vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3735 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 21:02 »
Όχι

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3736 στις: Δεκεμβρίου 21, 2017, 21:33 »
 :nonono:   :idiot2:
Σε σειρα και παραλληλα παιζει ρολο μονο στα μηχανικα για την αυτονομια. Αν ειναι regulated πλακετα (με watt) εχεις παντα διπλασια αυτονομια με 2 μπαταριες (vs 1 μπαταρια) οτι συστημα και να χει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2017, 21:41 από Tortugas »

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3737 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 16:06 »
Καλησπέρα παιδιά,
έχω και εγώ ένα smok alien 220 και μου κάνει νερά με τον ammit 25.Το θέμα είναι ότι διαβάζει την αντίσταση ότι να ναι. Απο 0.90 μέχρι και 2.0 το είδε.
Ένα άλλο mod που έχω τον βλέπει σταθερά στα 0.9 όσες φορές να βγάλω και να βάλω.
Το περίεργο είναι ότι έναν άλλο ατμοποιητή που έχω (toptank) δεν μου κάνει τέτοια νερά.

Τι κάνω;Στέλνω πίσω να το δούνε;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3738 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 20:01 »
Μετά απο τόσο καιρό, το Pico φαίνεται οτι χαίρει μεγάλης εκτίμησης κι εμπιστοσύνης. Αν το πάρω, είμαι τσέκ με τον zest, unfollow, prime. Θα είμαι με Siren 2? Ναι?Τον κανονικό των 2ml. Ή θέλει το Pico25 (οπως φαντάζομαι και ο Hurricane και Kayfun-5).
To Pico25, εκτός το οτι παίρνει πιο "χοντρούς" ατμοποιητές, έχει σοβαρές καινοτομίες για να υποσκελίζει το κανονικό Pico?
Αν τα εχει κάποιος και τα δύο, είναι μεγάλη η διαφορά τους σε βάρος και όγκο?

μερσί μπιέν προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3739 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 20:56 »
Καλα εισαι με kayfun5, με hussar και με siren v2 (το 2ml μονο). Χωραει μεχρι ΚΑΙ 23mm το απλο πικο και αυτα ειναι 22. Το kayfun v5 ειναι 23 μονο, θελει προσοχη στο βιδωμα αλλα καθεται. Δες λιγο στο google, 2 λεπτα υποθεση ειναι. Για διαφορες ας πει καποιος αλλος, πιστευω ιδια πλακετα ειναι στο pico 25 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3740 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:13 »
Οι διαφορές τους είναι ότι το pico 25 χωράει μέχρι 25mm ατμοποιητή και έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη (3 γραμμές έναντι 2 γραμμών).
Πλακέτα δεν ξέρω αν έχουν διαφορετική αλλά με το arcticfox που έχω και στα δύο όπως το έχω ρυθμίσει έχω πανομοιότυπα ρεύματα.
Τέλος στο βάρος αισθητικά δεν έχουν διαφορά. Το 25αρι είναι ~6gr βαρύτερο (137/143 με μπαταρία).

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3741 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:17 »
Αν θυμάμαι καλά, το 25αρι φορτίζει με 2Α από το usb. 
Σημαντικό πλεονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3742 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:23 »
Σωστά. Και αυτή είναι μια διαφορά και μάλιστα πολύ χρήσιμη για κάποιον που φορτίζει μέσα στο mod!

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3743 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:36 »
2A φόρτιση εντός mod, δεν πάτε καλά.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3744 στις: Δεκεμβρίου 23, 2017, 00:05 »
το pico 25 είναι πιο χοντρό (πιο παχύ και πιο φαρδύ) από το απλό (και έχουν ίδιο ύψος), μεγαλύτερη οθόνη, αλλά μικρότερη φωτεινότητα (για το φως του ήλιου). Μια ματιά στο νήμα του...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3745 στις: Δεκεμβρίου 23, 2017, 00:32 »
Μεγαλύτερη οθόνη εντός μοντ, δεν πάτε καλά.

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3746 στις: Δεκεμβρίου 23, 2017, 12:46 »
Σκέφτεται ο Άγιος Βασίλης να μου φέρει ένα καινούργιο mod  ;D
Σαν βασικό αυτήν τη στιγμή έχω το VTnano και θα ήθελα κάτι ανάλογο σε ποιότητα και λειτουργίες,κατά προτίμηση με μια μπαταρία για το μέγεθος.
Κοίταγα το SX mini mx class αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα για να το δω από κοντά....υπάρχει πουθενά;
Επίσης κι άλλη μια επιλογή που μου αρέσει είναι το therion 75c αλλά παίρνει 2 μπαταρίες και λογικά θα είναι μεγαλύτερο.
Υπάρχει κάτι άλλο που να παίζει;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3747 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 01:09 »
:nonono:   :idiot2:
Σε σειρα και παραλληλα παιζει ρολο μονο στα μηχανικα για την αυτονομια. Αν ειναι regulated πλακετα (με watt) εχεις παντα διπλασια αυτονομια με 2 μπαταριες (vs 1 μπαταρια) οτι συστημα και να χει.
H τρόπος σύνδεσης των μπαταριών δεν παίζει κανένα ρόλο είτε σε μηχανικό είτε σε ηλεκτρονικό mod.
Οι μπαταρίες δεν μας δίνουν μόνο volt ή μόνο mAh. Μας δίνουν ενέργεια που είναι το γινόμενο των δύο, καθόσον Ε = Volt (V) * Amps (I) * Hours (t).

Στην παράλληλη σύνδεση έχουμε διπλασιασμό της χωρητικότητας αλλά τάση ίδια με της μονής μπαταρίας.
Στη σύνδεση σε σειρά έχουμε διπλασιασμό τάσης αλλά χωρητικότητα ίδια με της μονής μπαταρίας.
Η ενέργεια λοιπόν που θα πάρουμε θα είναι ίδια όπως και να συνδέσουμε τις μπαταρίες και η αυτονομία που θα μας δώσουν θα είναι ίδια.

2A φόρτιση εντός mod, δεν πάτε καλά.
Ο τρόπος φόρτισης παραμένει ίδιος είτε εντός mod είτε σε εξωτερικό φορτιστή. Άρα όποιος πάει καλά φορτίζοντας με 2Α σε εξωτερικό φορτιστή πάει το ίδιο καλά με αυτόν που φορτίζει εντός mod.

Επειδή πριν 10 χρόνια φορτίζαμε τις μπαταρίες με 0.5Α δε σημαίνει ότι θα εξακολουθούμε να τις φορτίζουμε με την ίδια ταχύτητα μέχρι να πεθάνουν τα δισέγγονα μας.
Ένα mod που προσφέρει 2Α φόρτιση πλεονεκτεί από κάποιο άλλο που δίνει μόνο 1Α. Αν κάποιος επιθυμεί χαμηλές ταχύτητες φόρτισης μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιο τροφοδοτικό USB 0.5Α ή 1Α για να γίνει πιο αργά η φόρτιση.

Τι συνιστούν οι κατασκευαστές για τη φόρτιση;


Η LG προτείνει για την HG2 τυπική φόρτιση 1.5Α και γρήγορη φόρτιση 4Α.


Η Samsung συνιστά για την 30Q αντίστοιχους ρυθμούς φόρτισης με 1.5Α και 4Α


Η Sony για τη VTC6 προτείνει 3Α τυπική φόρτιση και 5Α μέγιστη φόρτιση (για συνηθισμένες θερμοκρασίες περιβάλλοντος).

Αν κάποιος χρησιμοποιεί μία από τις παραπάνω μπαταρίες σε καμία περίπτωση δεν κινδυνεύει αν τις φορτίσει με 2Α.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3748 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 01:30 »
Διαφωνώ κυρίως λόγο των δεδομένων που αναφέρονται και στο τρίτο πίνακα που παρέθεσες.

Οι συνηθισμένες θερμοκρασίες περιβάλλοντος πάνε περίπατο όταν κλείνεις την μπαταρία σε κουτάκι που ζεσταίνεται όλο και περισσότερο.

Σκέψου απλά οτι είναι καλοκαίρι με temp δωματίου 30C και να φορτίζεις με 2Α στο pico σε τί θερμοκρασίες θα φτάσεις την μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3749 στις: Δεκεμβρίου 24, 2017, 01:41 »
H τρόπος σύνδεσης των μπαταριών δεν παίζει κανένα ρόλο είτε σε μηχανικό είτε σε ηλεκτρονικό mod.
Οι μπαταρίες δεν μας δίνουν μόνο volt ή μόνο mAh. Μας δίνουν ενέργεια που είναι το γινόμενο των δύο, καθόσον Ε = Volt (V) * Amps (I) * Hours (t).

Στην παράλληλη σύνδεση έχουμε διπλασιασμό της χωρητικότητας αλλά τάση ίδια με της μονής μπαταρίας.
Στη σύνδεση σε σειρά έχουμε διπλασιασμό τάσης αλλά χωρητικότητα ίδια με της μονής μπαταρίας
Η ενέργεια λοιπόν που θα πάρουμε θα είναι ίδια όπως και να συνδέσουμε τις μπαταρίες και η αυτονομία που θα μας δώσουν θα είναι ίδια.
Να μου επιτρεψεις να διορθωσω, βλεπω λαθος στο κοκκινο κομματι. Δυο μπαταριες, 2πλασια συνολικη ενεργεια χωρις να παιζει ρολο ο τροπος συνδεσης, πολυ σωστα μεχρι εδω. Στα μηχανικα ομως δεν εχουμε τροπο διαχειρισης ενεργειας οπως στα ηλεκτρονικα. Αρα στα μηχανικα οταν οι μπαταριες ειναι σε σειρα δινουν διπλασια volt. Ενω παραλληλα δινουν volt μιας μπαταριας με διπλασια αυτονομια (mah). Ιδια ακριβως συνολικη ενεργεια, απλα χωρις διαχειρηση παιρνεις ειτε 2πλα volt (σειρα) ειτε 2πλη αυτονομια (παραλληλα). Προφανως δεν μπορεις να χεις και τα 2, ο τροπος συνδεσης καθοριζει ποιος αριθμος θα διπλασιαστει. Εξαιρεση τα μηχανικα με volt regulator πανω. Στα ηλεκτρονικα επειδη διαχειριζομαστε την συνολικη ενεργεια δεν παιζει ρολο ο τροπος συνδεσης. Τα ιδια λεμε στα υπολοιπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2017, 02:03 από Tortugas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63100 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3716 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 997 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem