vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 4 χρήστες
2Fdeal, bloodlessz, Jorge, camber

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4635 στις: Μαρτίου 13, 2021, 17:41 »
Καλησπέρα σας. Έχω το Hcigar wildwolf. Παρουσιάζει το πρόβλημα που φαίνεται στην φωτογραφία. Η αριστερή μπαταρία όπως βλέπουμε την οθόνη μπορεί να αδειάσει τελείως ενώ η δεξιά έχει ακόμη τα 3/4. Έχω αποκλείσει τον φορτιστή και τις μπαταρίες.
Θέλει μάστορα κι αν ναι που να το πάω; Τι μπορεί να φταίει και πόσο μπορεί να κοστίσει η επισκευή; Αξίζει τον κόπο;



Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4636 στις: Μαρτίου 13, 2021, 19:10 »
Οταν λες "εχω αποκλείσει τις μπαταρίες" τί εννοείς; Εχεις δοκιμάσει & με άλλο/α ζευγάρι/α & κάνει το ίδιο;
Επίσης, μετράς κατόπιν τις μπαταρίες για να επιβεβαιώσεις αυτό που σου δείχνει το mod;
* Φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα δει το ποστ σου ο Camber & θα σου απαντήσει έγκυρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2021, 10:45 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4637 στις: Μαρτίου 13, 2021, 20:58 »
Έχω 2 τέτοια μοντάκια και στα 2, η αριστερά μπαταρία, πέφτει πιο γρήγορα. Όχι όμως με τόση διαφορά.
Αν αλλάζοντας θέση στις μπαταρίες, συνεχίζει να πέφτει η αριστερά, δοκίμασε να καθαρίσεις λίγο τις επαφές στο καπάκι των μπαταριών.
Είδα βελτίωση σε αυτό το θέμα και αν θυμάμαι καλά, είχα χρησιμοποιήσει λίγο οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4638 στις: Μαρτίου 13, 2021, 21:46 »
Έχω 2 ζευγάρια μπαταρίες Sony και έχουν περάσει και οι 4 από κείνη τη θέση και όλες έχουν το ίδιο σύμπτωμα ενώ στην άλλη θέση φαίνεται να παίζουν σωστά. Επίσης ο φορτιστής επιβεβαιώνει την κατάσταση.

Τις επαφές να τις καθαρίσω με βατονετα και οινόπνευμα;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4639 στις: Μαρτίου 13, 2021, 21:58 »
Με ότι σε βολεύει, βαμβάκι, χαρτί... Δεν νομίζω να παίζει και μεγάλο ρόλο.
Δοκίμασε το, δεν χάνεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4640 στις: Μαρτίου 14, 2021, 04:52 »
Για το καθάρισμα των επαφών θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ισοπροπυλική αλκοόλη.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4641 στις: Μαρτίου 14, 2021, 15:33 »






Καλησπέρα σας. Έχω το Hcigar wildwolf. Παρουσιάζει το πρόβλημα που φαίνεται στην φωτογραφία. Η αριστερή μπαταρία όπως βλέπουμε την οθόνη μπορεί να αδειάσει τελείως ενώ η δεξιά έχει ακόμη τα 3/4. Έχω αποκλείσει τον φορτιστή και τις μπαταρίες.
Θέλει μάστορα κι αν ναι που να το πάω; Τι μπορεί να φταίει και πόσο μπορεί να κοστίσει η επισκευή; Αξίζει τον κόπο;



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
(Image removed from quote.)
ΚαλησπΕρα  :)  Το αγαπημένο μου modακι!!!!  :respect: :respect: :respect:
Δεν φαντάζεσαι πόσο το έχω αγαπήσει κ θα το αγαπώ αν κ το άφησα πια να φύγει....
Το ίδιο ακριβώς μου έκανε στις αρχές όταν το αγόρασα για λίγες μόνο μέρες κ μάλιστα κάποιο παιδί
από εδώ με συμβούλεψε να αγοράσω νέες μπαταρίες τις ίδιας εταιρείας.
Ακολούθησα λοιπόν την συμβουλή που πραγματικά ήταν χρήσιμη κ  με τις  νέες μπαταρίες έπαψε  να υπάρχει πρόβλημα. :yes:

Επειδή δεν πρόσεξα το μνμ σου με τις μπαταρίες που λες να σε ρωτήσω θέλω αν είναι καινούργιες.
Δεν ξέρω γιατί αλλά μόνο με τις καινούργιες μπαταρίες εμένα έπαψε να το κάνει αυτό.
Κ ναι, κ εμένα η αριστερή μπαταρία άδειαζε!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2021, 15:40 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4642 στις: Μαΐου 06, 2021, 03:00 »
Καλησπέρα,
ψάχνω ένα squonk mod με το οποίο, το υγρό να μην παίρνει την γεύση της σιλικόνης, μετά από κάποιο διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4643 στις: Μαΐου 06, 2021, 12:44 »
Εκτός από μπουκαλάκια σιλικόνης υπάρχουν και τα πλαστικά.
Τα σιλικόνης έχουν επικρατήσει , δίνουν καλύτερη αίσθηση στο ζούληγμα και δεν βλέπω τα καινούρια mods να έχουν και πλαστικό στην συσκευασία τους.
Με πλαστικό μπουκαλάκι ήταν το πρώτο pico squeeze κι έπειτα το rsq , και δεν μπορώ να πω ότι με βόλεψαν.
(*Τα μπουκαλάκια από το pico μπαίνουν και στο gbox.)
Στο pulse X χωράνε και πλαστικά, κάτι σαν αυτό https://www.atmoway.gr/squonk-bottle-7ml
είχα πάρει πολλά και διάφορα από fasttech, δεν θυμάμαι ποια ακριβώς...


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4644 στις: Μαΐου 06, 2021, 13:07 »
Μ' αρέσει πολύ το vandy vape pulse 2 bf.Αν το πάρω, θα έχω πρόβλημα με την γεύση του υγρού;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4645 στις: Μαΐου 18, 2021, 23:24 »
Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει στην κατοχή του Mod με dna 250c πλακέτα; Έχω μερικές ημέρες στην κατοχή μου το Lost vape thelema 250c, η πρώτη dna συσκευή που αγοράζω κ έχω πάθει πλάκα με το πόσο γρήγορα τελειώνουν οι μπαταρίες...μιλάμε για ολοκαίνουριες Vtc5a , ατμισμα στα 70-75 W, παιδιά κάθε 2-3 Puff κατεβαίνει ( σύμφωνα με την ένδειξη στην οθόνη) τουλάχιστον 1% η μπαταρία!
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με escribe.! Μήπως φταιει κάποια ρύθμιση στο escribe που πρέπει να αλλάξω; Έχεις κάποιος άποψη;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4646 στις: Μαΐου 19, 2021, 09:07 »
άρα, σε 200-300 Puff, θα πάει στο 0%. Μια χαρά για 75w!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4647 στις: Μαΐου 19, 2021, 19:15 »
2 VTC5A είναι περί τις 160 τζούρες 4ων δευτερολέπτων στα 75W με cut-off 6V.
Συνολικά θα σου δώσουν γύρω στα 600-650 δευτερόλεπτα ατμίσματος.

Στο EScibe μπορείς να "φορτώσεις" διάγραμμα εκφόρτισης (ή να το φτιάξεις) για όποιες μπαταρίες χρησιμοποιείς, αλλά δεν θα βελτιώσει την διάρκεια, μόνο την ακρίβεια του ενδεικτικού εκφόρτισης.
Μπορείς να ρυθμίσεις το cut-off σε χαμηλή τάση (5.4V), αλλά το κέρδος σε αυτονομία θα είναι πολύ μικρό και επειδή είναι σε σειρά οι μπαταρίες καλό είναι να μην το χαμηλώσεις τόσο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4648 στις: Μαΐου 25, 2021, 19:01 »
Το οποίο mod που αναφέρω 3 ποστ πάνω ( Thelema DNA 250c) με μόλις 2 εβδομάδων χρήση άρχισε να κάνει νερά το fire button! Όχι πάντα αλλά αν καταλάθος πιεσω όχι στο κέντρο του κουμπιού αλλά  κυρίως την δεξιά του πλευρά κολλάει μέσα για κάποια δέκατα (όχι πάντα), μια φορά μάλιστα κόντεψε να μου κάψει τα coils και αναγκάστηκα να βγάλω γρήγορα τις μπαταρίες! 
Μια ζωή με μοντακια των 50 ευρώ κ δεν είχα ποτέ θέματα, ένα dna είπα να πάρω και την πάτησα, θεός αν είναι....Έχει κάποιος φίλος καμία ιδέα; Θα μπορούσα να το διορθώσω μόνος χωρίς να μπλέξω με αντικαταστάσεις , επιδιορθώσεις και Mail ώστε να βγάλω άκρη;

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4649 στις: Μαΐου 25, 2021, 19:15 »
Κάποτε που είχα πάθει το ίδιο, διάβασα εδώ στο φόρουμ σε μια παλιά απάντηση πως η ισοπροπυλική αλκοόλη ίσως να βοηθάει. Ισοπροπυλική δεν είχα αλλά έριξα πάνω στο fire καθαρό οινόπνευμα και το άφησα ανάποδα (με το κουμπί προς τα πάνω δηλαδή) όλο το βράδυ. Την άλλη μέρα το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί. Το έπαθε ξανά μετά από μήνες και ακολούθησα την ίδια μέθοδο. Από τότε δεν έχει κολλήσει ξανά το fire.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11192 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364