vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, dimitrisd, SEB

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 13:34 »
Που το είδες αυτό ;
συμπεριφερεται οπως ακριβως ο αμιαντος οταν καιγεται πυρωνει και μετα απο αρκετη ωρα στη φωτια τριβεται

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 13:43 »
Οχι. Δεν περιέχουν αμίαντο. Είναι υαλονήματα.

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 13:49 »
ειναι εξισου επικίνδυνα,με τον αμιαντο, τα υαλονηματα αν εισέλθουν στους πνευμονες? Ενα φιλτρακι στριφτου στους επισκευασιμους  θα το απέτρεπε αυτο ,θελω να πιστευω!

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 13:59 »
Ρίξε μια ματιά εδώ

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 22:34 »
παιδια ειναι 5-6 μερες που παρατηρω στο φυτιλι επανω εναν εντονο κοκκινο χρωματισμο , με 2-3 διαφορετικα υγρα ,οχι με ενα συγκεκριμενο .
εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο?


Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 23:11 »
Μπορείς να ποστάρεις κάποια φωτογραφία ;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 23:24 »
τωρα που το λές το είδα και εγω σε μία μόνο αντίσταση όμως
ακριβώς στις επαφές με το σύρμα

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 23:31 »
καλα ε περιοδο το πιασε????



Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 23:13 »
κάποια υγρά όπως τιραμισού κπουτσινο που έχουν έντονο σκούρο χρώμα στο μπουκαλάκι
αφήνουν τέτοια χρώματα και στο φιτίλι
μήπως  τα υγρά σου είναι έντονα σκούρα όλα ?

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 23:28 »
κάποια υγρά όπως τιραμισού κπουτσινο που έχουν έντονο σκούρο χρώμα στο μπουκαλάκι
αφήνουν τέτοια χρώματα και στο φιτίλι
μήπως  τα υγρά σου είναι έντονα σκούρα όλα ?
ειναι μπεμπεκα και μου το κανει μονο στο SM otan το ατμιζω στον αιολο η σε CΕ4 δεν αφηνει χρωμα  κανενα . Δοκιμασα ακομη ενα υγρο nobacco RY4 σημερα  και τα ιδια.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 07, 2012, 17:59 »
Σκεφτομαι να αγορασω φυτιλι και αντισταση απο funstore.gr για να επισκευαζω την αντισταση στον Vivi Nova μου αλλα δεν ξερω τι διαμετρο να αγορασω. Καμια προταση??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2012, 19:32 από pavlos0160 »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 07, 2012, 20:01 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Εισαι σε λάθος νήμα! Εχει καλυφθεί το θέμα!!! :tongue_smilie:
Εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.0.html
θα βρείς περισσότερες πληροφορίες! Παντως για να απαντήσω κιολας κι ας είμαστε καπως οφ τόπικ, εγώ βάζω 2 χιλιοστών, και 18ρι σύρμα. Αλλα δες στο νήμα!

Αποσυνδεδεμένος daidalus

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 12, 2012, 17:08 »
Καλησπερα σε ολους

Δεν ξερω αν μπορω αν κανω μια ερωτηση αλλα δεν βρηκα πως δημιουργεις καινουργιο νημα  :eyesplash:

Ατμιζω εδω και 8 μηνες (διαβαζω το forum πολυ συχνα, αν και δεν εχω γραψει), εχω δοκιμασει πολλα (atomizers, clearomizers, cartomizers, απ' ολα) και τελευταια κατεχω μινι lavatube και vivi nova. Αν και εχω φτιαξει φυτιλο-αντισταση απο 1.8 εως 3 Ω, το φυτιλι με χαλαει πολυ. Βγαζει μια εντονη γευση και δεν ποτιζει πολυ καλα. Τοσο εντονη ειναι η μυρωδια που πλεον εγκατεληψα την DIY λυση, αφου πλεον δεν μπορω καν να το μυρισω. Φυσικα το ειχα καψει και βρασει πριν.

Η ερωτηση μου ειναι: το φυτιλι ειναι απο madsteam και δεν ειναι καθολου διαφανες. Σε ανταλλακτικα απο clearomizer, τα φυτιλια που μου αρεσουν ειναι διαφανη, σχεδον αορατα, και εχουν πολυ καλη ροη (που επισης αυτο δεν εχει πολυ, φισικα δοκιμασα να ειναι χαλαρο μεσα στην αντισταση και ανοιξα και τα τοιχωματα λιγο, τζιφος). Ξερει κανεις λοιπον που μπορω να προμηθευτω ενα τετοιο φυτιλι (να ειναι δοκιμασμενο με καλα αποτελεσματα και "διαφανες")? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 17:36 »
Ψάχνω για NiCrome αντίσταση και NON γιατί ξέμεινα .  :wall:
Ξέρετε κανένα μαγαζί κοντά στο Χαϊδάρι-Περιστέρι-Ίλιον ;  :bye:

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 18:18 »
Καλησπερα σε ολους

Δεν ξερω αν μπορω αν κανω μια ερωτηση αλλα δεν βρηκα πως δημιουργεις καινουργιο νημα  :eyesplash:

Ατμιζω εδω και 8 μηνες (διαβαζω το forum πολυ συχνα, αν και δεν εχω γραψει), εχω δοκιμασει πολλα (atomizers, clearomizers, cartomizers, απ' ολα) και τελευταια κατεχω μινι lavatube και vivi nova. Αν και εχω φτιαξει φυτιλο-αντισταση απο 1.8 εως 3 Ω, το φυτιλι με χαλαει πολυ. Βγαζει μια εντονη γευση και δεν ποτιζει πολυ καλα. Τοσο εντονη ειναι η μυρωδια που πλεον εγκατεληψα την DIY λυση, αφου πλεον δεν μπορω καν να το μυρισω. Φυσικα το ειχα καψει και βρασει πριν.

Η ερωτηση μου ειναι: το φυτιλι ειναι απο madsteam και δεν ειναι καθολου διαφανες. Σε ανταλλακτικα απο clearomizer, τα φυτιλια που μου αρεσουν ειναι διαφανη, σχεδον αορατα, και εχουν πολυ καλη ροη (που επισης αυτο δεν εχει πολυ, φισικα δοκιμασα να ειναι χαλαρο μεσα στην αντισταση και ανοιξα και τα τοιχωματα λιγο, τζιφος). Ξερει κανεις λοιπον που μπορω να προμηθευτω ενα τετοιο φυτιλι (να ειναι δοκιμασμενο με καλα αποτελεσματα και "διαφανες")? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Το φιτίλι που αναφέρεις από madsteam , τσεκαρισμένο μήνες τώρα και σε πάρα πολλές συσκευές , δουλεύει άψογα , αρκεί να του έχεις κάνει την σωστή προεργασία(εγώ σε παροτρύνω  να το ξανά δοκιμάσεις πριν μπεις σε καινούργια έξοδα , σφίγγοντας περισσότερο το σύρμα επάνω στο φιτίλι) ,  από εκεί και πέρα στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος αναφέρονται 2-3 μαγαζιά με φιτίλι , εκτός του madsteam , όπως ο guru και atmomixani που έχουν άλλο είδος φιτίλι , που γίνετε ποιο διαφανές όταν ποτίζετε .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364