vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Chris66, Ηρακλης, camber, giorgosp, GeorgeGTS

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1170 στις: Ιουνίου 13, 2016, 20:38 »
Οι αντιστάσεις Ni200 με 6-7 σπείρες βγαίνουν κάτω από 0.20Ohm. Λογικά το istick σου δεν μπορεί να διαβάσει τόσο μικρές αντιστάσεις. Yπόψην οτι αυτές τις αντιστάσεις πρέπει ΠΑΝΤΑ να τις δουλεύεις με έλεγχο θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1171 στις: Ιουνίου 13, 2016, 20:53 »
Πολλά λάθη σε μια πρόταση  :)
Πάμε να τα δούμε λίγο όλα...
Καταρχήν με Ni200 σύρμα πάνω απο 0,45 Ohm το πολύ αντίσταση δεν θα βγεί. Και αυτό με 32άρι σύρμα, πόσο μάλλον με 30άρι, που φαντάζομαι εννοείς ga και όχι mm ε...
Δεύτερον, το Ni200 κάνει μόνο για έλεγχο θερμοκρασίας και το iStick 30w δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία.
Τρίτον, το iStick 30w διαβάζει αντιστάσεις απο 0,4 έως 5 Ohm. Δεν υπάρχει περίπτωση λοιπόν να διαβάσει τόσο μικρή αντίσταση νικελίου.
Τέταρτον, 1,5 Ohm το Ni200 το 30άρι, θα βγάλει με 71 σπείρες περίπου! ;D
Αυτά! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1172 στις: Ιουνίου 13, 2016, 21:03 »
Παιδες ευχαριστω πολυ 
Απλα αγόρασα λαθος συρμα :wall: ευτυχώς ειχα βαλει στην παραγγελια και ενα καρουλι kanthal
 Ειχα παρει πιο παλια ενα συρμα πιο μαλακο απο το kanthal και μου εδινε καλυτερη γευση η ετσι νομιζα τουλαχιστων απλα δεν  θυμαμαι πιο ηταν   :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1173 στις: Ιουνίου 13, 2016, 21:05 »
Μάλλον Nichrome θα ήταν που δίνει όντως ωραία γεύση! ;)

Αποσυνδεδεμένος gr1goris

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1174 στις: Ιουνίου 13, 2016, 21:12 »
Μπραβο φιλε μου ναι nichrome ηταν καταραμενο alchaimer :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1175 στις: Ιουνίου 15, 2016, 07:55 »
Καλημέρα σας.
Είμαι αρκετες μέρες και διαβαζω στα άρθρα για τους επισκευασιμους και για τις αντιστασεις και απο οτι κατάλαβα οι πιο πολλοί χρησημοποιουν το σύρμα kanthal.  Επειδή είμαι τελείως ασχετος με αντιστασεις και θελω μέσα στις επόμενες μέρες να αγορασω τον πρώτο μου επισκευσιμο ατμοποιητη , θα ήθελα να μου πει κάποιος τι πρέπει να ζήτησω ακριβώς για  σύρμα απο το κατάστημα. Το mod μου ειναι το presa 100w tc και ο ατμοποιητης μου θα ειναι μάλλον ή ο kayfun mini v3 ή ο cloud one. Τώρα χρησιμοποιώ τον aspire triton mini με τις αντηστασεις 1.8-1.6. ( ξέρω οτι στην αρχή πολυ σύρμα θα πάει στα σκουπίδια απλά θέλω μια βοήθεια για το σύρμα πάχος και τύπος που πρέπει να αγορασω για να μπορώ να φτιάξω αντιστασεις που θα δουλεύουν καλά σε αυτούς τους ατμοποιητες , για kanthal σύρμα γιατι δεν θέλω να μπλεξω απο τοσο νωρίς με έλεγχο θερμοκρασίας. ) 

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1176 στις: Ιουνίου 15, 2016, 09:01 »
Aσφαλές επιλογές που παίζουν παντού είναι σύρμα Kanthal 28AWG (ή αλλιώς 0.32mm) και Κanthal 29AWG (ή αλλιώς 0.28mm)

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1177 στις: Ιουνίου 15, 2016, 09:32 »
Και τα δύο σύρματα παίζουν καλά και είναι επίσης εύπλαστα και κρατάνε τη φόρμα τους. Αντίστοιχα σε AWG28 και AWG29 μπορείς να πάρεις και σύρματα SS316 που προσφέρουν χαμηλότερη ωμική αντίσταση και λίγο πιο καθαρή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1178 στις: Ιουνίου 15, 2016, 10:07 »
Καλημέρα σας.
Είμαι αρκετες μέρες και διαβαζω στα άρθρα για τους επισκευασιμους και για τις αντιστασεις και απο οτι κατάλαβα οι πιο πολλοί χρησημοποιουν το σύρμα kanthal.  Επειδή είμαι τελείως ασχετος με αντιστασεις και θελω μέσα στις επόμενες μέρες να αγορασω τον πρώτο μου επισκευσιμο ατμοποιητη , θα ήθελα να μου πει κάποιος τι πρέπει να ζήτησω ακριβώς για  σύρμα απο το κατάστημα. Το mod μου ειναι το presa 100w tc και ο ατμοποιητης μου θα ειναι μάλλον ή ο kayfun mini v3 ή ο cloud one. Τώρα χρησιμοποιώ τον aspire triton mini με τις αντηστασεις 1.8-1.6. ( ξέρω οτι στην αρχή πολυ σύρμα θα πάει στα σκουπίδια απλά θέλω μια βοήθεια για το σύρμα πάχος και τύπος που πρέπει να αγορασω για να μπορώ να φτιάξω αντιστασεις που θα δουλεύουν καλά σε αυτούς τους ατμοποιητες , για kanthal σύρμα γιατι δεν θέλω να μπλεξω απο τοσο νωρίς με έλεγχο θερμοκρασίας. )

Εκτός από αυτά που σου είπαν οι φίλοι συνατμιστές, θα σου πρότεινα αφού είσαι νέος στους επισκευάσιμους, αν μπορείς να πας στο φυσικό κατάστημα που θα αγοράσεις τον ατμοποιητή και να τους ζητήσεις να τον στήσετε μαζί για να δεις πως γίνεται και να λύσεις τις όποιες απορίες σου.

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1179 στις: Ιουνίου 15, 2016, 10:57 »
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Αν τελικά τον πάρω καινούργιο που μαλλον ετσι θα το κάνω γιατί πλέον με τόσους κλωνους δεν εμπιστευομαι να αγορασω μεταχειρισμενο,  θα τους το πω  να μου δείξουν αν και τα γράφετε πολυ αναλυτικα σε πολλά άρθρα εδω μεσα. Ευχαριστώ. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1180 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:53 »
Στο φόρουμ σίγουρα θα βρεις πολλή βοήθεια, αλλά το καλύτερο είναι να σου δείξει κάποιος από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1181 στις: Ιουνίου 17, 2016, 11:30 »
Για οσους εχουν θεμα με υπερβολικα σκασιματα και δεν ειναι λιγοι κατα καιρους υπαρχει αλλος ενας λογος που συμβαινουν και δεν ξερω αν εχει αναφερθει στο παρελθον, ειναι το στησιμο μας και για να ειμαι πιο ακριβης, πρεπει να προσεχουμε οταν τοποθετουμε το βαμβακι προς την βαση,στα ακρα της αντιστασης να υπαρχει ποσοτητα βαμβακιου οσο και στη μεση, θελει προσοχη αυτο γιατι καμια φορα μπορει να μας τυχει βιδωνοντας την αντισταση οι ακριανες σπειρες να μας βγαινουν μεγαλυτερες με αποτελεσμα να μενει κενο αναμεσα στην σπειρα και το βαμβακι. 

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1182 στις: Ιουνίου 24, 2016, 22:25 »
Καλησπέρα σας.
Έχω προσέξει πως συμβαίνει κάποιες φορές η μία πλευρά του βαμβακιού να είναι πολύ καθαρή και η άλλη αρκετά πιο λερωμένη.
Παρόλα αυτά δεν έχω κάποιο πρόβλημα ατμίζοντας το συγκεκριμένο στήσιμο.10-15μλ ως τώρα κ δεν έχω ούτε σκασίματα,ούτε περιέργες γεύσεις καμένου ούτε βαμβακίλα.
Όταν έστησα έδειχνε να αρπάζει σωστά από το κέντρο,στα μάτια μου τουλάχιστον.
Καμία γνώμη γιατί να μου συμβαίνει το μη ομοιόμορφο λέρωμα στο βαμβάκι;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1183 στις: Ιουνίου 24, 2016, 22:34 »
Η μια πλευρά κάνει καλύτερη τροφοδοσία από την άλλη, γι αυτό και ο διαφορετικός χρωματισμος. 

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1184 στις: Ιουνίου 26, 2016, 11:06 »
Καλημέρα σας,μία ερώτηση ακόμα,αφορά tc και σύρμα ni200.
Αρχικά κλείδωσα 0.11 .Μετά από κάποια μλ την διαβάζει 0.13 όταν βιδώνω τον άτμοπ.
Πατάω φαιρ κ κατεβαίνει 0.11 πάλι.Στη διάρκεια του ατμίσματος μένει σταθερή,μόνο όταν τον βγάλω για να γεμίσω πχ ή κ το πρωί που τον πρωτοβίδωσα είχε την αλαγή.
Ερώτηση,το αφήνω έτσι ή πρέπει να το κλειδώσω πάλι στα 0.13 που το διαβάζει μόλις βιδώνω τον ατμοπ.;
Το μοντ είναι  vtc mini

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171728 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364