vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, camber, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, jim356, lounik, Ηρακλης, treloneritis

Twitter

Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 11:36 »
Απο άποψη χρηστικότητας σίγουρα τα μικρά είναι καλύτερα
Απο άποψη ροής έχουμε άποψη ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 11:39 »
Απο άποψη χρηστικότητας σίγουρα τα μικρά είναι καλύτερα
Απο άποψη ροής έχουμε άποψη ?
Κατά τη γνώμη μου πολύ καλή.
Δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αλλά εάν τελικά αποφασίσεις να αλλάζεις τον πολυεστέρα όπως και εγώ, το ρυθμίζεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 13:08 »
Ελπίδα για dripping υπάρχει στον συγκεκριμένο ατμοποιητή; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 13:14 »
Ελπίδα για dripping υπάρχει στον συγκεκριμένο ατμοποιητή; :hmmm:
Εάν χρησιμοποιήσεις μόνο το πιπάκι του φίλτρου του 701 μπορείς να κάνεις dripping.
Το θέμα είναι πρέπει να ξεβιδώνεις και να ξαναβιδώνεις το πιπάκι κάθε φορά.

Η άλλη περίπτωση είναι να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου το πιπάκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλή η αίσθηση του μετάλλου στο στόμα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 13:36 »
Παράθεση
Η άλλη περίπτωση είναι να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου το πιπάκι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλή η αίσθηση του μετάλλου στο στόμα.
Πάντως το βρίσκω πιο ανδροπρεπές  :idiot1: :laugh1: :idiot1: :laugh1: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 22:10 »
Έχετε νεότερα από δικού σας στριφτούς ατμοποιητές;
Πως συνεχίζει να σας φαίνεται ο Α1;

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 22:21 »
Έχω αλλάξει 3 φορες μεχρι τωρα συρμα - φυτιλακι και οι εντυπωσεις μου παραμενουν οι ίδιες ! Απλά καταπληκτικός!!!
 Η ωμική του αντισταση , με 5 σπείρες όπως προτείνει ο Τουρκος , είναι σύμφωνα με το ωμομετρό μου  περι τα 2,5 Ohm.
Επίσης επιχείρησα στριψιμο με 4 σπειρες (μικροτερη τιμη αντιστασης) αλλα τα ατμιστικα αποτελεσματα δεν μ'αρεσαν. Σαν να μπουκωνε ο ατομ ήταν. Ειχε χτυπημα αλλα χωρις μπολικο ατμο :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 23:05 »
Παράθεση
Έχω αλλάξει 3 φορες μεχρι τωρα συρμα - φυτιλακι και οι εντυπωσεις μου παραμενουν οι ίδιες ! Απλά καταπληκτικός!!!
 Η ωμική του αντισταση , με 5 σπείρες όπως προτείνει ο Τουρκος , είναι σύμφωνα με το ωμομετρό μου  περι τα 2,5 Ohm.
Επίσης επιχείρησα στριψιμο με 4 σπειρες (μικροτερη τιμη αντιστασης) αλλα τα ατμιστικα αποτελεσματα δεν μ'αρεσαν. Σαν να μπουκωνε ο ατομ ήταν. Ειχε χτυπημα αλλα χωρις μπολικο ατμο (Image removed from quote.)
Επειδή πρόκειται να κάνω την πρώτη επανατοποθέτηση ( έχει κοπει το φιτίλι καΙ δεν ατμίζω)
Τις 5 σπείρες τις έφτιαξες κατά τούρκο ? ποιό αραιές ? πιο πυκνές ? τι προτείνεις ?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 19:09 »
Σε συνέχεια της ερώτησης του Κώστα
Παράθεση
                        Έχετε νεότερα από δικού σας στριφτούς ατμοποιητές;
Πως συνεχίζει να σας φαίνεται ο Α1;                                                                                                                                               

Άλλαξα σήμερα σύρμα - νήμα στον Α1 όπως στο βίντεο ( 5 σπείρες)
Ολα καλά (χτήπημα κλπ)  αλλά εξακολουθεί να έχει μια σκληρή αίσθηση στο λαιμό , μια αίσθηση σα να καπνίζεις άσσο άφιλτρο αν με εννοείτε , Άσσος1  :laugh1:    , ίσως οφείλεται σε αλλαγή από 510 και αν ατμίζεις σταθερά με Α1 να εξαφανίζεται.
Περιμένω και τις δικές σας απόψεις Α1ατμιστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2010, 19:18 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 19:57 »
Άλλαξα σήμερα σύρμα - νήμα στον Α1 όπως στο βίντεο ( 5 σπείρες)
Ολα καλά (χτήπημα κλπ)  αλλά εξακολουθεί να έχει μια σκληρή αίσθηση στο λαιμό , μια αίσθηση σα να καπνίζεις άσσο άφιλτρο αν με εννοείτε , Άσσος1  :laugh1:    , ίσως οφείλεται σε αλλαγή από 510 και αν ατμίζεις σταθερά με Α1 να εξαφανίζεται.
Περιμένω και τις δικές σας απόψεις Α1ατμιστές.
Παρότι δεν ατμίζω τον Α1 πιστεύω ότι η εμπειρία μου από την αλλαγή σύρματος στον G120 είναι αρκετά παρόμοια.
Γενικά λόγω του μεγέθους των "μεγάλων" ατμοποιητών, η γεύση είναι κάπως πιο ξηρή από τους 901, 510 κτλ.
Το "πρόβλημα" που περιγράφεις οφείλεται κατά τη γνώμη μου σε χαμηλή αντίσταση.
Οι 5 στροφές που περιγράφονται στο βίντεο και εμένα μου δίνουν ένα χτύπημα πολύ πιο πολύ απ' ότι είχα συνηθίσει.
Έτσι πρόσθεσα 1 ή 2 στροφές παραπάνω για να φτάσω περίπου στα 3.5 Ohm.
Νομίζω ότι η αντίσταση πρέπει για μένα να είναι τελικά γύρω στα 3 Ohm, δηλαδή περίπου 6 στροφές.

Σημαντικό είναι όπως γυρίζεις το σύρμα να προσέξεις να μην κάνει το ένα σπείρωμα επαφή με το άλλο.
Η αποστάσεις πρέπει να είναι αρκετά μικρές.
Επίσης όταν βιδώνεις το σύρμα στη βίδα του Α1, πρόσεξε το κεφάλι της βίδας να μην βρίσκει το σύρμα σε άλλο σημείο.

Κάνε μερικές δοκιμές μέχρι να βρεις τι σου αρέσει.
Έχω κάνει πάνω από 10 στριφτά και ακόμη δεν κατέληξα 100% σ' αυτό που θέλω.
Με τον καιρό σίγουρα θα το βρω.

Ετοιμάζω ένα άρθρο με πολλές λεπτομέρειες επί του θέματος, αλλά θα ήθελα πρώτα να κάνω περισσότερες δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 20:44 »
Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις Κώστα,
 Οταν λες "μικρές αποστάσεις" εννοείς  όσο το δυνατόν μικρότερες αλλά να μην έρχονται σε επαφή ?
Επίσης παρατήρησα ότι το νήμα είναι αρκετά ευαίσθητο και κόβεται ή ξεφτάει αν το παραζορίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 21:14 »
Οταν λες "μικρές αποστάσεις" εννοείς  όσο το δυνατόν μικρότερες αλλά να μην έρχονται σε επαφή ?
Όχι απαραίτητα όσο το δυνατόν μικρότερες.
Το θέμα είναι δυστυχώς πιο πολύπλοκο...
Όταν οι αποστάσεις είναι μεγάλες δεν μπορεί το σύρμα να θερμάνει το υγρό που βρίσκεται ανάμεσά του. Άρα πολύ μικρή παραγωγή ατμού..

Όταν οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές τότε η ποσότητα του υγρού ανάμεσά τους είναι σχετικά μικρή. Άρα (μάλλον) καλύτερο χτύπημα αλλά μικρότερη παραγωγή ατμού.

Ακόμη δεν κατέληξα στην καλύτερη απόσταση και εξαρτάται επίσης υποθέτω και από την ποσότητα του φιτιλιού.

Μεταξύ πάντως των δύο αυτών είναι σίγουρα καλύτερο το να έχεις, μέχρι να μάθουμε καλύτερα, όσο το δυνατόν μικρότερες αποστάσεις.
Προσοχή μόνο να μην κάνουν επαφή μεταξύ τους, αλλά και να μην κάνει επαφή κάποια βίδα με το σύρμα σε άλλο σημείο.

EDIT:
Πάντως τώρα καταλαβαίνω τα κινεζάκια καλύτερα γιατί υπάρχουν διακυμάνσεις στην ποιότητα του κάθε ατμοποιητή...  :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2010, 21:21 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 22:14 »
Παράθεση
Πάντως τώρα καταλαβαίνω τα κινεζάκια καλύτερα γιατί υπάρχουν διακυμάνσεις στην ποιότητα του κάθε ατμοποιητή...  (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)

Και πάλι καλά να λες  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Πάντως όσο πιο καλή ροή υγρού ( γεμάτο φίλτρο) τόσο λιγότερο ξηρός ο ατμός
Εδώ ένα φιαλίδιο με ένα μηχανισμό auto θα έκανε θαυματα !
πχ σκέφτομαι να φράζεται η μικρή τρύπα της φιάλης με υαλόνημα  :hmmm:
 

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 14, 2010, 22:18 »
Πάντως τώρα καταλαβαίνω τα κινεζάκια καλύτερα γιατί υπάρχουν διακυμάνσεις στην ποιότητα του κάθε ατμοποιητή...  :laugh1: :laugh1:
Νομίζω το έχουν και λίγο στο DNA τους οι Κινέζοι ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 15, 2010, 00:11 »
Εγώ όχι μονάχα παραμένω πολύ ευχαριστημένος αλλά έχω πάθει και εξάρτηση από αυτόν. Κανένα άλλο atomizer δε με ικανοποιεί πια.

Από τότε που ακολούθησα και τη συμβουλή του Σταύρου δηλαδή να ακουμπάει η αντίσταση επάνω στη γιάλινη επιφάνεια δε νιώθω εκείνη την ξηρή αίσθηση που είχα πριν.

Έκανα με 6 βόλτες αντίσταση και παρατήρησα ότι τα 6 Volt καπνίζονται πολύ πιο άνετα. Βέβαια σα να ζεστάθηκε αρκετά ο Α1 κάτι που έγινε για πρώτη φορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8335 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085334 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12