vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Halo

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3345 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:50 »
Για την ακρίβεια, Captain Jack: Γεύση μελιού σε συνδυασμό με άρωμα καπνισμένου ξύλου.

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3346 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 21:24 »
Επιφύλαξη για το Captain Jack: αφηνει άσχημη μυρωδιά στο χώρο...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Γνωμες για το Longhorn???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2016, 21:48 από george kotsopoulos »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3347 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:00 »
Το άσχημη μυρωδιά για το Captain Jack είναι πολύ επιεικές. Με διαφορά η χειρότερη μυρωδιά ever.


Το Longhorn το είχα ατμίσει σε ένα 7ml δείγμα προ κάποιων ετών σε εργοστασιακούς. Όσο θυμάμαι ήταν βαρύς αρωματικός καπνός πίπας. Τελευταία γυρίζει στο κεφάλι μου να του δώσω μια ευκαιρία στους επισκευάσιμούς μου.

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3348 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:04 »
Ευχαριστω Ipant! Να υποθεσω οτι ειναι 50/50 κι αυτο, και δεν μυριζει ασχημα?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3349 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 22:21 »
Η tribeca high vg κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά πιο άτονη σε άρωμα σε σχέση με την "παλιά"  :thumpdown:
Θα μπορούσαν να έχουν τσιμπήσει λίγο προς τα πάνω το ποσοστό αρώματος ώστε να μην χάνει από την περισσότερη ποσότητα VG.
Κάνω την 6άρα όπως πάντα στον phenomenon και η διαφορά στην ένταση της γεύσης είναι προφανής.
Μετά το τέλος του μπουκαλιού, πίσω στην παλιά χωρίς συζήτηση.

@Cruiser79
Μήπως θα έπρεπε να προστεθεί και η νέα tribeca στην ψηφοφορία?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3350 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 23:51 »
Αύριο ή τη Δευτέρα που θα ανεβάσω review για 4 high vg που δοκιμάζω,θα βάλω και τα οκτώ.

Όσο για το άτονο άρωμα, δοκίμασε Belgian cocoa και πες μου. Δεν το έχω δοκιμάσει σε κανονικό βέβαια για να έχω άποψη. Το devlin πάντως, ελάχιστες διαφορές έχει από το αρχικό.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3351 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 00:02 »
To  belgian cocoa τουλαχιστον απο το 7μελο που εχω ειναι πολυ δυνατο.. Ειναι σαν εχεις φαει σοκολατα με 90 %οκουβερτουρα. Ολα αυτα σε delta 19 ατμοποιητη και 1.6Ω double coil αντισταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 09:53 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3352 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 18:01 »
Γεγονός πως αν εισαι λάτρης της σοκολάτας το Belgian Cocoa ειναι το όνειρο σου! Με δεδομένο βέβαια ότι δεν σε απασχολεί η αλλαγή αντιστάσεων κάθε 2-3 ml!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3353 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:11 »
Δεν υπάρχει νόημα να ανοίξει νέο νήμα για τα V Type καθώς είναι γνωστές γεύσεις, με διαφορετική σύσταση βάσης.

Εισαγωγή

Είναι κοινώς αποδεκτό στην ατμιστική κοινότητα, ότι η Halo είναι μια από τις καλύτερες εταιρείες στο χώρο. Για να είμαστε ακριβείς, πρέπει να λέμε ότι η σειρά Halo Purity είναι μια από τις καλύτερες στο χώρο. Με συνταγές πιο μυστικές από της Coca Cola, υγρά όπως το Tribeca και το Prime15 υπήρξαν πραγματική αποκάλυψη για τους ατμιστές. Για ένα μεγάλο μέρος του δηλαδή, καθώς ένα άλλο μεγάλο μέρος ακούει αυτά τα ονόματα και τρέχει. Ευρέως αποδεκτό επίσης, είναι η σπέκουλα ότι τα υγρά της εταιρείας περιέχουν άνω του 70% PG. Παρόλο που κάποια είναι αρκετά πηχτά και με υπερβολικό ντουμάνι για τέτοια σύνθεση. Η εταιρεία αποφάσισε λοιπόν να λανσάρει και μία σειρά High VG με όνομα Halo V Type. Αυτή η σειρά θα έχει περιεκτικότητες άνω του 60%VG και θα περιλαμβάνει 8 από τις αγαπημένες γεύσεις της σειράς Purity. Συγκεκριμένα, τα Tribeca, Cringle’s Curse, Turkish Tobacco, Prime15, Malibu, Devlin, Belgian Cocoa και Black Calico. Η σειρά θα είναι διαθέσιμη με περιεκτικότητες σε νικοτίνη 0, 1.5(!), 3, 6, 12, 18 και 24. Θα κυκλοφορούν σε συσκευασίες των 10ml, με το φορμάτ του γνωστού σε όλους 7μελου περιέκτη, και σε συσκευασίες των 30ml στο ακόμα πιο γνωστό μπλε μπουκάλι, με κάποιες παρεμβάσεις στην ετικέτα. Από τα 4 που μου έστειλε η Alter Ego για δοκιμή, μόνο τα δύο έχω δοκιμάσει και στην αρχική τους Purity μορφή: Το Tribeca (φυσικά) και το Devlin. Τα Malibu και Belgian Cocoa δεν είχε τύχει οπότε θα είναι η πρώτη μου επαφή μαζί τους. Τα μπουκάλια που έλαβα ήταν των 10ml εκτός του Tribeca το οποίο είναι 30. Το πρώτο που έκανα φυσικά μόλις τα παρέλαβα, ήταν να ανοίξω το Tribeca για να αρχίσει η διαδικασία ωρίμανσης. Έπειτα τα άφησα στην άκρη και ασχολήθηκα με τη σειρά Evo. Αφού έγιναν όλα αυτά, ήρθε η ώρα και γι αυτές τις δοκιμές. Είμαι σίγουρος ότι όλοι περιμένουν να μάθουν τι λέει το Tribeca σε High VG. Θα παρατείνω την αγωνία και θα το δοκιμάσω τελευταίο. Όχι τίποτα άλλο, να σιγουρευτώ ότι και η ωρίμανση θα έχει γίνει σωστά.

V Type Devlin, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 2.20Ω, Nakamitchi.

Πλούσιες νότες καραμέλας, ενώνονται για να δημιουργήσουν το Devlin, ένα εκλεκτό γκουρμέ υγρό το οποίο είναι πάντα απαλό και με γλυκό τελείωμα. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό, και εδώ είναι μια καλή στιγμή να θυμηθούμε τι είχα γράψει για το Devlin στην Purity μορφή του.

Halo - Devlin, 12/11/2015

Πολύ συνοπτικά λοιπόν, θα πω ότι ελάχιστες διαφορές βρήκα μεταξύ των δύο. Συγκεκριμένα, το παρόν είναι πιο βουτυράτο όσον αφορά την υφή, ευτυχώς όχι στη γεύση, η καραμέλα έχει χάσει μεγάλο μέρος της τραχύτητάς της, και η ρινική εισπνοή είναι πιο απαλή. Στην εκπνοή από τη μύτη, αυτές οι καπνιστές νότες που μου είχαν κάνει εντύπωση, είναι πιο ανεπαίσθητες, ενώ το ντουμάνι είναι εμφανέστατα αυξημένο. Το χτύπημα επίσης, είναι σαφέστατα ελαφρύτερο από το αρχικό που το είχα δοκιμάσει σε 12ρι, αλλά κάπως παραπάνω από όσο θα περίμενα από 6ρι και 60% Vg. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω από την αρχή τα ίδια που είχα γράψει για το πρώτο. Το υγρό συνεχίζει να μου αρέσει όπως και το αρχικό και αμφιταλαντεύομαι για το ποιο από τα δύο προτιμώ. Πιάνω τον εαυτό μου κάποιες στιγμές να λέω το πρώτο και κάποιες φορές αυτό.

Για την ιστορία πρέπει να πω ότι το δοκίμασα και στον Zest με έλεγχο θερμοκρασίας. Είδα ότι το παίζει ακόμα πιο απαλά. Έχοντας λοιπόν κατά νου κάποιες πιο σκληρές όψεις που δίνει το υγρό στην Purity εκδοχή, θεωρώ ότι το έξτρα στρογγύλεμα που του δίνει το Φαινόμενο, δεν το κολακεύει και πολύ, γι αυτό και αποφάσισα να παίξω με το καϋφουνοειδές εδώ. Μάλλον καταλήγω ότι προσωπικά προτιμώ την Purity εκδοχή τελικά... 95/100

V Type Malibu, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 2.20Ω, Nakamitchi.

Το υγρό Malibu περιγράφεται καλύτερα ως μια παγωμένη Piña Colada, τυλιγμένη σε ένα περιτύλιγμα μενθόλης. Έχει μια ωραία και απαλή γεύση και προτείνεται για άτμισμα στην πισίνα ή στην παραλία. Το χτύπημα είναι σχετικά ελαφρύ και η επίγευση ευχάριστα γλυκιά. Αυτό το τροπικό υγρό προτείνεται ανεπιφύλακτα ως αναζωογονητικό ανοιξιάτικο άτμισμα. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό.

Μπορεί να μην το έχω δοκιμάσει στην Purity εκδοχή του, μου κινεί όμως το ενδιαφέρον. Αν θυμάμαι καλά, η Piña Colada ήταν ένα από τα πιο δημοφιλή cocktail της δεκαετίας του 80, με χυμό ανανά, ρούμι και κρέμα. Οι πιο μερακλήδες, έβαζαν και Batida de Coco ενώ κυκλοφόρησαν και παραλλαγές με Malibu αντί για σκέτο ρούμι, ή γάλα καρύδας αντί για κρέμα. Τα γλυκά ποτά δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου οπότε αυτό το cocktail διαφεύγει του γευστικού μου οπλοστασίου. Ελπίζω μόνο να μην φάω κρέμα από αυτό το υγρό. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, ένα έντονο άρωμα ανανά είναι αυτό που έρχεται. Καθόλου χημικό, με πολύ καλή απόδοση στα στοιχεία οξύτητας και γλύκας που έχει το φρούτο. Στη μύτη τουλάχιστον. Μενθόλη, δεν συνάντησα. Αυτό δεν είναι πάντα παράξενο καθώς οι καλές μενθόλες δεν φαίνονται στη μύτη. Ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν με το κιλό σε ένα υγρό. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε.

Μία πολύ όμορφη δροσιά έρχεται στο στόμα με τη τζούρα. Δεν παγώνει, απλά δροσίζει ευχάριστα. Χιλιοστά του δευτερολέπτου αργότερα, έρχεται και ο ανανάς. Και αυτός σε πολύ καλή ισορροπία μεταξύ ξινού και γλυκού, με πιστή απόδοση του φρούτου σε μεγάλο βαθμό, και το σημαντικότερο, χωρίς χημικά στοιχεία να χαλάνε τη γεύση. Στην εισπνοή από τη μύτη, αν υπήρχε καραμέλα Halls ανανά, έτσι θα ήταν. Η μενθόλη γίνεται αρκετά πιο έντονη εδώ. Στην εκπνοή από τη μύτη, η μενθόλη έχει εξαφανιστεί και το άρωμα του ανανά εμφανίζεται πιο γεμάτο με υφή σαν φρουτόκρεμα. Το χτύπημα είναι όντως αρκετά ελαφρύ και η παραγωγή ατμού σαφώς άφθονη. Η επίγευση είναι επίμονη και έχει γλύκα, δροσιά και λίγα αρώματα ανανά. Σε κανένα σημείο δεν εντόπισα καρύδα, κρέμα, γάλα ή ρούμι. Ίσως ατυχής η περιγραφή Piña Colada λοιπόν, καθόλου ατυχές το όνομα Malibu όμως. Οι περισσότεροι το Malibu το έχουμε δει μόνο σε ταινίες, αλλά αυτό το υγρό μπορεί να περιγραφεί εύκολα με δυο λέξεις, που παραπέμπουν εύκολα στα σκηνικά των εν λόγω ταινιών: «Αχ! Καλοκαιράκι!». 93/100

V Type Belgian Cocoa, 6mg, Tobecco KF4, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 2.20Ω, Nakamitchi.

Το υγρό ξεκινάει με μια πολύπλοκη βάση από αποξηραμένο κακάο και στρώσεις από νότες πλούσιας σοκολάτας, δημιουργώντας ένα γκουρμέ ημίγλυκο γευστικό προφίλ που είναι τέλειο για ολοήμερο άτμισμα. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό.

Κάθε «εξερευνητής» της γεύσης που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να έχει ίδια άποψη περί κακάο και σοκολάτας. Είμαι από τους τυχερούς που άρχισαν σε μικρή ηλικία αυτή την εξερεύνηση, έχοντας δοκιμάσει σοκολάτες σε στέρεα μορφή και σε μορφή ροφήματος, από πολλές ποικιλίες και τεχνοτροπίες παρασκευής. Ακόμα και τώρα που βρίσκομαι μονίμως σε διατροφή με μηδενικούς υδατάνθρακες και ελάχιστα λιπαρά, με χαρά δοκιμάζω μια καλή σοκολάτα. Ευτυχώς για τη διατροφή μου, αυτό συμβαίνει σπάνια καθώς σπάνια έχω επισκέψεις από Ελβετία, Βέλγιο και Αυστρία... Αν μπορούσα πάντως να γυρίσω το χρόνο πίσω και να αλλάξω κάποια πράγματα, το πιο πιθανόν είναι να μην επέλεγα την πανεπιστημιακή μόρφωση στα οικονομικά αλλά μια καλή σχολή ζαχαροπλαστικής και ως επακόλουθο να προσπαθήσω να γίνω chocolatier. Η ανώτατη για μένα βαθμίδα ζαχαροπλαστικής. Είναι σαφές ότι έχω μεγάλες προσδοκίες από το υγρό. Δεν το έχω συναντήσει στο παρελθόν. Το μόνο σοκολατοειδές της Halo που έχω δοκιμάσει, είναι το Cafe  Mocha το οποίο είχα βρει ιδιαίτερα μπουχτιστικό. Πολλά είπαμε, πάμε να δούμε και το υγρό.

Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, ένα άρωμα κακάο γεμίζει το χώρο. Στην αρχή, μπορεί να μπερδευτεί κανείς και να το περάσει για γλυκό. Όπως φαντάζομαι πολλοί όταν ήμασταν μικροί και η μαμά έφτιαχνε κέικ, συνεπαρμένοι από τη μυρωδιά του Van Houten χτυπήσαμε μια κουταλιά και μετά τρέχαμε από την πίκρα... Συμβολικός ο πρώτος πληθυντικός, εμένα μου άρεσε! Η μυρωδιά είναι αλκοολική σε κάποια σημεία, θυμίζοντας Crème de Cacao και σε κανένα σημείο δεν θυμίζει σοκολάτα. Μπορώ να πω ότι μυρίζοντας και γράφοντας, έχω λιγώσει κάπως, οπότε υγρό στον ατμοποιητή και πάμε. Και από το χρώμα του υγρού, έχω την εντύπωση ότι ο κλώνος θα πάει για πλύσιμο μετά...

Η πρώτη εντύπωση από το υγρό, είναι καταπληκτική. Και πολύ έντονη. Αρκετά πικρές και καθαρές νότες από κακάο, με μια οξύτητα που είναι χαρακτηριστική γι αυτό το υγρό. Γλυκάδα σε κανένα σημείο. Αρκετές τζούρες μετά, που η πίκρα συνηθίζεται από το στόμα, αρχίζει και εμφανίζεται μια γεύση η οποία προσπαθεί να θυμίσει σοκολάτα. Είναι όμως τόσο μικρή και ανεπαίσθητη, που σχεδόν αγγίζει το απόλυτο της περιγραφής. Σαν να έχεις πάρει μια κούπα με σκόνη κακάο και να έχεις τρίψει μέσα μια κουταλιά του γλυκού bitter σοκολάτα 90%. Η ρινική εισπνοή είναι φανταστικά σοκολατένια όσον αφορά το άρωμα φυσικά, ενώ η εκπνοή από τη μύτη έχει έντονα φρουτένιες και χλωρές νότες. Θα μπορούσα να πω ότι θυμίζει κρασί σε αυτή τη φάση! Το χτύπημα είναι αρκετά πιο ισχυρό από ότι περίμενα, και παραδόξως ταιριάζει με το γευστικό προφίλ του υγρού. Η επίγευση έχει διάρκεια και ένταση και σε πολλά σημεία είναι ελαιώδης, πικρή και όξινη. Όπως ακριβώς πρέπει δηλαδή.

Πάμε τώρα στα αρνητικά. Το υγρό κουράζει. Και μάλιστα πολύ. Και όχι με τον τρόπο που έχουμε, συνηθίσει, τον κορεσμό και το μπούχτισμα δηλαδή, αλλά με έναν εκφυλισμό της γεύσης ο οποίος πρέπει να οφείλεται και σε μεγάλη συγκέντρωση μάκας. Από ένα σημείο και μετά, η γεύση δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη περιγραφή, και μοιάζει με ένα κακής ποιότητας καπνικό, το οποίο έχει νότες σοκολάτας. Ευτυχώς όμως, αυτό διορθώνεται. Όταν στέγνωσε το τανκ, άλλαξα βαμβάκι και έκανα dry burn. Δεν μιλάω για την κατάσταση του βαμβακιού, η οποία θύμισε στουπί από συνεργείο. Έβαλα σκέτη βάση στο τανκ, το οποίο ξαναλέω είχε στεγνώσει, και έκλεισα τον ατμοποιητή. Με τα ψήγματα αρώματος που είχαν μείνει, σε συνδυασμό με τη σκέτη βάση, το υγρό έγινε και πάλι πεντανόστιμο. Ο κλώνος πάντως, δεν θα το γλιτώσει το πλύσιμο. Αν μη τι άλλο, το υγρό είναι value for money. Χρησιμοποιείς 80% βάση και 20% υγρό και έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Επειδή όμως δεν πωλείται ως άρωμα (μήπως θα έπρεπε?) αλλά ως ready to vape, δεν μπορώ να του βάλω πάνω από 82/100

V Type Tribeca, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm Ti01 TC, 2.4mm SC, 0.47Ω, Nakamitchi.

Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να μιλήσω για την περιγραφή της γεύσης αυτού του υγρού. Πολύ λίγοι από εμάς δεν το γνωρίζουν. Η Purity μορφή του, έχει σημαδέψει όλους σχεδόν τους ατμιστές 1ης και 2ης γενιάς, είτε θετικά, είτε αρνητικά. Το όνομά του είναι το πιο αναγνωρίσιμο στο χώρο του ατμού και είναι η αιτία που πολλοί μάθαμε ότι υπάρχει περιοχή στη Νέα Υόρκη με αυτό το όνομα από αυτό. Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για ένα υγρό το οποίο κινείται γύρω από δυο άξονες: συνδυασμό τουλάχιστον δύο καπνικών και καμένη ζάχαρη. Γνωστό σε όλους πλέον πως τα κυρίαρχα συστατικά του είναι το RY4 Double, η Αιθυλική Μαλτόλη και η Ακετυλική Πυραζίνη. Περιέχει σίγουρα τουλάχιστον ένα καπνικό ακόμα ενώ το χαρακτηριστικό του είναι ότι αποδίδει τις γεύσεις κατά κύματα. Και εκεί οφείλονται όλες οι αποτυχημένες απόπειρες αντιγραφής του. Έχει επικρατήσει επίσης (κακώς κατά τη γνώμη μου) ο όρος «τριμπεκίζει» για τα υγρά τα οποία ως βάση έχουν το RY4D. Πολλοί με ρωτούν πως και δεν έχω γράψει αναλυτικά γι αυτό το υγρό και η απάντησή μου είναι απλή: το υγρό κυκλοφόρησε το 2010, άρχισα να ατμίζω το 2012 και το δοκίμασα το 2013. Τι θα μπορούσα να πω που δεν έχει ήδη ειπωθεί? Το μόνο σίγουρο είναι ότι από όταν το πρωτοδοκίμασα μέχρι σήμερα, η συνταγή του πρέπει να έχει αλλάξει. Έχει χάσει πολλά από τα στοιχεία που το έφτασαν στην κορυφή, δεν παύει όμως να παραμένει ένα από τα κορυφαία υγρά της αγοράς. Να λοιπόν που ήρθε η στιγμή να γράψω και γι αυτό, στην High VG εκδοχή του όμως.

Όταν άνοιξα το μπουκαλάκι, την πρώτη μέρα που παρέλαβα το πακέτο, διαπίστωσα αμέσως την μυρωδιά αλκοόλ. Θεώρησα λοιπόν σωστό να προβώ σε διαδικασία ωρίμανσης, όπως με το κλασσικό. Επί 9 μέρες φραπέδιαζα το μπουκαλάκι και μετά το άνοιγα για δέκα λεπτά. Και έφτασε η μέρα της δοκιμής. Η αλκοολική μυρωδιά έχει πλέον φύγει και μπορώ με ευκολία να αναγνωρίσω τη γλυκιά μυρωδιά της καμένης ζάχαρης, κάποιες νότες βανίλιας και φυσικά το RY4D. Δύσκολα ανιχνεύω τους ξηρούς καρπούς και το καλαμπόκι όμως, πιστεύω ότι θα με αποζημιώσει η γεύση. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε.

Πριν προχωρήσω στη γεύση, πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει την αρχική βερσιόν σε πληθώρα ατμοποιητών και στησιμάτων. Κορυφαία απόδοση, έχω πάρει μόνο με το Phenomenon και με τα παλιά καλά Boge Cartomisers. Σε Kayfun, απλά δεν. Ακόμα και ο εργοστασιακός Τ3 καλύτερα το απέδιδε… Σε σχέση λοιπόν με το Purity, το υγρό είναι άτονο. Όλες οι γεύσεις είναι εκεί. RY4D, λοιπά μυστηριώδη καπνικά, γλύκα, λίγη βανίλια και νότες από ξηροκάρπια. Είναι όμως μπερδεμένες μεταξύ τους και το αποτέλεσμα δείχνει να προσπαθεί να αναδυθεί μέσα από ένα βουνό VG που το πλακώνει. Η ρινική του εισπνοή είναι έντονη με το RY4D να καίει τη μύτη, πριν ακολουθήσει η γλυκάδα και τα στοιχεία βανίλιας. Η εκπνοή από τη μύτη, είναι γλυκιά και απροσδιόριστα καπνική. Το ντουμάνι άφθονο και το χτύπημα αρκετά πιο δυνατό από ότι θα περίμενε κανείς από το συνδυασμό VG και 6mg. Η επίγευση, σχεδόν άφαντη όμως και αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του υγρού. Μένει μόνο μια γλυκάδα η οποία ενίοτε γυρνάει σε βανίλια.

Αυτό, δεν είναι Tribeca… Δυστυχώς. Είναι ένα πολύ ωραίο υγρό, με πολλά κοινά στοιχεία, αλλά Tribeca δεν είναι. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε γενική πτώση απόδοσης της εταιρείας ή στην καινούρια βάση, αλλά νομίζω ότι ένας κλώνος που είχα φτιάξει στο παρελθόν, καλύτερα τα πήγε. Θεωρώ φυσικά ότι κάποιοι θα το λατρέψουν. Ξέρω ήδη έναν, ο οποίος ατμίζει το Tribeca αραιωμένο! Δεν με χαλάει καθόλου αν το δω ως κάτι ανεξάρτητο που καμία σχέση δεν έχει με την Halo. Αν το δω ως Tribeca όμως, απλά βάζω τις φωνές. Τι κάνατε στο τριμπεκάκι μου μωρέ??? 78/100. Το οποίο θα ήταν εύκολα κοντά στο 90 αν είχε άλλο όνομα!

Συμπέρασμα

Δεν μπορώ να γράψω ολοκληρωμένο συμπέρασμα, γιατί πολύ απλά μόνο δύο από τα τέσσερα που δοκίμασα, έχω δοκιμάσει και στην Purity εκδοχή. Το μεν Devlin τα πήγε πολύ καλά, το δε Tribeca ήταν απογοήτευση. Όχι ως υγρό αλλά ως Tribeca. Στο προσεχές ελπίζω μέλλον, θα δοκιμάσω side by side και άλλα υγρά κοινά και στις δύο σειρές. Και τότε θα μπορέσω να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Το δίδαγμα εδώ είναι ένα, και βοηθά σε αυτό το συμπέρασμα και η δοκιμή της σειράς Evo: Το ότι είναι Halo, δεν σημαίνει ότι θα είναι κορυφή.

Αυτά όπως και όλα όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα δέιτε και στο blog μου

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3354 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 21:55 »
Τρύφωνα, το tribeca λογικά σε 6άρι το δοκίμασες γιατί νομίζω στην παρουσίαση δεν γράφεις το ποσοστό νικοτίνης του.
Από τη μία χάρηκα που η αίσθηση άτονου αρώματος που πήρα ήταν σωστή, από την άλλη με χάλασε ότι ενώ η halo δεν κατάφερε να πετύχει το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα με το κλασσικό tribeca, παρ' όλα αυτά το έβγαλε στην αγορά.
Λες το 12άρι να είναι πιο έντονο ως άρωμα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3355 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:06 »
Δίκιο έχεις, το διόρθωσα, ευχαριστώ.

Κοίτα, και στην Purity σειρά, το 12ρι νομίζω είχε την καλύτερη απόδοση από όλα σε θέμα γεύσης. Είχα δοκιμάσει 6, 12, 18. Ακόμα και όταν άτμιζα 5-6mg, για ένα χρονικό διάστημα το πάλευα το 12ρι και σε αυτή τη νικοτίνη έπαιρνα το Tribeca. Τώρα πλέον,  :nope:

Δεν έχω ιδέα αν θα είναι καλύτερο το V Type 12ρι από αυτό που δοκίμασα, και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το μάθω και ποτέ, τουλάχιστον από δική μου εμπειρία.

Ίσως τελικά το Tribeca να ήταν η χρυσή τομή της εταιρείας με την πρώτη απόπειρα. Και να μην χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από την αρχική του σύσταση και 12mg Νικοτίνης. Από την άλλη, το Devlin μια χαρά τα πήγε. Το σίγουρο είναι ότι θα δοκιμάσω επίσης τα Black Calico και Prime 15 από την V Type Σειρά, καθώς είναι πολύ αγαπημένες μου γεύσεις. Εκεί, θα μπορέσω να έχω ασφαλέστερα συμπεράσματα νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3356 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:07 »
Ναι το Tribeca έχει αλλάξει τους τελευταίους 14-16 μηνες ακόμα και έτσι είναι αξεπέραστο όμως.
Μιλάω για το παλιό καλό που δοκιμασα αμέσως μόλις βγήκε, το μισησα στην πρώτη τζουρα και όταν το ξαναδοκιμασα μετά από ένα μήνα από το συρτάρι που το είχα πετάξει, το λατρεψα. Προσπαθώ με diy vg 50/50 για αποτοξίνωση γιατί δεν βγαίνει πλέον το κόστος.
Το 1/3 των χρημάτων που έχω δώσει απο το 2009 για η.τ. πρέπεισιγουρα  να εχουν φυγει στο τριμπεκα.
Με απογοητεύει η κριτική σου για το νέο βερσιόν αλλά θα το δοκιμασω κάποια στιγμή και αυτό.

Υ.γ. είδα εκ των υστέρων πως ανεφερες το 12αρι, σε αυτό αναφέρομαι και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3357 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:19 »
Με "τρώει" να πάρω ένα 12άρι να το δοκιμάσω, βέβαια θα με ζορίσει από άποψη νικοτίνης αλλά καθώς είναι φαν της VG μάλλον θα την κάνω την απόπειρα.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3358 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:28 »
Γιαννη παιρνει αραιωση η τριμπεκα;

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3359 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 22:37 »
Με "τρώει" να πάρω ένα 12άρι να το δοκιμάσω, βέβαια θα με ζορίσει από άποψη νικοτίνης αλλά καθώς είναι φαν της VG μάλλον θα την κάνω την απόπειρα.
Συναδελφε με τα εργαλεία που έχεις δεν βλέπω να αντεχεις το 12αρι εύκολα
Απο θέμα  γεύσης το 12αρι οριακά το αντεχω με μέλο και αντίσταση από Τρίτωνα στα 1.8 & 11watt.
 Ταιριάζει καλύτερα με τον ταπεινό Κ1ή και kangertech mega για γεύση με 1.6 αντίσταση.
Περί ορεξεως κολοκυθοπιτα οπως παντα :)
Σε προσπάθεια αραίωσης για μεγαλύτερα βατ λιγότερα ωμ, το τριμπεκα χάνει πολύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 21 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 86 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix