vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, panoskapa, ahill2, dkostas, Mimhsdr, maprix, danys620, bloodlessz

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1755 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 15:10 »
Το solo έχω ακούσει καλά λόγια. Το SXK επίσης καλά λόγια αλλά βγάζει προβλήματα στο κουμπί. Το VTC το έχουν όλοι και μπορούν να πουν με σιγουριά τι παίζει.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1756 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 19:16 »
Καλησπέρα.
Μια ερώτηση παρακαλώ :) .
Αν αγοράσω ένα ηλεκτρονικό μοντ με TC θα έχω κάποιο πρόβλημα
αν το χρησιμοποιώ με κανονικό σύρμα Kanthal 1-2,4 Ohms και κανονικά στησίματα
για Kayfun και Eviva? Απομονώνεται η λειτουργία TC ή έτσι κι αλλιώς δεν δημιουργεί πρόβλημα?

το kanthal ειναι μονο για power mode (watts) δεν παιζει σε θερμοκρασια γιατι εχει μεγαλη αντισταση.
η θερμοκρασια εως 0.2-0.3 ohm παιζει.

αν θελεις λειτουργεις τα watt χωρις προβλημα με το tc. επιλεγεις...
απλα στο tc μονο ni200-ss-titanium

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1757 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 12:13 »
Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ήδη για σίγουρα.


Το Kanthal δεν χρησιμοποιείται σε Mods με έλεγχο θερμοκρασίας γιατί η αντίστασή του μένει σχεδόν αμετάβλητη με την άνοδο της θερμοκρασίας.


Αντίθετα με τα ni200, Τι, SS σύρματα που έχουν συγκεκριμένη άνοδο της αντίστασης τους ανάλογα με την θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1758 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 15:29 »
σωστος, παραλειψη δικια μου

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1759 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 21:13 »
Καλησπέρα σας, επειδή αύριο θα έχω το πρώτο μου tc θα ήθελα να ρωτήσω τι νούμερο ni200 να πάρω σύρμα - σε ποσες σπειρες το χρησιμοποιείτε και σε τι διάμετρο το τυλίγεται? 2mm?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1760 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 22:46 »
Ότι θες κάνεις ανάλογα με τις δυνατότητες του mod σου και τον ατμοποιητή σου. Προσωπικά θα σου σύστηνα να στήσεις κάτι παρόποιο με την αντίσταση kanthal που φτιάχνεις, όσον αφορά τις σπείρες, πάχος σύρματος και διάμετρο και να αρχίσεις έτσι (παρόμοια θερμική μάζα, επιφάνεια ατμοποίησης και ισχύς λειτουργίας). Η μόνη διαφορά είναι ότι στο νικέλιο οι σπείρες πρέπει να είναι με κενά.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1761 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 00:23 »
Καλησπέρα σας, επειδή αύριο θα έχω το πρώτο μου tc θα ήθελα να ρωτήσω τι νούμερο ni200 να πάρω σύρμα - σε ποσες σπειρες το χρησιμοποιείτε και σε τι διάμετρο το τυλίγεται? 2mm?
Ευχαριστώ

καπου εδω διαβασα οτι το "ιδανικο" ειναι το 0.25 σε 2,5mm τρυπανακι και 6-7 σπειρες.
βεβαια ολα ειναι στην σφαιρα του υποκειμενικου...και του εξοπλισμου
εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις ετσι και μετα ψαχνεις εδω τι κανει για τα εργαλεια σου.
θα σου βγει περιπου 0.13-0.14ωμ
εγω αυτο εχω τωρα σε istick 40 + kayfun4, και παιρνω γευση.
τωρα αν δεν ειναι το ιδανικο δεν τρελαινομαι, αρκει να μενω μακρια απο το κ.τ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2015, 00:32 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1762 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 00:34 »
Αντιστάσεις ξέρω να φτιάχνω αλλα για tc δεν ξέρω τι ohm πρέπει να την βγάζω όπως ούτε την αναλογια του σύρματος για να βγάλω τα κατάλληλα ohm λόγο δεν έχω δουλέψει ni200, άρα πρέπει να είναι στα 0.13-0.14ohm?
H λιγότερη ohm αντίσταση όπως και η μεγαλύτερη σε τι μονάδες είναι κατάλληλη για χρήση σε tc? πχ 0.13 έως 1 ohm (στη τύχη είπα τα νούμερα)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1763 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 00:39 »
απο 0.05 εως 1ωμ αν θυμαμαι καλα.
δες οταν ερθει το μοντακι σου τις οδηγιες ή ψαξε το στο νετ.
τα περισσοτερα εκει παιζουν, αν οχι ολα
εγω κανω περιπου απο 0.11-0.16

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1764 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 00:56 »
Εγώ φίλε silver_21 θα σου έλεγα να μπεις σε ένα online coil calculator και να παίξεις με τις τιμές ώστε να δεις τι σου ταιριάζει και αναλόγως να κινηθείς! Επίσης με δοκιμές και μόνο θα βρεις αυτό που ταιριάζει σε εσένα αφού είναι τελείως υποκειμενικό το "ιδανικό" για τον καθένα.
Το εύρος τιμών στις αντιστάσεις καλό είναι να το δεις στο manual του κατασκευαστή της συσκευής σου, όπως είπε και ο antonelos και να έχεις στο μυαλό σου τις απαραίτητες προφυλάξεις, ειδικά στις πολύ χαμηλές αντιστάσεις που απαιτούν περισσότερα Watt. Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο και ο ατμοποιητής σου, πόσα coil παίρνει, τι μέγεθος χωράει κτλ...

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1765 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:14 »
Τον phenomenon έχω και αύριο έρχεται το mod arctic dolphin adt 50w tc δηλαδή στο manual του mod θα μου γράφει τι αντιστάσεις διαβάζει? αυτό εννοείτε? πως το κάθε mod δουλεύει σε συγκεκριμένες κλίμακες ohm? και βάση τις κλίμακες που γράφει το mod να πειραματιστώ?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

A μου είπαν πως όσο περισσότερα A η μπαταρία τόσο ποιο χαμηλές αντιστάσεις δουλεύει?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:25 από silver_21 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1766 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:32 »
Ξέχασα πριν να πώ οτι θα συμφωνήσω και με τον ferongr (μετά το διάβασα καλύτερα) πλην του πάχους σύρματος μιας που τα δύο υλικά έχουν τελείως διαφορετικό συντελεστή αντίστασης (sorry ferongr, μπορεί απλά να μην κατάλαβα πως ακριβώς το εννοούσες).
Ναι μεν παρόμοια θερμική μάζα, επιφάνεια ατμοποίησης, αλλά όχι και ισχύς λειτουργίας αφού κατεβαίνουν δραματικά τα Ohm που σημαίνει οτι για να έχεις καλό αποτέλεσμα πρέπει σίγουρα να ανεβάσεις ισχύ, Watt.
Για παράδειγμα, με kanthal 0,32mm για αντίσταση διατομής 2,5mm στα 1,4Ω, θέλεις σύμφωνα με το calculator 7,41 σπείρες. Αν κρατήσεις αυτές τις ρυθμίσεις και αλλάξεις απλά υλικό σε Ni200, αυτόματα οι σπείρες θα πάνε στις 119,05, που σημαίνει οτι για πιάσεις πάλι τις 7 περίπου σπείρες θα ρίξεις τα Ohm στο calculator, άρα θα φτάσεις κάτω απο 0,1Ω   :hmmm: Danger Danger!!! Συνεπώς καλό είναι να κατεβάσεις το πάχος του Ni200 για να μεγαλώσει η αντίσταση λίγο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε!  :)

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτά για τον dolphin : Atomizer resistance range: 0.06-1ohm (temperature control) Προδιαγραφές καλύτερης λειτουργίας TC απο ότι έχω καταλάβει εγώ και όχι τι αντιστάσεις διαβάζει αφού γενικότερα διαβάζει και μεγαλύτερες έτσι και αλλιώς.
Αυτό με τα Α ισχύει, στο περίπου, αλλά θέλει καλό ψάξιμο και όχι υπερβολές, ειδικά στην αρχή μέχρι να πάρεις το κολάι.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1767 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:32 »
Παιδιά πιο θεωρείται ότι είναι πιο σημαντικό κομμάτι στο ΗΤ το mod ή atmo.Δηλαδή σε περίπτωση που διαθέτατε ένα Α σημαντικό ποσό , που θα προτιμούσατε να το διαθέσετε ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1768 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:34 »
Γευστικα και μονο να το δεις σιγουρα αρχικα σε ατμοποιητη.αυτονομως δεν σημαινει οτι αναλογως και των αναγκων μου δεν θα κοιτουσα ενα αντιστοιχο σωστο και καλο μοντ.ετσι φτιαχνεις ενα αξιολογο και αξιοπιστο οσο γινεται σετ παντα αναλογως τις αναγκες σου.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1769 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:45 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας γιατί με αυτό το τρόπο μπήκα στην λογική τον mod tc και έτσι κατάλαβα το σύρμα ni200..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem