vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 7 χρήστες
Chris66, axilleaspro, Dorian, Tem, yorgoss, Jorge, bloodlessz

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3645 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 17:39 »
Καλησπέρα, χρείαζομαι τα φώτα σας...αγόρασα πρόσφατα αυτό:

https://www.x-taste.com/products/x-taste-nano-90w-kit?variant=43370636947

και επειδή δεν το βρίσκω πουθενά εδώ μέσα είπα να ρωτήσω σε αυτό το νήμα.

To μοντάκι είναι κουκλί και το έχω σε ασημί παντρεμένο με ασημί επίσης Siren 2. Η κατασκευή του εξωτερικά είναι πολύ καλή για τσιμπημένο μοντάκι και υποστηρίζει πολλές λειτουργίες. Το μενού βέβαια όποιος το σχεδίασε είναι ανώμαλος, αλλά συνηθίζεται.

Πάμε στους προβληματισμούς μου...

1)Χρησιμοποιώ μπαταρίες Samsung 30Q εδώ και καιρό με το Evic vtwo και παρατήρησα πως στο X-taste τελειώνουν πολύ πιο γρήγορα. Ξέρω ότι έχει λειτουργία protection απο το να αδειάσει η μπαταρία και συγκεκριμένα σταματά όταν είναι στο 10%. Αν πάρω όμως αυτή τη μπαταρία και τη βάλω στο Evic μου δείχνει σχεδόν μέχρι τη μέση. Αν τη βάλω στον Xtar φορτιστή τη διαβάζει τουλάχιστον 25%. Επίσης πληρως φορτισμένη μπαταρία στον Xtar το X-taste την διαβάζει 94%...Με το που τη βάζω αδειάζει ή 1 παυλά και πολύ σύντομα άλλη μια. Μέσα σε 2-3 ώρες με χρήση στα 12W έχει τώρα μείνει με 2 παύλες και γράφει 38%. Σκεφτείτε με το ίδιο setup στο Evic έβγαζα 1,5 μέρα! Υπάρχει περίπτωση να είναι γα κάποιον περίεργο λόγο σωστότερη η συμπεριφορά του X-taste??? Το παιδι απο όπου το πήρα μου είπε πως οι samsung δεν κάνουν για αυτό το μοντάκι και πως δεν είναι καλές και να προτιμήσω Sony ή LG. Βέβαια επέμενε και πως δεν υπάρχουν samsung 3000mah. Εμένα μου φαίνεται πως το x-taste δεν έχει καλή διαχείρηση μπαταρίας....έτσι θα το ερμήνευα...αλλά δεν ξέρω αν υφίασταται κάτι τέτοιο και θέλω τη άποψη αυτών που γνωρίζουν πιο πολλά.
2)Επίσης, όταν πατώ το fire button Και ατμίζω παρατηρώ συνεχόμενες (μικρές) μεταβολές και στη μετρηση της αντίστασης και στα Volt που δίνει η μπαταρία. Οι ενδείξεις δηδ. "παίζουν". Μπορεί αυτό να είναι νορμαλ επίσης?
3)Κάποιες άλλες λεπτομέρεις...το μοντάκι ζεσταίνεται σχετικά εύκολα ακόμα και στα χαμηλά watt, ακούγεται ένας μικρός θόρυβος (πολύ μικρός...πρέπει να το φέρεις στο αυτί για να το ακούσεις) όποτε ατμίζω (δεν είναι απο την αντίσταση του άτμο, είναι απο το μοντάκι)...ο κονέκτορας που ήξερα ότι είναι με επαναφορά όταν προσπάθησα να τον πιέσω με ένα κατσαβίδι δεν κουνιόταν μέχρι που έβαλα αρκετή δύναμη και κατάφερα να το "ξεμπουκώσω", ωστοσο δείχνει να σκαλώνει συνεχώς (δεν είναι soft και θέλει δύναμη).
4)Κάτι άλλο που παρατήρώ είναι πως στα ίδια watt με ίδιο ατμοποιητή υπάρχει διαφορά στην απόδοση. Για παράδειγμα η παραγωγή ατμού στα 12W στο X-Taste είναι λες και κάνω στα 9-10 sto evic. Αν θέλω να ατμίσω όπως στα 12W στο Evic πρέπει να το βάλω 14 τουλάχιστον.

Τώρα σκέφτομαι να πάρω άλλες μπαταρίες για το X-taste αλλά μην μπω σε τσαμπα κόπο αν είναι να μην φταίνε οι μπαταρίες και παίζει κάτι άλλο γιατί δεν το έχω ότι αυτός είναι ο λόγος.

Μήπως είμαι καλομαθημένος με το Evic? Κυρίως όμως θέλω να ξέρω αν αυτό που τρεμοπαίζουν οι ενδείξεις είναι Normal ή ίσως και ανησυχητικό? Ακούω και εκείνο το θόρυβο που είναι σαν μπουκωμένη αντίσταση με μάκα που της δίνεις λίγα watt και πασχίζει να θερμάνει αλλά επαναλαμβάνω έρχεται απο το μοντάκι. Μη κάνει και κανα μπαμ. Και επιτέλους τι παίζει με τις μπαταρίες?

Με προβληματίζει επίσης το γεγονός πως ένα τόσο ωραίο μοντάκι δεν κυκλοφορεί και δεν υπάρχουν πολλές αναφορές στο internet για αυτό. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3646 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 19:10 »
1.
1)Υπάρχει περίπτωση να είναι γα κάποιον περίεργο λόγο σωστότερη η συμπεριφορά του X-taste??? Το παιδι απο όπου το πήρα μου είπε πως οι samsung δεν κάνουν για αυτό το μοντάκι και πως δεν είναι καλές και να προτιμήσω Sony ή LG. Βέβαια επέμενε και πως δεν υπάρχουν samsung 3000mah.
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση. Το "παιδί" δεν ξέρει τι λέει.

2.
Αν μεταβάλλεται η τιμή της αντίστασης είναι λογικό να μεταβάλλονται και τα volt ώστε να κρατηθεί σταθερή η ισχύς. Εξαρτάται από το σύρμα που έχεις. Σε kanthal δεν θα έπρεπε να το κάνει αλλά το SS όταν ζεσταίνεται αλλάζει λίγο ωμική αντίσταση.

3.
O θόρυβος είναι φυσιολογικός και παρατηρείται σε αρκετά mod.

4.
Ρεύματα σαν του Vtwo δύσκολα θα βρεις, οπότε ναι είσαι καλομαθημένος.


Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3647 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 20:05 »
2.
Αν μεταβάλλεται η τιμή της αντίστασης είναι λογικό να μεταβάλλονται και τα volt ώστε να κρατηθεί σταθερή η ισχύς. Εξαρτάται από το σύρμα που έχεις. Σε kanthal δεν θα έπρεπε να το κάνει αλλά το SS όταν ζεσταίνεται αλλάζει λίγο ωμική αντίσταση.


Κατα αρχάς...ευχαριστώ πολύ camber :respect:
Kanthal χρησιμοποιώ και όμως τρεμοπαίζουν. Μάλιστα έχει 2 τιμές Volt πάνω διαφορετικές. Η μια ξεκινά απο 4,23 που είναι αυτό που θα περίμενα σε 1,5Ω αντίσταση στα 12w και έχει και άλλη μία που τρεμοπαίζει και αυτή γύρω στο 3,74 στο ίδιο setup. (δεν ξέρω τι ρόλο βαράει)
Τελικά είναι νορμαλ για μια μπαταρία σαν τη 30Q να βγάζει μισή μέρα με χρήση στα 12w? Σημείωση δεν είμαι και πιπίλας...στο Evic 1.5 μέρα χαλάρα δηδ. Επειδή είναι τεράστια η διαφορά και υποτίθεται ότι είναι και ακριβό μοντάκι το X-taste (75€)....να πάω για άλλη καινούργια μπαταρία ή θα είναι τσάμπα λεφτά? Και αν ΝΑΙ...τότε ΠΟΙΑ μπαταρία να προτιμήσω? :-\


Δεν βλέπω και κανέναν να το έχει δει ή δουλέψει το συγκεκριμένο και ανησυχώ... ???

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3648 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 20:29 »
Δεν ξέρω πόσο το πλήρωσες αλλά είναι ένα φτηνό μοντάκι που τα κινεζομάγαζα το δίνουν όσο-όσο να το ξεφορτωθούν. H Health Cabin το έχει προσφορά στα 12€.
Όταν με την ίδια μπαταρία το Vtwo σου βγάζει 1 μέρα παραπάνω τι το ψάχνεις;
Κράτα το μοντάκι εφεδρικό για περίπτωση ανάγκης και μη ξοδεύεις τσάμπα τα λεφτά σου σε μπαταρίες που δεν χρειάζεσαι.


Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3649 στις: Δεκεμβρίου 13, 2017, 21:00 »
Τόσο που μου έφυγαν οι όποιες τύψεις τόσο καιρό που αγόραζα απο Κίνα...και άλλο τόσο που ενώ προσπαθώ μιας και "έκλεισε" η Κίνα να στηρίξω ντόπιους λόγο μικρής διαφοράς στη τιμή....τελικά θα αγοράζω απο όποιον είναι επαγγελματίας από όπου και να είναι και άσε τους άλλους να κλείσουν και να κλαίνε ότι τους φταίνε άλλοι. Έτσι κι αλλιώς ένα κενό σε μια αγορά πάντα θα καλύπτεται απο κάποιον άλλον μέχρι κάποιος να κάνει σωστή δουλειά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος pasxalina

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3650 στις: Δεκεμβρίου 14, 2017, 17:22 »
Καλησπέρα,ανάμεσα σε joyetech primo και aspire speeder ποιο μου προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3651 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 11:03 »
To aspire έχει CPS, μικρότερο φάρδος αλλά μεγαλύτερο πάχος. Το primo έχει ρολόι και μπορείς να το πάρεις σε ασημί για να μην έχεις θέματα με το χρώμα. Κατά τα άλλα... παρόμοια. Δες τα από κοντά... στην παλάμη σου, αλλά και ως προς την οθόνη.

Αποσυνδεδεμένος Rizas

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3652 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 17:55 »
Καλησπέρα σας! Ερχόμενος απο το pico  που το έχω 2 χρόνια(το σκυλί) λέω να πάω σε κάτι καινούργιο μια και με τρώει η τσέπη μου.
Έλεγα λοιπόν για πρώτη φορά να πάρω κάτι πιο ποιοτικό(σχεδόν όλα μου τα προηγούμενα  μοντάκια ήταν 50-€).

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάποιο DNA 75(ή75C) άρα πάμε αυτόματα σε  budget 100-150€ δεν θα ήθελα παραπάνω!
Βέβαια σε αυτό το budget και μικρό σε μέγεθος δεν βρήκα κάτι.
Το Vapedroid c1d2 Μου άρεσε μπορώ να πώ.

Γένικα θα ήθελα κάτι με καλή ποιότητα κατασκευής,καλά ρεύματα, και όσο γίνεται πιο κομψό μίας και έχω συνηθίσει σε όχι πολύ μεγάλα Mods. 
Κάτι να κάνει την διαφορά ρε παιδί μου και να αξίζει μιας και πάω σε κάτι καινούργιο.

Γενικά δεν είμαι τύπος που το ψειρίζω τόσο πολύ το πράγμα, αν και δικές μου αντιστάσεις φτιάχνω και δικά μου υγρά δεν είμαι απο τους τόσο ψαγμένους και ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ τόσο μα τόσο πολύ, οπότε μήπως δεν μου χρειάζεται και το dna και απλά θα είναι μια καλή σπατάλη?
Γενικά είμαι σε δίλημμα!!

Σεβαστές όλες οι απόψεις μπας και βοηθήσετε γιατί όταν είμαι λίγο πρίν την αγορά γίνεται ένας μικρός χαμός στο κεφάλι μου!! 
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3653 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 18:03 »
Καλησπέρα φίλε μου και εγώ μια από τα ίδια σαν και σένα αν μπορώ να βοηθήσω έχω καταλήξει σε lost vape skar η epetite   μου αρέσει το hcigar vt75c  αλλά το φοβάμαι γιατί με το nano έχω πάθει άστα να πάνε

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3654 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 18:09 »
[member=20411]Rizas[/member], αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς πολύ (έχεις σοβαρότερα πράγματα στη ζωή σου να τρέξεις ;)), αλλά θέλεις για ανανέωση να πας σε κάτι καλύτερο από το pico (που το βαρέθηκες απλώς), για ρίξε μια ματιά στο cuboid lite. Μην σε φοβίσει το ότι έχει εσωτερική μπαταρία (το αφήνεις να φορτίζει το βράδυ και πέφτεις για ύπνο). Ποιοτικό και κατάλληλο για χαλαρωτικό άτμισμα, είναι ακόμα πιο μαζεμένο από το pico και θα εκπλήξει την παλάμη σου. Και με τα υπόλοιπα λεφτά που θα σου μείνουν (από τα 60 που κάνει), μπορείς να απολαύσεις μια... ρακοκατάνυξη! :D

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3655 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 18:14 »
και όταν βγεις για ρακοκατανυξη θα ψάχνεις για πρίζα αν είσαι τυχερός και κουβαλάς και φόρτιστη μαζί

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3656 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 18:43 »
Ο ατμιστής δεν πάει ποτέ για ρακοκατάνυξη χωρίς PowerBank.
Όσοι δεν έχουν πίνουν μπύρες.
Άσε που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάτσεις για οιουδήποτε είδους κατάνυξη και να μην υπάρχει πρίζα δίπλα, το πολύ τρίπλα.
Πάνε οι εποχές που στης γειτονιάς το κοντινό παρκάκι άτμιζες σαν μικρό παιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3657 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 18:45 »
Αν αρχίσεις τους ιαμβικούς δεκαπεντασύλλαβους, σου υπόσχομαι θα σε μελοποιήσω!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3658 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 19:05 »
[member=19319]dimitris1167[/member], αν δεν δοκιμάσεις να ξεπεράσεις τους φόβους σου, δεν θα ανακαλύψεις μια πιο ελεύθερη ατμιστική ζωή. Θα σε εκπλήξει το μοντάκι με το ότι αντέχει μέχρι... να το στραγγίξεις! Στην αρχή, κράτα και ένα power bank μαζί σου ("χάπι" για την ανασφάλεια), όπως λέει ο [member=10440]microchip[/member]. Και μόλις "απελευθερωθείς" από τους φόβους σου, τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #3659 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 19:26 »
Οι σκληροπυρηνικοί 2μπάταροι πάντως απο Ijoy Captain σε Asmodus Minikin v2 -και τούμπαλιν- πηδάνε κάτι μηνες τώρα.

Απο τα άσπρα μόνο τζιν βέβαια. :tongue_smilie: (και ουζάκι πωςτοξέχασα;; )
Tον σταυρό του DNA μάλλον πρέπει να το αναλάβει ο mc πάλι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2017, 20:14 από chillo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias