vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

385 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, goran, lounik, bloodlessz, Ηρακλης, Jorge

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2850 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:20 »
Καλός ήρθες φίλε στο φόρουμ, αυτό το  μοντάκι δε  κάνει  για τα  σύρματα  που  θέλεις  να  παίξεις  για  20  τζούρες θα  παίρνεις καλό  αποτέλεσμα  αλλά  μετά θα πέφτει  η  μπαταρία  καλύτερα να  κοιτάξεις  κάποιο  Mod  με  δύο  μπαταρίες αλλά σίγουρα θα είναι  μεγαλύτερο, αν  κάνεις  αντιστάσεις  με  σύρμα  πιο  λεπτό  0,28 ως  0,32 θα  λειτουργεί  καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2851 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:25 »
Το ηλεκτρονικό mod σου δινει σε καθε περιπτωση τα επιθυμητα watt εστω κ με μια μικρη προσεγγιση. Αρα θα ατμίζεις....
Το ζητούμενο για εσενα ειναι μαλλον η αυτονομία οπου στην προκειμένη λόγω χαμηλής χωρητικότητας της μπαταρίας σου (1500) και σχετικά υψηλών watt λογω set up ατμοποιητη θα ειναι μικρή. Αν λοιπόν επιθυμεις τετοια διαθεσιμότητα ισχύος νομιζω πως πρεπει να κοιτάξεις για κάποιο άλλο mod, ειτε με αποσπώμενη μπαταρία είτε με ενσωματωμενη μεγαλυτερης χωρητικότητας.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kravarnik

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2852 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:35 »
Καλός ήρθες φίλε στο φόρουμ, αυτό το  μοντάκι δε  κάνει  για τα  σύρματα  που  θέλεις  να  παίξεις  για  20  τζούρες θα  παίρνεις καλό  αποτέλεσμα  αλλά  μετά θα πέφτει  η  μπαταρία  καλύτερα να  κοιτάξεις  κάποιο  Mod  με  δύο  μπαταρίες αλλά σίγουρα θα είναι  μεγαλύτερο, αν  κάνεις  αντιστάσεις  με  σύρμα  πιο  λεπτό  0,28 ως  0,32 θα  λειτουργεί  καλύτερα.
Καταρχάς, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Έχω ήδη το Evic Vtwo mini της joyetech αλλά το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κάτι μικρότερο. Αυτό που λες για την μπαταρία είναι όντως ένα μείον αλλά θα μπορούσα να το διορθώσω με ένα powerbank. Τώρα τελευταία μου έχει έρθει αυτό το κώλυμα με τα μικρά μοντάκια και το συγκεκριμένο μου κίνησε την περιέργεια.

Το ηλεκτρονικό mod σου δινει σε καθε περιπτωση τα επιθυμητα watt εστω κ με μια μικρη προσεγγιση. Αρα θα ατμίζεις....
Το ζητούμενο για εσενα ειναι μαλλον η αυτονομία οπου στην προκειμένη λόγω χαμηλής χωρητικότητας της μπαταρίας σου (1500) και σχετικά υψηλών watt λογω set up ατμοποιητη θα ειναι μικρή. Αν λοιπόν επιθυμεις τετοια διαθεσιμότητα ισχύος νομιζω πως πρεπει να κοιτάξεις για κάποιο άλλο mod, ειτε με αποσπώμενη μπαταρία είτε με ενσωματωμενη μεγαλυτερης χωρητικότητας.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όπως είπα και στον GK1980, πιστεύω ότι με ένα powerbank θα μου βγάζει την ημέρα. Ούτως η άλλως, δεν έχω και το χρόνο να ατμίζω τακτικά καθώς έχω σχεδόν όλη την ημέρα γεμάτη.
Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι ουσιαστικά η παραγωγή ατμού. Δεν θα υπάρξει διαφορά άμα παίζω στο μοντάκι αυτό στα 25w ενώ σε κάποιο άλλο μεγαλύτερο μοντάκι (τύπου 200w) παίζω πάλι στα 25w; (με τον ίδιο ατμοποιητή πάντα)

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2853 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:43 »
Αυτό το  μοντάκι είναι πολύ καλό  για  ατμοποιητές που  δουλεύουν 10 ως  15 watt  αν  θες  clapton  και  δύναμη για  πάνω  από  25 watt  η  γνώμη μου είναι  ότι  δεν  κάνει. 

Αποσυνδεδεμένος Kravarnik

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2854 στις: Μαρτίου 26, 2017, 16:22 »
Αν έπαιρνα το Pico (το κανονικό, όχι το mega) της eleaf; Αυτό θα το συνιστούσες;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 21:01 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2855 στις: Μαρτίου 26, 2017, 16:27 »
Θα  είναι  καλύτερο σίγουρα  ,ως  40w  δουλεύει καλά  με  μια  μπαταρία  σαν  αυτή :
https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-ilektronikon-18650-26650-37-lithiou/lg-inr18650hg2-3000mah-36-37v-20a-lithium/

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2856 στις: Μαρτίου 27, 2017, 00:24 »
@Kravarnik αν σκέφτεσαι για pico δες και το Smok AL85 που έχει ίδιο ύψος αλλά λίγο πιο πλατύ. Ο λόγος που στο προτείνω είναι γιατί το pico παίρνει μέχρι 23mm ατμοποιητές ενώ το AL85 παίρνει άνετα 25mm ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος drdemos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μεγαλύτερη αποικία της Ελλάδας ήταν η Κίνα...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2857 στις: Μαρτίου 27, 2017, 03:55 »
@Kravarnik Γιατί δεν κοιτάς και το Eleaf ASTER 75W?
Είναι πιο στενό από το pico, αλλά λίγο πιο ψηλό (οπότε μπορεί να κρυφτεί μέσα στο χέρι σου) , σε παρεμφερή τιμή και θα σε καλύψει στις ανάγκες σου

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2858 στις: Μαρτίου 27, 2017, 10:08 »
Καλημέρα σας,

τι γνώμη έχετε για το pioneer4you ipv d4 ???

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2859 στις: Μαρτίου 29, 2017, 12:32 »

Γειά σας
 
 Θα ήθελα τα φώτα σας.
 
 
 Αυτή τη στιγμή έχω ένα Ipower και δουλεύω κυρίως TC με SS ή Νi200 (θέλω να πάρω και ΝiFe).
 
 Δέν έχω άλλες εμπειρίες από mod με δυνατότητα TC μίας και το προηγούμενό μου mod ήταν ένα Istick 30W το οποίο είχε μόνο VW.
 
 Στην αρχή, δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος με το Ipower, λόγω της μή ικανοποιητικής, κατ εμέ, απόδοσης της λειτουργίας TC. Με ενοχλούσε που όταν έφτανε θερμοκρασία, δεν έριχνε τα W για να την κρατήσει, αλλά σταμάταγε τελείως, με αποτέλεσμα, σε μεγάλης διάρκειας τζούρες, να έχω πολλά κενά.
 
 Θεώρησα λοιπόν, πως αυτό που πρέπει να κάνω, είναι να πάρω ένα καλύτερο mod με πλακέτα DNA.
 
 Και μετά, διάβασα στο forum για το Arctic fox...
 
 Αφού το πέρασα, το Ipower μεταμορφώθηκε...
 Κυριολεκτικά, όλα τα ελαττώματα του λειτουργικού εξαφανίστηκαν και η απόδοση του mod σε TC, έγινε πλήρως ικανοποιητική βάσει των απαιτήσεων μου.
 
 Τα 2 μειονεκτήματα που βρήσκω πλέον, είναι πως το usb είναι απο κάτω, με αποτέλεσμα να μήν μπορώ να το έχω στην πρίζα (η στο PC) χωρίς να το κρατάω στο χέρι μου,
 και οτι έχει μικρή οθόνη (όπως και η πλειοψηφία των mod) με αποτέλεσμα να είναι "δύσκολη" η εναλλαγή στο μενού (άν και το Arctic Fox έκανε μεγάλη βελτίωση σε αυτόν τον τομέα...).
 
 Η σκέψη μου λοιπόν, είναι να πάρω ένα RX200S που έχει τα 2 πράγματα που θέλω και σε συνδυασμό με το Arctic Fox, να πλησιάσω στις λειτουργίες του DNA200, το οποίο είναι πολύ εκτός budget...
 
Θα ήθελα την άποψή σας λοιπόν, άν το σκεπτικό μου είναι σωστό, άν η επιλογή του RX200S είναι καλή βάσει του σκεπτικού μου και άν έχετε κάποιο άλλο mod να προτείνετε.

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2860 στις: Μαρτίου 30, 2017, 20:31 »
Έχω το RX200S και σε ss με tc που ατμίζω αραιά και που παίζει μια χαρά αρκέι να βάλεις σωστό tcr. Υπάρχουν βέβαια και καλύτερες πλακέτες για να παίξεις τον έλεγχο αλλα ανεβαίνει και το κόστος. Άλλα σύρματα δεν έχω δοκιμάσει στο εν λόγω μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2861 στις: Απριλίου 02, 2017, 21:47 »
Για το Tesla Invader 3 τι γνώμη έχετε? Θα ήθελα κι ένα μοντάκι χωρίς οθόνη, αν μπορεί βέβαια να χαρακτηριστεί ηλεκτρονικό. Το έχει σε καλή προσφορά η ecig, αλλά μήπως είναι υπερβολή να πάρω μοντ με τόση δύναμη εφόσον δε με ενδιαφέρουν οι πνευμονικές και οι sub-ohm αντιστάσεις? Συνήθως παίζω γύρω στο 1ohm και το πολύ να ανέβω στα 13 βατ, τις περισσότερες φορές δεν ξεπερνάω τα 11 ειδικά με τους doggyδες. Με τους τελευταίους συχνά ατμίζω στα 3.2 βολτς.

Σκέφτομαι μπας κι ακόμα στην πιο χαμηλή στάθμη του ποτενσιόμετρου στα 3.6V το βρω πολύ ισχυρό στην τζούρα...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος docnot

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2862 στις: Απριλίου 04, 2017, 00:46 »
τα παν ειναι τι θα κουβαλαει πανω του . Αν βαλεις ενα doggy η ενα nautilo2 πανω γιατι να εχεις θεμα με τη τζουρα . 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2863 στις: Απριλίου 04, 2017, 01:56 »
Για το Tesla Invader 3 τι γνώμη έχετε? Θα ήθελα κι ένα μοντάκι χωρίς οθόνη, αν μπορεί βέβαια να χαρακτηριστεί ηλεκτρονικό. Το έχει σε καλή προσφορά η ecig, αλλά μήπως είναι υπερβολή να πάρω μοντ με τόση δύναμη εφόσον δε με ενδιαφέρουν οι πνευμονικές και οι sub-ohm αντιστάσεις? Συνήθως παίζω γύρω στο 1ohm και το πολύ να ανέβω στα 13 βατ, τις περισσότερες φορές δεν ξεπερνάω τα 11 ειδικά με τους doggyδες. Με τους τελευταίους συχνά ατμίζω στα 3.2 βολτς.

Σκέφτομαι μπας κι ακόμα στην πιο χαμηλή στάθμη του ποτενσιόμετρου στα 3.6V το βρω πολύ ισχυρό στην τζούρα...  :hmmm:
Μα ειναι ηλεκτρονικο το  Tesla Invader 3 ..........
Απλα δεν εχει οδονη και ρυθμιζεις τα Volts αντι να ρυθμισεις τα Watts ...

Oπως καναμε αρκετα χρονια πριν δηλαδη ........

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2864 στις: Απριλίου 04, 2017, 02:33 »
Και πού έγραψα το αντίθετο?  :confused1: Αλλού ήταν η απορία μου, δεν ξέρω γιατί δεν έγινα κατανοητός.

Στο pico και το vtwo mini συχνά τα βατς που θα θέσω και θα με ικανοποιούν στη δύναμη μπορεί να αντιστοιχούν σε 3.2-3.4 βολτς. Ανάλογα βέβαια το σύρμα και τα ohms, αλλά έγραψα τι φτιάχνω στο περίπου. Αν τη χαμηλότερη στάθμη του τέσλα στο ποτενσιόμετρο που αντιστοιχεί σε 3.6 βολτς τη βρω περισσότερο δυνατή απ' ό,τι θέλω στην τζούρα δε θα μπορώ να την κατεβάσω παρακάτω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364