vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, camber, john 7, Jorge

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1110 στις: Μαρτίου 17, 2015, 22:27 »
Η ερώτησή σου είναι - υποθέτω - αν θα μας αφήσει το mod να ανεβάσουμε στα 60W ενώ μπορεί να μας δώσει έως 40. Αυτό δυστυχώς δεν είναι στάνταρτ. Άλλα θα σου δείχνουν 60 και θα παίζουν στα 40W και άλλα - όπως αυτά που προανέφερα - θα τερματίσουν στα 40. Το σωστό για μένα είναι να τερματίσει στα 40W αλλά αυτό μπορεί να μπερδέψει τον αρχάριο χρήστη που θα νομίζει ότι είναι ελαττωματικό το mod του.

To iStick το 20άρι (και τα καινούγια μάλλον) αυτό κάνουν. Προσωπικά αυτό το θέμα δεν με έχει απασχολήσει κάν πάντως.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1111 στις: Μαρτίου 17, 2015, 23:04 »
Αλλα, οπως αυτο για παραδειγμα που αναφερει ευρος βατ και βολτ, συμβαινουν διαφορα απαραδεκτα.


Σε μια αντισταση 1,3Ω ζητησαμε 9βατ και μετρησαμε την ταση στις βιδες της αντιστασης = 3,2 βολτ!

To Nobacco Z mini (που είναι το Smoktech Z-Max Mini) βγάζει παλμική τάση. Δεν μπορείς να τη μετρήσεις με απλό πολύμετρο γιατί θα πάρεις εντελώς λανθασμένα αποτελέσματα. Χρειάζεσαι πολύμετρο True RMS AC+DC ή ακόμα καλύτερα βέβαια κάποιο παλμογράφο.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1112 στις: Μαρτίου 18, 2015, 02:10 »
Ναι σωστα υποθετεις και συμφωνω μαζι σου για πιο ειναι το σωστο.


Δυστυχως σε μερικα δεν αναφερεται καν το ευρος βολτ.


Αλλα, οπως αυτο για παραδειγμα που αναφερει ευρος βατ και βολτ, συμβαινουν διαφορα απαραδεκτα.


Μια αντισταση 1,5Ω απο την περιγραφη μπορω να την παω στα 6 βολτ (24 βατ) και μ' αφηνει να διαλεξω 6.  Σε βατ λειτουργια μ' αφηνει να παω εως 15 βατ.


Στην πραγματικοτητα ουτε 6 βολτ παιρνεις ουτε 15 βατ.
Η πλακετα αυτη στην καλυτερη των περιπτωσεων δεν ξεπερναει τα 3Α (4,5βολτ / 13,5βατ στην αντισταση αυτη). (Αυτο δεν αναφερεται ομως).


Αλλα στην πραξη ουτε και κατω των 3Α παιρνεις σωστα ρευματα.
Σε μια αντισταση 1,3Ω ζητησαμε 9βατ και μετρησαμε την ταση στις βιδες της αντιστασης = 3,2 βολτ!


Στο συγκεκριμμενο ακουσα και το παραξενο οτι η λειτουργιες βολτ / βατ ειναι ανεξαρτητες μεταξυ τους!


Γι αυτο λοιπον λεω, αν δεν σου πει καποιος οπως εσυ καλη ωρα και απο τον ιδιο τον πωλητη δεν μπορει να βρει σωστα δεδομενα πρεπει καποιος να διαθετει εργαστηριο για να παρει ενα σωστο μοντ?


@tsiv
Οι συγκεκριμμενες πληροφοριες που ζηταω μπορει να ειναι διασπαρτες παντου.  Συγκεντρωτικος πινακας δεδομενων εστω και μερικων συσκευων με τις πληροφοριες που ζηταω, υπαρχει?
Ας παρουμε την πλακετα του παραδειγματος και ας δουμε τις max τιμες που μπορει να δωσει:
6V-15W-3A (δεν θυμαμαι πραγματικα ποσα ampere ειναι, το παραδειγμα εχει σημασια)
Εκτος απο αυτες ειναι φυσικα και το ευρος της αντιστασης που μπορει να διαχειριστει (με το βαρος να πεφτει προς την μερια της ελαχιστης τιμης της).
Δεν σημαινει οτι μπορει να δωσει τις παραπανω τιμες σε ολο το ευρος του φορτιου, αλλα οτι αυτα ειναι τα μεγιστα που μπορει να δωσει και... κερδιζει οποιο ερθει πρωτο.
Δηλαδη σταματα οταν φτασει πρωτα σε καποιο απο τα ορια της.
πχ. αν εχεις μια αντισταση 1,5Ω το μεγιστο που θα παρεις θα ειναι 4,5V/13,5W/3A (το οριο εδω το θετει το ρευμα)
Αν εχεις μια αντισταση 2Ω θα παρεις 5,5V/15W/2,7A (το οριο ερχεται απο τα watt)
Αν εχεις μια αντισταση 2,5Ω θα παρεις 6V/14,4W/2,4A (το οριο ερχεται απο την ταση)

Καθε μοντ συμπεριφερεται διαφορετικα οταν φτασει σε καποιο οριο του.
Αλλο βγαζει error.
Αλλο χαμηλωνει τη ρυθμιση μεχρι το οριο του ή δεν σε αφηνει να ανεβεις παραπανω (και στο δειχνει).
Αλλο σε αφηνει να πιστευεις οτι δινει αυτο που του ζητας και στην πραγματικοτητα δινει το μεγιστο που μπορει.
Το πως θα συμπεριφερθει ειναι θεμα κατασκευαστη.
Επισης, το τι ακριβεια θα δινει μεσα στο ευρος λειτουργιας του ειναι παλι θεμα κατασκευαστη.
Οταν καποιο μοντ βγαινει στην πιατσα ακολουθει μια πορεια η οποια αναγκαστικα θα ξεκινα απο τα "νεα μοντελα" οπου κοβουμε φατσα στην αρχη, αντε λιγες πληροφοριες κατασκευαστη μετα, αντε να το παρει κανενας ριβιουερ μετα (και εκει να σταθουμε τυχεροι και να ειναι απο αυτους που κανουν πραγματικες μετρησεις και οχι διαδικτυοπροωθησεις) μεχρι να πεσει και στα χερια καποιου απο την κοινοτητα. Η πορεια του καθε μοντ (και οι μετρησεις) συνηθως υπαρχουν στο αντιστοιχο νημα.
Η συμβολη του καθενος μας ειναι αυτη που θα κανει ενα νημα αδειο ή πλουσιο σε πληροφοριες, πρακτικο ή χαωδες για τον ενδιαφερομενο.
Το να υπαρξει καποιος συγκεντρωτικος πινακας σημαινει οτι θα υπαρξει και καποιος που θα καθορισει τις τιμες που πρεπει να παρατεθουν (καποτε μας ενοιαζαν μονο τα βολτ, μετα ηρθαν τα βατ και σιγα μη ξεμεναν πιο πισω τα ζηλιαρικα αμπερ, μετα η παλμικοτητα, η μεση (που να μην...) και η ενεργος τιμη, η συχνοτητα, ο κυκλος λειτουργιας, η κυματωση κλπ κλπ κλπ... )
Και φυσικα να εχει και τις ανακοινωμενες τιμες του κατασκευαστη αλλα (το σημαντικοτερο) και εγκυρες μετρησεις.
Δεν ειναι και τοσο απλο, οχι βεβαια οτι ειναι και αδυνατο, εχει προσπαθηθει και στο παρελθον, αλλα ισως οι εξελιξεις τρεχουν παραπανω απο οσο χρονο μπορει να διαθεσει καποιος.
Ισως αν μειωσουν το ρυθμο που βγαινουν τα καινουρια μοντελα...  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2015, 02:16 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1113 στις: Μαρτίου 18, 2015, 10:07 »
Κατ' αρχας μπραβο για το αριστο ποστ.


Αυτο που θελω να τονισω, ειναι οτι σημαντικα τεχνικα χαρακτηριστικα λειπουν απο το σαιτ του κατασκευαστη η πωλητη, κανοντας αδυνατη την εκτιμηση του προιοντος.


Για παραδειγμα, το Sigelei δεν δινει ουτε ευρος βολτ ουτε max Amp, ενω το Ζ δεν λεει πουθενα οτι max Amp = 3.


(Καλα, η πληροφορια αν βγαζει err η αν σε κοροιδευει, εκτος οριων του, ειναι ΑΦΑΝΤΗ).


Οντως χαοτικο να αναζητησεις πληροφοριες στην πληθωρα σελιδων του καθε αφιερωμεμενου σε 1 μοντ νηματος, ακατορθωτο δε αν δεν εχεις τουλαχιστον μια λιστα του τι υπαρχει στην αγορα.
Μεχρι προχθες, δεν ηξερα οτι υπαρχει μοντ ΥΙΗΙ, πως λοιπον να το ψαξω?


Ο πινακας μπορει να εχει οσες στηλες / πεδια ειναι δυνατα.
Μερικα απο αυτα, αναποφευκτα, θα ειναι κενα.
Τουλαχιστον ας μπουν τα βασικα, η οτι ειναι γνωστο τελος παντων.


Πιστευω οτι θα βοηθησει ... τα μαλλα που λενε!


Απλως θα πρεπει να τον διαχειριζεται ενας για να μη γραφονται ανυπευθυνες / λαθος πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1114 στις: Μαρτίου 18, 2015, 11:48 »
Άποψή μου, είναι ότι πλέον ο κόσμος δεν πολυενδιαφέρεται για το τι γράφει η οθόνη του, αλλά για το τι αποτέλεσμα έχει. Κάποιοι είχαμε την "τιμή" να μπούμε στο δρόμο των μοντ με το λάβα. Αυτό έγραφε ότι ήθελες και έδινε ότι ήθελε, όποτε το ήθελε, αν το ήθελε.

Άρχισε πάλι να μας ενδιαφέρει κάπως, όταν βγήκε το istick 20, επειδή είχε λανθασμένες μετρήσεις, και συνηθισμένοι από τα 4+ βολτ, δίναμε ένα 4ρι με 1.5Ω αντίσταση και τα βλέπαμε όλα!

Θεωρώ ότι η δημιουργία τέτοιου πίνακα, εκτός από χρήσιμη, θα ήταν δύσκολη στη διαχείριση. Θα τα βάλεις όλα? Τα πιο εμπορικά? Τα πιο διάσημα? Όπως είπε και ο BigSur, κάθε μέρα βγαίνουν και χ νέα ηλεκτρονικά.

Νομίζω ότι ο καλύτερος πίνακας, είναι το μυαλό μας, η συνδυασμένη εμπειρία μας και το πως εκλαμβάνουμε το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1115 στις: Μαρτίου 18, 2015, 13:57 »
Συμφωνω οτι η υπαρξη ενος τετοιου πινακα θα ηταν πολυ χρησιμη, συμφωνω ομως επισης και οτι θα ηταν πολυ δυσκολη στη διαχειρηση λογω της πληθωρας παλαιων και νεων προϊόντων. Απο την αλλη μερια αυτο το φορουμ θεωρω οτι ειναι ανοιχτο για τον καθενα να προχωρησει σε κατι τετοιο. Οποιος λοιπον εχει τη διαθεση να το κανει, ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1116 στις: Μαρτίου 18, 2015, 14:14 »
Πρεπει να ειναι καποιος βετερανος και γνωστης, η να πω ....παντογνωστης !!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1117 στις: Μαρτίου 18, 2015, 16:19 »
Αυτη η πλακετα ειναι γνωστη απο παλια και υπαρχει σε πολλα μοντς , αλλα με αλλο ονομα.
Την εχουν μετρησει καποια παιδια και ειδαν τι και πως κανει οτι κανει.
Αν θυμαμαι καλα , νομιζω την ειχε μετρησει και ενα παιδι απο Φλωρινα με παλμογραφο και ειδε οτι ειναι καπου στα 3 Amps η πλακετα.
Οποτε αν βαλουμε στο calculator 1.5Ωμ με ενταση ρευματος 3 Amps , θα μας δωσει αποτελεσμα 4.5V και 13.5 Watts.
Αυτο θα το παρουμε αν ρυθμίσουμε στα 6 V το μοντακι.


Με αυτη την πλακετα για να παρουμε 5.8 - 6 V , θα πρεπει να εχουμε αντ/ση καπου στα 2.5Ωμ
Με τετοια αντ/ση , θα μας δωσει σχεδον οτι ρυθμιζουμε σε ολο το φασμα των Volts.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1118 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:50 »
Παιδες κακα νεα για οσους καναν παραγγελία το χανα με έλεγχο θερμοκρασίας, μιλησα με φτ και αυτο που με ειπαν ειναι οτι τα αποσυραν και να μου κάνουν refund τα λευτα....φολα λεμε :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1119 στις: Μαρτίου 19, 2015, 17:45 »
Πράγματι η ΦΤ απέσυρε όλα τα ΗΑΝΑ. Πάντως θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου, και άρα κανένα πρόβλημα. Εμένα πάντως το δικό μου μάλλον το παραλαμβάνω από εβδομάδα. Πρόλαβε και έφυγε για εδώ. Ο λόγος της απόσυρσης είναι η ίδια η ΗΑΝΑ με τις μυνήσεις που έκανε. Όπως όμως είπα μπορείς να δοκιμάσεις το VAPOR FLASK το οποίο κυκλοφορεί ακόμη και έχει την όδια πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1120 στις: Μαρτίου 19, 2015, 17:52 »
Στο φόρουμ της φτ δεν εχει καλα σχόλια για το vaporflask παντως..

Αποσυνδεδεμένος gogos

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1121 στις: Μαρτίου 27, 2015, 16:45 »
καλησπερα εχω τον eleaf lemo 5ml θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ηλεκτρονικο  mod που να ταιριαζει με τον ατμοποιητη μεχρι 50 ευρω απλα θελω να ειναι "σοληνας"

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1122 στις: Μαρτίου 28, 2015, 00:15 »
καλησπέρα .....εχει κανεις αποψη για αυτό εδώ https ://www.fasttech.com/products/1/10012717/2217400-authentic-smowell-dpv-50-variable-wattage-vw-apv  το κουτακι...μιας κ σκεφτομει να το αγορασω κ σαν σχεδιο είναι αρκετα πρωτοπορο ...αξιζει τα λεφτα του το εχει κανεις να πει εντυπώσεις???? ενας χριστιανος εστω βουδιστης π να το εχει να μ πει αν αξιζει τα λεφτα του
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 17:30 από snowflake »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1123 στις: Μαρτίου 28, 2015, 03:01 »
καλησπερα εχω τον eleaf lemo 5ml θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ηλεκτρονικο  mod που να ταιριαζει με τον ατμοποιητη μεχρι 50 ευρω απλα θελω να ειναι "σοληνας"

Όπως ίσως γνωρίζεις ο lemo έχει 23mm διάμετρο και ταιριάζει άριστα με το Evic Supreme το οποίο όμως είναι πάνω από τα χρήματα που διαθέτεις. Όμως το σημαντικό κατά τη γνώμη μου που θα πρέπει να έχει ένα μοντ για να δουλέψει όπως πρέπει τον lemo, είναι τουλάχιστον 30w. Και σ' αυτά τα χρήματα παρ' ότι έψαξα πολύ, δεν βρήκα κάτι.... Στα 23,5mm μόνο αυτό  ή ψάξε μήπως βρεις κανένα supreme μεταχειρισμένο  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ksas

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1124 στις: Μαρτίου 31, 2015, 02:48 »
 Γεια σας φίλοι. Το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και σας λέω φίλους μου γιατί με τόσο διάβασμα που έχω κάνει εδώ μέσα τελευταία νιώθω ότι έχω μπει στο κλίμα.
Να συστηθώ κι όλας να μην με πείτε αγενή. Λέγομαι Κώστας από Θεσσαλονίκη και είμαι φοιτητής.
 Ατμίζω περίπου 2 μήνες και το απολαμβάνω περισσότερο απ ότι το τσιγάρο πριν.
 Αυτόν τον καιρό τον πέρασα με ένα απλό η/τ Ego της πλάκας όπου με τα ζουμιά που έσταζαν και της μπουρμπουλήθρες μου έσπασε τα νεύρα. Είπα λοιπόν να κάνω ένα βήμα πάνω και αφού ψάχτηκα λίγο κατέληξα να θέλω να πάρω vw box mod .
 Το cloupor mini μου φαινόταν πολύ καλή επιλογή αλλά με όλα αυτά που έχουν υποθεί είπα να το αποφύγω εφ όσων βρω κάτι αντίστοιχο. (τιμή-απόδοση).
 Θέλω λοιπόν τα φώτα σας αν γνωρίζει κάποιος για το SMOK XPro M45.
https://www.fasttech.com/products/2111905
 Στα 35 ευρώ με ενσωματωμένη μπαταριά και 45w μου φαίνεται πολύ καλό για αληθινό.
 Η μπαταριά θα είναι καλή για μικρότερες αντιστάσεις? Είναι δυνατόν να αλλάξει με λίγο πείραγμα σε περίπτωση που πάθει κάτι ή πάει όλο στα σκουπίδια?
 Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.!(επίσης το istck δεν μου αρέσει εμφανισιακά καθόλου για να σας προλάβω). :tongue_smilie: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem