vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

391 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, tasos1976

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2595 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 19:47 »
Σου πεσε;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2596 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 19:53 »
Στά πέρισσοτερα μπορει και να συμφωνησω

εδω ομως:

Τα πολλα Watts της YiHi ποσα ειναι δηλαδη και ποιος ειναι αυτος που πιστευει οτι με δυο μπαταριες ειναι δυνατον να βγαλει 200W ενα μοντακι ;;;;;

Aφου επιμενεις:
150 watt και 200 Watt παλμικα (στιγμιαια).



Τσεκαρισμενο και απο αλλους reviewers
Εδω ομως βαζεις  και τον παλμογραφο και μετρας τα πραγματικα Watt  (RMS) και το ripple αν θέλεις να εισαι σωστος σε ολη την γκαμα απο χαμηλα εως την μέγιστη ισχυ (effyciency).
Κάνενας κατασκευαστης δεν τολμα να το κανει.Αρα ολοι την οναμαστικη ισχυ υπο φορτιο αναφερουν εφοσον μιλαμε για παλμους PWM η οτι αλλο εμπασει περιπτωσει δινει το mod και ετσι πρεπει να ειναι.
Και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφερουν τα πολλα Watt ουτε ο τροπος που δινει τα ρευματα η συσκευη.
Με ενδιαφερει να εχει καλή αποδοση (effyciency) και αξιοπιστια στο χειρισμο της.
Να με ικανοποιει το ατμισμα που κανω και να μου αρεσει!
Αρα  ο κάθενας θέωρει κάλυτερη συσκευη αυτη που τον ικανοποιει το τι λένε οι παλμογραφοι και τα πολυμετρα
αστα για αυτους που τα χρησιμοποιουν...
.......... και ακριβως εκει ειναι το θεμα φιλε μου.
Ζηταω να εχω οσο γινεται πιο ομαλη αποδοση ρευματος .
Απο τη στιγμη που δεν ειναι ικανη μια πλακετα να μου δωσει τα Watts που ζηταω (200 για παραδειγμα) οσο γινεται πιο ομαλα , τοτε δεν ειναι ζητουμενο .

Το αναφερω και πιο πανω , οτι αν καποιος θελει το ρευμα ''δυνατο'' , καλα θα κανει και θα αγορασει πλακετα που θα εχει τετοια αποδοση.
Εγω , ο Κωστας , ο Γιωργος που θελουμε αποδοση οσο γινεται πιο ομαλη , θα κοιταξουμε πλακετες που εχουν πιο ομαλη αποδοση .
Επισης το αναφερω εδω και πολυ καιρο οτι σε παλμικη μορφη , μπορεις να παρεις οσα Watts γουσταρεις .
Αν αυτο ειναι που ζητα καποιος , κανενα προβλημα .
Το οτι μπορει ομως μια πλακετα να δωσει 200W απο δυο μπαταριες με ομαλη μορφη , ειναι αδυνατο.
Το εχουμε γραψει πολλες φορες αυτο.
Αρα στην ουσια με επιβεβαιωνεις στο οτι οσο πιο ομαλη λειτουργια και αποδοση 200W απο δυο μπαταριες , δε γινεται ............
Αλλα και τα 150W απο δυο μπαταριες ..... κι αυτα καποια αγριαδα την εχουν .

Και το ξαναγραφω ....... :

Σε οποιον αρεσει αυτου του ειδους η αποδοση , καλα κανει και θα ειναι σωστη αγορα για τα γουστα του.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2597 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 20:07 »
Για το ότι έχει γραφτεί ευθύνη έχει ο συγγραφέας.
Για το πώς ρυθμίζει την συσκευή του και τι αποτέλεσμα ατμιστικο έχει το ξέρει ο καθένας.
Για παλμικά ρεύματα και αλλού είδους…  το γνωρίζει ο κατασκευαστής.
Για την  επιβαίβεωση  που ανέφερες  το γνωρίζεις εσύ….
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2017, 20:40 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2598 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 20:41 »
ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2599 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 22:26 »
Να ξαναγυρίσουμε όμως στο θέμα μας;
Μιας κι εδώ είναι νήμα για ερωτήσεις εξπρές
κι όχι για βαθυστόχαστες αναλύσεις;


:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2600 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 00:49 »
Καλησπερα επειδη διαβασα το αρθρο με τις επαναφορτιζομενες μπαταριες που σκανε κτλ σε μοντακια κατι 18650 lg που πηρα με 10 ευρω να ειναι καλες γνωριζει κανεις;;

Στάλθηκε από το IQ1800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2601 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 01:37 »
Οι μπαταρίες δε σκάνε από μόνες τους, σκάνε με κακή χρήση.
Αν τις φορτίζεις με το σωστό τρόπο, σε ενδεδειγμένους για τον τύπο τους φορτιστες και τις χρησιμοποιείς σε mods τηρώντας τα όρια λειτουργίας τους, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2602 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 07:34 »
Αν δεν ξέρεις τα όρια της μπαταρίας σου, ή θέλεις να ρωτήσεις περισσότερα πράγματα, το σωστό νήμα είναι εδώ.. Αν διαβάσεις 5-6 σελίδες σε οποιοδήποτε σημείο θα λυθούν όλες οι απορίες σου, μιας και οι ίδιες ερωτήσεις γίνονται ξανα και ξανά.. ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2603 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 11:00 »
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2604 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 13:04 »
καλημέρα σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας στην αγορά δεύτερου mod που σκέφτομαι να κάνω με τα εξής χαρακτηριστικά
- καλή αυτονομία 
-να έχει μία μπαταρία 18650 
-δεν ατμίζω πάνω από 20watt
-ατμίζω με kanthal αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω ss ή nife 30 
- έχω το istick 60 και παρόλο που δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς να έχω τίποτα σπουδαίες γνώσεις επί του θεμάτος δεν με καλύπτει σε αυτονομία (ατμίζω μ.ο 3-4 ml την ημέρα, στα 12-15watt και καταναλώνει μια μπαταρία την ημέρα) Επίσης από TC έχει μόνο Ni και Τi. 

είμαι μεταξύ pico και evic vtwo. Διάβασα αρκετές σελίδες από τα σχετικά νήματα  αλλά θα ήθελα και την άποψη αν είναι δυνατό από κάποιον που έχει και τα δύο όσον αφορά στα ρεύματα, τη διαχείριση της μπαταρίας και σίγουρα την ανθεκτικότητα. 

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2605 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 13:18 »
Ότι σου αρέσει περισσότερο και ότι σου ταιριάζει στο χέρι πάρε.. Και τα δύο είναι αντίστοιχου υψηλού επιπέδου σε όλα τους.. Η μόνη τους διαφορά είναι πως το pico σε περιορίζει σε ατμοποιητές μέχρι 23mm..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2606 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 13:39 »
Φίλε μου και τα δύο μοντάκια που αναφέρεις τα έχω και είναι και τα δύο πολύ καλά.

Δεν θα καταλάβεις διαφορές στην αυτονομία μεταξύ των δύο μοντ.

Οι διαφορές είναι περισσότερο αισθητικές και συνοψίζονται:

Στην μεγαλύτερη οθόνη και με περισσότερες ενδείξεις του VTwo mini.

Στον μικρότερο όγκο - διαστάσεις του Pico αλλά με περιορισμό να δέχεται μέχρι 23mm ατμοποιητές.

Αν θέλεις μοντάκι με μεγαλύτερη αισθητά αυτονομία θα πρέπει ή να κοιτάξεις μοντ με 2 Χ 18650 το οποίο βέβαια θα είναι βαρύτερο και ογκοδέστερο, ή να πάρεις μία ακόμη μπαταρία 18650 έξτρα την οποία φορτισμένη θα έχεις μαζί σου μέσα σε προστατευτική θηκούλα.

Αν δεν έχεις δεύτερο μοντάκι θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα ακόμη (ένα = κανένα) σε περίπτωση που αυτό που έχεις πάθει κάτι. Την είχα πατήσει έτσι στις αρχές και από τότε έχω αρκετά για να νιώθω ασφαλής. ;D

Και δύο φωτό για να συγκρίνεις οπτικά και τα δύο:


Αποσυνδεδεμένος vrillgr

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2607 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 14:09 »
σας ευχαριστώ psitgr & makis66 :)

ακριβώς makis66 :thumpup: έχω μόνο αυτό που ξεκίνησα δηλαδή το istick 60watt και εναλλάσω όπως προτείνεις με δύο μπαταρίες. Αλλά αφενός νιώθω μια "ανασφάλεια" και αφετέρου με περιορίζει ως προς το να δοκιμάσω ss ή nife30 που ακουώ καλές κριτικές. Δε λέω να ότι με το kanthal δεν είμαι ικανοποιημένος αλλά γιατί να μη δοκιμάσω και κάτι άλλο.

επίσης όπως προέγραψα νιώθω ότι η αυτονομία του δεν είναι και η καλύτερη (μπορεί να κάνω λάθος ή να ζητάω πολλά καθώς δεν έχω μέτρο σύγκρισης)

να προσθέσω ότι το istick 60 με καλοέμαθε, όσον αφορά στο ότι δεν είχα πότε misfire και δεν έχει ούτε γρατζουνιά μετά από 8μηνη χρήση. Αλλά από την άλλη θα ήθελα να δω και τη λειτουργία preheat που το istick60 δεν την έχει :(.

άρα θέλω κάτι πιο μοντέρνο, αξιόπιστο, χωρίς να μπλέξω με τρέλη παραμετροποίηση.

 

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2608 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 14:47 »
Εικάζω πως η μπαταρία σου πνέει τα λοίσθια. Δε θα δεις σημαντικές διαφορές αυτονομίας με οποιοδήποτε άλλο μοντάκι.
 Περίπου 1 1/2 μέρα βγάζουν όλα για τα 4ml/μέρα που γράφεις με μια υγιή μπαταρία 3000mha.
Τα δυο που σου προτείνει ο Μάκης είναι οι πιο λογικές αγορές το τελευταίο 6μηνο. Ακόμα κι αν αποκτήσεις αργότερα πολλά και ακριβά μοντάκια, αυτά τα δυο ποτέ δεν θα περισσέψουν. Τα είχα, τα πούλησα και τα ξαναπήρα. Μου έλειψαν.

Αποσυνδεδεμένος adonis

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2609 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 14:52 »
για μεγαλυτερη αυτονομια μπορεις να δεις και το pico mega που περνει και 26650 :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem