vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

391 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, vasilis27p

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2880 στις: Απριλίου 19, 2017, 17:45 »
Υπαρχει λυση για το  Short atomizer?? Βγαζει συνεχως αυτο και δεν λειτουργει φυσικα και το εχω δοκιμασει σε πολλους ατμοποιητες. Ξεκινησε να το κανει ξαφνικα και καθαρισα και τον πολο και τον σηκωσα λιγο με μαχαιρακι αλλα τιποτα. Υπαρχει τροπος να διορθωθει? Τι φταιει? :(

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2881 στις: Απριλίου 21, 2017, 12:48 »
Βραχυκυκλώνει κάπου. Αν όχι ο ατμοποιητής, τότε ο κονέκτορας του mod. Στη δεύτερη περίπτωση, αλλαγή mod ή κονέκτορα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2882 στις: Απριλίου 21, 2017, 15:19 »
Παιδιά έχει βγει update για το smok al85??
Προχθες που κοιταξα στη σελιδα της Smok, δεν ειδα κατι.
Μονο για το μεγαλο Alien βρηκα αναβαθμισεις.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2883 στις: Απριλίου 29, 2017, 17:03 »
Χρησιμοποιώ -αποκλειστικά- VTC Mini από τότε που κυκλοφόρησε. Ψάχνομαι να πάρω κάτι καλύτερο
(πχ σε κατασκευή και αν γίνεται και σε ρεύματα - παίζω μόνο watt). Σημαντικό, να είναι παρόμοιας
φιλοσοφίας, δηλ. μπαταρία να βγαίνει με πορτάκι (και όχι με βιδωτό καπάκι από κάτω/πάνω) και να
είναι μονομπάταρο. Αν γίνεται, να μην είναι (πολύ) παραπάνω βαρύ από VTC Mini.

Κάποια mods απορρίπτονται (IPV, Snow Wolf, Presa). Γλυκοκοίταζα το Skar, αλλά βλέπω πολλούς 
να το πουλάνε, και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα αφότου το πήραν, και προβληματίζομαι...
Υπάρχουν άλλες επιλογές και αν ναι τί;

(έχω το Evic Primo Mini στο καλάθι, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα παραμείνει + δεν έχει μπαταρία με πορτάκι που με βολεύει αφάνταστα).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2884 στις: Απριλίου 29, 2017, 17:58 »
Ρεύματα καλύτερα από το VTC mini δύσκολα θα βρεις
Τι δε σε βολεύει στο πορτάκι του Primo mini?

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2885 στις: Απριλίου 29, 2017, 18:45 »
Το πουλάνε το Skar γιατί βγαίνει το DNA75C.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2886 στις: Απριλίου 30, 2017, 13:00 »
Καλημέρα, υπάρχει κάποια άποψη από χρήση του evic primo mini?


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2887 στις: Απριλίου 30, 2017, 14:01 »
ριξε μια ματια στο thread του Smok Allien 220W
το έχω μερικες μερες τωρα και μου βγαζει 2 μερες (1000puffs συνολο)
νομιζω θα σε καλύψει για δυμπάταρο

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Δυο μερες και 1000 τζουρες δεν λενε τιποτα .
Χρειαζομαι 3 18650 μεσα σε 16 ωρες ΑΝΕΤΑ .... , αντε να ειναι κακια η μερα και να μην ατμισω πολυ , οποτε θα χρειαστω 3 μπαταριες σε 24 ωρες .
Τζουρες δεν εχω μετρησει , αλλα ειναι ακυρος αριθμος , γιατι απλα δεν ειναι καμια τζουρα ομοια με την αλλη .

Μετρας τα ml που καταναλωνεις στα ΤΑΔΕ Watts .
Αυτη ειναι η μετρηση που θα σου δωσει το σωστο αποτελεσμα φιλε μου .

Οι δυο μερες διαρκειας ειναι λαθος , γιατι και 'γω εχω φορτισει μια 25R το προηγουμενο Σαββατο και σημερα εχει 4,10V.
Αρα εμενα αυτη η 25R , εχει κρατησει μια εβδομαδα και στην κατασταση που βρησκεται , θα κρατησει 2-3 μηνες ....

Αναλογα ποσο ατμιζεις κρατανε οι μπαταριες .....




Καλημέρα, υπάρχει κάποια άποψη από χρήση του evic primo mini?



Το primo mini , ενδεχεται να γινει ο συνεχιστής της κορυφαιας πορειας που ειχε το VTC mini .
Απο λιγες αναφορες που υπαρχουν μεχρι τωρα , φαινεται να μην εχει θεμα με τον κονεκτορα και σαν αποδοση μιλανε για ανωτερη ακομα και απο του VTC mini .......... , που οσο κι αν δεν ειναι ευκολα πιστευτο , ανηκει στις κορυφαιες αποδωσεις οσο αφορα τις σύγχρονες πλακετες .




Χρησιμοποιώ -αποκλειστικά- VTC Mini από τότε που κυκλοφόρησε. Ψάχνομαι να πάρω κάτι καλύτερο
(πχ σε κατασκευή και αν γίνεται και σε ρεύματα - παίζω μόνο watt). Σημαντικό, να είναι παρόμοιας
φιλοσοφίας, δηλ. μπαταρία να βγαίνει με πορτάκι (και όχι με βιδωτό καπάκι από κάτω/πάνω) και να
είναι μονομπάταρο. Αν γίνεται, να μην είναι (πολύ) παραπάνω βαρύ από VTC Mini.

Κάποια mods απορρίπτονται (IPV, Snow Wolf, Presa). Γλυκοκοίταζα το Skar, αλλά βλέπω πολλούς
να το πουλάνε, και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα αφότου το πήραν, και προβληματίζομαι...
Υπάρχουν άλλες επιλογές και αν ναι τί;

(έχω το Evic Primo Mini στο καλάθι, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα παραμείνει + δεν έχει μπαταρία με πορτάκι που με βολεύει αφάνταστα).

Προσωπικα παντα και σε σχεση με οτι εχει περασει απο τα δικα μου χερια , ανωτερη αποδοση σαν ρευμα θα δεις με πλακετα της Dicodes ....

Προσοχη ομως ....
Μιλαω για την Dicodes FL80 V2.
Δεν ξερω την αποδοση που εχει η Dicodes BF60 , αλλα μαλλον θα ειναι κι αυτη αναμεσα στις κορυφαιες .

Σε σχεση με τις υπολοιπες καλες , oπως :

DNA 40/75 (η DNA 60 ειναι ακομα υπο κατασκευη...)

YiHi SX350 35W - SX 350 V2/J/ML (η SX350ειναι παλια πλακετα και αντιπαλος της Provape ... μπορει να πει καποιος )

Provari

Starplat (δεν ειναι καθαρα προσωπικη αποψη , γιατι ηταν μοντακι φιλου)

Dicodes Extreme V2  (αρκετο καιρο στα χερια μου , κορυφαιο και με ομοια αποδοση μπορω να πω με το VTC mini , αλλα εχει βγει και το Extreme V3 για το οποιο δεν εχω γνωμη...)

δεν ειδα αποδοση καλυτερη , οσο κι αν φανταζει τρελο αυτο .

Kαι φυσικα ειναι απλα η γνωμη μου .......
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2017, 14:09 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος filippos.xeil

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2888 στις: Μαΐου 02, 2017, 07:16 »
Καλημέρα στην παρέα, είναι το 1ο μου πόστ (καλώς σας βρήκα!). Είμαι ατμιστής από 2ετίας, περισσότερο ψάχνω γεύση και ποιότητα παρά νοτυμάνι και πολλά watt. Έχω δουλέψει αρκετά μηχανικά mods, και ατμοποιητές (πρώτος επισκευάσιμος Sofia By Leo). Αυτή τη στιγμή διαθέτω τα εξής setups:

GuS Unfollow v2, Provari Radius
Gus Yumina Kiss, Cloud One v1
Eleaf Pico, Kayfun v3 Mini

Σκέφτομαι να αλλάξω το Radius με κάτι διαφορετικό και κοιτάω προς το παρόν το Dicodes No6. Ποιές είναι οι σκέψεις σας σχετικά; Δεν είμαι πολύ fan του TC, αλλά δεν θα έβλαπτε να έριχνα μια ματιά και σε NiFe.
Άλλες σκέψεις μου είναι τα: Dicodes Dani Extreme v3, Provari P3.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2889 στις: Μαΐου 02, 2017, 14:59 »
Ακριβώς πάνω από το ποστ σου, περιγράφει ο shadockan αυτά που ρώτησες για τα μοντάκια.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2890 στις: Μαΐου 03, 2017, 02:01 »
Καλημέρα στην παρέα, είναι το 1ο μου πόστ (καλώς σας βρήκα!). Είμαι ατμιστής από 2ετίας, περισσότερο ψάχνω γεύση και ποιότητα παρά νοτυμάνι και πολλά watt. Έχω δουλέψει αρκετά μηχανικά mods, και ατμοποιητές (πρώτος επισκευάσιμος Sofia By Leo). Αυτή τη στιγμή διαθέτω τα εξής setups:

GuS Unfollow v2, Provari Radius
Gus Yumina Kiss, Cloud One v1
Eleaf Pico, Kayfun v3 Mini

Σκέφτομαι να αλλάξω το Radius με κάτι διαφορετικό και κοιτάω προς το παρόν το Dicodes No6. Ποιές είναι οι σκέψεις σας σχετικά; Δεν είμαι πολύ fan του TC, αλλά δεν θα έβλαπτε να έριχνα μια ματιά και σε NiFe.
Άλλες σκέψεις μου είναι τα: Dicodes Dani Extreme v3, Provari P3.
Το Dani V3 αν δεν κανω λαθος , πρεπει να εχει τη νεα πλακετα της Dicodes .
Την BF 60 , για την οποια ειναι πολυ καλα τα σχολια απο ατομα που την εχουν στην κατοχη τους .

Αν ηταν να αγορασω καποιο σωληνα με πλακετα , αυτο θα αγοραζα και αν πραγματικα εχει αυτη τη πλακετα , δεν θα χρειαζομουν και κατι καλυτερο.
-- Ξαναγραφω οτι δεν ξερω αν εχει αυτη τη πλακετα το V3 , αλλα βαση τεχνικων χαρακτηριστικων  φαινεται να φοραει την BF 60.... --

Το Dani box No6 ειναι πολυ καλο μοντακι με παρα πολυ καλη αποδοση ρευματος και μπορει να πει καποιος οτι ειναι ο αντιπαλος του Provari .
Αναφορες απο κατοχους μιλανε για ανωτερη η αποδοση , η οποια ομως ειναι τετοια που στο ατμισμα δεν θα καταλαβεις και πολλα πραγματα ........

Αν δεν βιαζεσαι ομως , σε λιγο θα βγουν πολλα μοντακια με την καινουρια DNA 75C .
Hδη εχουν βγει τρια μοντακια με την πλακετα αυτη , αλλα το φτηνοτερο που βρηκα ηταν το Hcigar VT75C με τιμη καπου στα 90 - 100€
Η πλακετα αυτη βεβαια μπορει να μην ειναι και εντελως καινουρια και απλα να εχουν αλλαξει μερικα εξαρτηματα στην ηδη γνωστη DNA 75 ... , η οποια ειναι μια απο τις πολυ καλες πλακετες .
Η σοβαρη αλλαγη που εχει υποστει βεβαια η πλακετα αυτη , ειναι οτι τωρα πλεων μπορει να ανεβασει μεχρι τα 9 Volts και μαλιστα για το λογο οτι πολλοι ατμιστες φτιαχνουν αντιστασεις μεγαλες και χρειαζονται περισσοτερα απο 6.2 V που ηταν ικανη η DNA 75 να δωσει .....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2017, 02:06 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2891 στις: Μαΐου 06, 2017, 10:07 »
Καλημερα παιδια... 
Εχω το istick 40wTC  με ναυτιλο 2 πανω.
Αν παρω αλλο mod, λεω για το Joyetech evic θα δω καποια διαφορα στο ατμισμα ; ( εκτος μεγαλυτερης αυτονομιας). Καθαρα θεμα ατμου, αποδοση γευσης κτπ ή θα ειναι πεταμενα λεφτα;

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2892 στις: Μαΐου 06, 2017, 10:17 »
Καλημέρα σου.Όχι δεν θα δεις καμία διαφορά σε γεύση,χτύπημα κτλ.


Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2893 στις: Μαΐου 06, 2017, 10:41 »
Σκεφτομουν μηπως σαν πιο καλη συσκευη αν εχει καλυτερα ρευματα κ κατα συνεπεια πιο ομαλο ατμο αρα και πιο καλη γευση.... 

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2894 στις: Μαΐου 06, 2017, 10:46 »
Ακούγονται αυτά περί καλύτερων ρεύματων κτλ και μάλλον έχουν κάποια δόση αλήθειας αλλά αυτά τα μοντ (istick40/evic) είναι πάνω κάτω της ίδιας κατηγορίας.
Πιο εξωτικές πλακέτες ίσως να έχουν κάποια διαφορά που μπορεί να καταλάβει ο χρήστης.
Από εκεί και πέρα εγώ με istick40 ξεκίνησα ,στην πορεία vtc mini και pico,διαφορά στο άτμισμα δεν κατάλαβα.
Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα που λένε.

Μπορείς πάντα να το δοκιμάσεις με τον ναυτίλο σου σε μοντ φίλου.γνωστού ή και σε κατάστημα ακόμα.Θαύματα πάντως μην περιμένεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2017, 10:52 από specemarine »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem