vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1410 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 21:33 »
Ε θέλει λίγο μελέτη ο έλεγχος θερμοκρασίας...και καλό στήσιμο!
Αν έχεις όρεξη, ψάξε λίγο γενικά για τον έλεγχο θερμοκρασίας και θα τα καταλάβεις όλα και δεν θα έχεις κανένα θέμα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1411 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 23:56 »
νομιζω δεν εχει να κανει με τον ελεγχο θερμοκρασιας αλλα μοιαζει να εχει κακο στησιμο σχετικα με το βαμβακι.
Αν ειναι πολυ αραιο καπου θα εχεις γυμνο συρμα και θα φας καμμενο. Αν ειναι πολυ πυκνο μπορει να μην εχει σωστη ποσοτητα υγρου (ειδικα αν εχεις και τιποτα high vg ) και φυσικα παλι θα φας καμμενο με εξτρα γαρνιτουρα βαμβακιλας

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1412 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:22 »
Ναι high Vg ειχα βαλει

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ε θέλει λίγο μελέτη ο έλεγχος θερμοκρασίας...και καλό στήσιμο!
Αν έχεις όρεξη, ψάξε λίγο γενικά για τον έλεγχο θερμοκρασίας και θα τα καταλάβεις όλα και δεν θα έχεις κανένα θέμα. :thumpup:
Εννοειται πως θα το ψαξω.. Ευχαριστώ πολύ! Απλα βγαζει και αυτο το να κλειδωσω την αντισταση που με παραξενευει.. Γτ αυτο οσο και χαλια στησιμο να κανω απο την στιγμη που κλειδωνει ατμιζει για αρκετη ωρα κ μετα ξαφνικα το πεταει δεν εξηγειται!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Διαγραφή άμεσης παράθεσης



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:16 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1413 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:34 »
νομιζω δεν εχει να κανει με τον ελεγχο θερμοκρασιας αλλα μοιαζει να εχει κακο στησιμο σχετικα με το βαμβακι.
Αν ειναι πολυ αραιο καπου θα εχεις γυμνο συρμα και θα φας καμμενο. Αν ειναι πολυ πυκνο μπορει να μην εχει σωστη ποσοτητα υγρου (ειδικα αν εχεις και τιποτα high vg ) και φυσικα παλι θα φας καμμενο με εξτρα γαρνιτουρα βαμβακιλας


Συμφωνώ σε όλα...αλλά σύμφωνα με τα δεδομένα που έδωσε ο φίλος έλαβε και τις ανάλογες απαντήσεις.
Είπε ότι τον ρωτούσε το mod αν έβαλε καινούρια αντίσταση χωρίς να βγάλει τον ατμο απο πάνω. Λαβαίνοντας υπόψην αυτό και αν υποθέσουμε ότι το mod δουλεύει κανονικά, συμπεραίνουμε ότι σίγουρα δεν έχει κλειδώσει την αντίσταση και ότι αν έχει αλλάξει η αρχική αντίσταση τελικά, το mod θα υπολογίζει με λάθος βάση. Μπορεί βέβαια και όντως κάτι να παίζει με τον ατμό ή το στήσιμο. Εγώ σε αυτή την περίπτωση θα κλείδωνα την αντίσταση κρύα και θα παρακολουθούσα τη συμπεριφορά. Αν απο την άλλη το mod δεν δουλεύει σωστά, τρέχα γύρευε τί μπορεί να φταίει.
Επίσης είπε ότι στα ίδια Ohm χτες άτμιζε κανονικά. Ελπίζω να εννοούσε με την ίδια αντίσταση για να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο του κακού στησίματος. Όχι ότι με χαλαρό βίδωμα δεν μπορεί να έχει αλλάξει κάτι στην αντίσταση ας πούμε...
Τέλος πάντων...απο κάπου έπρεπε να ξεκινήσουμε το troubleshooting που λέμε και εδώ στο ελλάντα. :tongue_smilie:
Αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί σε αυτό το βάθος, μπορεί να στήσει μια καινούρια αντίσταση λίγο πιο προσεκτικά ώστε να βγεί όσο το δυνατόν πιο σωστή,  να την κλειδώσει κρύα και τέλος πάντων να την δουλέψει κατά το δοκούν ώστε να είναι σίγουρος απο αυτό και να αποκλείσει και τα ενδεχόμενα που αναφέρεις,... :dontknow:
Η αλήθεια είναι όμως ότι για να δουλέψεις πιο εύκολα σε έλεγχο θερμοκρασίας και να αντιμετωπίζεις τυχών προβλήματα, καλό είναι να ξέρεις πως δουλεύει, πέραν φυσικά απο το να στήνεις όσο πιο καλές αντιστάσεις γίνεται.

Και επειδή άλλαξαν τα δεδομένα όσο έγραφα, φίλε georgeapbt, λες "απο τη στιγμή που κλειδώνει" και όχι "απο τη στιγμή που κλειδώνω" και με προβληματίζεις. Πως το εννοείς αυτό? Σε ρωτάει, του πατάς το + ας πούμε και τέλος? Η μπαίνεις κανονικά στο μενού και την κλειδώνεις την αντίσταση εσύ κρύα απο την αρχή με το λουκετάκι και όλα?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1414 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:42 »
δεν ειδα καπου αν ανεφερε το mod του, αλλα τα δικα μου οταν αλλαζω ατμοποιητη (αρκετες φορες τη μερα για να αλλαξω γευση) με το που βλεπουν ελαφρως διαφορετικη αντισταση αυτοματα ρωτανε αν η αντισταση αλλαξε (ενα cuboid κι ενα vtc mini με το φρεσκο firmware) οποτε κλειδωνω στη δευτερη.
Δε γνωριζω αν ολα τα mod εχουν αυτη τη λειτουργια

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1415 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:54 »
Το mod μου ειναι το vtc.
 Estrifan οταν λεω κλειδωνω εννοω οταν βαζω ατμο πανω κ μου βγαζει την επιλογη απο μόνο του..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1416 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 04:50 »
αν εχεις φρεσκο firmware με το που βαζεις διαφορετικη αντισταση σε ρωταει αν ειναι η ιδια η παλια η αν ειναι καινουργια και σου λεει την τιμη της. εσυ πατας το δεξι (οριζοντας την καινουργια) και μετα πατας fire συνεχομενα 3 φορες γρηγοτα για να μπεις στις ρυθμισεις, κλικαρεις αριστερο κουμπι μεχρι να παει στην αντισταση και οταν φτασει εκει και αναβοσβηνει τα ohm πατας δεξι κλικ για να κλειδωσει στην τιμη της σε θερμοκρασια περιβαλλοντος.
οταν εμφανιστει το λουκετακι διπλα στο νουμερο πατας fire button για να βγεις απ το μενου και ειναι ρυθμισμενο.
ΑΝ το firmware που εχεις δε σου βγαζει επιλογη παλιας / νεας αντιστασης απλα πας στα ohm, ξεκλειδωνεις την τιμη που λεει, ξεβιδωνεις τον ατμοποιητη, τον ξαναβιδωνεις, πατας στιγμιαια fire για να δει την αντισταση και πας και την κλειδωνεις.
Μπορει οπως τα βλεπεις να μοιαζουν με επεξηγηση χειρισμου πυραυλων αλλα ειναι πολυ απλη διαδικασια που σου βγαινει μετα απο ενα δυο φορες εντελως μηχανικα

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1417 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 07:13 »
Εχεις δικιο την γνωριζω την διαδικασια αυτη.. απλα δεν την εκανα γτ νόμιζα ότι κλειδωνε απο μονο του οταν εβγαζε επιλογη.. Ευχαριστώ αδερφε...


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:17 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1418 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 08:59 »
Όταν σου βγάζει την επιλογή για νέα αντίσταση, αν πατήσεις το -, δηλαδή του πείς ότι δεν είναι νέα, θα μείνει στην πρώτη αρχική μέτρηση που είχε κάνει το mod οπότε όλα καλά. Αν πατάς το +, του αλλάζεις τελείως τα δεδομένα για την ίδια αντίσταση και για αυτό έχεις τα διαφορετικά αποτελέσματα. Οπότε καλύτερα να την κλειδώνεις εσύ αφού γνωρίζεις τη διαδικασία να μην έχεις τέτοια διλήμματα. Στην ουσία μόνο του δεν κλειδώνει, αλλά αν δεν αλλάξεις ατμο δεν σε ρωτάει συνέχεια αν άλλαξες αντίσταση (κανονικά). Για αυτό καλύτερα να την κλειδώνεις χεράτα.
Τώρα το γιατί στο βγάζει χωρίς να ξεβιδώνεις-βιδώνεις τον ατμο...είναι άλλο θέμα... Έχεις άλλο ατμο να το δοκιμάσεις και με άλλο? Αν έχεις δοκίμασέ το μπας και βρείς τί φταίει απο τα δύο, ο ατμο ή το mod...   :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1419 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:48 »
Ναι εχω θα το δοκιμασω να δω.. Εστριψα κανθαλ σημερα για να μην εχω θεμα στην δουλεια.. Και ολα καλα ατμιζω κανονικα..αλλα απο 1Ωhm μου το πηγε στην διαρκεια της μερα στο 1.16 και τωρα στο 1.20.. δεν μπορω να καταλαβω το γινεται..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος costasibiza84

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1420 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:59 »
παιδιά μια ερώτηση φίλος με το συγκεκριμένο  τσιγάρο
alter ego a1


του έδωσα από τα δικά μου φτιαχτα υγρά και δεν προλαβαίνει να αλλάζει αντιστάσεις  καμμενες 

τα συγκεκριμένα  υγρά τα κάνω εγώ σε ijust 2 ατμοποιητη  και δεν έχω κανένα  πρόβλημα  οι αντιστάσεις  κρατάνε  πάνω από μήνα

έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα? ??


''send from my fucking tapatalk''


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1421 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 17:11 »
μαλλον χρησιμοποιεις high vg υγρα και πιθανο οι συγκεκριμενες αντιστασεις να ειναι φτιαγμενες για πιο αραια.

Μηνα μην κρατας αντιστασεις εστω κι αν δε χαλανε, στα 20 ml χρησης το σωστο ειναι να τις πετας

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1422 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 21:50 »
Αποφάσισα να ασχοληθώ με το επισκευάσιμο κομμάτι αλλά λέω να ξεκινήσω low-low με pre-coiled αντιστάσεις αλλά δεν σκαμπάζω τίποτα. Θέλω να παραγγείλω απο Fasttech όμως δεν ξέρω τι πάχος, τι σύρμα κτλ. Δεν είμαι καν σίγουρος αν θέλω Kanthal ή Nichrome. :hmmm: Το μόνο που ξέρω είναι πως θέλω μεταξύ 1,5-2 ohm, κάτι που περιορίζει αρκετά τις επιλογές (καλύτερα :tongue_smilie: ) αν κάποιος κοιτάξει fasttech.
Συγκεκριμένα σκέφτομαι να αγοράσω έναν Kanger Toptank και θέλω κάποιον να με καθοδηγήσει ποιες pre-coiled αντιστάσεις να πάρω για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή ώστε να ξεκινησω :D αλλά και γενικότερα τι να προσέχω στις pre-coiled.

Από συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 11:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1423 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 22:08 »
Γιατί δεν ξεκινάς με ego one V2 και τις αντιστάσεις CLR; Είναι πανεύκολες και αποδοτικότατες.

Για δες:



Παίρνεις σύρμα 0.25 κάνθαλ και βαμβακι σε pads και παίζεις. Κρατάς και το στικάκι από μια μπατονέτα για να στριβεις το σύρμα. Τέλεια αρχή.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1424 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 22:41 »
Stepeha ευχαριστώ για την υπόδειξη,...
απ'οτι θυμάμαι κάποια στιγμή το είχα εξετάσει αυτόν τον ατμοποιητή και τον είχα απορίψει γιατι δεν έβρισκα αντιστάσεις στα ohm που ήθελα. Θα το κοιτάξω πάλι αν και μου θυμίζει λίγο το επισκευάσιμο του cubis τον οποίο διαθέτω αλλά....(επειδή το θέμα δεν είναι για ατμοποιητή αλλά για τύπους pre-coiled) αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να μάθω κάποια πράγματα γύρω απο το θέμα γενικά...όπως τι ρόλο παίζει το  μέγεθος? μπορεί να είναι αδύνατον να στήσω σε κάποιον ατμοποιητή αν πάρω λάθος πάχος πχ (?)...είτε πάρω toptanκ ή την επισκευάσιμη για τον cubis ή κάτι άλλο. Με τι πάχος να ξεκινήσω και γιατί πχ. 0,25?...γιατί κάνθαλ ή nichrome....Και...αν δεν είναι δύσκολο μια υπόδειξη απο το fasttech για συγκεκριμένες αντιστάσεις (μιας και σκοπεύω να αγοράσω απο εκεί) θα με βοηθούσε πάρα πολύ ιδιαίτερα αν υπήρχε και αιτιολόγιση για να αρχίσω να σκαμπάζω. (Πάω να τσεκάρω την πρότασή σου τώρα).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171645 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364