vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 2 χρήστες
Lazy Dog, dkostas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1440 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 01:45 »
φιλε νομιζω να ειναι καθαρα κ εαν δεν ειναι να βγαζεις βαμβακι κ να το καις λιγο να ισιωνει οσο κραταει...απο κει κ περα αναλογα ποσο ατμιζεις θεωρω οτι ανα 2μερες αλαγη βαμβακι χρειαζεται σε επισκευασιμο..εμενα με καθαρα υγρα μου εχει κρατησει κ εβδομαδα η αντισταση..δεν μιλαω για τα five pawns που αλλαζα ανα 2 μερες..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1441 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 03:20 »
ευχαριστω για τις επεξηγησεις φιλε shadockan..αντιλαμβανομαι τι εννοεις με το οτι θελουν να εκμεταλευτουν τον πελατη..
σχετικα με την ανοδο θερμοκρασιας-επιβλαβεις ουσιες απο αντισταση..εννοεισα τα μεταλα των συρματων κ εκει θα μπει το θεμα ελεγχος θερμοκρασιας κ λυνεται το θεμα...οσον αφορα ομως στα υγρα..δεν ειπα οτι εισπνεεις δηλητηριο απο το υγρο..απλα δεν εχει την γευση που προοριζεται να εχει...
κοινως..
καλα τα παραδειγματα που μου εθεσες με την ανιστοιχια watt/volt...αλλα ουδεποτε σου ειπα οτι η αποδοση θα διαφερει... :)....δεν ατμιζεις ομως το ιδιο στο παραδειγμα σου σε αντισταση 1ωμ με την αντισταση 0.50.....στην τελευταια αδρεφε δεν ρουφαει σωστα..στην δε αντισταη των 0.10 δεν θα ατμιζει καν.

δεν συμφωνω φιλε μου με την λαθος αντιστοιχια των ωμ στα βατ... οπως λες/η εκτος αν δεν αντεληφθειν καλα τι εννοεις.....στην δικη μου λογικη δεν θα βαλω αντισταση 1.5 στα 30ωμ...το αποτελεσμα που θα λαβω δεν θα ειναι το υγρο που εχω αγορασει..συν του οτι παιζει  να καψει με την μια..





Ωραια ....
Οποτε σε προκαλω να κανεις μια δοκιμη.
Κανε μια αντισταση στα 0.5 Ωμ και μια στο 1.5 Ωμ .
Και στις δυο αντιστασεις ομως να βαλεις το ιδιο συρμα .
Ρυθμισε στα ιδια Watts και να δουμε μετα τι γνωμη θα εχεις ..... Ποια απο τις δυο αντιστασεις θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα ;;;
Αυτο ειναι που δεν εχεις καταλαβει και βαση αυτου κανεις το λαθος .

Δεν ξεχωρισα τα υγρα απο το συρμα . Γενικα το εγραψα , αλλα απο το συρμα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις το αποτελεσμα που σου ειπαν ...
Στο Kanthal A1 αλλαζει η συσταση του στους  1400°C.
Καταλαβαινεις οτι ειναι αδυνατο να εχουμε τετοια θερμοκρασια .

Και γιατι δεν θα εχεις σωστο αποτελεσμα με τα παραδειγματα που σου εδωσα ;;;;
Γιατι δεν θα ατμιζει η 0.5 ή αυτη του 1.0 Ωμ ;;;;
Γιατι δεν θα βαλεις τα 1.5 Ωμ στα 30 W ???


Tι γνωμη εχεις για 2.7 Ωμ στα 30 W ??


φιλε νομιζω να ειναι καθαρα κ εαν δεν ειναι να βγαζεις βαμβακι κ να το καις λιγο να ισιωνει οσο κραταει...απο κει κ περα αναλογα ποσο ατμιζεις θεωρω οτι ανα 2μερες αλαγη βαμβακι χρειαζεται σε επισκευασιμο..εμενα με καθαρα υγρα μου εχει κρατησει κ εβδομαδα η αντισταση..δεν μιλαω για τα five pawns που αλλαζα ανα 2 μερες..


Η αλλαγη της αντιστασης και του τροφοδοτικου υλικου , εχει σχεση με το ποσα ml καταναλωνεις καθως και με τα υγρα οπως εγραψες και 'συ φιλε μου.
Οι μερες ομως και οι εβδομαδες δεν ειναι μετρησιμο μεγεθος .....
Δεν εχει διαφορα το αν ειναι επισκευασιμος ή εργοστασιακος .
Αν ειναι ιδιο το υλικο τροφοδοσιας , τοτε θα αντεξει τα ιδια ml στα ιδια Watts.

Mερικοι εργοστασιακοι αντεχουν πολλα παραπανω ml , αλλα αν ανοιξουμε τις κεφαλες αυτες , θα δουμε οτι το cotton που δηλωνουν οι εταιριες αυτες οτι εχουν  μεσα , δεν ειναι βαμβακι αλλα καποιο συνθετικο υλικο που ''ονομαζουν'' βαμβακι ....


Αρα τι ειναι αυτο που πρεπει τελικα να προσεχουμε στα coils μας?

Δεν υπαρχει καποια συμβουλη σ' αυτο.
Αναλογα το τι θελει ο καθενας , πως το φτιαχνει , τι ειδος τροφοδοσιας θελει και χρησιμοποιει , τι ειδος ατμοποιητη εχει , τι αποτελεσμα θελει να πετυχει και αλλα πολλα .

Βαση το πως εκανες την  ερωτηση σου , δεν μπορω να καταλαβω τι ζητας και ετσι δεν μπορω να φερω καποια γνωμη φιλε μου.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2016, 03:39 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1442 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 03:41 »
η 0.50 με 20 watt ρευμα νομιζω οτι δεν θα δινει ατμο επαρκως...κ η 1.5 αμα βαλεις 30βατ θα φας καμμενο υγρο κ βαμβακι μαζι..
την ιδια γνωμη αντιστοιχα εχω φιλε κ για το τελευταιο που με ρωτας...αν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα υπηρχε λογος για subohming drive..η δικη μου λογικη χωρις να το παιζω ειδικος.



Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1443 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 03:54 »
****Μη νομιζεις οτι τα εχω βαλει μαζι σου ομως .....
Απλα ειδα ξανα ενα συνατμιστη που εχει μπερδεψει καποια πραγματα .....
Τιποτε αλλο....
Δεν ειναι ουτε αυστηρό , ουτε εντονο το υφος μου ..... ****

Παμε τωρα παρακατω.....
Μετα απο αμετρητες συζητησεις εδω μεσα φιλε μου και οχι μονο , αναγνωριζω οτι αυτα που γραφεις δεν ειναι εντελως δικα σου λογια .
Πιστευω οτι και 'συ ειδες καποιους πινακες που βαση του ξακουστου ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΩΜ , το ταδε ειναι ετσι , το αλλο ειναι αλλιως κλπ. κλπ. κλπ.

Ο νομος του Ωμ λοιπον ισχυει και με το παραπανω , αλλα δεν εγινε για το ατμισμα .....
Δεν εγιναν οι μετρησεις με τα διαφορα συρματα που χρησιμοποιουμε , ουτε βαση του αποτελεσματος που εμεις θελουμε ...

Υπαρχουν αμετρητες περιπτωσεις και αμετρητοι παραγοντες που μπορουν να αλλαξουν το αποτελεσμα και βαση του τι κανεις και με τι , θα εχεις παντα κατι διαφορετικο......


Οσο για το 2.7 Ωμ , κοιτα το βιντεο απο το 6:50 και μετα , γιατι το βιντεο ειναι καπως μεγαλο  ......


Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1444 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 04:02 »
Δεν παρεξηγω ρε φιλε..εγω για να μαθω μπηκα στο φορουμ..να μαθω το κατι παραπανω..οχι να το παιξω γνωστης.ευχαριστω που εξηγεις κατα αρχας...το βιντεο θα το δω αυριο γιατι δεν παιζει να ξυπναω το πρωι για δουλεια με την καμμια...
ευχαριστω κ παλι.

επισης...αν ο τυπος εχει βαλει ελεγχο θερμοκρασιας τοτε εξηγειται πως δινει τοσα πολλα σε τοσο ανεβασμενη αντισταση...σωστα?
καλο βραδυ φιλε.

Αποσυνδεδεμένος dajannis

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1445 στις: Νοεμβρίου 03, 2016, 15:43 »
Χαιρετώ την παρέα.
εχω το mello 3 
και έκανα ανακατασκευή την αντίσταση του, δουλεύει καλά αλλα το σύρμα που έβαλα είναι πολύ αδύνατο

μπορεί κάποιος να μου πει τη σύρμα να βάλω??
η αντίσταση το coil λέει επάνω 30-100w 0.5Ω

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1446 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 20:33 »
Μόλις μου ήρθε ο νέος Kanger Toptank :thumbsup_move_1:
Θέλω να δουλέψω με το RBA του. Τι σύρμα και build βολεύει για τον συγκεκριμένο αν θέλω να έχω αντιστάσεις γύρω στο 1,5ohm? Εννοώ πόσα AWG (και τι διάμετρο). Θέλω πρόταση για Kanthal A1 αλλά και για SS316 το οποίο θέλω να δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1447 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:34 »
28 AWG Kanthal, 3mm πυρήνας, 1.2 - 1.4 Ohm spaced νομίζω είναι το ιδανικο για TopTank

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1448 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:43 »
Thanks....και SS παίρνω λογικά λίγο πιο παχύ? 30 ας πούμε?

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1449 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:51 »
Το 28AWG=0,32mm To 30AWG=0,25mm To 26AWG=0,40mm Άρα με το 30 που λες ?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1450 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 21:55 »
Το 30 αν εννοείς στην αμερικάνικη μονάδα μέτρησης, AWG, GA ή όπως αλλιώς το λένε...είναι πιο λεπτό σύρμα. Στην αμερικάνικη μονάδα μέτρησης, όσο ανεβαίνεις, τόσο πιο λεπτό είναι το σύρμα. Παρόλα αυτά είσαι σωστός στο μέγεθος αλλά θα μπορούσες να πάρεις και πιο λεπτό για να βγάλεις την αντίσταση που θέλεις.
Όλα αυτά όμως είναι πολύ σχετικά. Θα πρέπει απο μόνος σου με δοκιμές να βρείς το σύρμα και το στήσιμο που σου ταιριάζει. Σπείρες...διάμετρος...κολλητές ή όχι...διατομή...  :dontknow:
Για ξεκίνημα θα έλεγα ότι είναι μια χαρά αυτά που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα. Αν δεν είπες τυχαία το νούμερο 30, φαντάζομαι ότι θα ξέρεις ήδη το steam engine ή κάποιο άλλο calculator με το οποίο μπορείς να κάνεις τους υπολογισμούς σου και να αποφασίσεις τί σύρμα να πάρεις και τί στησίματα να κάνεις.
Αν το είπες τυχαία, καλό είναι να ρίξεις μια ματία στο συγκεκριμένο site γιατί θα σε βοηθήσει πολύ μέχρι να καταλήξεις κάπου, αν καταλήξεις κιόλας δηλαδή... ;D

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1451 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 22:16 »
Όχι ρε παιδιά δεν ξέρω....τώρα μπαίνω στο DIY. Εννοώ αν το SS έχει μικρότερη αντίσταση τότε δεν θα θέλω πιο παχύ? Όσο πιο παχύ δεν μεγαλώνει η αντίσταση....ή το ανάποδο? (Και ναι νόμιζα πως μεγαλύτερα AWG σήμαινε πιο παχύ σύρμα...my bad)
Το βασικό ερώτημα είναι αν το SS σε σχέση me to Kanthal θέλει να είναι πιο παχύ για να δώσει ίδιο αποτέλεσμα.
Το steam engine όχι... τώρα το βλέπω. Θα το ψάξω...thanks! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1452 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 22:20 »
Ιδια διατομη με kanthal το ss μας δινει λιγοτερη αντισταση περιπου τη μιση, οποτε αυτο το ρυθμιζεις με τα watt

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1453 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 22:21 »
Όσο πιο λεπτό σύρμα, τόσο πιο μεγάλη αντίσταση και το ανάποδο.
Το ατσάλι έχει μικρότερη αντίσταση απο το Kanthal άρα θέλεις πιο λεπτό σύρμα για το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Εκείνο που θα σε ικανοποιήσει στο τέλος θα είναι κυρίως η διατομή του σύρματος και όχι τί αντίσταση βγάζει. ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1454 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:25 »
Εδώ έχει για clapton
http://www.steam-engine.org/wirewiz.asp
Μετά απο αρκετές δοκιμές με clapton και με τρία διαφορετικά υλικά, ατσάλι, nichrome και NiFe, είδα ότι τελικά ο υπολογιστής που έχει το steam engine στην συγκεκριμένη σελίδα δουλεύει με πάρα πολύ μεγάλη ακρίβεια. 
Μετρώντας μόνο με το εσωτερικό σύρμα δεν είχα ποτέ σωστά αποτελέσματα.  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364