vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 6 χρήστες
john 7, maprix, TasMan, aragiannis, zalaros, panoskapa

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1455 στις: Αυγούστου 23, 2015, 23:23 »
Δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά ή / και ηλεκτρολογικά, αλλά ένα κόλπο που μου είχε μάθει παλιά ένας φίλος για να κάνω εύκολα κάποιες κολλήσεις καλωδίων ίσως είναι χρήσιμο για τέτοιες επισκευές μπαταριών - και δεν νομίζω πως θα οδηγήσει και σε (πολύ) αύξηση θερμοκρασίας στις μπαταρίες.

Ζητώ συγγνώμη και για την όποια λάθος ορολογία, ό,τι γνωρίζω το γνωρίζω "οπτικά" ("αυτό που μοιάζει με σύρμα" κ.λπ.), οπότε το μεταφέρω όπως μου το είχε δείξει.

Πασαλείβουμε λίγο το σημείο που θέλουμε να κολλήσουμε με "εκείνη την κόλλα που είναι για αυτές τις δουλειές" (μοιάζει με βαζελίνη). ΜΙΚΡΗ ποσότητα - σπυρι ρυζιού.

Ακουμπάμε επάνω την άκρη από το καλάι (έτσι δεν λέμε "το σύρμα με το οποίο κολλάμε καλώδια"). Κρύο. "Σκέτο". Χώνουμε την άκρη του μέσα στην κόλλα.

Ακουμπάμε το κολλητήρι, ήδη καυτό-όσο-πάει, δυο-τρία εκατοστά πιο πάνω, με αποτέλεσμα να "λυώσει" το καλάι που βρίσκεται σε απόσταση ενός εκατοστού από αυτό σχεδόν στιγμιαία. Λογικά, "ό,τι περισσεύει προς τα κάτω" θα πέσει απευθείας επάνω στον πόλο της μπαταρίας. Και επειδή ΔΕΝ θα κρατηθεί το κολλητήρι εκεί, θα ψυχθεί σχετικά γρήγορα, χωρίς να την υπερθερμάνει.

Παίρνουμε δυο τζούρες περιμένωντας την όλη φάση να κρυώσει.

Χώνουμε το καλώδιο που θέλουμε να συνδέσουμε στην κόλλα. Μετά, "το γανώνουμε" (νομίζω έτσι μου το είχε πει), παίρνοντας λίγο από το καλάι και "πασαλείβοντας" το καλώδιο μέχρι όλη η επιφάνεια του να είναι "μεταλλική".

Αυτό, φυσικά, δεν γίνεται "με το χέρι": κρατάμε το καλάι με το ένα χεράκι, χώνουμε το κολλητήρι με το άλλο μέσα "σε αυτό που μοιάζει με βαζελίνη" (την σολντερίνη, όπως διευκρινίστηκε στο επόμενο μήνυμα του νήματος - θέεενκς), και μετά "περνάμε το κολητήρι από πάνω του" μια-δυο-τρείς-πέντε φορές, όσες χρειαστεί, ώστε "να λυώσει καλάι επάνω στο κολητήρι και να μείνει και λίγο, να πηγαινοέρχεται στην επιφάνεια του σαν τον Τερμινάτορα 1000 στο Τερμινέητορ Τού: Τζάντζμεντ Ντέη".

Μετά, περνάμε με το κολητήρι το καλώδιο, "μέχρι να γίνει και αυτό σαν τον Τερμινάτορα 1000". Επαναλαμβάνουμε, προσπαθώντας να αφήσουμε επάνω του μια (καλή) σταγόνα παραπάνω καλάι.

Όσο είναι θερμό, το κοτσάρουμε στην μπαταρία όπου είχε στάξει πριν το προηγούμενο καλάι. Αποτέλεσμα = κόλληση.

Τώρα, αν με τα παραπάνω ανατιναχτεί η μπαταρία κανενός στα μούτρα του, δεν φταίω εγώ. Σας μεταφέρω τη διαδικασία κόλλησης καλωδίων σε σχετικά μικρές επιφάνειες (προσπαθούσε να με μάθει πώς π.χ. να κολλάω τσιπάκια σε κονσόλες κ.λπ. κ.λπ. - όχι πως τα κατάφερα επιτυχώς ποτέ :-P ).

EDIT: Έκανα επεξεργασία και απντέητ τη διαδικασία, κατόπιν της επικύρωσης του ότι "ναι, στέκει" που ακολούθησε, με ένα σημείο που είχα παραλείψει: το "πώς μεταφέρεται το καλάι επάνω στο καλώδιο που θέλεις να κολλήσεις". Δεν αρκεί να το τρίψεις επάνω στο καλάι, "όπως τρίβουν το πιπέρι".
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2015, 00:43 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1456 στις: Αυγούστου 24, 2015, 00:06 »
Η περιγραφή σου είναι άψογη και πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς που θα επιχειρήσουν να κάνουν αλλαγή μπαταριών. :thumpup:
 Όσο για την ορολογία να γράψω ότι η αλοιφή που ονομάζεις "κόλλα που μοιάζει με βαζελίνη" και πράγματι μοιάζει, ονομάζεται σολντερίνη και βοηθάει στο να απλωθεί η κόλληση (το καλάι) και να "πιάσει" καλύτερα στο σημείο που θέλουμε να κολλήσουμε ψύχοντας παράλληλα το σημείο με την εξάτμισή της.
Γι αυτούς που θέλουν να την προμηθευτούν πουλιέται σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών.
Ακριβώς την ίδια διαδικασία κάνω και γω σε κολλήσεις που δεν θέλω να ζεσταθούν πολύ τα σημεία κόλλησης, ειδικά σε πλακέτες με ευαίσθητα ηλεκτρονικά κυκλώματα. :)

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1457 στις: Αυγούστου 24, 2015, 00:44 »
@makis66 Thanks, έκανα και ένα update με ένα κομματάκι της διαδικασίας που είχα παραλείψει, αφού θεωρείς πως "είναι σωστή η φάση" (και δεν λέω μπούρδες).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1458 στις: Αυγούστου 24, 2015, 00:49 »
Όλα σωστά και άψογα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1459 στις: Αυγούστου 24, 2015, 18:53 »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ήδη ένα iStick 40W και ψάχνομαι να πάω σε ένα mod απλό VW/VV (Αν παρεπιπτόντως έχει και ΤC δε με χαλάει προφανώς) με μεγάλη αυτονομία και αυτό που λένε γλυκά ρεύματα. Δηλαδή πραγματικό step down. Έχω δει ότι της Pioneer4you η σειρά IPV είναι καλή. Τι θα προτείνατε ανεξαρτήτως κόστους;  Ατμίζω κατά βάση 1.5+ ohm έως και 15W με mouth to lung  σε KV4 κλώνο και KFL+.

Κάποιες επιλογές που μου κίνησαν το ενδιαφέρον ήταν η σειρά IPV γενικά, το SMOK XPRO M80 και το Innokin MVP3.0 Pro.

Οι αγορές θα γίνουν από Κίνα, οπότε υπάρχουν διαθέσιμες όλες οι επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1460 στις: Αυγούστου 24, 2015, 19:02 »
κι εγω αυτα τα 3 κοιτουσα και τελικα εχω παραγγειλει το ipv mini απο ελλαδα ομως

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1461 στις: Αυγούστου 24, 2015, 19:10 »
Μου φαίνεται θα χτυπήσω σήμερα το ipv2 75watt δεν αντέχω ειναι πολυ όμορφο και με μια μπαταρια να μην υπάρχει κίνδυνος. Έτσι κι αλλοιώς αν εχεις 3-4 οπως εγω εισαι πάντα έτοιμος να αντικαταστήσεις.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1462 στις: Αυγούστου 24, 2015, 19:56 »
Αδερφε tsabasid μακρια απο smok x pro m80. Δεν λειτουργει καν να φανταστεις το tc σωστα.. τσαμπα τα λεφτα που θα το πληρωσεις. Σου προτείνω βουρ για ipv mini d2 75w με μια καλη 18650 25r, vtc5, 30q ή hg2. .

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1463 στις: Αυγούστου 24, 2015, 20:10 »
Ψήνομαι κι εγώ για το d2, αλλά μου γυάλισε και το μικρό joyetech.
Αναμένω συγκριτικό test από τους ειδικούς

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1464 στις: Αυγούστου 24, 2015, 20:16 »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ήδη ένα iStick 40W και ψάχνομαι να πάω σε ένα mod απλό VW/VV (Αν παρεπιπτόντως έχει και ΤC δε με χαλάει προφανώς) με μεγάλη αυτονομία και αυτό που λένε γλυκά ρεύματα. Δηλαδή πραγματικό step down. Έχω δει ότι της Pioneer4you η σειρά IPV είναι καλή. Τι θα προτείνατε ανεξαρτήτως κόστους;  Ατμίζω κατά βάση 1.5+ ohm έως και 15W με mouth to lung  σε KV4 κλώνο και KFL+.

Κάποιες επιλογές που μου κίνησαν το ενδιαφέρον ήταν η σειρά IPV γενικά, το SMOK XPRO M80 και το Innokin MVP3.0 Pro.

Οι αγορές θα γίνουν από Κίνα, οπότε υπάρχουν διαθέσιμες όλες οι επιλογές.




Αυτο που λεμε γλυκο ρευμα , δεν ειναι το step down , αλλα η συνεχης αποδοση ρευματος στον ατμοποιητη.
''- Γλυκο ρευμα -'' θα εχεις μονο απο μηχανικο μοντ , που δεν υπαρχει πλακετα.
Ολες οι πλακετες δινουν το ρευμα παλμικα.
Οι καινουριες και εξελιγμενες , απλα εχουν πολυ μικρο παλμο και πλησιαζουν τη μορφη που εχει το ρευμα ενος μηχανικου μοντ.
Με τις αντ/σεις που κανεις  και με μεγαλυτερες ακομα , μπορεις απο μια πλακετα σαν του IPV D2 75W που εχει καπως πιο αγριο ρευμα , πολυ καλη αποδοση και αρκετα καλης αισθησης ρευμα.
Το IPV D2 ομως , δεν κανει step down στο μενου για απλο στησιμο.  Θελει να κανεις χρηση του TC για αυτο το σκοπο.


Aν παλι θελεις να στηνεις απλα στησιματα , με αντ/σεις πανω απο τα 1.8Ωμ , θα εχεις και διαρκεια , αλλα και πολυ καλη αποδοση , ιδιαιτερα με τα δεδομενα που ατμιζεις εσυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2015, 13:22 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1465 στις: Αυγούστου 26, 2015, 21:05 »
καλησπερα παιδια μου δωσανε ενα istick 50w για δοκιμη και αγορασα ενα mini nautilus μου βγαζει αντισταση 1.9ω
ποια ειναι η σωστη ρυθμιση σε volt και watt που πρεπει να κανω??ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1466 στις: Αυγούστου 26, 2015, 21:33 »
Ξεκίνησε από 9-10 watt και βλέπεις που σε ικανοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1467 στις: Αυγούστου 28, 2015, 13:00 »
Μήπως πήρε το μάτι σας κάνα μοντάκι σαν το παρακάτω αλλά με αυτορυθμιζόμενο πόλο?  :hmmm:

http://www.gearbest.com/vv-vw-mods/pp_227510.html

Καλό το παραπάνω, με Yihi sx330t τσιπάκι  αλλά χωρίς αυτορυθμιζόμενο πόλο είναι δώρον-άδωρον.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1468 στις: Αυγούστου 28, 2015, 13:07 »
Ο αυτορυθμιζόμενος πόλος είναι για να μπορούν να κάθονται χωρίς κενό οι ατμοποιητές. Στη συγκεκριμένη κατασκευή, πιθανότατα δεν είναι απαραίτητος αφού δεν δημιουργείται αισθητικό πρόβλημα αν τυχόν ένας άτμο έχει 1χιλ μακρύτερο πόλο. Ίσως μάλιστα, η απουσία ελατηρίου, να εξασφαλίζει και καλύτερη αγωγιμότητα στο σημείο της σύνδεσης :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1469 στις: Αυγούστου 28, 2015, 13:11 »
Μήπως πήρε το μάτι σας κάνα μοντάκι σαν το παρακάτω αλλά με αυτορυθμιζόμενο πόλο?  :hmmm:

http://www.gearbest.com/vv-vw-mods/pp_227510.html

Καλό το παραπάνω, με Yihi sx330t τσιπάκι  αλλά χωρίς αυτορυθμιζόμενο πόλο είναι δώρον-άδωρον.


Kikas εχεις κερδισει πριν απο λιγο στον διαγωνισμο το modaki που ζητησες απο heaven gifts, το smy . :thumpup:  Το εχεις δει? Ψαχνεις και αλλο?  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2015, 13:26 από chzamp »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem