vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1245 στις: Ιουνίου 21, 2015, 22:43 »
θα προτιμήσω με 18650 γιατι πιστευω οτι ειναι και πιο δυνατες και εχεις και καβαντζα αν σου τελειώσει στο δρομο.


Δεν θελω να σου χαλασω την εικονα που εχεις για τις μπαταριες , αλλα οι Li-Po ειναι πιο δυνατες .
To κακο (και το εχουμε ξαναπει πολλες φορες) , ειναι οτι οι Li-Po θα χαλασουν πολυ πιο γρηγορα απο τις Li-Ion μπαταριες .


Ενας λογος ειναι οτι δεν εχουν σωστη φορτιση μεσα στα μοντακια γιατι ειναι χαμηλο το ρευμα , ενω τετοιου ειδους μπαταριες θελουν πανω απο 1 A για να φορτισουν σωστα .
Δευτερον υπαρχει και το θεμα του balance που χρειαζονται αυτες οι μπαταριες και δεν ξερω αν ειναι ικανα να κανουν σωστη δουλεια αυτα που υπαρχουν ενσωματωμένα στα μοντακια .


Ειναι ιδιότροπες μπαταριες και εχουν αλλο τροπο φορτισης για να φορτισουν σωστα.




Το Istick δεν εχει καλυτερο ρευμα απο το Cloupor .
Απλα εχει μεγαλυτερη παλμικοτητα και ετσι το ρευμα του ειναι σα να ''κλωτσαει''.
Αν το Istick ειχε Li-Ion μπαταρια μεσα , ο αγριος παλμος που εχει η πλακετα του , θα χαλουσε πολυ πιο γρηγορα τη μπαταρια .
Οι Li-Po εχουν κατα πολυ μεγαλυτερους ρυθμους αποφορτισης απο τις Li-Ion και ετσι μπορουν να καλυψουν πιο ευκολα τη ζητηση ρευματος απο μια τετοιου ειδους πλακετα.


Στο θεμα  -- αξιόπιστο -- VW με 50 Watts και μια 18650............Ο.Κ..... υπαρχουν καλα μοντακια , αλλα τα Watts αυτα προσωπικα θα τα προτιμούσα με δυο Li-Ion μπαταριες , ωστε να υπαρχει αρκετη δυναμη και ενεργεια για να μη ''γονατιζουν'' ευκολα οι μπαταριες απο τη μεγαλη ζητηση ρευματος.
Σαν πρόχειρο παραδειγμα , να αναφερω μονο οτι το να ατμισει καποιος με 50 Watts , ειναι σα να ατμιζει σε μηχανικο με 0.2 Ωμ και γεματη μπαταρια.
Ειναι πολυ μεγαλη η ζητηση σε ρευμα........

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1246 στις: Ιουνίου 21, 2015, 22:46 »
Ναι, προτάσεις για μοντ ζητούσα. Είπα ότι με δύο μπαταρίες ακόμα καλύτερα. Αλλά φαίνεται μέχρι τα 75 βατ βγάζουν με μια μπαταρία οι εταιρίες και από τα 100 βατ και πάνω με δύο. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1247 στις: Ιουνίου 21, 2015, 23:02 »


Δευτερον υπαρχει και το θεμα του balance που χρειαζονται αυτες οι μπαταριες και δεν ξερω αν ειναι ικανα να κανουν σωστη δουλεια αυτα που υπαρχουν ενσωματωμένα στα μοντακια .


Ειναι ιδιότροπες μπαταριες και εχουν αλλο τροπο φορτισης για να φορτισουν σωστα.



Balance χρειάζονται μονο αν είναι σε σειρά.Παράλληλα δεν το χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1248 στις: Ιουνίου 22, 2015, 09:16 »

Δεν θελω να σου χαλασω την εικονα που εχεις για τις μπαταριες , αλλα οι Li-Po ειναι πιο δυνατες .
To κακο (και το εχουμε ξαναπει πολλες φορες) , ειναι οτι οι Li-Po θα χαλασουν πολυ πιο γρηγορα απο τις Li-Ion μπαταριες .


Ενας λογος ειναι οτι δεν εχουν σωστη φορτιση μεσα στα μοντακια γιατι ειναι χαμηλο το ρευμα , ενω τετοιου ειδους μπαταριες θελουν πανω απο 1 A για να φορτισουν σωστα .
Δευτερον υπαρχει και το θεμα του balance που χρειαζονται αυτες οι μπαταριες και δεν ξερω αν ειναι ικανα να κανουν σωστη δουλεια αυτα που υπαρχουν ενσωματωμένα στα μοντακια .


Ειναι ιδιότροπες μπαταριες και εχουν αλλο τροπο φορτισης για να φορτισουν σωστα.




Το Istick δεν εχει καλυτερο ρευμα απο το Cloupor .
Απλα εχει μεγαλυτερη παλμικοτητα και ετσι το ρευμα του ειναι σα να ''κλωτσαει''.
Αν το Istick ειχε Li-Ion μπαταρια μεσα , ο αγριος παλμος που εχει η πλακετα του , θα χαλουσε πολυ πιο γρηγορα τη μπαταρια .
Οι Li-Po εχουν κατα πολυ μεγαλυτερους ρυθμους αποφορτισης απο τις Li-Ion και ετσι μπορουν να καλυψουν πιο ευκολα τη ζητηση ρευματος απο μια τετοιου ειδους πλακετα.


Στο θεμα  -- αξιόπιστο -- VW με 50 Watts και μια 18650............Ο.Κ..... υπαρχουν καλα μοντακια , αλλα τα Watts αυτα προσωπικα θα τα προτιμούσα με δυο Li-Ion μπαταριες , ωστε να υπαρχει αρκετη δυναμη και ενεργεια για να μη ''γονατιζουν'' ευκολα οι μπαταριες απο τη μεγαλη ζητηση ρευματος.
Σαν πρόχειρο παραδειγμα , να αναφερω μονο οτι το να ατμισει καποιος με 50 Watts , ειναι σα να ατμιζει σε μηχανικο με 0.2 Ωμ και γεματη μπαταρια.
Ειναι πολυ μεγαλη η ζητηση σε ρευμα........
σ'ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη σου περιγραφη. έχεις δικιο αλλα box με 2 μπαταρίες σε σειρα δεν εχω δει. εγω δουλευω χρονια 2 χ 18350 για αυτον τον λογο. να εχω δυναμη αλλα έτσι οπως τα εχουν κανει αναγκαστικα για να παω σε box και οικονομικα ακολουθο 1 χ 18650.

κοιταγα το kanger subox mini που βγαινει τωρα. ξέρουμε αν ειναι καλο μιας κ το δινει κ με τον νεο ατμοιητη στα 50€? γιατι θελω ενα box και εναν ατμοποιητη σε αυτα τα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1249 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:08 »
Σχεδον ολα τα ''δυνατα'' μποξακια πλεον , σε σειρα εχουν τις μπαταριες .


Με τις μπαταριες σε σειρα δεν εχω και την καλυτερη σχεση , αλλα οταν μιλαμε για VV/VW οι κίνδυνοι σχεδον μηδενιζονται λογο της ηλεκτρονικης διαχειρισης απο την πλακετα.
Οποτε και το μοντακι εχει μεγαλυτερη δυναμη . Οτι χανει απο διαρκεια το κερδιζει απο την ανετη λειτουργια λογο μεγαλυτερης δυναμης.


Προσωπικα πάντως (αρα μπορει και να μην ειναι παντα σωστο) , τα μοντακια με Watts που θυμιζουν τελικη αυτοκινητου τα βλεπω σαν μια κινηση εντυπωσιασμου με αποτερο σκοπο την καταναλωση βαση ενθουσιασμου και οχη βαση ουσιας.


Οποτε για 'μενα καλη αγορα ειναι ενα μοντακι που να μπορει να δουλεψει ανετα με μια 18650 στα 30 - 40 αντε το πολυ 50 Watts (που πιστευω ειναι αχρηστα.... :-[ ) .


Τετοιες λυσεις υπαρχουν και ειναι πολλες .  Το Cloupor , καποια Sigelei και καποιες αλλες εταιριες  εχουν πολυ καλα και ομορφες κατασκευες.


Για το Sigelei εχει κανει πολυ καλη περιγραφη και ο SEB που το κατεχει και παρα πολυ καλα το θεμα.
Φιλος μου εχει το 50αρι και εχει να πει τα καλυτερα για το μοντακι αυτο.
Το Cloupor που το εχω δουλεψει αρκετα  μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις .
Αντιθετα τα Istick που περασαν απο τα χερια μου , δεν μου αρεσαν καθολου.




Τα γουστα ομως δεν ειναι ιδια και το τι θελει ο καθενας ειναι σεβαστο..... :)


Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1250 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:34 »
εγω μια η αλλη ατμιζω στα 10w. αντε με ενα box κ με αλλο στησιμο να παω στα 15-20w. αρα ειμαι καλυμμένος με ολα τα μικρα boxakia με 1 χ 18650 απλα ξερω πως θα ξελυγωνω τις μπαταριες πιο συντομα. το θεμα ειναι πιο να επιλέξω.
μου γυαλισε το kanger subox mini αλλα δεν ξερω τι λέει απο ποιότητα και δυναμη.
τελος, ειμαι μεταξυ:

cloupor mini 30w
kanger subox mini 50w μαζι με atmo
sigelei mini 30w
αν μπορείτε να με βοηθησετε στην επιλογη :-)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1251 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:53 »
 Επειδή έτυχε να το δοκιμάσω πρόσφατα το subox πίστεψέ με δεν έχει τίποτα περισσότερο απο τα cloupor και sigelei, μόνο σαν design ειναι πιο "μουράτο". την μπαταρία που θα επιλέξεις να "σπρώχνει" το μοντάκι την ίδια μπορείς να βάλεις σε όλα, οπότε μετά κοιτάς πλακέτα και σώμα. Το subox δεν έχει ρυθμιζόμενο πόλο, ρυθμίζει μόνο watt και ειναι πιο βαρύ και πιο μεγάλο απο τα υπόλοιπα.  Προσωπικά πάντα, δεν θα το επέλεγα ανάμεσα στα 3.. εκτός αν χρειάζεσαι τα 50W..

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1252 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:57 »
Το sigelei mini ρυθμιζει μονο watt και εχει αυτορυθμιζομενο πολο,καλο σωμα,λιτη εμφανιση,δεν ειναι μεγαλο,η μπαταρια αντικαθισταται ευκολα ( καπακι μαγνητικο και σταθερο) και πλακετα yi-hi

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1253 στις: Ιουνίου 22, 2015, 13:09 »
η αληθεια ειναι πως τα 50w δεν τα χρειαζομαι. αλλα ειναι οπως ειπες ομορφο boxaki, στα ιδια πλαίσια με τα αλλα 2 απλα δεν ρυθμιζει ο πολος. τα λεφτα ειναι τα ιδια με το να παρω ενα sigelei η ενα cloupor + εναν ατμοποιητη που τον ψαχνω κ αυτον ακομα. επομενως αφου σαν boxakia κυμαίνονται στην ιδια κατηγορια αν και ο ατμοποιητης του subox ειναι καλος και δεν είναι μαπα ισως αξιζει το σετακι. ο ατμοποιητης αξιζει η εχουμε καλυτερη προταση για cloupor + atmo?

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1254 στις: Ιουνίου 22, 2015, 14:08 »
Θέλω να ρωτήσω για το Heatvape Defender 36W. Εμπειρίες από κατόχους. Είναι αξιόπιστο και αν αυτό είναι αυθεντικό http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_187323.html
καμία γνώμη για το συγκεκριμένο αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ τουλάχιστον αν είναι αυθεντικό. Αν ήταν από fastteh δε θα υπήρχε θέμα την έχω εμπιστοσύνη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 14:16 από ipankas »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1255 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:26 »
η αληθεια ειναι πως τα 50w δεν τα χρειαζομαι. αλλα ειναι οπως ειπες ομορφο boxaki, στα ιδια πλαίσια με τα αλλα 2 απλα δεν ρυθμιζει ο πολος. τα λεφτα ειναι τα ιδια με το να παρω ενα sigelei η ενα cloupor + εναν ατμοποιητη που τον ψαχνω κ αυτον ακομα. επομενως αφου σαν boxakia κυμαίνονται στην ιδια κατηγορια αν και ο ατμοποιητης του subox ειναι καλος και δεν είναι μαπα ισως αξιζει το σετακι. ο ατμοποιητης αξιζει η εχουμε καλυτερη προταση για cloupor + atmo?

Για το subox mod κάποια παιδιά ανέφεραν προβλήματα με τον πόλο άρα καλύτερα να πας σε μια δοκιμασμένη λύση.
Προσωπικά σου συστήνω istick 30w(ενσωματωμένη μπαταρία) ή sigelei mini 30w (αποσπώμενη μπαταρία). Έχω και τα δύο αρκετό καιρό και μέχρι στιγμής όλα καλά!
Σε συνδυασμό με έναν subtank mini είσαι γύρο στα 50 ευρώ με παραγγελία από ft.

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/2082300-authentic-eleaf-istick-30w-2200mah-variable
https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2106401-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer
https://www.fasttech.com/products/0/10011165/2145600-authentic-sigelei-mini-30w-vw-variable-wattage

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1256 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:31 »
Το Cloupor Mini δεν έχει stepdown οπότε δεν κάνει σε όσους ατμίζουν κάτω από τα ~4V. Μιας που ο φίλος ατμίζει σε πολύ χαμηλά watt, καλό είναι να δει που παίζουν τα στησίματα του. Επίσης ένας φίλος απηύδησε με το βιδάκι καθώς ήθελε ρύθμιση κάθε φορά που γέμιζε τον KL+ του.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1257 στις: Ιουνίου 22, 2015, 16:24 »
κατ αρχην σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
λοιπον εχασα λιγο την μπαλα γιατι το ενα απ'οτι καταλαβα ρυθμιζει πολο με ελλατηριο, το αλλο με βιδακι και το αλλο είναι σταθερος.
δεδομένου του οτι ατμιζω 3,5 χρονια με vmax, vamo και τελος zmax v3 κανενα δεν ρυθμιζε πολο και με κανενα δεν ειχα θεμα.

αρα ειναι οντως σημαντικο να ρυθμιζει ο πολος στο mod εφοσον ρυθμιζεις πλέον του ατμοποιητη?
επισης δεν θελω mod με ενσωματωμενη μπαταρια αλλα με 1χ18650 ή αν υπαρχει σε αυτη τη κατηγορία χρηματων και 2χ18350.
κ τελος για να σας βοηθησω να με βοηθησετε ατμιζω με zmax v3 + 2.4 ohm n-r-n με σοφια στα 10w. θα ηθελα να αναιβω σε 15 και 20 αλλα να ενημερωθω πρωτα για τις αλλαγες με τα σύρματα γιατι λογω τρεξιματων εχω μεινει λιγο πισω.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1258 στις: Ιουνίου 22, 2015, 16:36 »
Το Subbox είναι φτιαγμένο για να πηγαίνει πακέτο με το Subtank. Τα σπειρώματα είναι λίγο βαθειά. Συνήθως στα mod με σταθερό πόλο τα σπειρώματα είναι σχετικά ρηχά ώστε όλοι οι ατμοποιητές να κάνουν επαφή, άλλα στο Subbox έχουν ακουστεί παράπονα ότι πολλοί ατμοποιητές δεν δουλεύουν. Το Cloupor Mini έχει βιδάκι στον θετικό πόλο που το ρυθμίζεις ώστε να κάθεται όμορφα ο ατμοποιητής. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτό το βιδάκι είναι πολύ χαλαρό και σε ατμοποιητές που θέλουν ξεβίδωμα για να γεμίσουν, κάθε φορά θέλει αυτό το βιδάκι ρύθμιση ξανά.

Σχετικά με το stepdown, στα 10W με 2.4Ω αντίσταση είσαι στα 4.9V οπότε δεν το χρειάζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1259 στις: Ιουνίου 22, 2015, 18:17 »
αρα η παω στο sigelei που εχει πολο με ελατήριο γιατι το βιδακι οντως θα ειναι σπαστικο στι cloupor η παω σε subox και το χρησιμοποιω με subtank η το πολυ πολυ να βαζω ανταπτορα αν καποιοι ατμοποιητες δεν ακουμπανε στον πολο.

ο ανταπτορας στο subox ξερετε αν κανει δουλεια?
ο subtank που δινει το σετ με τις νεες τρυπες για αερα για χρηση με βαμβακι ειναι καλος ατμο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63115 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3719 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem