vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, kyrgiannis, TasMan, Paso, maprix

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1200 στις: Μαΐου 13, 2015, 14:37 »
Το πιθανότερο ειναι να χάνει λίγο το mod σου.
Γύρνα το σε volt και ρύθμισε το στα 4.2V. Λογικά το βολτόμετρο θα σου δείξει γύρω στα 4.13V.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1201 στις: Μαΐου 13, 2015, 22:38 »
Το ωμόμετρό σου έχει κάποιες αντιστάσεις (connector, καλώδια, κολλήσεις, αντίσταση μέτρησης με κάποια ανοχή, θήκη μπαταρίας).
Κάτι παρόμοιο με το ZeroSX, αλλά ποτέ ακριβώς το ίδιο.
Όταν ψάχνεις για κάποια εκατοστά του Ωμ, δεν αρκεί το παρόμοιο.
Πρέπει να είναι το ακριβώς.

Όταν βάζεις το βολτόμετρο μεταξύ ZeroSX και Ατλαντίδας, το ZeroSX βλέπει τις αντιστάσεις που εισάγει το βολτόμετρο (connectors, καλώδια, κολλήσεις) συν την αντίσταση της Ατλαντίδας.

Μια φορτισμένη μπαταρία στο 100%, δεν είναι στα 4,23V.
Είναι ότι αποφασίσει ο φορτιστής της.
Συνηθισμένη τιμή για παλμικό τα 4,16V, για γραμμικό (και σίγουρο για τον εαυτό του) τα 4,20V.

Όλα αυτά δεν αναιρούν το γεγονός ότι το οποιοδήποτε ZeroSX δείχνει στην οθόνη κάνα δέκατο του βολτ και ολίγα εκατοστά του Ωμ λάθος.
Αλλά μην αγνοείς ότι ένα μιλλιωμόμετρο εργαστηρίου κοστίζει κάμποσα εκατόευρα και για να πάρεις αξιόπιστη ένδειξη θέλεις τέσσερα καλώδια και βύσματα κόστους αρκετών δεκάευρων.
Τα ηλεκτρονικά των οποιονδήποτε ZeroSX μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε εργαστήριο, κατεβάζοντας δραματικά το κόστος και ελάχιστα την ακρίβεια.

Και τέλος πάντων από πότε ατμίζουμε με Watt και όχι με την αίσθηση; Να με ενημερώνετε βρε παιδιά.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα Watt για χονδρική ρύθμιση και την αίσθηση για την ακριβείας. Άλλαξε κι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1202 στις: Μαΐου 14, 2015, 01:44 »
Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις φίλε microchip. Εννοείται ότι δεν περιμένουμε μετρήσεις μεγάλης ακριβείας από entry level εξοπλισμό, δηλαδή ωμόμετρα, βολτόμετρα κτλ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα. Ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα μετρήσεων στον camber με το ZeroSX και την Ατλαντίδα για τους εξής λόγους.

α. Οι κεφαλές της Ατλαντίδας είναι εξαιρετικά σταθερές στις μετρήσεις τους, με αποτέλεσμα να είναι ιδανικές για πολλαπλές μετρήσεις και στατιστικά στοιχεία. Έχω μετρήσει μέχρι και έξι συνεχόμενες, φρέσκιες από το κουτί, και έδειχναν όλες 0,56Ω στο ωμόμετρό μου.

β. Τυχαίνει να έχω και δεύτερο μοντάκι που φοράει το SX300 της YiHi, το 35άρι E-Holly, όπως δηλαδή και το ZeroSX της HotCig, το οποίο E-Holly όμως δεν παρουσιάζει κανένα από τα bugs του ZeroSX, παρόλο που κοστίζει τα μισά χρήματα. Το ωμόμετρο και το βολτόμετρό μου δηλαδή συμφωνούν απολύτως με τις ενδείξεις των Volt στην οθόνη του E-Holly. Τυχαίο; Μπορεί.

γ. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι το 100% μιας μπαταρίας είναι ότι αποφασίσει ο φορτιστής της. Έχω δύο φορτιστές, τον i2 της Nitecore και έναν μονό της TrustFire, τον TR-002. Παρόλο που ο Nitecore είναι ακριβότερος και πιθανώς να θεωρείται καλύτερος, η εμπειρία μου έχει δείξει σαφέστατα ότι ο μονός της TrustFire μου φορτίζει καλύτερα όλες τις 18350, 18500 και 18650 που έχω δοκιμάσει, οπότε τον προτιμώ και φορτίζω μόνο τις 26650 μπαταρίες μου στον Nitecore. Όλες δείχνουν από 4,20V έως και 4,23V στο βολτόμετρο φορτισμένες στον TrustFire, ενώ δείχνουν από 4,12V έως 4,15V φορτισμένες στον Nitecore.

Όταν όμως μου δείχνει το ZeroSX μία μπαταρία 100% φορτισμένη στα 4,34V μέσω της θύρας usb, ενώ υπάρχουν άλλα ZeroSX που τις δείχνουν ακόμα και στα 4,45V (!!!) και μετράς αυτή τη μπαταρία με το βολτόμετρο και σου τη δείχνει στα 4,23V, στο ίδιο ακριβώς επίπεδο δηλαδή που μου τη φορτίζει και ο TR-002 της TrustFire, φαντάζομαι ότι θα συμφωνείς ότι μιλάμε σαφέστατα για μία εντελώς κουκουρούκου ένδειξη μόνο της οθόνης του mod, που δεν έχει όμως καμία σχέση με την πραγματικότητα, μια και το mod δεν υπερφορτίζει σε καμία περίπτωση τις μπαταρίες μέσω της usb, απλά απεικονίζει κουκουρούκου ενδείξεις στην οθόνη του...  :))

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1203 στις: Μαΐου 14, 2015, 07:49 »
Μάλλον δεν κατάλαβες την απάντησή μου. Το Zero SX σου δείχνει 4.24 και σου βγάζει 4.15 επειδή χάνει 0.09V. Δεν παίζει ρόλο η αντίσταση. Αν το γυρίσεις σε volt και δώσεις 4.2V τότε θα έχεις περίπου ίδιο χάσιμο και το βολτόμετρο θα σου δείξει κάπου στα 4.11V.

γ. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι το 100% μιας μπαταρίας είναι ότι αποφασίσει ο φορτιστής της. Έχω δύο φορτιστές, τον i2 της Nitecore και έναν μονό της TrustFire, τον TR-002. Παρόλο που ο Nitecore είναι ακριβότερος και πιθανώς να θεωρείται καλύτερος, η εμπειρία μου έχει δείξει σαφέστατα ότι ο μονός της TrustFire μου φορτίζει καλύτερα όλες τις 18350, 18500 και 18650 που έχω δοκιμάσει, οπότε τον προτιμώ και φορτίζω μόνο τις 26650 μπαταρίες μου στον Nitecore. Όλες δείχνουν από 4,20V έως και 4,23V στο βολτόμετρο φορτισμένες στον TrustFire, ενώ δείχνουν από 4,12V έως 4,15V φορτισμένες στον Nitecore.
Μη παίρνεις όρκο ότι ο trustfire είναι καλύτερος  :))
Τα 4.23V που μετράς σε ηρεμία δείχνουν ότι η μπαταρία πιθανόν υπερφορτίζεται ελαφρά και αυτό έχει επίδραση στη μακροζωία της.

Στις li-ion η τάση φόρτισης πρέπει να είναι 4.20 +- 0.05V. Η τάση της ελεύθερης μπαταρίας θα είναι μικρότερη. Πόση; Άγνωστο, εξαρτάται από τη μπαταρία και το χρόνο που μεσολάβησε μέχρι να πάρουμε τη μέτρηση. Αν τη βγάλουμε από το φορτιστή θα έχει μια Χ τάση, αν τη μετρήσουμε μετά από 1 ώρα θα έχει λιγότερη κι αν τη μετρήσουμε μετά από 24 ώρες ακόμη λιγότερη.

Κατά τη φόρτιση ισχύουν τα αντίθετα της εκφόρτισης. Όταν αποφορτίζουμε τη μπαταρία τότε θα υπάρχει πτώση τάσης. Αν η μπαταρία μας είναι 4.2V ασύνδετη τότε υπό φορτίο θα δώσει 4.0V (παράδειγμα είναι αυτό). Όταν ο φορτιστής μας δίνει σωστή τάση 4.2V τότε αν βγάλουμε τη μπαταρία και τη μετρήσουμε θα έχει λιγότερη τάση.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1204 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:10 »
Παιδες, οσοι χρησιμοποιειται συσκευες με ελεγχο θερμοκρασιας, ποια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια σε °C που φτανει το συρμα?
'Η αλλιως, ποια ειναι η μεγιστη, χρηστικη ρυθμιση °C που ειναι καλο να εχει μια τετοια συσκευη?

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1205 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:57 »
Εγω παιζω 420/430F


Sent from my iPad using Fingers

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1206 στις: Μαΐου 15, 2015, 00:38 »
~1900C για φιτίλι σε μικρομεσαίου μεγέθους drippers (xPURE, A7, SCAR, In'Ax nano).
Εκεί φχαριστιέμαι εγώ. Μετά τους 2100C, μου κάνουν περίεργα στη γεύση

"'Η αλλιως, ποια ειναι η μεγιστη, χρηστικη ρυθμιση °C που ειναι καλο να εχει μια τετοια συσκευη?"
Θα αστειεύεσαι βέβαια  :))

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1207 στις: Μαΐου 24, 2015, 18:49 »
Παιδιά καλησπέρα, μου χάρισαν ένα Semovar Nivel v3 μαζί με έναν κλώνο Kayfun Lite.
Τελικά το semovar μάλλον έχει καμένη πλακέτα, το πήγα στο e-smokers εδώ στην Θεσ/νικη και
το παλικάρι που το δοκίμασε το επιβεβαίωσε αλλά θα το δοκιμάσει και με καινούργια πλακέτα για να σιγουρευτή.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν αξίζει να το επισκευάσω ή να το δώσω σαν χαλασμένο σε κάποιων.
Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν 2η μπαταρία για το σπίτι, αλλά αν βγει κάνα 40 η πλακέτα αξίζει?


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1208 στις: Μαΐου 24, 2015, 20:32 »
Ένα 200άρι ευρώ σου χάρισαν. Βάλε κι εσύ ένα 40άρι.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1209 στις: Μαΐου 24, 2015, 21:11 »
Semovar, ε; Μπα, μάπα είναι. Να σου πω πού να μου το στείλεις να φύγει από τα χέρια σου;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1210 στις: Μαΐου 24, 2015, 21:26 »
Ξερει κανενας τα dicodes και εαν μπορουμε να τα βρουμε σε ελληνικό μαγαζι?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1211 στις: Μαΐου 24, 2015, 21:45 »
Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19883.0.html
Δεν διατίθενται πλέον σε κάποιο ελληνικό φυσικό κατάστημα.
Υπάρχουν όμως στο ελληνικό διαδικτυακό κατάστημα
http://greek-mods.com που έχει την έδρα του στη Γερμανία.

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1212 στις: Μαΐου 24, 2015, 21:55 »
Λέτε έ. Και να φανταστείτε μπαταρία 18650 Samsung και φορτιστή τα πείρα.
Διάβασα αρκετά γι αυτόν αλλά δεν βλέπω και πολλούς με τέτοιο.


Και κάτι ακόμα υπάρχει τρόπος να τον γυαλίσω με κάποιο τρόπο να φύγουν μικροσημάδια
(δεν έχει γρατζουνιά βαθιά)

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1213 στις: Μαΐου 24, 2015, 22:05 »
Παιδιά καλησπέρα, μου χάρισαν ένα Semovar Nivel v3 μαζί με έναν κλώνο Kayfun Lite.
Τελικά το semovar μάλλον έχει καμένη πλακέτα, το πήγα στο e-smokers εδώ στην Θεσ/νικη και
το παλικάρι που το δοκίμασε το επιβεβαίωσε αλλά θα το δοκιμάσει και με καινούργια πλακέτα για να σιγουρευτή.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν αξίζει να το επισκευάσω ή να το δώσω σαν χαλασμένο σε κάποιων.
Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν 2η μπαταρία για το σπίτι, αλλά αν βγει κάνα 40 η πλακέτα αξίζει?
αξίζει με χίλια !!! Ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ mod κι εγώ το χρησιμοποιώ σαν κύριο. Όλα τα αλλά μπήκαν στο συρτάρι και δεν ειναι και λίγα. Πάρε μόνο και έναν 18350 σωλήνα για τις εξόδους γιατί ο συνδυασμός 18650 και kfl+ Ειναι κλαρίνο.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1214 στις: Μαΐου 24, 2015, 22:13 »
Είναι ένα κάπως "ξεπερασμένο" modάκι, σε σχέση πάντα με τα σημερινά δεδομένα της αγοράς των ηλεκτρονικών mods. Κατά τα αλλά, είναι πολύ καλή συσκευή, με χαρακτηριστικά σχεδόν όμοια με του ProVari 2.5 ( τεχνικά χαρακτηριστικά, εννοώ ), και βάλε. Είναι, όμως, "κλαρίνο", ειδικά σε 18650 mode. Αν δεν σε ενοχλεί, όλα καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem