vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, dkostas, manoslykos, Milarepa, treloneritis, th3ofilos, billythekid

Twitter

Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 19:40 »
:D :D  Ribbon Kanthal wire

Δεν είναι δική μου η foto  :))

Μου ηρθαν επιτελους σημερα τα επιπεδα συρματακια.. (τζαμπα το σεταπ που εκανα χθες δηλαδη... :tongue_smilie: αμα δεν σε θελει)



Σε αντιθεση με τον τυπο στο βιντεο που εβαλε ο Γιαννης: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.msg582530.html#msg582530
που πηγε και χρησιμοποιησε 0.6 x 0.10mm (με 24,5 ohm/m), το εκανε μουμια το μες και παλι μικρη του βγηκε η αντισταση...εγω πηρα κατι πιο κοντα στο 20αρι Κανθαλ που χρησιμοποιουσα, δηλαδη 0.3 x 0.10mm - 48,9 ohm/m

Το σεταρισμα μου ειναι το παρακατω..



Σε αντιθεση με αυτο που περιμενα, με δυσκολεψε να τυλιξω το συρματακι...
- Γιατι ειμαι συνηθισμενος απλα να φερνω βολτες χωρις να με νοιαζει να ειναι παντα η ιδια πλευρα του συρματος γυρω απο το μες. Επρεπε να προσεχω να μην μου φερει στροφη στο τυλιγμα, και ετσι γυριζα και το συρμα που ειχα στα χερια μου σε καθε στροφη αναποδα
- Γιατι σε αντιθεση με το στρογγυλο συρμα, λιγο να χαλαρωσει απο τα χερια σου, ξεσφιγγει...απλωνει σαν ελασμα που παει να γυρισει στην αρχικη του ευθεια μορφη. Βεβαια, αυτο ειχε και το καλο οτι ευκολα ξανασφιγγει ολοκληρο..αλλα οσο να'ναι δεν επρεπε να το αφησεις καθολου μεχρι να το ασφαλισεις
- Γιατι στην τελικη ασφαλιση με το πανω παξιμαδι ειναι ζορι. Το συρμα εκει πρεπει να φερει στροφη (οπως βλεπετε στην φωτο) και εχεις την αισθηση οτι δεν το πιανει γερα. Στην αρχη λογω αυτου πηγα να το σφιξω με πενσακι αλλα ειχε ως συνεπεια να σφιξει ολο το τυλιγμα ζοριζοντας το μες..αρα το ξεσφιξα και το εκανα με το χερι..

* Ασχετο... Πριν κανω τις δοκιμες ανοιξα τον ατμοποιητη και σκουπισα καλα μεσα-εξω γυρω γυρω για να μην με ενοχλησει το υγρο στο στησιμο. Το μονο σημειο που δεν περασα ηταν το εσωτερικο τοιχωμα της τρυπας του μες.. Κοιταξτε στην παραπανω φωτογραφια, αυτο το ελαχιστο που βρηκε το ατιμο το μες πως το ρουφαει... (τραβηξα την φωτο κατα την διαρκεια του "ρουφηγματος"  ;D )

Οι 4 σπειρες που εκανα με το επιπεδο συρμα μου εδωσαν 1,8Ωμ. Συγκριτικα με το κανονικο συρμα τωρα...
Απο οτι φαινεται στις δυο κατω φωτογραφιες:




η επιφανεια του μες που κοκκινιζει απο στο πατημα του κουμπιου ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο οτι στο στρογγυλο συρμα.. Αρα, οντως η μεγαλυτερη επιφανεια επαφης με το μες αυξανει την θερμοτητα που πηγαινει στο μες. Στην ατμιση, επισης το νιωθω καλυτερο, αλλα ειναι η πρωτη μερα σημερα με αυτο για να βγαλω συμπερασματα.. Αναρωτιεμαι η μακα πως θα σχηματιζεται εδω... ;D

Κατι που ξεχασα να αναφερω, ειναι αυτο που ειχε αναφερθει, οτι συγχωρει τα χοτ σποτς.. δεν ειμαι τοσο σιγουρος.. Θες να ηταν το στραγγαλισμα που ανεφερα πριν απο το βιδωμα στο παξιμαδι..παντως στην πρωτη/δευτερη δοκιμη μου την κοκκινιλα πανω πανω την εφαγα. Δεν ξαναεκαψα το μες για να το διορθωσω, απλα χαλαρωσα το τυλιγμα.. ήταν ομως ο κυριος Χωτ Σποτ!

Συμπερασματικα..

Μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης και μεγαλύτερο πόνο στα μάτια για να καταφέρεις να μην στρίψει η κορδέλλα τυλίγοντας!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ναι...! :yes: :yes:
ηταν λιγο βασανο...

Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το mesh που σημαίνει μεγαλύτερη ποσότητα ατμού

Ναι... ετσι φαινεται..

Από ότι διάβασα, είναι πανεύκολο να το κάνεις το στρίψιμο καθώς επίσης ένα πλεονέκτημα
είναι πως δεν κάνει καθόλου hot spots, δηλαδή συγχωρεί τα λάθη του σεταρίσματος.

Οχι και ισως... εκτος και αν ειναι θεμα συνηθειας και μετα απο μερικα σεταπ γινεται για την πλακα

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:03 »
Μπράβο Δημήτρη ... :thumpup: :thumpup:
Πιστεύω πως θα δεις διαφορά προς τα πάνω .
Αναμένουμε ολοκληρωμένες εντυπώσεις . ;)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:11 »

 :thumpup: :thumpup: :thumpup: Μπράβο αν και πάνω που έχω κάνει προμήθειες σε σύρμα για βααααααάθος χρόνου θα με κάνεις να ψάχνομαι εκ νέου!!!  :wall: :wall: :wall:
Μια απορία έχω μόνο: έχει την άμεση απόκριση του σύρματος; Πυρακτώνεται δηλ με την ίδια ταχύτητα γιατί οπτικά φαίνεται μεγαλύτερο σε μάζα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:15 »
τωρα μου ειναι δυσκολο να συγκρινω...
παταω και ρουφαω αμεσως..πρακτικα δεν εχω διαπιστωσει καποια διαφορα αποκρισης, ουτε εχω αλλαξει τις ατμιστικες μου συνηθειες..
Απο την ωρα που ποσταρα πριν εχουν εξαφανιστει πανω απο 2μλ σε ατμισμα... ;D ...ατμοποιει καλα :D

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:37 »
Άντε ξανά-μανά αλλαγή συνηθειών και έξοδα!!!  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:40 »
οχι ρε συ... δεν ειναι ακριβο..
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11134.msg591781.html#msg591781

αν παρεις κανα 10αρι μετρα θα δωσεις περιπου 7 ευρω
θα δωσεις και σε αλλους κιολας...

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:52 »
Πάνω που αγόρασα 50 μέτρα σύρμα... Δεν πειράζει οτιδήποτε καινούργιο που δουλεύει καλύτερα είναι ευπρόσδεκτο, θέλω και φώτο βδομάδας με τη μάκα πάνω, θα χει πλάκα να δούμε πως θα είναι...  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 00:47 »
Αφού γίνατε πολλοί, μάλλον πρέπει να πάρω και εγώ λίγο 23άρι  :D

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 00:52 »
τι 23άρι  ?
στο επιπεδο συρμα αναφερεσαι?

Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 01:33 »
Με σύρμα Kanthal Ribbon D -  Cobra by Alba Vapors U mesh



Cobra by Alba Vapors + Aga V2



Πρώτες εντυπώσεις :

Παρόλο που είχε ειπωθεί πως υπάρχει δυσκολία στο σετάρισμα με σύρμα Ribbon Kanthal D
εν τούτοις θεωρώ πολύ πιο εύκολο από το κανονικό σύρμα 0,20 χιλ.
Ο λόγος είναι πως δεν παίρνει εύκολα αλλαγή φοράς "στρίψιμο" και όταν τσακίζει δεν κάνει γωνίες.

Διαπίστωσα πως "σφίγγει" πιο εύκολα στα παξιμάδια των ατμοποιητών ίσως λόγω μεγαλύτερης
επιφάνειάς του με αποτέλεσμα να μην ξεπιάνεται και να σου αχρηστεύει την αντίσταση.

Κάτι άλλο που έχω να πω είναι πως με τα ίδια Ohm αντίσταση π.χ. 1,6 σηκώνει πιο πολλά watts.
Για παράδειγμα από 1,6 Ohm σε 4,2 Volts και δεν παίρνεις καμένο-μεταλίλα.

Για γεύση τι να πω ? όλες οι αισθήσεις μια κρυστάλλινη γεύση ατμού !!

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 01:45 »
Γιαννη cobra vs aga με το ιδιο setup συρματος, τι εχεις να πεις απο αποδοση και γευση?

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 01:48 »
Εεεεε ναι βασικά κοιτούσα τις αντιστάσεις και είπα το αντίστοιχο. χαχααχ  0.3 x 0.15 εννοώ όπως και να έχει, μπας και βγάλω παραπάνω σπείρες.

Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 01:49 »
Μεταξύ τους δεν θα κάνω ιδιαίτερα σχόλια , εξάλλου δεν είμαστε σε κατάλληλο νήμα.
Αυτό που θα πω πάλι είναι για το σύρμα:  :_love_heart: :_love_heart: :_love_heart:

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 01:52 »
Ok ::)  αλλωστε δεν τιθεται καν φανταζομαι συγκριση κι απο θεμα τιμης μεταξυ τους. Παντως για το συρμα ψηθηκα κι εγω

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ribbon Kanthal σε αντιστάσεις επισκευάσιμων
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 22, 2013, 09:07 »
Εεεεε ναι βασικά κοιτούσα τις αντιστάσεις και είπα το αντίστοιχο. χαχααχ  0.3 x 0.15 εννοώ όπως και να έχει, μπας και βγάλω παραπάνω σπείρες.

Οι διαθεσιμες διαστασεις ειναι :
0.3 x 0.10mm - 48,9 ohm/m,
0.3 x 0.15mm - 32,6 ohm/m,
0.5 x 0.10mm - 29,4 ohm/m,
0.6 x 0.10mm - 24,5 ohm/m

οποτε αν θες να βγαλεις παραπανω σπειρες δεν πας στο 0,5 καλυτερα? Η διαφορα με το 0,3χ0,15 σε Ωμ/μ ειναι μικρη και το 0,5 εχει μεγαλυτερο πλατος να αγκαλιαζει το μες..

Εγω, οπως ανεφερα, πηρα το πρωτο για να μην κανω μουμια το μες.. αλλα αν θες παρε ενα απο το καθενα (τα 3 πρωτα) να δεις πιο σε βολευει..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238039 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12