vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ηρακλης, tony1976, dkostas, petr@n, camber, gfilip, Sergios

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3390 στις: Αυγούστου 27, 2014, 18:21 »
Σε μηχανικο mod (nemesis clone ή stingray clone απο FT) θα παιξουν οι μπαταριες μου; panasonic ncr18650b χωρις προστασια, aw 18350 και efest 18350 imr..

Πρεπει να παρω protected οπωσδηποτε;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3391 στις: Αυγούστου 27, 2014, 18:51 »
Σε μηχανικο mod ολες παιζουν, ακομα και οι μπαταριες αυτοκινητου.
Το θεμα ειναι ποιες ειναι ασφαλεστερες και κατα τη γνωμη μου ειναι οι imr.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3392 στις: Αυγούστου 27, 2014, 19:20 »
Διευκρίνηση: Οταν έγινε το περιστατικό ζεστάθηκε πολύ όλο το μοντ.  Αφού έβγαλα την μπαταρία, άγγιξα τα καλώδια και ήταν πολύ ζεστά. Οταν μετά από λίγη ώρα έβαλα την άλλη μπαταρία, μια πανασονικ και μου έβγαλε μήνυμα too hot, ακόμη δεν είχαν κρυώσει τα καλώδια και η πλακέτα. Δεν αγγιξα το fire button, ίσα που έβαλα τη μπαταρία για να δω αν ανοίξει η οθόνη. Αυτό ήταν το πρώτο τεστ. Οταν πέρασαν άλλα πέντε λεπτα και κρύωσαν πλακέτα και καλώδια, λειτούργησε κανονικά το μοντ με την πανασονικ κι αμέσως μετά και με την εφεστ, η οποία δουλεύει ακόμη.


Λέτε να την πετάξω την εφεστ; Αν χρειάζεται, θα την αποχωριστώ, αλλά θα στεναχωρηθώ. Θα είναι η τρίτη απώλεια σε λίγους μήνες. Οι άλλες δυο απλά μια μέρα χάθηκαν.






Oπως ειπε και ο Αρης πιο πανω Petra , κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια τι να κανεις και αν ειναι ασφαλες να κανεις αυτο ή εκεινο.
Αυτο το επαθα και 'γω με το DNA 20 και η μπαταρια μου δουλευει ακομα κανονικα , οπως και το κουτακι.


Σε 'μενα δουλευουν και τα δυο.   Σε καποιον αλλο μπορει οχι.  Οποτε ειναι καθαρα δικια σου επιλογη. 


Εγω και τα δυο τα εχω ακομα και τα δουλευω...........

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3393 στις: Αυγούστου 27, 2014, 22:21 »
Τελικα αυτη η προστασια αντιστροφη πολικοτητας ειναι πολυ χρησιμη, και εγω παθων, βασικα με εσωσε το sleep mode, πατησα μονο μια φορα και ευτυχως κοιτουσα την οθονη, ειδα οτι δεν εδειχνε τιποτα και το ψιλιαστικα... Εβγαλα αμεσως τη μπαταρια η οποια ζεματουσε οπως και το μοντ, τα αφησα καμια ωρα διπλα στον ανεμιστηρα και μετα ολα καλα  :)

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3394 στις: Αυγούστου 27, 2014, 23:36 »
Παιδιά, για μηχανικό μoντ, να προτιμήσω μπαταρίες protected ή IMR; Αν προτιμήσω IMR πρέπει να έχουν πόλο ή όχι; ψάχνω για μπαταρία που να δίνει μέχρι 10A, μια που οι αντιστάσεις μου παίζουν από 1.7 έως 2.2Ωμ. Ξέχασα να πω ότι στο μοντακι χρησιμοποιώ το kick.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3395 στις: Αυγούστου 28, 2014, 00:00 »
Εχω την εντυπωση οτι το kick δεν παιζει με protected μπαταριες.
Ουτως ή αλλως, θα σου προτεινα IMR, οπως κ οι περισσοτεροι εδω μεσα.  :thumpup:
Αν εχει παραπανω Α, δε θα σου δημιουργησει προβλημα.


Ψαξε για
-hybrid panasonic 2900pf ή
-samsung inr 25r ή
-sony vtc5 ή
-efest purple imr 2500


Αν θες παραπανω επιλογες, ψαξε λιγο παραπανω στα θεματα των μπαταριων, θα βρεις σιγουρα μερικες ακομη.   :thumpup:


edit: τα παραπανω εαν το μοντ παιζει με 18650+ kick, διαφορετικα δες το κατω ποστ!! :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3397 στις: Αυγούστου 30, 2014, 16:47 »
Κάποια μηνύματα που αφορούσαν μπαταρίες ΑΑ και ΑΑΑ μεταφέρθηκαν εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21175.msg759285.html#msg759285

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3398 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 08:17 »
Ερώτηση εξπρές : εαν έχω 4 μπαταρίες αντί για 2 ειναι καλύτερα ; Θα μου βγάλουν περισσότερους κύκλους φόρτισης ; Εχει νόημα να ξεκουράσεις τις μπαταρίες Σου ; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω 2 18650 hydrid και είτε φροντίζουν είτε δουλεύουν mod !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3399 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 08:38 »
Κατά τη γνώμη μου, εαν έχεις 4 μπαταρίες χάνεις την εγγύηση για όλες μαζί. Καλύτερα να χρησιμοποιείς δύο κι όταν κάνουν τον κύκλο τους -μακάρι να μη χρειαστεί να τις αλλάξεις- αγοράζεις νέες. Έτσι ξανααρχίζει να μετράει ο χρόνος της εγγύησης, έχεις τη χαρά της αγοράς και την καλή απόδοση! :) 

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3400 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 09:16 »
Εαν μιλαμε για καποιο μοντ με 18650, τοτε πιστευω, οσες περισσοτερες, τοσο καλυτερα.
Θα εναλλασεις τις μπαταριες και στη χρηση, αλλα κ στη φορτιση, οποτε δεν υπαρχει καποιο θεμα.
Θεωρητικα οι 4 θα σου κρατησουν το 2πλασιο χρονο, σε σχεση με τις 2.




Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3401 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 10:51 »
Καλά ναι λογικό συνολικά οι 4 μπαταρίες να κρατούν διπλάσιο χρονικό διάστημα σε σχέση με τις 2 . Μιλάω για mod με 18650 οπότε έννοια εγγύησης δεν υπάρχει .


Το ερώτημα ειναι εαν "ξεκουραζεις" τις μπαταρίες διατηρούν  περισσότερους κύκλους φόρτισης από το εαν ειναι μόνιμα σχεδόν σε μια κατάσταση φόρτισης αποφόρτισης .


Εγώ χρειάζομαι μια φουλ μπαταρία 18650 για να βγάλω τη μέρα οπότε η μια ειναι μόνιμα στο mod και η άλλη στο φορτιστή.εαν είχα 4 θα μεσολαβούσαν περίπου 2 μέρες "ξεκούρασης " για τη κάθε μπαταρία .εχει λογική η παραπάνω σκέψη ;


Το θέμα ειναι φιλοσοφικό πιο πολύ αφού το κόστος ειναι αμελητέο (8 ευρώ η μπαταρία ) αλλά έχω υποψίες οτι στους 3 μήνες ήδη δεν ήταν όπως στην αρχή σε θέμα ρυθμού αποφόρτισης


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3402 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 11:11 »
Δεν είμαι σίγουρος αν η "ξεκούραση" τις βοηθάει σε μακροζωία.
Επειδή όμως η κάθε μπαταρία έχει συγκεκριμένο αριθμό κύκλων φόρτισης / εκφόρτισης στη διάρκεια των οποίων αποδίδει καλά ενώ μετά αρχίζει και πέφτει σε απόδοση, αν υποθέσουμε οτι η κάθε μπαταρία έχει ζωή 300 κύκλους, τότε με 4 μπαταρίες θα φορτίζεις / εκφορτίζεις 2 κάθε φορά άρα οι 300 κύκλοι θα έρθουν στον διπλάσιο χρόνο.
Από την άλλη, αν έχεις μόνο 2 θα πιάσεις τους κύκλους ζωής τους στο μισό χρόνο, θα αγοράσεις άλλες 2 και ξεκινάς από την αρχή, δεν αλλάζει κάτι δραματικό.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα 4 μπαταρίες, και για backup σε περίπτωση που κάτι τύχει.
Για δική μου χρήση, έχω 6 χ 18350 & 8 χ 18650 για  2 ηλεκτρονικά και 1 μηχανικό mod που χρησιμοποιώ.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 11:19 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3403 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 11:41 »
Mε 4 μπαταριες ειναι καλυτερα.
Το θεμα ξεκουραση , πολλοι απο εμας το εχουμε βαλει λιγο στην ακρη.
Ειναι καλο και για τη ζωη , αλλα και για την υγεια της μπαταριας να ξεκουραζεται για καποιο χρονικο περιθωριο.


Δεν ειναι καλο μονο για τους κυκλους , αλλα γενικα για οτι θεμα μπορει να εχει σχεση με τις μπαταριες μας.




Και 'μεις και ολα γυρω μας , ξεκουραση χρειαζονται.  Αν δουλευεις συνεχεια , καποια στιγμη θα ''κλαταρεις''

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3404 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 20:20 »
Λέω οτι πιθανώς να μη χρειάζεται ξεκούραση, γιατί δεν έχω δεί κανένα κατασκευαστή να λέει οτι καλό είναι να τις αφήνεις στην άκρη για κάποιο διάστημα, ενώ λένε να αποφεύγεις βαθειές εκφορτίσεις κτλ..
Επίσης στα τηλεκατευθυνόμενα που χρησιμοποιούσα packs lipo, δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά στην απόδοση. Η μόνη ξεκούραση που χρειάζονται, είναι αν είναι ζεστές από τη χρήση στα πολλά Α, να τις αφήσεις να κρυώσουν πριν τις ξαναφορτίσεις για να έχουν την μέγιστη απόδοση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171717 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364