vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

365 επισκέπτες, 2 χρήστες
thanos1071, Jorge

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #315 στις: Ιουλίου 22, 2013, 02:14 »
ναι αλλα εχει ατσαλνη κατασκευη ? Ειναι τοσο δυνατο στο ατμισμα? Αυτη την στιγμη ατμιζω με evic και δεν με ευχαριστει .
θελω κατι καλυτερο χωρις να σημαινει provari.

Και το Vamo και το Innokin iTaste SVD που αναφέρω είναι Stainless Steel και πάρα πολύ δυνατά...
Επί πλέον το Vamo έχει την ίδια πλακέτα με το Ζmax...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2013, 20:18 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #316 στις: Ιουλίου 22, 2013, 02:22 »
Vamo από Ελλάδα http://www.replacesmoke.com/vamo-v3-apv-variable-volt-watts-stainless-steel-detail.html 49,90-15% με forum 15 = 42,42€

Ζαχαρία, το SVD βγάζει 5Α τελικά (με τις 2χ18350) ??? Είχα ψάξει λίγο, αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρονται τα αμπέρ. Το σιγούρεψες από κάπου ή με κάποιον τρόπο?

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #317 στις: Ιουλίου 22, 2013, 03:13 »
Ειναι τοσο δυνατο στο ατμισμα? Αυτη την στιγμη ατμιζω με evic και δεν με ευχαριστει .
θελω κατι καλυτερο χωρις να σημαινει provari.
Oλα σχεδον τα μοντ με 2 μπαταριες ειναι πιο δυνατα απο αυτα που χρησημοποιουν 1 οποτε και το ζ και το βαμο ειναι δυνατα εργαλεια.
Η απορια μου ειναι στο γιατι δεν σε ικανοποιει το εβικ?
Για να βρεις αυτο που θελεις πρεπει να ξερεις τι σου φταιει.
Η δικη μου εμπειρια και γνωμη που ισως ειναι λαθος αλλα εκει εχω καταληξει ειναι οτι τελικα το μοντ δεν ειναι τιποτα,υπαρχουν τυποι εκει εξω που βγαζουν ομιχλη με τα 3,4 βολτ των μηχανικων..(δεν ειμαι υπερ των μηχανικων)αυτο με εβαλε στην σκεψη οτι δεν φταιει η δυναμη του μοντ αλλα οι ατμοποιητες.
Οταν εβγαζα τον ατμοποιητη που ηταν στημενος για το βμαξ(2 μπαταριες σε σειρα) ηταν επομενο να μην δουλευει το ιδιο καλα στο προβαρι
οπως επισης ενας ατμοποιητης που δουλευει καλα στο προβαρι μπορει να μην δουλεψει ποτε στο βμαξ και να φερνει συνεχεια καμμενα.
Το συμπερασμα μου ειναι οτι μια λυση ειναι να προσαρμοσεις τον ατμοποιητη σου στο μοντ σου που δουλευει καλα και μπορεις να παρεις το επιθυμητο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε μπαταρια...
Αν θες να κανεις μια αλλαγη στο μοντακι για ανανεωση η για οποιοδηποτε λογο και αυτο το καταλαβαινω...το εχουμε παθει ολοι αναζητωντας το ''καινουριο-διαφορετικο''
Ακομα μια παρατηρηση που αφορα τελειως προσωπικο γουστο και απολαυση ειναι οτι αντιστασεις μεχρι 2,4 ωμ παιζουν καλυτερα στο προβαρι απο καθε αλλο μοντ και οτι ειναι απο εκει και πανω μου ζηταει κινεζο με 2 μπαταριες οποιος και αν ειναι αυτος.

 :popcorn:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #318 στις: Ιουλίου 22, 2013, 03:17 »
Ζαχαρία, το SVD βγάζει 5Α τελικά (με τις 2χ18350)?
Δεν το ξέρω, στα ιταλικά forum λένε ναι αλλά σε στύλ "μου το διαβεβαίωσε με e-mail υπάλληλος της  Innokin" κλπ...

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #319 στις: Ιουλίου 22, 2013, 03:32 »
@ thodouris
Ίσως δεν έχεις καταλάβει οτι το κάθε vv vw έχει μια Χ δύναμη.
Το provari 3,5A, τοv Vamo 5A, το Evic 2,5A, το Vmax 5Α κλπ. Λογικά είναι αυτά που αντιμετώπισες. Γιατί αν δοκιμάσεις (και γράφω τυχαία νούμερα) 1,8 Ω αντίσταση και 5V στο Evic, μπορεί να είναι καλά, με τα ίδια V στο Vamo μπορεί να την κάψεις επειδή είναι πιό δυνατό.
Επίσης, άλλη δύναμη με μια 18350, άλλη με 18650 και άλλη με 2χ18350  ;) To είπες εξάλλου. Το Evic παίρνει 1χ18650 και είναι 2,5A


@zacharis1955
Ευχαριστώ πολύ!
 

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #320 στις: Ιουλίου 22, 2013, 03:52 »
Οι λεξεις που μου ερχονται στο κεφαλι δεν συνδιαζονται τοσο καλα ωστε να γινουν κειμενο και να περιγραψω αυτο που θελω χωρις να φαμε παλι ποπ κορν σε αυτο το θεμα και να ξεκινησουμε να σκοτωνομαστε χωρις λογο :)) (ηδη εχω χρησημοποιησει τις απαγορευμενες λεξεις προβαρι και ''αλλο μοντ'') :laugh1:
Το προβαρι παιζει μια αντισταση 1 ωμ πχ με λιγα βολτ και το βαμο μια 2 ωμ με τα διπλα πχ
η αποδοση θα ειναι παραπλησια και ικανοποιητικη και στις δυο περιπτωσεις  :confused1: νομιζω!
Και αν ισχυει αυτο θα εχουμε χρησημοποιησει το πλεονεκτημα του ενος μοντ στο να παιζει χαμηλες αντιστασεις αλλα και το πλεονεκτημα του αλλου που εχει περισσοτερη δυναμη και αν ισχυει και αυτο τοτε οτιδηποτε μοντ και να εχουμε πρεπει να το προσαρμοζουμε στο δικο του γηπεδο με τα δικα του δυνατα σημεια ωστε να παρουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα ατμισματος :hmmm:


Και αλλη μια ερωτηση,οι αξιοτιμοι κυριοι με τα μηχανικα τι αμπερ εχουν? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #321 στις: Ιουλίου 22, 2013, 04:32 »
Ανάλογα την αντισταση & οσα αντέχει η μπαταρία θεωρητικά.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #322 στις: Ιουλίου 22, 2013, 08:22 »
@ thodouris
Ίσως δεν έχεις καταλάβει οτι το κάθε vv vw έχει μια Χ δύναμη.
Το provari 3,5A, τοv Vamo 5A, το Evic 2,5A, το Vmax 5Α κλπ.

Εγώ αλλιώς τα έχω καταλάβει.
Τα ampere του κάθε mod δεν δείχνουν ακριβώς τη δύναμη τους
αλλά πόσο ρεύμα μπορεί να περάσει από τα ηλεκτρονικά τους χωρίς αυτά να καταστρέφονται.

π.χ
ας πούμε ότι έχω ατμοποιητή με αντίσταση 2Ω
Στο provari (με μέγιστο 3,5Α) μπορώ να πάω μέχρι 7V (θεωρητικά αφού το μέγιστο είναι 6)
Στο Vamo/Vmax κλπ (με μέγιστο 5Α) μπορώ να πάω μέχρι 10V (θεωρητικά αφού το μέγιστο είναι 6)
Στο Evic (με μέγιστο 2,5Α) μπορώ να πάω μέχρι 5V
Ποιό θα με ικανοποιήσει;
Λογικά όλα.
Με 2Ω αντίσταση οι περισσότεροι ατμίζουμε στα 4,2-4,8V οπότε όλα τα παραπάνω θα αποδόσουν ικανοποιητικά.


Αν είναι έτσι γιατί όλοι κοιτάζουμε το mod μας να αντέχει πολλά ampere;

2ο παράδειγμα
ας πούμε ότι έχω ατμοποιητή με αντίσταση 1,5Ω
Στο provari (με μέγιστο 3,5Α) μπορώ να πάω μέχρι 5,25V
Στο Vamo/Vmax κλπ (με μέγιστο 5Α) μπορώ να πάω μέχρι 7,5V (θεωρητικά αφού το μέγιστο είναι 6)
Στο Evic (με μέγιστο 2,5Α) μπορώ να πάω μέχρι 3,75V
Ποιό θα με ικανοποιήσει;
Προφανώ το Evic που μπορεί να δώσει μέχρι 3,75V δε θα ικανοποιήσει ένα πολύ μεγάλο μέρος των ατμιστών
ενώ τα υπόλοιπα mods μπορούν να δώσουν περισσότερα volts από ότι χρειάζονται οι περισσότεροι για 1,5Ω.


Για την συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών ένα mods με 3Α είναι υπεραρκετό.
Θεωρητικά τα mod με 5Α είναι καλύτερα γιατί επιτρέπουν ακραίους συνδιασμούς Αντίστασης-Volts
Πρακτικά τα 5Α είναι άχρηστα γιατί απλώς δε χρειάζονται στο 99% των ατμιστών.


ΥΓ1. Δεν αναφέρθηκα καθόλου σε watt αφού volt/watt/αντίσταση συνδέονται μεταξύ τους και απλά θα είχαμε διαφορετικούς αριθμούς με τα ίδια όμως συμπεράσματα.
ΥΓ2. Δεν αναφέρθηκα ούτε στο ρόλο που παίζει η παλμική έξοδος κάποιων mod γιατί ήθελα να το κάνω όσο πιο απλό μπορούσα.
ΥΓ2. Ελπίζω να τα έχω καταλάβει σωστά και να μην λέω μπαρούφες  :)) :))



Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #323 στις: Ιουλίου 22, 2013, 08:37 »
^ Συμφωνώ απόλυτα.

Νομίζω ότι υπάρχει μία παρανόηση ότι όταν ένα μοντ έχει 5Α δίνει πιο "δυνατή" τζούρα από ένα άλλο που έχει 3.5Α. Τα Αmper είναι όπως τα volt. Το μοντ δίνει όσα αμπερ (ή βολτ) του ζητήσει ο χρήστης μέχρι φυσικά το όριο του.

Iσχύουν οι τύποι: W=I^2*R & W=v^2/R

Aν δλδ σε ένα μοντ των 5Α φορέσουμε μία αντίσταση 2Ω τότε για να εξαντλήσουμε τις δυνατότητες του θα πρέπει να ατμίσουμε με 5^2*2 = 50Watt κάτι το οποίο φυσικά δεν πρόκειται να γίνει γιατί θα έρθουν άλλοι περιορισμοί πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #324 στις: Ιουλίου 22, 2013, 08:40 »
Η δικη μου εμπειρια και γνωμη που ισως ειναι λαθος αλλα εκει εχω καταληξει ειναι οτι τελικα το μοντ δεν ειναι τιποτα,υπαρχουν τυποι εκει εξω που βγαζουν ομιχλη με τα 3,4 βολτ των μηχανικων..

Μην μπερδεύεται τα μηχανικά με τα ηλεκτρονικά.

Αυτοί που βγάζουν ομίχλη συνήθως χρησιμοποιούν driping ατμοποιητές με πολύ χαμηλές αντιστάσεις διπλές τριπλές τετραπλές κ.ο.κ(κάτω του 1ός Ohm)

Μπορούν να πάρουν στιγμιαία και 10 Ampere (με τις κατάλληλες μπαταρίες)

Αλλά όλα αυτά θέλουν πολύ διάβασμα , πολλές δοκιμές και πολύ λόξα :))



Υ.Γ
Όλα ταπαραπάνω ΔΕΝ προτείνονται , απλά αναφέρονται

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #325 στις: Ιουλίου 22, 2013, 10:33 »
Μια παρατηρησουλα μονο για την παραπανω κουβεντα.
Τα ορια των VV δεν ειναι μονο στο ρευμα. Δηλ. οταν λεμε οτι ενα μοντ δινει 3,5Α δεν σημαινει οτι θα τα δινει σε ολο το ευρος λειτουργιας του.
Πχ το προβατο εχει μεν οριο τα 3,5Α αλλα και τα 14,5W. Δειτε τον παρακατω πινακα για να καταλαβετε (την δεξια στηλη βεβαια, που αναφερεται στα V2).
http://www.provape.com/v/images/ProVariV1vsV2.pdf

Αν θελετε στο http://www.mountainprophet.de/ εχει αρκετες μετρησεις απο VV mods (στα παλμικα κοιταμε την rms τιμη, εννοειται).

(πχ για το SVD εδω: http://www.mountainprophet.de/2013/06/02/vv-vw-akkutrager-itaste-svd/ με τα πινακακια του κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #326 στις: Ιουλίου 22, 2013, 10:38 »
Απλα ενα μοντ θα το καταλάβεις απο δυο πράγματα.
1)Πόσο χαμηλή αντισταση θα σου διαβάσει/παίξει (δεν εχω δει κανέναν να παίζει πάνω από 3ohm αντισταση)
2)Και τι άτμισμα θα σου δώσει.
Τι να το κάνω εγω αν εχει 15A και με 1,5Ω στα 3.7 παίρνω καψούλι;
btw το vmax γιατι δεν διαβάζει 1,1 αντισταση;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #327 στις: Ιουλίου 22, 2013, 11:14 »
Τhodouris.................πηρες και ποπ κορν εεεεεεεεεεεε :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Vamire,το lava 1,5 το εχω και εκανα 4 ωμ αντ/ση και μου δουλευει κανονικα  (στα 6 volts)
Aφου με μετρισεις στο lava ειδα με no name 1500 mah μπαταριες:
1,5 ωμ στα 6 volts-  = 4,6 volts
3 ωμ στα 6 volts = 5,8 volts              τοτε εχουμε.............
σε μηχανικο 1 ωμ σε 3,7 volts = ντουμανι
Αφου το μηχανικο εχει σταθερα τα volts,τοτε παιζεις με τα ωμ
Το αποτελεσμα 1-1,5 ωμ   στα 3,7-4 volts  ειναι το ιδιο με 2,8-3,3 ωμ στα 5,8-6,2   (πανω-κατω)
 
 

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #328 στις: Ιουλίου 22, 2013, 11:57 »
Το μηχανικό δεν εχει σταθερά volt οσο ατμίζεις πέφτουν.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #329 στις: Ιουλίου 22, 2013, 12:08 »
Ναι ρε φιλε.
Απλα το λεω γιατι δεν μπορεις να ανεβασεις ή να κατεβασεις εσυ οπως στα vv

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem