vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, FaniFox, akis91, geotron, Ηρακλης, manoslykos, Jorge, athmichalop

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 19, 2011, 01:35 »
Για μπογιά στο υαλόνημα δεν ξέρω. Αλλά δεν μου ακούγεται και λογικό. Το υαλόνημα έχει λαμπερό,  αστραφτερο, μεταλλικό χρώμα που δεν φαίνεται να μπορεί να επιτευχθεί με τεχνητό χρωματισμό. Πρέπει να είναι το φυσικό χρώμα που προέρχεται μετά απο επεξεργασία του γυαλιού. Κάτι σαν τη ζάχαρη που μετατρέπεται σε γλυκό υποβρύχιο και ασπρίζει.
Όλα αυτά τα έχουν ψάξει στο γερμανικό.
Π.χ ο Bulli που έχει στη δουλειά του βιομηχανικό φούρνο για τέτοια πειράματα και ο Raidy που έλιωσε το υαλόνημα και έβγαλε φωτογραφίες με μικροσκόπιο.
Εάν ενδιαφέρουν να ψάξω να τις βρω και να τις δείτε.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 19, 2011, 01:39 »
Και τι λένε για τα κατάλοιπα που συσσωρεύονται απο τις πρώτες κι όλας τζούρες Κώστα ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 19, 2011, 01:42 »
Και τι λένε για τα κατάλοιπα που συσσωρεύονται απο τις πρώτες κι όλας τζούρες Κώστα ?
Αυτή η συζήτηση στο γερμανικό έγινε πριν ένα χρόνο και δεν θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες.
Θα το ψάξω ξανά μόλις παραδώσω τη διπλωματική και θα μεταφέρω το "ζουμί".

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33
Όσον αφορά τη μαυρίλα αυτή είναι υπολείματα υγρού, όπως υπάρχουν και σε κάθε ατμοποιητή.
Αυτό δε μπορεί κανείς να το επιβεβαιώσει εάν βγάλει το σύρμα με το φυτίλι, ξετυλίξει το σύρμα και ξεπλύνει και τα δύο με καθαρό χλιαρό νερό.
Πολλοί δε από το γερμανικό φόρουμ το κάνουν αυτό και ξαναχρησιμοποιούν το φυτίλι και το σύρμα πολλές φόρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 17:52 »
Σήμερα άλλαξα το νήμα-σύρμα.
Έβαλα κομμάτι από το υαλόπανο. Όλα φαίνονται φυσιολογικά. Ίσως το νέο που έβαλα να έχει και καλύτερη ροή. 
Το νήμα που έβγαλα και ήταν το μαμίσιο είχε καταμαυρίσει στο σημείο κάτω απο τις σπείρες και είχε σχεδόν κοπεί.

Οι ως τώρα εντυπώσεις μου απο τον Α2 είναι ΑΡΙΣΤΕΣ.
Έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ γεύση και καμία σχέση με τους γνωστούς μας 901,801, 510 κλπ. Είναι σα να κάνεις αναβάθμιση στα ακουστικά σου. Ξαφνικά ακούς (ή γεύεσαι στη συγκεκριμένη περίπτωση) λεπτομέρειες και έντονα μάλιστα. Η γεύση έχει ευρύτητα, ανοιχτοσύνη, διαύγεια και απλώνεται απαλά μέσα στο στόμα. Σα να το πίνεις το υγρό. Σα να δοκιμάζεις παλιό καλό κρασί. Και όλα αυτά με το 1/3 της ποσότητας αρώματος που έβαζα ως τώρα στο DIY υγρά μου.
Το ίδιο και το χτύπημα. Μείωσα το ποσοστό νικοτίνης στο μισό και έχω ακόμα και καλύτερο αποτέλεσμα απο πριν.
Η τροφοδοσία γίνεται άψογα όσο ακουμπάει σωστά το φιογκάκι του νήματος στο φίλτρο.  Είναι σχεδόν αδύνατον να τον στεγνώσεις (ακόμα και με chain vaping) εκτός κι αν αδειάσει το φίλτρο αλλά το αντιλαμβάνεσαι έγκαιρα χωρίς να σε χαλάσει. Το φιλτρο χωράει περίπου 10-15 σταγόνες όπως το έχω αραιώσει περίπου στο μισό και κρατάει καμιά 1-2 ώρες (αυτό εξαρτάται εννοείται και από τη χρήση που του κάνει ο καθένας). Δεν λέω ότι έχει μεγάλη αυτονομία αλλά βγαίνει και γεμίζει τόσο εύκολα που δε με χαλάει καθόλου. Μπορείς να το γεμίσεις και στο ημίφως λόγω της μεγάλης επιφάνειας που στάζεις το υγρό.
Ανάλογα με τις περιελίξεις του συρματος κανονίζεις και την αντίσταση και συνεπώς σε τι τάση θες να ατμίσεις. Κάνεις π#@αριά και δεν σου αρέσει? Ε και?  Φτιάχνεις άλλο. Τσάμπα είναι.
Το σημαντικό είναι ότι το άτμισμα είναι σταθερό και με συνέπεια καθ' όλη τη διάρκεια του φιλτρου χωρίς διακυμάνσεις στην ποιότητα.
Έτσι για την ιστορία σας λέω ότι δοκίμασα τον 901 με το Mini afs με το "ενισχυμένο" υγρό πριν τα αραιώσω για τον Α2 και δεν είχε καμία γεύση. Τσάμπα δηλαδή γέμιζα ως τώρα τον οργανισμό μου με περιττές ποσότητες αρώματος και νικοτίνης.
Και όπως φαίνεται, εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, το κόστος χρήσης είναι σχεδόν ΜΗΔΕΝΙΚΟ.
Ειλικρινά δεν βρίσκω κανένα λόγο πια να χρησιμοποιήσω άλλον άτμο.
Εεε και προσέξτε αυτά που λέω, όσο κι να πάνε να μας περάσουν ότι οι Τούρκοι είναι φίλοι μας (κατά το "οι Γερμανοί είναι φίλοι μας" του Αρτέμη Μάτσα ) δεν είναι προπαγάνδα υπέρ του Τούρκου. Αυτό το κάνουν τα σήριαλ.  Είναι η ταπεινή μου άποψη και το προϊόν που έχει πλασάρει ο Τούρκος στην αγορά όχι τόσο σαν hardware αλλά ως ιδέα, αξίζει. 

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 21, 2011, 22:32 »
Marbass

με τι setup (σπείρες, αρ φυτιλιών, και διάμετρο βελόνας) φτιάχνεις την αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 22, 2011, 15:21 »
Marbass

με τι setup (σπείρες, αρ φυτιλιών, και διάμετρο βελόνας) φτιάχνεις την αντίσταση?

GGTS και 6V (και ενίοτε 7.4V αν δεν αποδίδει πολύ στα 6V). Υγρά 100% VG.   
0.16 σύρμα (προς το παρόν. Αναμένω και το 0.13mm), σπείρες 7-8 όσο γίνεται πιο κοντά ( 2-3 ανά 1mm), δίνουν περίπου 3.3Ω. Βελόνα στα 0.90mm. Διπλό ή τριπλό νήμα απο το υαλόνημα το οποίο είναι αφράτο. Σφιχούτσικο τύλιγμα έτσι ώστε όταν αφαιρεθεί η βελόνα και διογκωθεί το νήμα, να εφάπτεται άνετα και ομοιόμορφα με το σύρμα.   

ΝΑ τροφοδοτείται σωστά, ΚΑΜΙΑ γεύση καμένου και τίποτα το ενοχλητικό.

Έφτιαχνα υγρά με 5mg νικοτίνης και με άρωμα μηλόπιτας 5%. Τώρα βάζω 2.5-3mg νικοτίνη και 2% άρωμα και είναι καλύτερα απο πριν . Υπόψη οτι δεν χρησιμοποιώ τσιγαρίσια αρώματα  και το ζητούμενο για μένα δεν είναι το χτύπημα αλλά η στρογγυλή και ολοκληρωμένη αίσθηση. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2011, 15:27 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 22, 2011, 16:14 »
Και τι λένε για τα κατάλοιπα που συσσωρεύονται απο τις πρώτες κι όλας τζούρες Κώστα ?
Για το θεμα με τα καταλοιπα ευθυνεται η VG κ τα αρωματα ανοιξα πριν απο λιγο εναν καμμενο 901 LR που τον δουλευα αποκλειστικα με Ice blade x-high36 κ ηταν πεντακαθαρος κ τον ειχα πανω απο μηνα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 13:20 »
Δύο παρατηρήσεις σχετικά με τον Α2:

1) Κάθε 2-3 τζούρες ένα φυσιματάκι μέσα στον Α2 δίνει μετά ΠΟΛΥ ατμό, γεύση και χτύπημα. ΠΟΛΥ χορταστικές τζούρες. Εκμεταλλεύεσαι δε το φιλτρο μέχρι τελευταίας σταγόνας .

1) Προσπάθησα με Kandhal D 0.13. Δοκίμασα με πολλές και λίγες σπείρες, σφιχτά και αραιά. Πυρώνει και κοκκινίζει και βγάζει καμένο αν δεν είναι τίγκα στο υγρό αλλά η τροφοδοσία του δεν είναι επαρκής για να το κρατά τόσο πολύ νοτισμένο.
Με τo σύρμα που είχε στο πακέτο όπως είπα πρέπει να είναι 0.15 ή 0.16 αλλά δεν ξέρω αν είναι χρωμονικελίνη ή Kandhal (μάλλον Kandhal γιατί δίνει 67Ω/μ ενώ η χρωμονικελίνη έχει μικρότερη αντίσταση), σε συνδυασμό μάλιστα με το προηγούμενο κόλπο, το άτμισμα είναι πραγματική απροβλημάτιστη απόλαυση.
Επιπλέον, το 0.13 τυλίγεται λίγο πιο δύσκολα από το 0.15-0.16 γιατί είναι πιο ελαστικό και δεν κρατά τόσο εύκολα σπειροειδές το σχήμα του. Μπορεί δε να κοπεί και πολύ ευκολότερα.
Το 0.15-0.16 κρατά το σχήμα του αλλά μπορεί και να ξαναχρησιμοποιηθεί άνετα σε περίπτωση ανάγκης χωρίς το φόβο να κοπεί. Νομίζω ότι είναι το ιδανικό.
Όσα αναφέρω ισχύουν για 6V+.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 18:11 »
Έχοντας και εγώ δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από ατμοποιητές, συμφωνώ σε όλα με την άποψη του marbass σε ότι αφορά την ποιότητα του ατμίσματος από δικό μας "στριφτό" ατμοποιητή.  :thumpup:
Δεν έχω τον Α2, έχω ιδιοκατασκευή τύπου Α1 αλλά νομίζω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους.

Είναι ότι καλύτερο μπορεί κανείς να έχει.
Τον τελευταίο καιρό μου άρεσαν αρκετά τα afs κανένα όμως δεν κατάφερε τελικά να μου αντικαταστήσει το δικό μου στριφτό.

Έχω χρησιμοποιήσει 3 διαμέτρους σύρματος, το 0,13 το 0,16 και το 0,20.
Κατέληξα στο 0,16 σε 4 στροφές γύρω από 4 υαλονήματα  του ενός χιλιοστού.
Αυτό δίνει μια αντίσταση περίπου στα 2Ω ίσως και κάτι παραπάνω.
Πάντα στα 3,7 βόλτ.

Το 0,20 είναι επίσης πολύ καλό και εάν θυμάμαι καλά χρειάζεται περίπου τις διπλάσιες στροφές για την δημιουργία ίδιας αντίσταση.
Η διαφορά από το 0,16 είναι ότι χρειάζεται κάπως περισσότερο μέχρι 'ν' αρπάξει'.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 21:42 »
μερικές ερωτήσεις
-Υπάρχει μια ασάφεια με τις στροφές
Αν ας πούμε κάνω 4 στροφές πλήρεις, απο κάποια οπτική γωνία φαίνονται 5 στροφές
Οταν λοιπόν λέμε 4 στροφές εννοούμε ότι το χέρι μας ξεκινώντας απο κάτω θα κάνει 4 πλήρεις περιστροφές γύρω από τον οριζόντιο, ας πούμε , άξονα και θα καταλήξει πάλι κάτω, σωστά ?
- επειδή είμαι πολύ ζντούβ στα ηλεκτρολογικά ( ο τόνος αν και σε μονοσύλλαβο είναι έμφασης! )
όταν κάνουμε περισσότερες περιστροφές αυξάνουμε την σπιρτάδα και την θερμοκρασία ? ( μη με μπερδέψετε πάλι με τα Ωμ σας  :idiot1: )
όταν βάζουμε χοντρότερο σύρμα ( με ίδιες περιστροφές) τι αποτέλεσμα έχουμε ?
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 21:52 »
Πιο χονδρό σύρμα, απαιτεί πιο μεγάλο μήκος για να πετύχουμε τα ίδια Ωμ. 
Ποιό είναι το καλύτερο για μένα............
Πρώτα μετράμε τα Ωμ που θέλουμε, και μετά τα στρίβουμε..

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33
Abet, το διάβασα.. ::)
Αλλά....  ποιό είναι το ζητούμενο σε μιά αντίσταση.. :hmmm:
Νά το πάμε τυφλοσούρτι, η να φτιάξουμε κάτι το οποίο θα μας ικανοποιεί ατμιστικά..

Μέ 4-5 στροφές, θα βγάλεις άλλη αντίσταση όταν έχεις σύρμα 0.13 και άλλη άν έχεις σύρμα 0.18.  (τυχαία παραδείγματα)..
Η σπιρτάδα που λές και θέλεις, δεν βγαίνει όπως να ναι..

Αν για παράδειγμα, σε καλύπτει ένας 510 lr σε χτύπημα, πώς θα πετύχεις το ίδιο σε στριφτό, άν δεν μπορείς να μετρήσεις τα Ωμ.. :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 22:20 »
Τα Ωμ ειναι η μοναδα που μετραει την αντισταση που παρουσιαζει το συρμα στο ρευμα, ειναι οπως κ οι σωληνες με το νερο οσο πιο κοντη κ χοντρη το νερο περναει πιο ευκολα οσο πιο μακρια κ λεπτη περναει πιο δυσκολα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 22:39 »
Πρέπει να αναφερθεί οτι όσο πιο λεπτό το σύρμα τόσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία που αναπτύσεται στην ίδια αντίσταση.

http://www.jacobs-online.biz/nichrome/NichromeCalc.html

Στα 3,7V 4 φυτιλάκια (2 στροφές στο μικρό δάκτυλο), με 4 στροφές σύρμα 0,15 είναι o.k. (1,8Ω), με το καρφάκι που είχε μέσα (πρέπει να είναι 0,9mm). Τη τρύπα τη βάζω απέναντι από την αντίσταση και ανοιγμένη με το ίδιο καρφάκι (σε διάμετρο).

Κι όταν μαυρίσει dry burning

Όλα τα άλλα είναι παρελθόν.


Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 22:40 »
Σταύρο και σε μένα δε μου αρέσουν οι μετρήσεις με τα Ωμ αλλά τι να κάνουμε. Αναγκαστικά αφού έχουμε Α1 και Α2 atomizer ή τύπου Α1 θα μπούμε σε αυτό το τρυπάκι.

 Αυτό που προτείνει ο Γιάννης - craven.gr όμως έχει ενδιαφέρων. ''Πρώτα μετράμε τα Ωμ που θέλουμε, και μετά τα στρίβουμε''
Το θέμα όμως είναι φίλε craven.gr ότι αφού μετρίσουμε την αντίσταση και πούμε ότι τι θέλουμε 4 Ωμ , ένα μέρος από το συρματάκι θα στριφτεί κάτω από τις βιδούλες. Άρα θα έχουμε μικρότερη αντίσταση από ότι υπολογίσαμε πριν;
-Μετά που θα το στρίψουμε μπορούμε πάλι να μετρήσουμε αλλά όχι από τα βιδάκια αλλά από την αντίσταση; Είναι σωστή αυτή η μέτρηση;
Αν μας τα εξηγήσεις αυτά σε παρακαλώ τότε πιστεύω ότι οι μετρήσεις με τα Ωμ δε θα μας ακούγονται κινέζικα.
Ευχαριστώ  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 22:55 »
Αν μας τα εξηγήσεις αυτά σε παρακαλώ τότε πιστεύω ότι οι μετρήσεις με τα Ωμ δε θα μας ακούγονται κινέζικα.
Ευχαριστώ  :hmmm:

Νομίζω ότι είναι απλό φίλε 5557.
Μετρώντας το σύρμα με τα άκρα του πολυμέτρου, και φτάνοντας το επιθυμητό αποτέλεσμα, απλά τσακίζεις τα δύο άκρα, ώστε στο τσάκισμα των δύο πλευρών θα είναι η καθαρή αντίστασή σου.

Στρίβεις το καθαρό κομάτι μέχρι τα τσακίσματα, και ότι περισσεύει, το γυρίζεις στα βιδάκια η το κόβεις.  Απλά μόλις βιδώσεις, και πρίν κόψεις, κάνεις μια επαλήθευση.

Το τσάκισμα, πιάνει στα βιδάκια..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33989 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15721 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12