vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #525 στις: Ιουνίου 12, 2011, 21:41 »
Βγάζεις προσεκτικά τον πόλο, ξεκολλάς το καλώδιο, βγάζεις το χαλασμένο σιλικονάκι, βάζεις προσεκτικά ένα άλλο σιλικονάκι απο 510 χαλασμένο ατμό, (όπου κάνεις την ίδια διαδικασία) και το ξανά κολλάς..
Προσοχή μην πέσει μέσα..

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #526 στις: Ιουνίου 12, 2011, 21:46 »
Thanks Craven,  o πολος βγαινει ευκολα; Με καρφίτσα απλα τον βγαζουμε δηλαδη ή ειναι κολλημενος με καποιον τροπο;

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #527 στις: Ιουνίου 12, 2011, 21:54 »
Καρφίτσα δεν θα βολέψει.... 
Κάτι σε κοπιδάκι άν έχεις η μαχαιράκι με μύτη για να έχεις επιφάνεια να τον ξεκουμπώσεις απο κάτω.

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #528 στις: Ιουνίου 12, 2011, 22:05 »
οκ,,, οποτε κουμπωνει και ξεκουμπονει, και εγω παντα νομιζα οτι ειναι κολλημενο

και παλι ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #529 στις: Ιουνίου 12, 2011, 22:09 »
SΕΒ εγω θα ελεγα (λογο γνωσης αγγλικης παρλας) :laugh1:  να στειλεις ενα μυνημα στον cetin και να τον ρωτησεις τι γινετε με αυτο το λαστιχακι (αν υπαρχει ανταλλακτικο η τον επιδιορθωνει ο ιδιος) σαν εγγυηση παντα, διοτι και εγω εχω προβλημα αλλα και αρκετοι αλλοι θα παρουσιαστουν στο προσεχες μελλον. Οπως φαινετε ο αθανατος αρχιζει και δειχνει τις ατελειες του. Η τουλαχιστον γνωριζει καποιος απο ξενα φορουμ αν υπαρχουν αυτα τα προβληματα ; Ε δεν νομιζω να τυχαινουν μονο σε μας. Εγω οπως ειπα αντικατεστησα τον κεντρικο πολο, αλλαξα το λαστιχακι και το ενισχυσα επιπλεον με ορινγκ, και μιλαμε για τεραστια ανοχη στο βιδωμα. Επισης γεμισα ολο το εσωτερικο του πατου με θερμοκολλα λογω διαρροων που ξεκινουν απο το free πια λαστιχακι τις βιδας του συν. Αυτα απο εμενα και οπως ειπε καποιος φιλος συνατμιστης αυτα πρεπει να λεγονται ωστε να βλεπουμε αν εινε γενικο το κακο η οφειλετε σε ελαττωματικα κομματια, ετσι ωστε να γνωριζει ο καθε υποψηφιος αγοραστης τι προκειτε να βρει μπροστα του. Και ενταξει εγω και αλλοι 5-10 πχ (ασχολουμαστε-μπορουμε-κατεχουμε) καταφερνουμε και διορθωνουμε. Με τους αλλους τι γινετε ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2011, 00:12 από Γιαννης vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #530 στις: Ιουνίου 13, 2011, 10:47 »
Δυστυχως μου βγαζει καμενο . Ενω πετυχα πολυ καλη αποδοση ατμου με το τελευταιο φυτιλι , μετα απο μερικες τζουρες .... Τσεκαρω το φυτιλι και ειναι εντελως στεγνο . Το ποτιζω και ειναι μια χαρα για λιγη ωρα αλλα μετα τα ιδια  :( Αραιωσα περισσοτερο το φιλτρο ενυδρειου που εχω βαλει για καλυτερη ροη αλλα τιποτα . Καμμια ιδεα ?
Φιλε nassos φαντάζομαι για να σου βγάζει καμένο πρέπει να σφίγγεις πολύ το σύρμα επάνω στο φιτίλι και δεν αφήνει το υγρό να περάσει.
Δοκίμασε πιο χαλαρά το σύρμα σε τέτοιο σημείο που η καρφίτσα να μετακινείται εύκολα χωρίς να γαντζώνει.
Αν δεν πετύχει και αυτό βάλε μια ακόμη περιστροφή από φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #531 στις: Ιουνίου 13, 2011, 21:02 »
Προβλημα λυθηκε !! Ειχε να κανει με το φιλτρο ενυδρειου που ειχα αντικαταστησει . Ευτυχως ειχα εφεδρικο πιπακι απο τον Cetin οποιο δουλευει καταπληκτικα . Τωρα ειναι... να το πιεις στο ποτηρι !! σκετη απολαυση . Ισως να μην ειχα βαλει ικανοποιητικη ποσοτητα φιλτρου ενυδρειου και το ειχα αραιωσει πολυ , με αποτελεσμα να στεγνωνει πολυ γρηγορα . Να,στε καλα φιλαρακια . Και μονο οτι σας εχω ετοιμοπολεμους για συμβουλες νιωθω καλυτερα !! Αυτο δεν ειναι φορουμ.... η Express Service ειναι !!!

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #532 στις: Ιουνίου 13, 2011, 21:22 »
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η ολίσθηση που επειρεάζει την θέση της τρύπας αερισμού θα σταματήσει ποτέ!!! Έχει ήδη κάνει μια πλήρη περιστροφή η τρύπα με το βίδωμα ξεβίδωμα και πάλι νομίζω πως την χάνω. Έχετε καμιά ιδέα? Με ατμοποιητή από Stainless steel απαλοίφονται τέτοιου είδους προβλήματα?

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:26
Καταστράφηκαν τα πάσα της βάσης του ατμοποιητή και τώρα δεν βιδώνει ο κύλινδρος στη βάση. Δεν ξαναπέρνω αλουμίνιο μόνο stainless steel. Παρεπιπτόντως καμιά πρόχειρη ιδέα για σταθεροποίηση μήπως έχει κανείς ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:26 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #533 στις: Ιουνίου 13, 2011, 21:48 »
Είναι βλακεία αυτή η τρύπα
Ισως δούλευε καλύτερα με 2 μικρότερες όπου ο αέρας θα στροβιλίζονταν καλύτερα
επίσης η τρύπα στη βάση είναι ιδανική, αλλά ίσως οδηγούσε σε διαρροές
είναι πρόβλημα πάντως, και μένα δεν είναι ποτέ στο κέντρο
---
άλλο ένα μειον του Α2 είναι ότι ζεσταίνεται εύκολα (τουλάχιστον με την αντίσταση που του έχω τώρα στα 4v , αλλά είναι η μόνη που δουλεύει σε αυτά τα βολτ)
Πως το αντιμετωπίζετε αυτό?  μετά απο 3-4 τζούρες ζεσταίνεται.

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #534 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:06 »
Μπορούν να μας πουν χρήστες που κατέχουν και το αλουμίνιο και το stainless steel μοντέλο αν το ατσάλινο είναι πιο ανεκτικό στο βίδωμα-ξεβίδωμα? 5 μέρες έχω το αλουμίνιο και καταστράφηκαν τα πάσα. Τώρα υπέβαλλα παραγγελία για το ατσάλινο μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #535 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:21 »
Η τρύπα στη βάση θα είχε την καλύτερη λειτουργία (πάντα κέντρο) αλλά πιστεύω όπως λέει και ο Σταυρος ότι θα είχε τερατώδεις διαρροές, τώρα ότι διαρρέει το μαζευει το φιτίλι
πολύ πριν φτάσει στην τρύπα και ξεχειλίσει...
Πάντως απορώ γιατί στράβωσε. Αποφεύγω το σφίξιμο, ίσα που το βιδώνω. Επίσης παρατηρώ ότι τα προβλήματα παρουσιάστηκαν μαζικά μόλις έπιασε ζέστη.
Ξέρει κανείς πως συμπεριφέρεται το αλυμίνιο σε συστολές-διαστολές?
Εσυ Arximidis το έσφιγγες πολύ δυνατά?

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #536 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:34 »
Ναι εγώ το έσφιξα στιγμιαία δυνατά για να εφαρμόσει και να παραμείνει σταθερή η τρύπα και μου έμεινε στα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #537 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:41 »
Πάντως αν δείτε εδώ


http://www.engineeringtoolbox.com/thermal-expansion-metals-d_859.html


Το αλουμίνιο έχει την μεγαλύτερη διαστολή από όλα εκτός απο το πλουτώνιο....

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #538 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:45 »
panos, δεν είναι θέμα διαστολής-συστολής, το γεγονός ότι έχει φύγει μισή και μια στροφή ο ατμό...
Το πιο πιθανό είναι θέμα ποιότητας υλικών..  Ισως τρίβεται χωρίς να το καταλαβαίνετε..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #539 στις: Ιουνίου 13, 2011, 22:58 »
Τι να πώ..
εγώ έπαθα σοκ γιατί μέσα σε μια μερα έχασε το κεντράρισμα.
Δεν έχει χειροτερέυσει άλλο απο τοτε αλλά μου φάνηκε πολύ παράξενο.
Αυτό έγινε μολις έπιασε ζέστη, και σύμφωνοι η διαστολή είναι μικρή ώστε να το αποδώσω σε αυτό αλλά το ξαφνικό και απότομο με προβλημάτισε.


Να πω την αλήθεια τον πρώτο καιρό το έσφιγγα δυνατά, μετά όμως ακούγοντας ότι είναι δυνατόν να παρουσιαστεί πρόβλημα ίσα που το βίδωνα
και τότε ήταν ακόμη κεντραρισμένο.
Μήπως η συνεχής ζέστη-ψυξη απο τον ατμ καταπονει το μέταλλο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63748 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix