vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, Tazz, dkostas, Sergios, makismaik, billythekid

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1350 στις: Ιουλίου 18, 2015, 17:36 »
Λοιπόν, μέχρι τώρα έβαζα 230C και 13W και άτμιζα μια χαρά.  "Temperature Protected" μου έβγαζε μόνο όταν άδειαζε το υγρό και πριν φάω καμένο.

Διαβάζοντας όμως εδώ μου μπήκε η ιδέα ότι κάνω κάτι λάθος ή τέλος πάντων υπάρχει και άλλος τρόπος με το TC.  Οπότε, το μόνο που έκανα ήταν να βάλω χαμηλότερη θερμοκρασία και υψηλότερα watt για να δω τι προσφέρει.  Δυστυχώς, απογοητεύτηκα οπότε ξαναγύρισα στον προηγούμενο τρόπο.

Όταν πήρα το DNA τα έκανα όλα αυτά (ή τα περισσότερα) που αναφέρεις, αγαπητέ microchip, αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι άλλοι το χρησιμοποιούν αλλιώς οπότε αποφάσισα να το δοκιμάσω.  Μάλλον όμως ανήκω και εγώ στην ομάδα των TCάδων  :))

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές  :thumpup:

Το SX130H μάλλον είναι μόνο για mod σε εταιρείες  :dontknow: .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2015, 00:39 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος vpk

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1351 στις: Ιουλίου 18, 2015, 17:38 »
Επειδή 90 σελίδες είναι πολλές και με την αναζήτηση στο φόρουμ δεν βγάζω άκρη, μήπως υπάρχει κανένα παλιότερο ποστ που να λέει με απλά λόγια, για αρχάριους, τι είναι τα Joules (εκτός από μονάδα μέτρησης ενέργειας) και πως σχετίζονται με τα Watts και πόσο διαφέρει η ρύθμιση Joules και Watts?
Σε joule μετριέται η ενέργεια. Σε watt ο ρυθμός μετατροπής ενέργειας, από ηλεκτρική σε θερμική, στην περίπτωση του ατμίσματος (1 watt=1 joule ανά δευτερόλεπτο). Παράδειγμα: αν το σύρμα στο πηνίο σου χρειάζεται 20 joule ενέργειας για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία (αυτή που όρισες μέσω TC), τότε:
  • αν έχεις ορίσει τη μέγιστη ισχύ σε 40 watt, η επιθυμητή θερμοκρασία θα επιτευχθεί σε μισό δευτερόλεπτο.
  • αν έχεις ορίσει τη μέγιστη ισχύ σε 20 watt, η επιθυμητή θερμοκρασία θα επιτευχθεί σε ένα δευτερόλεπτο.
  • αν έχεις ορίσει τη μέγιστη ισχύ σε 10 watt, η επιθυμητή θερμοκρασία θα επιτευχθεί σε δυο δευτερόλεπτα.
Τα παραπάνω είναι θεωρητικά, υπάρχουν και άλλοι, αλλά όχι ασήμαντοι, παράγοντες.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1352 στις: Ιουλίου 18, 2015, 17:45 »
Δηλαδή τα Joules λειτουργούν αποκλειστικά με έλεγχο θερμοκρασίας? Δηλαδή στο SX mini αν κλείσω το TC δεν θα ρυθμίζω Joules αλλά Watts?

Θα το έκανα για να πειραματιστώ αλλά δεν έχω το  SX mini... :)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1353 στις: Ιουλίου 18, 2015, 19:20 »
Ιστοριες για αγριους για να δειξει κατι διαφορετικο η yihi απο την evolv στην τελικη..
Καλη σκεψη να μετραει τα joule για να εχουμε μια -οσο γινεται- πιο σταθερη μετρηση της αυτονομιας κλπ.
Αλλα ειτε βλεπεις W στο κοντερ ειτε J, ειναι το ιδιο πραγμα.
Ο ενας μετραει το νερο στο ποτηρι με βαση το ποσο εχει μεσα και ο αλλος σου λεει
"Εγω δε μετραω ποσο εμεινε. Βλεπω ποσο ειχε, μετραω ποσο λειπει, αρα καταλαβαινω ποσο εχει μεινει"
Καμια σχεση δηλαδη  ::)
 :))

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1354 στις: Ιουλίου 19, 2015, 00:32 »

Λοιπόν, μέχρι τώρα έβαζα 230C και 13W και άτμιζα μια χαρά.  "Temperature Protected" μου έβγαζε μόνο όταν άδειαζε το υγρό και πριν φάω καμένο.


Διαβάζοντας όμως εδώ μου μπήκε η ιδέα ότι κάνω κάτι λάθος ή τέλος πάντων υπάρχει και άλλος τρόπος με το TC.  Οπότε, το μόνο που έκανα ήταν να βάλω χαμηλότερη θερμοκρασία και υψηλότερα watt για να δω τι προσφέρει.  Δυστυχώς, απογοητεύτηκα οπότε ξαναγύρισα στον προηγούμενο τρόπο.


Όταν πήρα το DNA τα έκανα όλα αυτά (ή τα περισσότερα) που αναφέρεις, αγαπητέ microchip, αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι άλλοι το χρησιμοποιούν αλλιώς οπότε αποφάσισα να το δοκιμάσω.  Μάλλον όμως ανήκω και εγώ στην ομάδα των TCάδων  :))


Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές  :thumpup:


Το SX130H μάλλον είναι μόνο για mod τότε και το δίνουν μόνο σε εταιρείες  :dontknow: .
λοιπον μετά από τα τεστακια μου καταλήγω πως έχετε δίκιο...είναι σχεδόν το ίδιο...τι εννοώ με το σχεδόν...
Αφού λοιπόν βγάλαμε σχολές και γω είμαι του tc και όχι του vt οι διάφορες που εντοπίζω σε dna40 είναι πως σε λειτουργία vt στα 40w με 390f ο ατμός είναι κάτι τις λιγότερος και όχι το ίδιο απολαυστικό ατμιςμα όπως έχω συνηθίσει ...
Επίσης η μπαταρία πέφτει κάπως πιο γρήγορα..  Θα κάνω και άλλες δοκιμές φυσικά...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1355 στις: Ιουλίου 19, 2015, 00:34 »
Όλα αυτά συγκριτικά με τα 13w και κόφτης τα 420f σε kfl+ με 0.30 ni200


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1356 στις: Ιουλίου 19, 2015, 12:21 »
Καλημερα παιδια . Θα ηθελα μια βοηθεια για επιλογη mod
Αυτη τη στιγμη εχο 1 cloupor mini και θελω να παρω ενα δευτερο μοντακι με περισοτερα v/w για να βαλω τον subtank mini kai ton atlantis που εχω. .
Επειδη εχο 4 μπαταριες 18650 με 3 μηνες χρηση μονο και φορτιστη (ενα 100αρικο εχει παει εκει μονο) θελω να παρω κατι με 18650 μπαταριες αλλα δεν μπορω να καταληξω πιο εινια πιο αξιοπιστο και αξιολογο
η αγορα θα γινει απο εξωτερικο και διαθετο εως 70ε

Ευχαριστω και συγγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1357 στις: Ιουλίου 19, 2015, 12:35 »
Δεν χρειαζεσαι μεγαλυτερα Watts για αυτους τους δυο ατμ/τες.
Απλα θελεις κατι πιο δυνατο.
Οποτε ο λογος που ψαχνεις κατι αλλο δεν ειναι για τους ατμ/τε σου , αλλα για το δικο σου γουστο......... ;)


Αγοραζεις λοιπον ενα απο αυτα τα  ZERO MOD και εισαι ο.κ.


https://www.fasttech.com/search?Zero%20mod

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1358 στις: Ιουλίου 19, 2015, 20:35 »
υπάρχει κάπου μια λίστα με όλους αν είναι εφικτό τους ατμοποιητές με 22mm διάμετρο;
rda ή έτοιμοι! ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1359 στις: Ιουλίου 19, 2015, 20:42 »
Μια τέτοια λίστα θα είχε 100άδες καταχωρήσεις και θα ήταν ανέφικτο να διατηρηθεί. Οι περισσότεροι πάντως είναι 22mm (εκτός από αυτούς με σπείρωμα Ego).

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1360 στις: Ιουλίου 20, 2015, 00:38 »
σ'ευχαριστώ φίλε μου! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1361 στις: Ιουλίου 21, 2015, 00:43 »
Καλησπερα σας, νεος ατμιστης και νεος στο φορουμ!χρησιμοποιω spinner 2 για 2 μηνες και αφου τελικα μου αρεσει το ατμισμα λεω να ανεβω επιπεδο σε θεμα μπαταριας  & ατμισματος.
Αυτην την στιγμη κανω περιπου 10ml την εβδομαδα και μου κραταει περιπου μιαμιση μερα.σκεφτομαι τo subox η το istick 30w.ποιο προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1362 στις: Ιουλίου 21, 2015, 01:18 »
Το ιστικ 30 θα σε βολεψει πιο πολύ και είναι οικονομικό .

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1363 στις: Ιουλίου 21, 2015, 10:11 »
Ρίξε μια ματιά και στο Innokin Coolfire IV.
Πολύ τιμιο mod για τα λεφτά του.

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1364 στις: Ιουλίου 21, 2015, 10:21 »
Και ένα Cloupor 30W θα ήταν ιδανικό και πολύ portable!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63052 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3701 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 985 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem