vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, dvelev, camber, maprix, mathimatikos1966

Twitter

Προετοιμασία υλικών για σετάρισμα επισκευάσιμου ατμοποιητή

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί πιστεύω θα βοηθήσει αρκετούς που ξεκινάνε με επισκευάσιμους για να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν πριν στρίψουν τη φιτιλοαντίσταση ή το mesh...
Τελευταία έχω δει πολλά βίντεο για την προετοιμασία του mesh αλλά δεν έχω ατμοποιητή με mesh...
Με τα υπόλοιπά τι κάνω? καίω πρώτα το φιτίλι? βράζω το σέρα? Αν δεν έχω σέρα αλλά φίλτρο απορροφητήρα τι διαφορετικό κάνω? Βρέχω φιτίλι με υγρό και μετά τυλίγω? Επειδή πολλά έχω διαβάσει κατά καιρούς και δεν ξέρω τελικά τι μου γίνεται ας τα μαζέψουμε όλα εδώ να τα βρίσκουμε πιο εύκολα.
Καλά τα βίντεο για σετάρισμα αλλά και βιντεάκι με την προετοιμασία για το σετάρισμα δεν θα ήταν άσχημο...


ΥΓ. Αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα ας διαγραφεί αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Για Genesis, ας μήν γραφτεί εδώ, γιατι υπάρχει το Genesis Hints & Tips
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
ασ είναι εδώ συμβουλές μαζεμένεσ για τουσ γενικούσ κανόνες στο στήσιμο ενοσ ατμό.που να ψάχνει τώρα ο νεοσ στο αχανεσ νήμα του κάθε ατμό ξεχωριστά.


λοιπόν για στήσιμο με φυτίλι χρειαζόμαστε..

το φυτίλι που να το έχουμε καψει η βρασει.προτείνω το βρασημο για 2-3 λεπτά είναι πολύ πιο καλό στην γεύση που θα δίνει το φυτίλι.

το σύρμα μασ.λίγο καψήμο με τον αναπτήρα.πολλοί λένε ότι έχει διαφορά εγώ δεν εχω δει προσωπικα κάτι τέτοιο.

ένα κοπτικο εργαλείο.εγώ θα προτείνω νυχοκοπτη που κόβει εύκολα σταθερά κ ίσια.

ένα τσιμπιδακι για τα φρύδια για να πιάνουμε καλά το σύρμα.

μια βελόνα η συνδετηρα.


πιάνουμε την βελόνα κ βάζουμε πάνω όσο φυτίλι χρειάζεται.η βελόνα χρησιμεύει σαν στήριγμα για να γίνει καλή κ ίσια η αντίσταση.τυληγουμε το σύρμα κρατώντας το από μια με τον αντίχειρα κ από την με το τσιμπιδακι.όχι πολύ σφιχτεσ σπείρες.μέτρια πράγματα για να επιτρέπει την κυκλοφορία υγρου στο φυτίλι.


βάζουμε την αντίσταση στον ατμό κ κόβουμε ότι περισσεύει.

αφήνουμε αυτακια περίπου 3 μμ δεξιά αριστερά.

βρεχουμε την αντίσταση κ ξεκινάμε.


αυτα γ το φυτίλι.στα αλλά δεν το εχω γιατί δεν τα χρησιμοποιώ .ασ γράψει κάποιοσ που ξέρει


να προσέχετε μην ακουμπάει το σύρμα πουθενά δεξιά αριστερά. οι σπείρες αν μπορείτε να είναι έστω κ μισό χιλιοστό στο αέρα.βοηθάει πολύ αυτό.όχι πολύ κοντά οι σπείρες μεταξύ τουσ για να κάνει λιγότερη μακα.όσο πιο ψιλό σύρμα τόσο λιγότερη μακα μαζεύει.κ πάντα να μετράτε ετα ωμ μην τυχόν κ βραχυκυκλώσει κ σασ καψει καμία πατάρια.


α κ αν στην αρχή δεν σασ αρέσει το στήσιμο μην το χάλασετε αμέσωσ.η αντίσταση θέλει καμία 2 ωρεσ να στρώσει.
μετά από περίπου 2 μερεσ η αντίσταση θα έχει μεγαλώσει κατά περίπου 10%.αν αυτό ενοχλεί τότε βγάλτε μίση-μια σπείρα κ είναι οκ.


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2012, 10:44 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Το σέρα θέλει κάτι σε προετοιμασία (πχ βράσιμο)?

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Οχι domaze.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
να σημειωσω μονο πως δε χρειαζονται/αντεχουν ολα τα φυτιλια βρασμους και καψιματα, εχει να κανει με τον τυπο τους και την ποιοτητα τους και καλο ειναι να συμβουλευομαστε την πηγη του καθε φυτιλιου για τον χειρισμο του  ;)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
εγω το βράζω για λόγους ψυχολογικούς
αλλά διαπίστωσα εν τικ στη γευση παραπάνω
Το σέρα θέλει κάτι σε προετοιμασία (πχ βράσιμο)?




Το νήμα έχει συγκεκριμένο θέμα και τίτλο
"Προετοιμασία υλικών για σετάρισμα επισκευάσιμου ατμοποιητή"
Ας περιοριστούμε σε αυτό.
Μηνύματα που αφορούν συγκεκριμένους ατμοποιητές, καλό είναι να γράφονται στο αντίστοιχο νήμα.
Ορισμένα μηνύματα μεταφέρθηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2012, 01:50 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Ένα περασματάκι του σύρματος από φωτιά το κάνει πιο υπάκουο. Ξέρει κανείς αν έχει άλλες, πιθανόν βλαβερές, συνέπειες; Αν ίσως επηρεάζει τα ωμ, βλάπτει την υγεία, ή οτιδήποτε;

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG

Αν είμαι σπίτι που έχω αναπτήρα πάντα το καίω το σύρμα, του διώχνει το tension και στρίβετε ποιο εύκολα, βλαβερές συνέπειες γιατί να έχει από το κάψιμο, αφού κατά την ατμοποίηση καίγεται συνέχεια  :)

Το φιτίλι ούτε το βράζω ούτε το καίω ποτέ, απλά με την ολοκλήρωση του στησίματος του κάνω λίγο περισσότερο wet burn και καμιά δεκαριά τζούφιες τζούρες στην συνέχεια και είναι έτοιμο.




Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Σωστός ο Jericho, οποιοδήποτε σετάρισμα θέλει λιγο χρόνο για να στρώσει. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Προσωπικα περναω το φυτιλι μερικες φορες με τον αναπτηρα και τελος,υπαρχουν διαφορες ποιοτητες φυτιλιου φυσικα...οσο για την αντισταση την περναω παντα με μια βελονα πανω της για σιγουρια

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το φυτιλι,εστω και καλο να ειναι,θελει ενα περασμα απο φλογιστρο.
Θα δειτε οτι αμεσως θα γινει πιο αστραφτερο.Οσο καλο και να ειναι,με κατι θα ειναι ποτισμενο.
Εκει που θα καιγεται θα γυαλιζει και απο διπλα θα εχει εστω και μια αμιδρη μαυριλα.Αν ειναι απο τα καλα(τα πιο πολλα πλεων ειναι)θα εχει εστω και λιγο,μια καποια διαφορα-ας πουμε στο χρωμα-.Δεν ειναι βεβαια οπως παλια που εβλεπες μαυρο και ασπρο και τα φυτιλια ηταν σκληρα και σπαζαν με το καψημο η θρηματιζοταν.
Το συρμα γινεται πιο μαλακο,οπως ειπαν πιο πανω τα παιδια,αλλα οταν το καψετε οπως ειναι ζεστο,μην το τεντονετε με δυναμη.Ο Kritikos εκανε ενα testακι και ειδε οτι μηκραινει και π.χ. απο 0,20 γινεται 0,18-0,19 η διατομη
 

Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
εχει δοκιμασει κανεις συρμα απο ασημι για σεταρισμα σε κεραμικο με κομματια χωρις αντισταση;

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προετοιμασία υλικών για σετάρισμα επισκευάσιμου ατμοποιητή
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 02:51 »
.αν δεν περαστεί με φλογιστρο και αν δεν είναι ενωμενες οι σπιρες αλλά έχουν μικρά κενά μεταξύ τους υπάρχει κάτι το κακό;;;;

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!



Δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να βράζουμε το οργανικό βαμβάκι πριν από τη χρήση ή όχι. Ήξερα ότι δεν χρειάζεται αλλά διάβασα επανειλημμένα κάπου το αντίθετο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12