vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Doubt, Jorge, polydimi5, gigelis78, ramon

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #645 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 02:16 »
οποτε δεν παιζει ρολο να ρυθμισω τα volt πρωτα .... ή το ενα ρυθμιζεις ή το αλλο σωστα ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #646 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 02:19 »
Ειτε το ενα ρυθμισεις, ειτε το αλλο, το ιδιο κανει.
Μην ασχολησε με Volt, ρυθμιζε απευθειας τα watt, οπως σου ειπε κι ο shadockan.

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #647 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 02:22 »
ευχαριστω πολυ για ολα

Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #648 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 10:04 »
Καλήμέρα σε όλους. Πήρα πριν από μερικές μέρες το nobacco mas και έχω το vivinova με 1.8Ω BDC. Ύστερα από μερικές μέρες αλλοιώθηκε η γεύση, ατμίζοντας στα 3.8V 8.4W. Το μείωσα στα 3.4V 6.4W με μικρή διαφορά. Το θέμα είναι πως στην αρχή, ενώ η τζούρα ήταν αεράτη, η παραγωγή ατμού δεν ήταν μεγάλη, εισέπνεα με δύναμη με πολύ καλό αποτέλεσμα. Είναι πιθανό να έκαψα τόσο γρήγορα την αντίσταση, σε 3 μέρες, λόγω δυνατής εισπνοής; Επίσης έχω θέμα με τη "νέα" αντίσταση BVC που ενώ η γεύση είναι τέλεια, στάζει στον πόλο και εισέρχεται υγρό στω σωλήνα εισπνοής.


Τέλος, να πρήξω λίγο ακόμα, μιας και δε βρήκα κάποιο νήμα για εισαγωγή στα subohm. Απ' ότι κατάλαβα το ηλεκτρονικό μου mod δεν κάνει για τέτοια. Οπότε μιλάμε για μια νέα αγορά μηχανικού mod. Ποιο θα ήταν ένα εισαγωγικό (γιατί όχι και φτηνό) mod ; Αναμένω για τέτοιες καταστάσεις ένα κλώνο Vulcan RBA


Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #649 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 11:22 »
Τις BVC αντ/σεις δεν τις ξερω.
Το οτι ρουφας ομως με δυναμη , ειναι λαθος.
Οι ατμ/τες εχουν καποιες τρυπες , απο τις οποιες παιρναει αερας και μεταφερει τον ατμο απο την αντ/ση στο στομα σου.
Οσο δυνατα και αν ρουφας εσυ , δεν προκειτε να δημιουργησεις παραπανω ατμο.  Αυτο που καταφερνεις ειναι να ρουφας με το ζορι και υγρο περισσοτερο απο οτι πρεπει στην αντ/ση , με αποτελεσμα υπερτροφοδοσια , διαρροη γιατι το υλικο της αντ/σης (φιτιλι - βαμβακι ) δεν μπορει να συγκρατησει τόση ποσοτητα και τελος ετσι οπως ρουφας με δυναμη , μπορείς και τραβας ακομα και το υγρο απο το θαλαμο ατμοποιησης στο στομα σου.


Πρεπει να ρουφας απαλα και οχι με βια.  Η ολη δουλεια γινεται απο το ρευμα και οχι απο τη δικια μας τζουρα.  Εμεις απλα μεταφερουμε τον ατμο που παραγεται στην αντ/ση , στο στομα μας.
Απαλα και μακροσυρτα , ειναι ο καλυτερος τροπος...




Οσο για το τι και πως και τι να παρεις για να κανεις subohm , κοιτα να ευχαριστηθεις αυτο το συνολακι που εχεις  και με τον καιρο αφου καταλαβεις τι γινεται με το ρευμα και με τις συσκευες , μπορουμε να τα ξαναπουμε.


Τιποτα δεν θα παρεις παραπανω με τις subohm και τα μηχανικα.  Μπορεις ανετα , με μεγαλυτερη ασφαλεια και με καλυτερα αποτελεσματα , να χαρεις το ατμισμα και με το μηχανακι που εχεις.


Βαλε καποια αντ/ση 2 + Ωμ επανω και δωσε και στο μοντακι που εχεις full power και θα δεις οτι μια χαρα θα σου δουλεψει και με αρκετη δυναμη.

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #650 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 14:40 »
Καλος σας βρηκα, ειμαι νεος στο forum.


Ειδα καποιες ερωτησεις/απαντησεις στα προηγουμενα ποστ, με βαση αυτα που διαβασα στα τελευταια ποστ θα ρωτησω για να μην κανω καποιο λαθος με αγορες που θελω να κανω.


Εχω το vamo 5, εκανα το λαθος και αγορασα ''ετοιμο πακετακι με μπαταριες''.
Δοκιμαζω αυτον τον ατμοποιητη http://gr.joyetech.com/index.php?route=product/product&path=148_154&product_id=121 με το vamo και στην τριτη τζουρα συνηθος μου φερνει καμενο, εχει καποιος αυτον τον συνδιασμο να μου πει που να ρυθμισω ?
Αυτες της ημερες περιμενω να ερθει ενα aerotank.


Μπαταριες και φορτιστη ειδα που εγραψαν τελευταια οι petra και vamaxin, για αυτες τις μπαταριες εδω λετε  http://www.fasttech.com/product/1141104-panasonic-ncr18650b-protected-rechargeable ?


Ευχαριστω εκ τον προτερων για την οποια απαντηση.


Θανασης.



Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #651 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 15:37 »
Τι εγραψα εγω; οχι για protected μπαταριες απο φτ παντως.
Για το βαμο παρε γκρι πανασονικ η μοβ εφεστ 18350 για να εχουν ισχυ. Αλλιως μοβ εφεστ 18650 αν αντεχεις το μεγεθος τους. Οι μοβ εφεστ ειναι πολυ οικονομικες μπορεις να τις παρεις κι απο ελλαδα για να μην περιμενεις

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #652 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 15:59 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο πόστ 642 διάβασα. Ναι δεν έγραψες για μπαταρίες από το ft.
Μπορείς να δώσεις ένα λινκ για της efest ή panasonic μπαταρίες από Ελλάδα ;
Συγνώμη αλλά είμαι νέος και δεν ξέρω καλά τα καταστήματα.


Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #654 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 16:39 »
Όταν δεν γνωρίζεις τι αντίσταση φοράει ο ατμοποιητής σου, ξεκινάς από το πιό χαμηλό σημείο του mod. Στη συγκεκριμένη περίπτωση από 3v. Ανεβάζεις σταδιακά μέχρι να αρχίσει να αλλοιώνεται η γεύση και πριν το καμένο. Από εκείνο το σημείο κινείσαι 1-2 κλικ κάτω. Αλλά αφού έχεις το vamo, με δεξί κλικ κρατημένο βλέπεις πόσα ωμ είναι η αντίσταση και ανάλογα ρυθμίζεις.

Για την καλύτερη απόδοση στο vamo, σου προτείνω μπαταρίες 2χ18350 και επιλογή ΜΕΑΝ (αριστερό κλικ κρατημένο για αρκετό χρόνο).

Οι efest οι μωβ είναι πολύ καλή περίπτωση, αλλά και οι κόκκινες μια χαρά
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_33_101&product_id=721
 


Βασίλη με την 1χ18650 που του προτείνεις το vamo θα δουλέψει στα 4Α, ενώ με 2χ18350 στα 5Α και η διαφορά κατά τη γνώμη μου είναι αισθητή...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #655 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:00 »
Ναι Κωστα , εχεις δικιο σ' αυτο , αλλα με την πλακετα να θελει για 1.2 - 1.3 Ωμ πανω κατω 3 - 4 Αmperes και τα 2500 mAh της 18650 , βλεπω καλυτερη την περιπτωση της λειτουργιας με μια μπαταρια που θα ειναι ικανη να δωσει αρκετη δυναμη αλλα και μεγαλη διαρκεια.


Αν βαλει και αντ/ση 2+ Ωμ με αποτελεσμα να εχει ακομα μικροτερη ζητηση σε Amperes , τοτε το Vamo με την Efest purple 2500 , θα το ατμιζουν 3 ατμιστες μαζι και δεν θα τελειωνει........που λεει ο λογος ετσι...;;


 ;D ;D ;D


Με δυο μπαταριες θα εχει υπερβολικη δυναμη , αλλα δεν θα εχει την διαρκεια της 18650.  Αλλωστε με τη μπαταρια αυτη , το Vamo μπορει να δωσει αρκετα μεγαλη δυναμη , ικανη για ευχαριστηση.

Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #656 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:03 »
@shadockan Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το ψάξω. Παίζει να την έκαψα την αντίσταση είτε ρουφώντας δυνατά, είτε ανεβάζοντας πολύ τα Watt.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #657 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 17:09 »
Αν εδωσες 20 Watts με 1.8 Ωμ .......................... δεν χωραει το ''''μαλλον''''........ :)) :)) :))




Καρβουνακι την εκανες φιλε.........Ελα βρε , μη σε χαλαει αυτο.  Με ηλεκτρονικο μοντακι κανεις οτι γουσταρεις και αγαπας.   Ψαξε λιγο οπως σου λεει ο Sensk3 και θα δεις οτι με τον καιρο θα τα βρεις και 'συ ολα.


Κανείς μας δεν ηξερε καποτε......ρωτωντας πας στην πολη

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #658 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 03:23 »
Eχω το vamo 5, εκανα το λαθος και αγορασα ''ετοιμο πακετακι με μπαταριες''.
Δοκιμαζω αυτον τον ατμοποιητη http://gr.joyetech.com/index.php?route=product/product&path=148_154&product_id=121 με το vamo και στην τριτη τζουρα συνηθος μου φερνει καμενο, εχει καποιος αυτον τον συνδιασμο να μου πει που να ρυθμισω ?
Οι κεφαλές που φοράει o ατμοποιητής είναι 2.4Ω. Αν έχεις το vamo ρυθμισμένο σε watt, ξεκίνα από το 8 και ανέβαζε έως το σημείο που δεν αλλοιώνεται η γεύση. Αν δουλεύεις με volt ξεκίνα από τα 4.5V.

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #659 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 15:26 »
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σχετικα με τις μπαταριες και για το πως να ρυθμισω το vamo  :) 
Αγορασα δυο μικρες και μια μεγαλη μπαταρια απο εκει που μου προτεινατε !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173330 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310914 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207068 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias