vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, Tem

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 21, 2010, 02:52 »
Αυτά χρησιμοποίησα ( μονο που δεν λένε "Ryan" , λένε "electronic cigarette" στο χαρτάκι ασφαλείας και τίποτα άλλο)
έκανα και αυτό που είπες δηλ έβγαλα λίγο πιο έξω τον πολυεστέρα.
_______________

EDIT
Επιτέλους ο Α1 δείχνει να μου κάθισε. Αφού τον είχα κάνα μήνα στο συρτάρι έκανα μερικές βελτιώσεις σταθεροποίησης στο mod (με επιτυχία) και μια που ήρθαν σήμερα απο DealXtreme οι καινούριες 18650 είπα να αλλάξω συρματάκι και να ξαναδοκιμάσω.
Μάλλον έπεσα διάνα στο σύρμα και στο εξής θα προσπαθήσω να το αντιγράφω.
Εβαλα και το σύστημα του Φώτη με τα μικρά 701 Cartridges και τον πολυεστέρα τους σε στυλ μαλί αφάνα  :laugh1:   Και ω του θαυματος , εδω και μερικές ώρες ατμίζω άψογα.
Ο ατμοποιητής δείχνει ότι τροφοδοτήται άψογα και το κυριότερο έχει υποχωρήσει (σχεδόν εξαφανιστεί)  η οξύτητα στη γεύση που με ενοχλούσε.
Για να δούμε , για να δούμε!

EDIT2
και κάτι άλλο, το mod μου αφήνει την τρύπα αερισμού εντελώς ανενόχλητη. Παρατήρησα ότι αν κλείσω λίγο την τρύπα το άτμισμα γίνεται καλύτερο με λίγο σφικτότερη τζούρα.
Καμιά καλή ιδέα για μερικό κλείσιμο της τρύπας ?

Σταύρο αφού σου είπα ''Μην ψάχνεσαι αλλού''. Εδώ είναι η λύση αρκεί να βρεις το σωστό τρόπο.

Εγώ όταν έχω ξερή γεύση τότε ψάχνομαι. Ή τελείωσε το υγρό ή το fiberglass δεν ακουμπάει ή φταίει η τροφοδοσία από το φιλτράκι. Όταν όλα αυτά πάνε καλά και πάλι έχω ξερή γεύση (σπάνιο πράγμα) τότε αλλάζω το Nichrome και το  Fiberglass.

Πιστεύω ότι λίγοι από εδώ ξέρουν να χρησιμοποιούν σωστά τον Α1. Οι πιο πολλοί δεν έχουν την υπομονή να κάνουν δοκιμές και να βρουν τι τους ταιριάζει.
Δε λέω ότι είναι απλό αλλά άμα βρεις τον τρόπο τότε σίγουρα δεν τον αλλάζεις με τίποτα ;)

Στο ''EDIT2'' που αναφέρεις όντως έχεις δίκαιο. Σε Mod είναι δύσκολο να κλείσεις σωστά την τρύπα. Πρέπει να Mod να αγκαλιάζει σφιχτά το A1 έως το λαιμό του με την εγκοπή. Και εγώ που το κάνω με το GGTS μου και βάζω ένα σωλήνα να αγκαλιάζει το A1 δεν κατόρθωσα ακόμα να πετύχω το σωστό σφίξιμο. Αντίθετα με αυτό του Bulli Extreme VR4 έχει το σωστό αερισμό. :hmmm:

 

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:32
Την Παρασκευή το πρωί έλαβα με το ταχυδρομείο το A2 Atomizer από το http://www.vaporaleman.eu . Ήμουν από τους πρώτους που έκανα την παραγγελία και πιστεύω ότι ακόμα άλλος δεν το έχει πάρει εδώ στο forum.
Έχω κάνει και άλλη μια παραγγελία A2 Atomizer από το http://bulli-smoker.de/ αλλά αυτή δεν έχει έρθει ακόμα.
- Δεν βιάστηκα να κάνω rapport γιατί πρώτα ήθελα το το δοκιμάσω καλά ώστε να βγάλω όσο το δυνατό καλύτερο συμπέρασμα.
- Μια βιαστική αναφορά θα μπορούσε να υπερτιμήσει  ή να αδικήσει το προϊόν.

Τελικά με κάθε επιφύλαξη, γιατί θεωρώ ότι ο χρόνος είναι ακόμα μικρός για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Με το που το δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα όπως ενθουσιάστηκα με τον Α1.
Στην αρχή μια ξερή γεύση και υποτονικό χτύπημα στο λαιμό με μπαταρία 18650 στα 3,7 V.
Μετά όμως από βελτιώσεις που έκανα στο σφουγγαράκι και καλύτερη τροφοδοσία με υγρό το αποτέλεσμα βελτιώθηκε.
Ο Α2 ήρθε έτοιμος στριμμένος με 5 βόλτες Nichrome επάνω σε fiberglass. Το πάχος του Nichrome είναι πολύ λεπτό και υποθέτω ότι είναι στο 0,13 ή 0,15 cc. Κάθε Α2 έρχεται μαζί με 1 μέτρο   Nichrome και fiberglass.

Ο Α2 σε σχέση με τον Α1 με μπαταρία 18650 στα 3,7V παρατήρησα ότι παράγει λιγότερο ατμό και έχει μικρότερο κτύπημα.

Έκανα αρκετές δοκιμές. Το τύλιξα σε 4 βόλτες και είδα ότι έχει καλύτερο κτύπημα μεν αλλά λίγο ατμό και πιο ξερή γεύση.

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα να χρησιμοποιήσω 6V και 7,4V. Μόνο τότε το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό. Με 5 βόλτες  Nichrome επάνω σε fiberglass στα 6V είχα αρκετή παραγωγή ατμού με δυνατό χτύπημα.
Μου φαίνεται περίεργο. Ο Α1 στα 7,4V δεν καπνίζεται γιατί είναι πολύ δυνατό. Αντίθετα ο Α2 στα ίδια Volt είναι πάρα πολύ καλός.
Παρόλα αυτά ο Α1 στα 3,7V δίνει περισσότερη παραγωγή ατμού από ότι ο Α2 έστω στα 6 ή 7,4 V. Το χτύπημα όμως στον Α2 στα 6V είναι λίγο δυνατότερο από τον A1 στα 3,7V.
Τελικά έμαθα και τα κόλπα του και δεν αισθάνομαι καμία ξηρότητα πλέων με το Α2.
Εμφανισιακά είναι λίγο πιο παχύς από τον 801 και κάθεται πολύ όμορφα ιδιαίτερα επάνω σε ένα slim Mod.

Ο A2 επάνω σε GG
 


 O A2 επάνω σε Kameleon



Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις.
Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος :thumpup: αν και τον περίμενα σαν τον Α1 αλλά στο μινιόν του. Τελικά έχει άλλη συμπεριφορά.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:32 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 12, 2011, 01:37 »
Ευχαριστούμε 5557, τελικά με τους Α θέλει πολύ παιδεμα πριν καταλήξεις κάπου.
Ερώτηση
ειναι μακρύτερος του Α1 ?
βιδώνει σε 801 ?

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 12, 2011, 02:27 »
Σταύρο αυτός που έχω τώρα εδώ έχει βίδωμα για 801. Υπάρχουν όμως και με βίδωμα για 901 και 501. Ίδια είναι σε μέγεθος μόνο το βίδωμα αλλάζει.

Το μέγεθος του είναι κατά λίγα cc μακρύτερο και πιο παχύ από τον κλασικό 801.
Ελπίζω η photo να διαφωτίζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 12, 2011, 17:06 »
Περιμένοντας κι εγώ τον Α2 και διαβάζοντας όσο μπορώ το Γερμανικό αντίστοιχο νήμα είδα ότι μάλλον το σύρμα 0.12mm ενδείκνυται καλύτερα για τον Α2.
Και λόγω περιορισμένου χώρου, με λιγότερες σπείρες μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερη αντίσταση και άρα να ατμίσεις HV. O προβληματισμός μου είναι αν το φιτίλι τροφοδοτεί επαρκώς το τμήμα του κάτω απο τις σπείρες αλλά ως φαίνεται ο 5557 το δοκίμασε ήδη και δεν ανέφερε τέτοιο πρόβλημα.
Για προμήθεια υαλονήματος σας παραπέμπω στα τελευταία μηνύματά μου στο νήμα του Α1 (υαλόπανο κλπ).


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33
Πρώτες εντυπώσεις για τον Α2.
Πολύ καλύτερος απ' ότι περίμενα. Να πω ότι δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με τον Α1.
Δεν έχω αλλάξει το μαμίσιο σύρμα-νήμα. Είχε 7-8 σπείρες. Δεν μπόρεσα να βάλω παχύμετρο να μετρήσω τη διάμετρο του σύρματος.
Το μέτρησα στα 4Ω και του βαλα κατ ευθείαν 6V. To κόλπο είναι να μπορέσουν τα 2 αυτάκια-θηλιές που κάνει το νήμα να τα κεντράρεις ώστε να ακουμπούν στο κέντρο του φίλτρου και να ρέει το υγρό άνετα προς τις σπείρες του σύρματος. Επίσης οι σπείρες να μην ακουμπούν στο αλουμίνιο της βάσης για να μη μειώνεται η αντίσταση του σύρματος. Με αυτό τον τρόπο ως τώρα η τροφοδοσία είναι πολύ καλή και κάνει και για επαναλαμβανόμενες τζούρες.
Στις πρώτες τζούρες έβγαλε περίεργη και καμένη γεύση. Μετά έστρωσε και με VG βγάζει πολύ ατμό.
Η γεύση είναι πολύ καλή και το χτύπημα δυνατό.  Η αίσθηση του ατμού πιο ξερή και μου ερεθίζει λίιιγο το λαιμό.

Το spare σύρμα που είχε μέσα, μετρημένο με ψηφιακό παχύμετρο γύρω στα 0.14mm (+/-0.02mm είναι μέσα στα όρια ακρίβειας της μέτρησης του παχύμετρου οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς). Η μέτρηση με πολύμετρο δίνει 3Ω για τα 4.5cm άρα 67Ω/m. Τέτοια ακριβώς τιμή έχει το Kanthal 0.16mm.
 
Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

edit: Το φίλτρο το αραίωσα στο μισό περίπου. Χώρεσα στο καινούριο, με σύριγγα μετρημένο 1ml.
        H τρύπα αερισμού δεν μου φαίνεται να δίνει παραπάνω αέρα απ' όσο πρέπει. Κατα τη γνωμη μου είναι καλή.
       Η τζούρα ιδανική και αθόρυβη.
edit2: Δεν χρησιμοποιώ τσιγαρίσια αρώματα αλλά κάτι μου λέει οτι ο Α2 θα πρέπει να είναι ιδανικός για τέτοια με το 
          ξερό και δυνατό του χτύπημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:33 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 20:45 »
Γειά σας κύριοι!!

Εδώ και 48h ατμίζω Α2 με σπείρωμα 510 στο ωμέγα (Omega).

Καταπληκτικό!!!

Μου ταίριαξαν 4 σπείρες 1,5 γύρισμα φυτιλιού στο μικρό δάκτυλο (3 φυτιλάκια), τυλιγμένα σε βελόνα πράσινη (σύριγγας), 1,9 Ω.

Το dripping -> Last year!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2011, 21:36 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 21:27 »
Να τονίσω ότι η γεύση και το άρωμα των υγρών στο Α2 είναι πολύ έντονη. Δυο-τρεις φορές παραπάνω από τον κανονικό ατμο και ξεχωριστή.
Το ίδιο και το χτύπημα. Χθες είχα ερεθισμό στο λαιμό. Ιδιαίτερα προς το βράδυ σταμάτησα τη χρήση Α2 γιατί μου έπεφτε "βαρύς". Τελικά σήμερα κατάλαβα ότι ήμουν στα προεόρτια ίωσης και μάλλον δεν έφταιγε ο Α2. Συνεχίζω από τότε με 901HV ο οποίος με ενοχλεί ελάχιστα ως καθόλου αλλά λόγω της ίωσης έχω έντονο ερεθισμό και δεν μπορώ να σχηματίσω ξεκάθαρη άποψη.

Όσοι φτιαχνουν υγρά μόνοι τους θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα και σίγουρα θα υποδιπλασιάσουν τη χρήση αρώματος και νικοτίνης στα υγρά τους. Αλλά και όσοι χρησιμοποιούν έτοιμα επίσης γιατί θα αναγκαστούν να τα αραιώσουν με καθαρή VG/PG. Συμφέρει δηλαδή και απο άποψη υγείας και απο οικονομική.

Η σπείρες του σύρματος μαύρισαν αμέσως. Δεν ξέρω απο που προέρχεται η "πίσσα" που έχει μαζευτεί πάνω τους αλλά με ανησυχεί. Είναι απο το υγρό? Είναι το υαλόνημα που υποτίθεται δεν καίγεται (όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα νήμα απο το υαλόπανο) ? Οξείδωση του ίδιου του σύρματος? Το ίδιο συμβαίνει και στους κανονικούς ατμο αλλά δεν το βλέπουμε και φυσικά με ανησυχεί επίσης.   

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 21:31 »
Παράθεση
Το ίδιο συμβαίνει και στους κανονικούς ατμο αλλά δεν το βλέπουμε και φυσικά με ανησυχεί επίσης.   
Το παρατήρησα και γω φίλε μπασίστα, μαυρίζει εν ριπή οφθαλμού. Νομίζω πάντως ότι η PG έχει κάποιες χρωστικές, αυτό το συμπέρασμα το βγάζω απο το πλύσιμο δοντιών αν τα πλύνεις με σκέτη οδοντόβουρτσα (χωρίς κρέμα) θα δεις μια μαυρίλα να βγαίνει.
Εξ άλλου δεν μπορεί ένα διαφανές υγρό να βγάζει γκρίζο ατμό χωρίς να έχει χρωστικές ?  Νομίζω ?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 21:58 »
Στο mini afs, αλλάζω αντίσταση και φυτίλι κάθε 4 μέρες περίπου για αυτό το λόγο.  Μαυρίζει όντως σε ριπή οφθαλμού....
Αν και έχω δοκιμάσει διάφορα υγρά, δεν νομίζω ότι βελτιώνεται η κατάσταση.. 

marbass, άν έχεις ερεθισμό, δοκίμασε αντίσταση γύρω στα 4.5 - 5 Ωμ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 22:02 »
Υποθέτω ότι καρβουνιάζει (δεν εννοώ ότι καίγεται) η PG/VG που έρχεται  σε απευθείας επαφή με το πολύ θερμό σύρμα, και σε αυτό προστίθενται και όποιες χρωστικές μπορεί να έχουν τα αρώματα..

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 22:05 »
Η PG δεν αφηνει τπτ η νικοτινη κ τα αρωματα αφηνουν αρκετα κ η VG εχω δει οτι αφηνει τα πιο πολλα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 22:24 »
Το παρατήρησα και γω φίλε μπασίστα, μαυρίζει εν ριπή οφθαλμού. Νομίζω πάντως ότι η PG έχει κάποιες χρωστικές, αυτό το συμπέρασμα το βγάζω απο το πλύσιμο δοντιών αν τα πλύνεις με σκέτη οδοντόβουρτσα (χωρίς κρέμα) θα δεις μια μαυρίλα να βγαίνει.
Εξ άλλου δεν μπορεί ένα διαφανές υγρό να βγάζει γκρίζο ατμό χωρίς να έχει χρωστικές ?  Νομίζω ?

Χρησιμοποιώ μόνο VG αλλά δε νομίζω ούτε η VG ούτε η PG να έχουν χρωστικές μέσα. Εξάλλου δεν έχουν χρώμα.
Αν εννοείς άλλες προσμίξεις ή μέρη (είτε πρόσθετα είτε εξ ορισμού συστατικά της σύστασης σου) που μπορεί κάτω απο ορισμένες συνθήκες να αλληλεπιδρούν και να σου μαυρίζουν τα δόντια, ίσως αλλά κι αυτό πολύ συνωμοτικό το βλέπω  :))       
Ο ατμός δε που βγαίνει δεν είναι γκρίζος. Φαίνεται γκρίζος. Ο ατμός του νερού έχει χρώμα?
Τα αρώματα έχουν χρωστικές.

@panos. To καρβουνιάζει τι σημαίνει δηλαδή? Οτι καίγεται. Δεν έχει σημασία πως το ονομάζεις . Σημασία έχει οτι υπάρχουν κατάλοιπα καύσης (τα οποία και εισπνέουμε).

@Craven.
Eίμαι ήδη στα 4Ω και στα 6V. Αν πάω στα 4.5-5Ω θα θέλει σίγουρα 7.4V, οπότε στα ίδια θα βρεθώ. Το ιδανικό θα ήταν ένα με ρυθμιζόμενη τάση (που δεν έχω) για να πετύχω την ακριβή ισορροπία. Την πρωτη περιέλιξη που θα κάνω θα την κάνω όμως όπως είπες γύρω στα 4.5Ω. Προφανώς θα χρειαστούν αρκετοί πειραματισμοί.
Αυτό με το Mini afs δεν το κατάλαβα καλά. Βάζεις τον Α2 στο Mini afs? Aν όχι, σε τι αλλάζεις φιτίλι και σύρμα?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 22:38 »
"Καρβουνιάζει" εννοώ ότι χάνει υδρογόνο και οξυγόνο και μένει ο ανθρακας μόνο χωρίς να ενωθεί με οξυγόνο οπότε να κανει μονοξείδιο ή διοξείδιο.
Κάτι παρόμοιο μπορείς πχ να το πετύχεις αν ρίξεις θειϊκό οξύ σε ζάχαρη. Την απανθρακώνει χωρίς καύση αφυδατώνοντάς την εντελώς.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 22:57 »
"Καρβουνιάζει" εννοώ ότι χάνει υδρογόνο και οξυγόνο και μένει ο ανθρακας μόνο χωρίς να ενωθεί με οξυγόνο οπότε να κανει μονοξείδιο ή διοξείδιο.
Κάτι παρόμοιο μπορείς πχ να το πετύχεις αν ρίξεις θειϊκό οξύ σε ζάχαρη. Την απανθρακώνει χωρίς καύση αφυδατώνοντάς την εντελώς.
Καλά με 'στειλες τώρα!!!! Δεν μπορώ να πω ότι θα το σκεφτόμουν. Λογικό ακούγεται πάντως αλλά ξέρουμε αν αυτό ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση ή το υποθέτουμε?

Αν θεωρήσουμε οτι τα κατάλοιπα προέρχονται απο το άρωμα (γιατί μόνο αυτό μένει αν αποκλείσουμε PG/VG όπως προ ειπώθηκε), τότε είναι καλό να αλλάζουμε σύρμα και φιτίλι συχνά γιατί δρουν συσσωρευτικά .
Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο σε περίπτωση που προέρχονται απο το νήμα ή/και το σύρμα. Κι αυτό γιατί κάθε φορά που τα ανανεώνεις είναι σα να ρίχνεις ξύλα στη φωτιά. Υπάρχει νέο και καθαρό δηλαδή υλικό που θα παράξει περισσότερο "πίσσα" απο ότι ένα ήδη καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 23:32 »
Παράθεση
Υπάρχει νέο και καθαρό δηλαδή υλικό που θα παράξει περισσότερο "πίσσα" απο ότι ένα ήδη καμένο.
Σωστό κι αυτο, λες δηλ μήπως υπάρχει ένα τμήμα του υλικού που δημιουργεί την μούργα και όταν τελειώσει αυτό σε κάνα δυο μέρες δεν βγάζει άλλο ή βγάζει πολύ λίγο. Μπορεί να στέκει αυτό  :hmmm:
Και  κάτι άλλο, το υαλόνημα που είναι άσπρο μήπως έχει μπογιά (όπως το χαρτί) ή είναι το φυσικό του χρώμα ?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 18, 2011, 23:43 »
Σωστό κι αυτο, λες δηλ μήπως υπάρχει ένα τμήμα του υλικού που δημιουργεί την μούργα και όταν τελειώσει αυτό σε κάνα δυο μέρες δεν βγάζει άλλο ή βγάζει πολύ λίγο. Μπορεί να στέκει αυτό  :hmmm:
Και  κάτι άλλο, το υαλόνημα που είναι άσπρο μήπως έχει μπογιά (όπως το χαρτί) ή είναι το φυσικό του χρώμα ?
Ναι αυτό εννοώ που γράφεις στην 1η πρόταση σου.
Για μπογιά στο υαλόνημα δεν ξέρω. Αλλά δεν μου ακούγεται και λογικό. Το υαλόνημα έχει λαμπερό,  αστραφτερο, μεταλλικό χρώμα που δεν φαίνεται να μπορεί να επιτευχθεί με τεχνητό χρωματισμό. Πρέπει να είναι το φυσικό χρώμα που προέρχεται μετά απο επεξεργασία του γυαλιού. Κάτι σαν τη ζάχαρη που μετατρέπεται σε γλυκό υποβρύχιο και ασπρίζει. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12