vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

367 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, TasMan

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2580 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:27 »
smoke alarm , όταν λέω ότι ένας Αμερικάνος προτείνει ένα κινέζικο προϊόν, εννοώ το SX Mini ml. Άλλο κατάλαβες. Ωστόσο η αντίδρασή σου μου λέει ότι όντως, υπάρχει εμπάθεια στο συγκεκριμένο θέμα.

Εγώ δουλεύω στα 10-15βατ. Το καλοκαίρι είχα τρία ipv και τα πούλησα εσπευσμένα μόλις δοκίμασα ένα DNA30, χωρίς TC, step down ...χωρίς πολλά. 
Κατόπιν πήρα τρία DNA75 και πράγματι ταλαιπωρήθηκα καμιά 10 μέρες με το escribe.
Τώρα πια βιδώνω τον όποιον άτμο πάνω και ατμίζω χωρίς να κοιτάξω καν την οθόνη. Με έχει βολέψει πολύ περισσότερο από το IPV 3 Li πχ με την SX330 . Λιγότερα κλικ και περισσότερη εξατομίκευση

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2581 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:36 »
Αρα και συ ατμιζεις σε λιγα Watt με συσκευη θεωριτικα 75w .

Αν  έχω εμπάθεια  ?
Βρήκα την υγεία μου . :yes:
Και μιλώ για το ΜL CLASS SX450J VS DNA 200
Tα ΙPV μου είναι αδιαφορα.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2582 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:52 »
Ναι . Αυτό πρότεινε κι ο Μπουσάρντος: Λίγα βατ -DNA, πολλά βατ- yihi.

Όσο για τα IPV, μην τε περιφρονούμε, γιατί είναι καλά ανθεκτικά μοντάκια και έφεραν τα τσιπάκια της Yihi  προσιτά στο λαό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2583 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:52 »
Αφου το ειπε ο Μπουσαρντοις δηλαδη ειναι νομος ;;;;;

Ηρεμιστε βρε .....

Το ειπε ο Μπουσαρντος και κατι τρεχει στα γυφτικα .........

Οτι του λενε λεει.....


Και αφου παει εκει η συζητηση , δεν ξερω αν θυμαστε τους χαρτες που εδειχναν την παμικοτητα της καθε πλακετας .....
Οποιος τη θυμαται , θα θυμαται οτι τα μοναδικα μοντακια τα οποια αξιζουν τα χρηματα τους , ειναι τα Dicodes και .............  ΤΟ eVic VTC mini .
Ναι το VTC ειχε παρομοιο ρευμα , γραμμικο , σχεδον επιπεδης μορφης , οπως και το Dani Extreme V2 της Dicodes.
Και μαλιστα η αληθεια ειναι οτι δεν υπηρχε σχεδον καθολου διαφορα .
Η Dicodes FL80 ειναι καθαρα ανωτερη πλακετα απο ολες οσες εχουν αναφερθει και η Dicodes γενικα εχει το πιο εξελιγμενο TC απο ολες.

Και κατι αλλο ..............

Τα πολλα Watts της YiHi ποσα ειναι δηλαδη και ποιος ειναι αυτος που πιστευει οτι με δυο μπαταριες ειναι δυνατον να βγαλει 200W ενα μοντακι ;;;;;
Για καντε μια δοκιμη και βαλτε ενα ατμοποιητη σε ενα μοντακι μονης μπαταριας (VTC - DNA75) και δοκιμαστε να δωσετε 75W..........
Να δουμε αν μπορεσετε να παρετε πανω απο 20 - 30 τζουρες ......

Στα 50W η μπαταρια θα φτασει χαμηλα κατω απο τα 3.5V για να δωσει αδυναμια , αρα μπορουμε να πουμε οτι αυτα ειναι και τα περισσοτερα Watts που μπορει να δωσει μια 18650.  Τα  50 W.

Οποτε με δυο μπαταριες ποσα μπορει να δωσει ;;;;;;;;   Μηπως 100 Watts ???????


Μη πιστευετε μονο οτι φαινεται ....
Υπαρχουν κι αλλα απο πισω ........

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2584 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:10 »
Παίδες εδώ παραθέτουμε εμπειρίες , εμένα λίγα μου λένε τα χαρτιά.
Αν με ικανοποιεί στο ατμισμα τότε το κρατάω και ας έχει η συσκευή 10€ που λέει ο λόγος

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2585 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 23:18 »
Aν τον ενδιαφέρει όμως ο έλεγχος θερμοκρασίας και έχει τα χρήματα
μπορεί να κάνει ακριβώς το αντίθετο: να προτιμήσει μοντάκια με πλακέτες Yihi η DNA.

Ήθελε ιδιαίτερη εξήγηση αυτό ώστε να γράψουμε δύο παραπάνω μηνύματα;  :confused1:
Μήπως ξεχάσαμε και την Dicodes , ;)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2586 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 08:46 »
Η πλάκα είναι ότι ξεκινήσαμε για να προτείνουμε σ'έναν άνθρωπο μοντάκι στα 60 ευρώ περίπου και σιγά-σιγά διακοσαρίσαμε . :laugh1:

Βασίλη, ο Μπουσάρντος, γκουρού-ξεγκουρού ,επηρεάζει τις πωλήσεις αισθητά και αποτελεί σημείο αναφοράς. Είδες; Κι εσύ στους δικούς του χάρτες αναφέρεσαι , απ' ό,τι κατάλαβα. Ισχυρίζεται δε, ότι προτιμάει τα αμερικάνικα, όχι λόγω πατριωτισμού, αλλά γιατί γουστάρει τα χαμηλά βατ κι ας είναι εκτός μόδας. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος daglasg3

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2587 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 10:11 »
καλημέρα...μοντ για tc μιας και ετσι ατμιζω κατω από 100 ευρω ποια θα μου πρωτηνατε?

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2588 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 10:54 »
Ipv8

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2589 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 11:13 »
Αυτό πολύ το ζαχαρώνω

https://www.fasttech.com/products/0/10011256/6226101-authentic-pioneer4you-ipv-8-230w-tc-vw-apv-box-mod


Ελλάδα όμως πόσο να'χει;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2590 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 11:33 »
85 Out of stock  ;D
79,90 Out of stock
82 In stock

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2591 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 14:30 »
Η πλάκα είναι ότι ξεκινήσαμε για να προτείνουμε σ'έναν άνθρωπο μοντάκι στα 60 ευρώ περίπου και σιγά-σιγά διακοσαρίσαμε . :laugh1:

Βασίλη, ο Μπουσάρντος, γκουρού-ξεγκουρού ,επηρεάζει τις πωλήσεις αισθητά και αποτελεί σημείο αναφοράς. Είδες; Κι εσύ στους δικούς του χάρτες αναφέρεσαι , απ' ό,τι κατάλαβα. Ισχυρίζεται δε, ότι προτιμάει τα αμερικάνικα, όχι λόγω πατριωτισμού, αλλά γιατί γουστάρει τα χαμηλά βατ κι ας είναι εκτός μόδας. :dontknow:
Eλα που κανεις λαθος και μαλλον δεν ξερεις που αναφέρομαι ......  ;D
Εχει εμφανιζει ο Netsplit παμογραφικα τεστς απο ενα Πολωνικό site και εχει μεσα σχεδον ολες τις πλακετες .
Το κακο ειναι οτι και 'γω τα εχασα ........
Και δε θυμαμαι και το ονομα του site.  S mody ....  :dontknow: δεν θυμαμαι....
Αν θελεις στειλε ενα μηνυμα στον Netsplit να σου τα στειλει και θα δεις οτι αυτες που λεμε καλες πλακετες , αμεσως θα γινουν ..... χαλια πλακετες .....
Ο Ακης (sv1awi) το 2015 το καλοκαιρι που δεν ηξερα τι να αγορασω , μου προτεινε το VTC mini.
Ο ανθρωπος εχει παλμογραφο και ειναι τεχνικος που ασχολειται με ακριβως τετοιες εφαρμογες .
Αυτος επεμενε να αγορασω το VTC ενω ημουν ετοιμος να παρω το  DNA40.
Tα λογια του ηταν :
--- Βασιλη καμια σχεση το ρευμα αναμεσα στις πλακετες .
Το VTC εχει ανωτερο απο καθε αλλη πλακετα.
Οσο χαζο κι αν ακουγεται , ειναι ανωτερο .  ---
Τον Ακη τον εχω εμπιστοσυνη και πραγματικα ειχε δικιο.
Μετα ηρθε και το site αυτο και τον δικαίωσε.
Εχει βαλει τα ''γυαλια'' σε πολλες ''καλες'' πλακετες το VTC σαν αποδοση , θες σαν απαλοτητα ρευματος , θελεις σαν ακριβεια αποδοσης .
Το κακο ειναι ο κονεκτορας , αλλα με την αλλαγη του ολα γινονται τελεια .
Οποτε ειμαστε και μεσα στο θεμα των 60€ αδερφε και οχι off topic.
Για 'μενα απο αποδειξεις παλμογραφικων μετρησεων , τα μοντακια της Dicodes και το VTC ειναι οι προτασεις μου λογο της σωστης αποδοσης  τους .
Οσο για το πως το αντιλαμβανεται καποιος ατμιστης , ειναι φυσικο να μην υπαρχει η αναλυση που κανει ενα μηχανημα απο το στομα μας .
Αλλα αφου υπαρχουν τα μηχανηματα , φαινονται τα αποτελεσματα .......

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2592 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 16:32 »
Στά πέρισσοτερα μπορει και να συμφωνησω

εδω ομως:

Τα πολλα Watts της YiHi ποσα ειναι δηλαδη και ποιος ειναι αυτος που πιστευει οτι με δυο μπαταριες ειναι δυνατον να βγαλει 200W ενα μοντακι ;;;;;

Aφου επιμενεις:
150 watt και 200 Watt παλμικα (στιγμιαια).



Τσεκαρισμενο και απο αλλους reviewers
Εδω ομως βαζεις  και τον παλμογραφο και μετρας τα πραγματικα Watt  (RMS) και το ripple αν θέλεις να εισαι σωστος σε ολη την γκαμα απο χαμηλα εως την μέγιστη ισχυ (effyciency).
Κάνενας κατασκευαστης δεν τολμα να το κανει.Αρα ολοι την οναμαστικη ισχυ υπο φορτιο αναφερουν εφοσον μιλαμε για παλμους PWM η οτι αλλο εμπασει περιπτωσει δινει το mod και ετσι πρεπει να ειναι.
Και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφερουν τα πολλα Watt ουτε ο τροπος που δινει τα ρευματα η συσκευη.
Με ενδιαφερει να εχει καλή αποδοση (effyciency) και αξιοπιστια στο χειρισμο της.
Να με ικανοποιει το ατμισμα που κανω και να μου αρεσει!
Αρα  ο κάθενας θέωρει κάλυτερη συσκευη αυτη που τον ικανοποιει το τι λένε οι παλμογραφοι και τα πολυμετρα
αστα για αυτους που τα χρησιμοποιουν...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2017, 16:54 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2593 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 19:25 »
και οι οποίοι (απότι μου είπε ένας φίλος που τα χρησιμοποιεί), γελάνε όταν διαβάζουν ότι η ευθύτητα της τάσης στην έξοδο είναι μέτρο σύγκρισης της ατμιστικής απόδοσης.
Μου είπε ότι μάλλον η YiHi από επιλογή ακολούθησε διαφορετικό δρόμο στα χαρακτηριστικά της τάσης εξόδου, για να υπάρχει σαφής διαφορετικότητα από την Evolv, ως προς την ατμιστική εμπειρία.
Μου είπε ότι το Dani έχει πρόγραμμα λειτουργίας, στο οποίο κάνει επίτηδες την τάση εξόδου "κιμά", για όσους γουστάρουν.
Μου είπε ότι ο Busardo έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει, το οποίο έχει να κάνει με την ακρίβεια και την αποδοτικότητα του κάθε κυκλώματος και το οποίο όπως και πολλά άλλα, δεν έχει σε απολύτως τίποτα να κάνει, αλλά απολύτως λέμε (γράφτο όπως το λέω μου είπε), με το ποιο απτά 2 μπορεί να γουστάρω εγώ ή η Λέλα.
Μου είπε ότι το ομορφότερο άτμισμα από έτοιμα mod το είχε με μια PWM καρακινεζιά, γιατί αυτό του γούσταρε στα γούστα του.
Μου είπε ότι αν έπαιζε ρόλο η κυματομορφή της τάσης εξόδου στο άτμισμα, η YiHi θα είχε κλείσει μετά την διάθεση του SX350J (εκείνο το πρώτο με θερμοκρασία, που βγήκε λίγο μετά το DNA40 και το παλμογράφημά του ήταν μια γρατζουνιά, πλην όμως όποιος καταλάβαινε διέκρινε μεταβολές σε crest factor και τέτοια ακατάληπτα, πίσω από την γρατζουνιά που βλέπαμε εμείς οι παλμογραφόπληκτοι. Αυτοί μάλλον καταλαβαίνουν και αυτό που είπε ο Busardο).
Μου είπε αν δεν το έχω με τα ρέματα να σταματήσω να βλέπω παλμογράφους γιατί αυτοί μπορεί να διασκεδάζουν μου είπε, αλλά κρίμα μου είπε.
Μετά είπαμε για υγρά.



Για ποιο mod ρώτησε τη γνώμη μας;

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2594 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 19:44 »
Κάκουργα τυχη τι σου μελε να παθω... :wall:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem