14 »
Mια χαρά στα δείχνει όλα αν έχεις στρίψει σε διάμετρο 3,5.    
Οι άκρες αν δεν ακουμπάνε κάπου τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ναι όμως θα σου βγάζει atomizer short που σημαίνει στην περίπτωση αυτή βραχυκύκλωμα.

Σπείρες κάνεις όσες θες. Ένα ιδανικό είναι 5-6 σπείρες σε 2-2,5 τρυπάνι.

Το awg 30 είναι 25mm σύρμα ενώ το 29awg είναι 28 mm σύρμα.  Λογικά μιλάμε για 25άρι και όχι 26 όπως λες.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1511 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 19:03 »
Ευχαριστώ.  :D Βασικά πήρα στην τύχη μια διάμετρο για το στρίψιμο μιας και αρχικά με ενδιέφερε να μάθω να το στήνω, πιθανώς να είναι στο μέγεθος που αναφέρεις. Θα δοκιμάσω και σε 29awg να κάνω γύρω στις 6 σπείρες σε 2,5 που είναι αρκετά δημοφιλές αν κι αφού βγήκε καλό αυτό θα το κρατήσω για λίγο μέχρι να αλλάξω βαμβάκι. Οι βίδες πάντως σε αυτόν τον κλώνο του kmv3 είναι μικροσκοπικές, δεν ξέρω αν τα βιντεάκια στο yt ξεγελούν στο μάτι αλλά ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στο να κρατήσουν ένα πιο παχύ σύρμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 20:32 από serpe7 »

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1512 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 19:39 »
Ακριβώς, τα video ξεγελούν το μάτι και νομίζεις ότι χρειάζεσαι δρεπανοκατσάβιδο για τις βίδες!! :)) :))
Μετά ανακαλύπτεις ότι χρειάζεσαι μεγεθυντικό φακό για να δουλέψεις με αυτές!! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1513 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 19:43 »
 :)) Πράγματι, είναι λίγο ζόρι αλλά ελπίζω να το συνηθίσω με τον καιρό. Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικές έξτρα στο σακουλάκι μιας κι αν πέσουν κάτω ούτε με τηλεσκόπιο δεν τις εντοπίζεις!

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1514 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 20:10 »
@Herc82

Χαίρομε που βοήθησα,δεν είναι δικιά μου ανακάλυψη βέβαια,είναι ένα από τα πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα που έμαθα εδώ μέσα :),καλές γιορτές!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364