vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Το προγραμματάκι αυτό δημιουργήθηκε με σκοπό να μελετάω και να συγκρίνω τα σεταρίσματα (φυτίλι-αντίσταση) που έχω στο νου μου, χωρίς να χρειάζεται να τα φτιάχνω στη πράξη. Έκρινα ότι μπορεί κι’ άλλοι να βοηθηθούν από αυτό, τόσο στο σετάρισμα όσο και στη καλύτερη κατανόηση των όρων και των παραγόντων που το επηρεάζουν. Τονίζω ξανά ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβείας, αφού υπάρχουν παράμετροι που είναι δύσκολο να προβλεφθούν και να υπολογιστούν.

Το προγραμματάκι διανέμεται σε μορφή Excel, με το τίτλο Slammer Edition, προς τιμήν του ομώνυμου συμφορουμίτη, που με βοήθησε με τις γνώσεις και τις παρατηρήσεις του να διορθώσω κάποια πράγματα. Δίνεται επισης σε μορφή εκτελέσιμου αρχείου (.exe) αφού ένας άλλος συμφορουμίτης, ο Diver, προσφέρθηκε να κάνει τη μετατροπή. Φυσικά αυτή η έκδοση έχει το όνομα Diver Edition.
Να ευχαριστήσω και τον WileECoyote για το άρθρο του περί αντιστάσεων, από το οποίο «έκλεψα» πληροφορίες.(http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html)


Ακολουθούν οι σύνδεσμοι για τα αρχεία Excel (Slammer Edition) και το εκτελέσιμο αρχείο (Diver Edition)

Slammer Edition 4.1

Excel 2007: https://www.dropbox.com/s/9pro0sqvrylot80/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B74.1.xlsx

Excel 2003: https://www.dropbox.com/s/uo1byhbbx7y0hl9/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B74.1.xls
Δεν είμαι σίγουρος για τη πλήρη λειτουργικότητα της έκδοσης για excel 2003.


Diver Edition

http://e-kapnisma.gr/diafora/htwiki/RW.zip

Για οποιαδήποτε απορία, παρατήρηση ή διόρθωση, χρησιμοποιείστε το αντίστοιχο νήμα, στη κατηγορία «Διάλογος για τα άρθρα» (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10841.0.html)

================

Το αρχείο αποτελείται από 5 καρτέλες (φύλλα) που είναι τα εξής:

1) Υπολογισμός Αντίστασης
Δίνουμε τα στοιχεία (πεδία με απαλό πράσινο χρώμα) του σεταρίσματος και μας υπολογίζει τη τελική αντίσταση, το μήκος του σύρματος, την ισχύ και την πυκνότητα ενέργειας ανά χιλιοστό.


2) Υπολογισμός Σπειρών
Δίνουμε τα στοιχεία (πεδία με απαλό πράσινο χρώμα) του σεταρίσματος και μας υπολογίζει πόσες σπείρες απαιτούνται, τη τελική αντίσταση, το μήκος του σύρματος, την ισχύ και την πυκνότητα ενέργειας ανά χιλιοστό.


3) Μήκος - Αντίσταση
Χρησιμοποιούμε αυτή τη καρτέλα αν θέλουμε απλά να βρούμε το απαιτούμενο μήκος σύρματος για να πάρουμε μια συγκεκριμένη αντίσταση και το αντίστροφο.


4) Υπολογισμός Συμπίεσης
Η συμπίεση είναι ένα από τα πιο περίεργα μεγέθη, στο οποίο θα αναφερθώ αργότερα, και σχετίζεται με το πόσο πιέζεται το φυτίλι όταν τυλίγουμε την αντίσταση. Σε αυτή τη καρτέλα μπορεί κάποιος να βρίσκει μετά από ένα σετάρισμα πόση συμπίεση είχε, με σκοπό να χρησιμοποιεί τα νούμερα που βγάζει, σε επόμενα σεταρίσματα.


5) Αποηθευμένα σεταρίσματα
Μπορούμε να βάλουμε τις ρυθμίσεις για σεταρίσματα που θέλουμε να θυμόμαστε.


Περιγραφή παραμέτρων

Κωδικός Αντίστασης: Βάζουμε το κωδικό της αντίστασης που θέλουμε από το πίνακα.

Σπείρες: Βάζετε τον αριθμό των  σπειρών που θέλετε, όπως τις βλέπουμε από πάνω.

Αριθμός Φυτιλιών: Βάζετε τον αριθμό των φυτιλιών που χρησιμοποιούμε για να τυλίξουμε την αντίσταση.

Πάχος Φυτιλιού: Βάζετε το πάχος του φυτιλιού.

Διάμετρος εργαλείου στήριξης: Είτε χρησιμοποιείτε βελόνα είτε συνδετήρα ή οτιδήποτε άλλο, επηρεάζει τη τελική διάμετρο των σπειρών της αντίστασης. Καλό είναι να μετρήσετε το μέσο που χρησιμοποιείτε για να συγκρατήσετε το φυτίλι, με ένα παχύμετρο.

Μέγιστη πιθανή διάμετρος σπειρών: Με βάση τα φυτίλια και το εργαλείο που χρησιμοποιήσατε για την στήριξή τους, υπολογίζεται μια θεωρητική διάμετρος των σπειρών  που θα προκύψουν αν τυλίξετε την αντίσταση ακριβώς πάνω στο φυτίλι με την ελάχιστη πίεση.

Συμπίεση: Είναι ένα ποσοστό που εκφράζει πόσο μειώνεται η διάμετρος των φυτιλιών όταν τυλίγουμε την αντίσταση. Είναι καθαρά εμπειρικό μέγεθος και εξαρτάται από το πώς τυλίγει κανείς τις αντιστάσεις και με πόση δύναμη. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει το τρίτο φύλλο ("Υπολογισμός Συμπίεσης") για αν βρει από τα σεταρίσματα που κάνει πόση είναι περίπου.

Τελική πιθανή διάμετρος σπειρών: Τελική εκτίμηση για την διάμετρο των σπειρών, δεδομένης και της συμπίεσης. Σε αυτή τη διάμετρο βασίζεται η τελική εκτίμηση της αντίστασης.

Απόσταση Σπειρών: Θεωρώ ότι μια απόσταση μεταξύ των σπειρών, ίση με 1mm είναι ΟΚ. Αν κάποιος θέλει μπορεί να το αλλάξει.

Ποδαράκια: Είναι το τμήμα της αντίστασης που οδηγεί στους πόλους, μετρώντας από το κάτω μέρος φυτιλοαντίσταση και κάτω. Φυσικά δεν μας ενδιαφέρει το μήκος σύρματος χωρίς αντίσταση που τυχόν χρησιμοποιούμε. Είναι προσεγγιστικό μέγεθος καθώς δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ ακριβείς για το πόσο είναι και για το που ακριβώς έγινε επαφή.

Συνολική Αντίσταση & Αναμενομένη αντίσταση: Υπολογίζεται αυτόματα. Δεν καταχωρούμε τίποτα.

Τάση: Η τάση που έχουμε σκοπό να δουλέψουμε την αντίσταση. Βοηθά στον υπολογισμό των μεγεθών που έχουν σχέση με την ενέργεια.

==================

«To τέρας της συμπίεσης».

Το φυτίλι φυσικά συμπιέζεται όταν τυλίγουμε την αντίσταση αλλά είναι πολύ δύσκολο (έως αδύνατον) να μετρήσουμε ακριβώς πόσο. Παρόλα αυτά η συμπίεση του φυτιλιού είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που θα πρέπει με κάποιο τρόπο να προσεγγίσουμε.

Έτσι λοιπόν ακολούθησα το παρακάτω σκεπτικό για να ποσοτικοποιήσω αυτό το μέγεθος. Τα σχήματα που ακολουθούν αφορούν τη τομή μιας φυτιλοαντίστασης όπως δείχνω παρακάτω.



Η ερμηνεία των χρωμάτων.


Πάμε λοιπόν. Φανταστείτε βελόνα (ακτίνας r) και ένα μονό φυτίλι (ακτίνας R1) που τα βάζουμε δίπλα δίπλα και τυλίγουμε μια αντίσταση γύρω τους χωρίς να παραμορφωθεί το φυτίλι. Η κατάσταση αυτή εκτός του ότι είναι θεωρητική, είναι παντελώς άχρηστη για τους υπολογισμούς που θέλω γιατί γίνεται πιο πολύπλοκη σε περισσότερα φυτίλια και γιατί έχει κενές περιοχές που βάζουν ένα ακόμα ανεπιθύμητο παράγοντα στην εξίσωση.
     

Αντί λοιπόν γι’ αυτή τη θεωρητική κατάσταση, προτίμησα τη παρακάτω. Θεωρώ ότι τυλίγω την αντίσταση με τέτοια πίεση και τρόπο ώστε το φυτίλι να αγκαλιάσει τη βελόνα πλήρως και να δημιουργηθεί ένας κύκλος με ακτίνα R1’, χωρίς να μειωθεί η διατομή του φυτιλιού, παρά μόνο να παραμορφωθεί. Αυτή η κατάσταση είναι επίσης θεωρητική αλλά βολεύει περισσότερο στους υπολογισμούς. Σε αυτή τη κατάσταση θεωρώ ότι έχω συμπίεση 0.


Βέβαια μια πιο ρεαλιστική κατάσταση είναι η παρακάτω, που δε βολεύει όπως είπα λόγω κενών. Μάλιστα, επειδή ακριβώς παίρνω σαν βάση μια τελείως θεωρητική κατάσταση, αν κάποιος τυλίξει πάρα πολύ χαλαρά την αντίσταση μπορεί να πάρει και αρνητική συμπίεση.


Στη συνέχεια θεωρώ πως η ακτίνα R1 θα περιοριζόταν αν εφάρμοζα περισσότερη πίεση λόγω της συμπίεσης του φυτιλιού. Έτσι θα προέκυπτε μια κυκλική διατομή σαν αυτή του παρακάτω σχήματος και ακτίνα R2’. Αυτή είναι η ακτίνα που πρέπει να μετρήσει κανείς και να βάλει στο προγραμματάκι και είναι πιο κοντά σε μια πραγματική κατάσταση.


Η παραπάνω διατομή αποτελείται από δυο εμβαδά. Το εμβαδό της βελόνας που είναι πάντα σταθερό και το εμβαδό του φυτιλιού που έχει μειωθεί σε σχέση με το αρχικό. Αυτό το νέο εμβαδό του φυτιλιού μπορούμε να το ανάγουμε σε κύκλο και να πάρουμε ένα κύκλο με ακτίνα R2.


Από το τύπο 100*(R1-R2)/R1 μπορούμε να βρούμε τη ποσοστιαία μείωση της ακτίνας του φυτιλιού από την αρχική κατάσταση (R1) στη τελική κατάσταση (R2), που την ονόμασα «Συμπίεση»….

------------------

Από το συντονισμό. Το πρώτο μήνυμα έχει ανανεωθεί με πληροφορίες από νεότερα μηνύματα του συντάκτη του.
Επίσης για κινητά Android:


Για να μην ανοίξω διαφορετικό θέμα, είπα να το προσθέσω εδώ.
Για τους κατόχους Android υπάρχει και η εφαρμογή Vaper's Toolbox: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.valsoft.vaperstoolbox


Ενα πολυ ωραιο προγραμμα για υπολογισμο με ολες τις παραμετρους, παχος-τυπος συρματος (και ribbon), διαμετρος, μηκος συρματος, αριθμος σπειρων, ειναι εδω:

http://www.steam-engine.org/coil.asp

Προσθηκη πληροφοριων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2014, 22:03 από Vrs5 »

Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 10, 2012, 13:39 »
Το βλέπω πολυ ενδιαφερων. Πολυ καλη προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 10, 2012, 13:52 »
πολύ καλο το αρχειάκι , για το περιπου που λες ειναι τελειο

Αποσυνδεδεμένος gfilip

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 10, 2012, 14:46 »
Εγω ψιλομπερδευτηκα.Με 0,13 συρμα αντισταση ,2αρι φυτιλι ποσες σπειρες πρεπει να κανω για 1.6-1.7 αντισταση?

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 10, 2012, 16:36 »
Είναι λίγο δύσκολο να απαντήσω γιατί εξαρτάται και από άλλα πράγματα (όπως φαίνεται στο αρχείο). Χοντρικά θα σου πω 2 σπείρες αλλά εξαρτάται απο πράγματα που δε γνωρίζω. Για παράδειγμα ο καθένας έχει διαφορετικό άτμο που πειράζει και αφήνει διαφορετικά ποδαράκια. Αυτό το ξέρει ο καθένας και το βάζει μόνος του.

Υ.Γ. Θα ανεβάσω άλλη έκδοση με κάποιοες μικροδιορθώσεις

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 10, 2012, 17:34 »
Έβαλα τη δεύτερη έκδοση. Μικροδιορθώσεις στους υπολογισμούς, ειδικά της συμπίεσης που είναι και το πιο περίεργο μέγεθος.
Παρακαλώ δοκιμάστε με νούμερα που είδη έχετε δουλέψει να μου πείτε πόσο κοντά πέφτουν οι υπολογισμοί στα πραγματικά δεδομένα. Αν δείτε οτι πάει καλά, χρησιμοποιείστε το για προβλέψεις....

Όποιος δεν καταλαβαίνει κάτι, ρωτάει ελεύθερα και αν μπορώ εξηγώ...

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 10, 2012, 19:01 »
Νομίζω ότι έχεις περιλάβει όλες τις πιθανές παραμέτρους.  :thumpup:

Το δοκίμασα με 2-3 σετάπ που χρησιμοποιώ συχνά και μου βγάζει μια σπείρα λιγότερη από αυτές που έχω.
Το μέγεθος που επηρεάζει το αποτέλεσμα βρήκα ότι είναι η συμπίεση.
Αν βάλω την συμπίεση 45-50% αντί για 25%, τότε τα αποτελέσματα βγαίνουν σωστά.
Πιθανόν αυτό να συμβαίνει γιατί το φυτίλι που χρησιμοποιώ είναι 2mm και έχει μεγαλύτερο περιθώριο συμπίεσης.

Πιστεύω ότι αν βρει ο καθένας το ποσοστό συμπίεσης που εφαρμόζει στο τύλιγμα, θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμο εργαλείο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 10, 2012, 19:13 »
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Ελπίζω να βελτιωθεί με τη συνδρομή σας και να γίνει ένα χρήσιμο εργαλείο για όλους μας

Νομίζω ότι έχεις περιλάβει όλες τις πιθανές παραμέτρους.  :thumpup:

Το δοκίμασα με 2-3 σετάπ που χρησιμοποιώ συχνά και μου βγάζει μια σπείρα λιγότερη από αυτές που έχω.
Το μέγεθος που επηρεάζει το αποτέλεσμα βρήκα ότι είναι η συμπίεση.
Αν βάλω την συμπίεση 45-50% αντί για 25%, τότε τα αποτελέσματα βγαίνουν σωστά.
Πιθανόν αυτό να συμβαίνει γιατί το φυτίλι που χρησιμοποιώ είναι 2mm και έχει μεγαλύτερο περιθώριο συμπίεσης.

Πιστεύω ότι αν βρει ο καθένας το ποσοστό συμπίεσης που εφαρμόζει στο τύλιγμα, θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμο εργαλείο.  :thumpup:

Και εγώ καταλήγω οτι η συμπίεση είναι από τα σημαντικότερα και πιο αστάθμητα μεγέθη. Εξαρτάται από το πάχος, το υλικό και τη πυκνότητα του φυτιλιού, καθώς και από το πως τυλίγει ο καθένας. Όντως πρέπει ο καθένας να βρεί το ποσοστό που είναι πιο κοντά στα σεταρίσματά του.
Αν θες πες μου τα νούμερα να δω πόση απόκλιση έχω....

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 10, 2012, 19:57 »
Αν θες πες μου τα νούμερα να δω πόση απόκλιση έχω....

Αριστερά με αυξημένη συμπίεση (σωστές σπείρες) - δεξιά με default συμπίεση (μία σπείρα λιγότερη).


Με μια μπακάλικη μέτρηση που έκανα στην φυτιλοαντίσταση (όχι με παχύμετρο) μου έδειξε ότι είναι περίπου 50% της "Μέγιστης πιθανής διαμέτρου". Μάλλον παίζει ρόλο το πάχος του φυτιλιού,
δηλ. παχύτερο φυτίλι=μεγαλύτερη συμπίεση.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 10, 2012, 20:37 »
Δοκίμασε να βάλεις τα στοιχεία (και τη πρόχειρη μέτρηση της διαμέτρου που έκανες) στη τρίτη καρτέλα να σου βγάλει πόσο συμπίεση έχεις, και να τσεκάρουμε αν οι υπολογισμοί στέκουν ή έχουν πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 10, 2012, 21:45 »


Μετά από αρκετές μετρήσεις η "πιθανή διάμετρος" είναι γύρω στα 2/3 της "μέγιστης".

Υπάρχει μια διαφορά στη διάμετρο που μετράω (χωρίς παχύμετρο) και στη διάμετρο που υπολογίζει το πρόγραμμα για τις σπείρες που βγαίνουν στην πραγματικότητα.

Τώρα που παρατηρώ τα νούμερα της τρίτης καρτέλας, δεν καταλαβαίνω ποιου μεγέθους ποσοστό 47,1% αποτελεί η συμπίεση:
του αθροίσματος των παραπάνω (0.15+ 2Χ2 + 1)
ή της μέγιστης πιθανής διαμέτρου (3.15)
γιατί δεν μου βγαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο...

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2012, 22:01 »
Ωραιο το προγραμματακι. Το χρησιμοποιησα και βαζοντας συμπιεση 35-40% λογω φυτιλιου 2μμ μου βγαζει την σωστη αντισταση για 3 σπειρες με 0.15.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 10, 2012, 23:03 »
(Image removed from quote.)
Τώρα που παρατηρώ τα νούμερα της τρίτης καρτέλας, δεν καταλαβαίνω ποιου μεγέθους ποσοστό 47,1% αποτελεί η συμπίεση:
του αθροίσματος των παραπάνω (0.15+ 2Χ2 + 1)
ή της μέγιστης πιθανής διαμέτρου (3.15)
γιατί δεν μου βγαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο...
Στη τρίτη καρτέλα ο υπολογισμός της "Μέγιστης πιθανής διαμέτρου" είναι κατάλοιπο. Θα αφαιρεθεί για να μη μπερδεύει, αφού δεν υπολίζεται στη συμπίεση. Η συμπίεση αφορά μόνο τη διάμετρο των φυτιλιών. Είναι ποσοστιαία μείωση της διαμέτρου των φυτιλιών

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 10, 2012, 23:12 »
Μετά από αρκετές μετρήσεις η "πιθανή διάμετρος" είναι γύρω στα 2/3 της "μέγιστης".

Υπάρχει μια διαφορά στη διάμετρο που μετράω (χωρίς παχύμετρο) και στη διάμετρο που υπολογίζει το πρόγραμμα για τις σπείρες που βγαίνουν στην πραγματικότητα.

Το ποιά θα είναι η σχέση μέγιστής και τελικής διαμέτρου, επηρεάζεται μόνο από τη συμπίεση.

Όταν μετράμε τη διάμετρο στην φυτιλοαντίσταση μετράμε εξωτερική διάμετρο. Η τελική διάμετρος που υπολογίζεται στο πρόγραμμα είναι η διάμετρος στο κέντρο της αντίστασης, οπότε αν τα συγκρίνεις θα εχουν μια πολύ μικρή διαφορά.
Κάποια στιγμή όταν βρώ χρόνο θα προσπαθήσω να περιγράψω με σχήματα το σκεπτικό των υπολογισμών για να τσεκάρετε και την ορθότητά τους....

Πάντως η συμπίεση που σου βγάζει, φαίνεται να ταιριάζει με τα υπόλοιπα αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 12, 2012, 09:26 »
Επειδή από τα του φόρουμ γίνονται πολλά σεταρίσματα, θα ήταν χρήσιμο να μαζέψουμε κάποια στοιχεία για να εκτιμήσουμε τη συμπίεση για διάφορους συνδυασμούς φυτιλιών αντιστάσεων.

Όποιος έχει παχύμετρο (η πολύ καλό μάτι), υπομονή και χρόνο, θα ήθελα να ρίχνει ένα μέτρημα στις φυτιλοαντιστάσεις που φτιάχνει ή σε αυτές που βγάζει για να πετάξει, εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και όχι διπλάσιες από τα κατάλοιπα.

Τα στοιχεία που θέλω είναι αυτά που αναγράφονται στη τρίτη καρτέλα του αρχείου (διάμετρος αντίστασης, αριθμός φυτιλιών, πάχος φυτιλιών, διάμετρος εργαλείου στήριξης και φυσικά τη μέτρηση). Αν κάποιος θέλει να τα βάλει μόνος του στο αρχείο μπορεί να μου στείλει μόνο αριθμό και πάχος φυτιλιών και τη συμπίεση που υπολογίστηκε.

Η μέτρηση μπορεί να γίνεται όπως δείχνει ή παρακάτω εικόνα. λίγη πίεση για να σιγουρευτούμε οτι πατάει καλά σε πάνω από μια σπείρες δε βλάπτει



Σκοπός είναι να βάλω μέσα και ένα πίνακα με εκτιμήσεις της συμπίεσης για διάφορους συνδυασμούς φυτιλιών. Όποιος μπει στο κόπο μπορεί να μου στέλνει π.μ. με τους αριθμούς σε σωστή σειρά. π.χ.

0,15mm
3
1.5
0,8
2

ή αν έχει ήδη υπολογίσει τη συμπίεση στέλνει μόνο αρ. φυτιλιών, πάχος φυτιλιών και συμπίεση με αυτή τη σειρά π.χ

3
1,5
15

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σας βάζω σε πολύ (ή άσκοπο) κόπο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2012, 01:50 από anapofasistos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59639 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237074 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9949 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy