vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, bujinkan, antiklitos140, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« στις: Οκτωβρίου 07, 2010, 23:58 »
Ωραία , πήρε μπρος και τώρα ?
Ανοίγω το νήμα μια που αρκετοί παρήγγειλαν Α1 για να έχουμε συγκεντρωμένα tips, παρατηρήσεις στη χρήση, εντυπώσεις κλπ. αφού όλα τα προηγούμενα που αφορούν τον Α1 έχουν να κάνουν κυρίως με mods και συσκευές Α1
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2010, 00:19 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 00:17 »
Κάνω αρχή ....

Μου φέρνει λίγο καυτερή αίσθηση στο λαιμό, ίσως γιατί πείραξα λίγο τις σπείρες του σύρματος ? Δεν ξέρω. Δεν είναι "κάψιμο" όπως το έχουμε συνηθίσει  πχ στον LR.
Επίσης ο 5557 είχε πει ότι μετά απο 1 μήνα το σύρμα δεν είχε μαυρίσει, το δικό μου με 2 μέρες πολύ χαλαρή χρήση....


Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 08:36 »
Μηπως ακουμπαει ή παταει η μια σπειρα με την αλλη?
Αυτα τα γραμματα στον πατο ειναι μπογια?

Αν ειναι   με την θερμοτητα θα φυγει και θα γινει ενα με το υγρο λογικα...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 10:32 »
Παράθεση
Μηπως ακουμπαει ή παταει η μια σπειρα με την αλλη?
Αυτα τα γραμματα στον πατο ειναι μπογια?

Αν ειναι   με την θερμοτητα θα φυγει και θα γινει ενα με το υγρο λογικα...
Μάλλον βρήκα τι φταίει. Οι σπείρες ήταν στον αέρα, τις έσπρωξα ώστε να ακουμπάνε κάτω και το άτμισμα "μαλάκωσε"
Τα γράμματα προφανώς είναι με μπογιά, αλλά στην επιφάνεια πάνω από το μέταλλο όπου είναι γραμμένα υπάρχει ένα διαφανές (προφανώς πυρίμαχο ) υλικό, σαν τζάμάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2010, 14:26 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 13:15 »
Κάνω αρχή ....

Μου φέρνει λίγο καυτερή αίσθηση στο λαιμό, ίσως γιατί πείραξα λίγο τις σπείρες του σύρματος ? Δεν ξέρω. Δεν είναι "κάψιμο" όπως το έχουμε συνηθίσει  πχ στον LR.
Επίσης ο 5557 είχε πει ότι μετά απο 1 μήνα το σύρμα δεν είχε μαυρίσει, το δικό μου με 2 μέρες πολύ χαλαρή χρήση....
Kαι γω Αβετ άλλαξα συρμα-φυτιλι την 4η ημερα χρησης διοτι ειχε καλυφθει ολη η αντισταση με καταλοιπα απο υγρο μαυρου χρωματος :yes:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 14:33 »
Παράθεση
Kαι γω Αβετ άλλαξα συρμα-φυτιλι την 4η ημερα χρησης διοτι ειχε καλυφθει ολη η αντισταση με καταλοιπα απο υγρο μαυρου χρωματος (Image removed from quote.)
Τα μαύρα κατάλοιπα το βρίσκω λογικό , δε με ανησυχεί. Έλεγξα το νήμα, δεν είναι καμένο , απλά μαυρισμένο. Αν ατμίζεις και φυσάς σε ένα πανί θα δεις ότι σταδιακά μαυρίζει, είναι φυσικό.
Νομίζω ότι το σύρμα πρέπει να είναι σε επαφή με το "δάπεδο" έτσι ώστε να ψύχεται γρήγορα.
Παρατήρησα ότι το κάψιμο στο λαιμό συμβαίνει σε διαδοχικές μεγάλες τζούρες. Μετά την επαφή με το δάπεδο του Α1 το πρόβλημα μειώθηκε πολύ.

Κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... εκτός του μεγάλου φίλτρου που έρχεται με τον Α1 , παίρνει και άλλο φίλτρο ?  αυτό το διαφανές ? Ας μας διαφωτίσει κάποιος γιατί τα έχω λίγο μπλεγμένα από προηγούμενα νήματα.

Εντυπωσιακό επίσης είναι ότι παρά την "ανοιχτή" αρχιτεκτονική του οι διαρροές υγρού είναι ΜΗΔΕΝ. Αυτό ίσως είναι και το ευαίσθητο σημείο του Α1. Ο 5557 είχε γράψει "δεν βλέπω πως μπορεί να χαλάσει ο Α1" , αν ο Α1 πληγωθεί στις βόλτες του στο σημείο που ανοίγει μάλλον βγαίνει άχρηστος, θέλει προσοχή εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2010, 14:43 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 20:45 »
Επίσης ο 5557 είχε πει ότι μετά απο 1 μήνα το σύρμα δεν είχε μαυρίσει, το δικό μου με 2 μέρες πολύ χαλαρή χρήση....

Παιδιά αυτό που μου κράτησε ένα μήνα ήταν το έτοιμο το στριμμένο που μου στείλανε. Αυτά που στρίβω εγώ κρατάνε 3 με  4 μέρες. Μετά μαυρίζουν και τα αλλάζω. Προφανώς δεν τα κάνουμε όλα τέλεια.

 ___________________________________________________________________________________
Μάλλον βρήκα τι φταίει. Οι σπείρες ήταν στον αέρα, τις έσπρωξα ώστε να ακουμπάνε κάτω και το άτμισμα "μαλάκωσε"
____________________________________________________________________________________
Έχεις δίκιο Σταύρο. Το έτοιμο στριμμένο που πήρα θυμάμαι ότι σα να ακουμπούσε επάνω. Εγώ δεν πρόσεξα ότι υπήρχε τζαμάκι επάνω και θεώρησα ότι  δεν πρέπει να ακουμπάει για να μην κάνει σώμα. Τώρα που το έκανα να ακουμπάει είναι πολύ καλύτερα.

- Επίσης κάτι άλλο που θυμάμαι στο έτοιμο που μου στείλανε είναι ότι η κουλούρα του νήματος ήταν πολύ πιο μακριά - μεγάλη. Εγώ αυτό που έκανα ήταν σύμφωνα με το video αλλά αυτό βγαίνει το μισό από αυτό που μου είχαν στείλει. Προφανώς θέλει μεγαλύτερη κουλούρα για να ακουμπάει καλύτερα στο φίλτρο και όχι δύο φορές τη διάσταση του Α1. :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 20:50 »
Παράθεση
- Επίσης κάτι άλλο που θυμάμαι στο έτοιμο που μου στείλανε είναι ότι η κουλούρα του νήματος ήταν πολύ πιο μακριά - μεγάλη.
Εννοείς πιό αραιές σπείρες στο σύρμα ?
ή σπείρες με μεγαλύτερη διάμετρο ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 21:19 »
Νομίζω ότι το μαύρισμα που λέτε το έχουν όλοι οι ατμοποιητές με τον ίδιο τρόπο.
Απλώς εκεί δεν το βλέπαμε, ενώ τώρα ανά πάσα στιγμή το βλέπεις.

Πάντως αλλάζοντας το σύρμα κάθε 2 μέρες (για να μην πω κάθε μέρα), δεν ατμίζεις ποτέ υπολείμματα όπως κάναμε μέχρι τώρα με όλους τους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 08, 2010, 22:02 »
Εννοείς πιό αραιές σπείρες στο σύρμα ?
ή σπείρες με μεγαλύτερη διάμετρο ?

Πιο μεγάλη διάμετρο. Οι σπείρες του fiberglass ήταν 2 αλλά πιο μακριές.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 00:28 »
Κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... εκτός του μεγάλου φίλτρου που έρχεται με τον Α1 , παίρνει και άλλο φίλτρο ?  αυτό το διαφανές ? Ας μας διαφωτίσει κάποιος γιατί τα έχω λίγο μπλεγμένα από προηγούμενα νήματα.

Σταύρο εγώ αυτά τα φίλτρα τα είχα πάρει πέρυσι από το Bulli-smoker.de (τα διαφανή). Τώρα δεν τα βλέπω να τα έχουν στα αναλώσιμα. Έχουν μεγάλη διαφορά από τα φίλτρα με το άσπρο περίβλημα.
Αυτά με το άσπρο περίβλημα έχουν σφιχτό σφουγγαράκι και το υγρό δεν μπορεί να τρέχει καλά ενώ τα διαφανή έχουν άνετο και ποιοτικό σφουγγαράκι.
Τα διαφανή που έχω τα βρίσκεις σε αυτή τη μορφή
Δηλαδή μέσα σε κάψουλες.
Ενώ τα άλλα είναι χύμα μέσα σε κουτάκι
Δεν τα βρήκα να τα πουλάνε άδεις όπως τότε στο  Bulli-smoker.de. Αν τα βρει κανείς ας ενημερώσει.
Τα βρήκα σε αυτά τα site
http://www.heaven-gifts.com/product-237.html
http://www.partynebula.de/bus2/index.php?a=151
αλλά με γεύσεις και γεμισμένα >:( >:(
 

Υ.Σ.
Δεν μιλάω για το μεγάλο φίλτρο που έρχεται μαζί με τον Α1. Αυτό είναι πολύ καλό. Χωράει πολύ υγρό αλλά έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να ξεβιδώνεις τον Α1 από κάτω για να το γεμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 01:37 »
ευχαριστώ, πάντως αυτά στη φώτο κάνουν για Α1, ε ?

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 08:51 »
Κατά 90% ναι. Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί οι διαφορές καμία φορά είναι τόσο μικρές που 100% δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 09:54 »
ευχαριστώ, πάντως αυτά στη φώτο κάνουν για Α1, ε ?
Έχω ακριβώς τα ίδια εδώ και μου κάναν όλα.
Αλλά και τα άλλα που έχω που δεν είναι από την Ruyan ταιριάζουν επίσης όλα.
Άρα κάνουν 100%.

Τον A1 μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις με δύο ειδών φιλτράκια.
Το μεγάλο και με αυτά από το πούρο DSE 701.

Το πλεονέκτημα του μεγάλου είναι ότι χωράει τεράστια ποσότητα υγρού αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο να επαναγεμιστεί. Επίσης δεν γνωρίζω που μπορείς να τα προμηθευτείς εκτός από παραγγελία καρτομάιζερ G120, εκτός και εάν αλλάζεις μόνο σου τον πολυεστέρα.

Τα φιλτράκια του DSE 701 βιδώνουν από πάνω, οπότε βγαίνουν εύκολα και επαναγεμίζονται.
Παρότι δεν χωράνε τόσο υγρό όσο τα μεγάλα του Α1, είναι τεράστια σε σχέση με τα γνωστά του 901 και 510. Εγώ βάζω στο φιλτράκι του 701 περίπου 55 σταγόνες υγρό και πρέπει να είναι γύρω στα 3ml.
Τα φιλτράκια αυτά είναι πολύ πιο εύκολο να τα προμηθευτείς (π.χ στα links που έδωσε ο Φώτης), και μπορείς επίσης να αλλάζεις τον πολυεστέρα.
Άδεια φιλτράκια 701 δεν θυμάμαι να αγόρασα, αλλά πολύ πιθανό να υπάρχουν.
Αυτά της Ruyan είναι ποιοτικά πολύ καλά και το υγρό το θυμάμαι γευστικότατο.

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Α1 ατμοποιητής, λειτουργία, εντυπώσεις , tips
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 09, 2010, 10:48 »
Επίσης δεν γνωρίζω που μπορείς να τα προμηθευτείς εκτός από παραγγελία καρτομάιζερ G120, εκτός και εάν αλλάζεις μόνο σου τον πολυεστέρα.

G120 μεγάλα φιλτράκια άδεια μπορούμε για την ώρα να προμηθευτούμε μόνο από την bulli-smoker.de εδώ:http://bulli-smoker.de/zubehoer2/a1-zubehoer/a1-leerdepot.html στα 3 Euro
[/t][/t]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8480 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12